אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. Clichy COYG

איפה ששלטון חוק ואכיפה נוכחים רוב האנשים מורתעים...אתה חושב שאם לא היה שלטון חוק במדינה כמו ארה"ב שיעור הפשיעה היה אותו דבר?

2. VAR Member

ומהו הבדל בין אופי השלטון אם לא הבדל תרבותי?

אם לא שמת לב, השורה שאתה כתבת ואני הדגשתי היא בעצם הנקודה שאני מנסה להעביר כבר מעל ל3 עמודים.

3. סיונרה Member

איזה אופי שלטון? אני לא מצליח להבין מה הנקודה שלך. העמים שגרו פה פיתחו לאורך השנים תרבות מסויימת ששונה מהתרבות שהתפתחה במקומות אחרים. אף אחד לא חולק על כך. זאת לא תרבות "פחות טובה" או "יותר טובה" מזאת שלנו, שגם היא שונה מהתרבות של מקימי ישראל, אלא פשוט שונה. מכיוון שישראל היא מדינת חוק מערבית, אז היא צריכה לכפות את החוק שלה על נתיניה, ללא הבדלים. החוק שלה גורס שרק למוסדות המדינה יש אפשרות לנקוט באלימות, ולכן מדינת ישראל צריכה למנוע מכל גוף, אדם או ישות אחרת את היכולת לנקוט באלימות. זה לא רלוונטי מה התרבות שממנה מגיע מי שנוקט באלימות. אתה רוצה לנהל דיון סוציולוגי-אנתרופולוגי לגביי למה יותר קשה למדינה לכפות את המונופול שלה על חלק מהאוכלוסיה, בבקשה, תנמק בצורה עניינית ותבסס על עובדות.
    לגביי השנאה של הערבים כלפי יהודים. יש ערבים ששונאים יהודים, לא על זה הויכוח. יש גם יהודים ששונאים ערבים ולא משכירים להם דירות, אז? בשני המקרים מדובר במיעוט, אבל מעשים הרבה יותר בולטים מחוסר מעשים. על כל אחד שכתב "מוות ליהודים" על קיר בבית ספר שלך, יש מאות שלא עשו את זה וכנ"ל כל פעולה אחרת.

4. cazzo Il Capocuoco

אתה מערבב ומכין סלט מהותני בין הדת המוסלמית ולבין התרבות הערבית או תרבויות אחרות. לפני שאני אנסה להסביר משהו שקשה להסביר, אציין שאתה כבר הדבקת ל"תרבות הערבית" או ל"אסלאם" תכונות מהותיות ואינהרנטיות ואפיינת בפשטנות מיליארד וחצי מוסלמים שרק חמישית מהם ערבים (אני בטח אשמע שחצן אבל אתה יודע שרוב המוסלמים בעולם בכלל מדברים הינדי, פנג'אבית ובנגלית? בתת היבשת ההודית חיים שליש מהמוסלמים בעולם: בהודו, פקיסטן ובנגלדש ביחד חיים יותר מחצי מיליארד מוסלמים ובאינדונזיה ומלזיה חיים רבע מיליארד מוסלמים).
    אתה רוצה לדון באלימות בתוך המשפחה? בבקשה. אתה מכיר את ההבחנה האנתרופולוגית בין תרבות בושה ולבין תרבות אשמה? אנחנו חיים בתרבות המערבית שמושפעת ע"י נורמות שאפשר להגדירן נוצריות, אפשר להגדיר את תרבותנו כתרבות בושה. אם אתה (כיחיד, כאינדיווידואל) עושה משהו שסוטה מהנורמות החברתיות (חוטא במוסר הנוצרי) או עובר על החוק אתה אמור להתבייש בהתנהגותך או במעשיך ולהענש לפי מה שכתוב או נקבע באופן מילולי. היחיד, האינדיווידואל הוא ממשטר את עצמו ובודק כל הזמן אם הוא עומד בנורמות ובחוקים.
    ככל שהחברה או התרבות היא פחות מתוחכמת או פחות מפותחת או ככל שהיא שבטית והיררכית מאוד, אפשר יהיה להגדירה כתרבות אשמה או תרבות כבוד. אם ניקח למשל את הבדואים או הערבים של אזורנו אז נוכל להגדיר את תרבותם כתרבות בושה או כתרבות כבוד. כדי להשיב את הסדר על כנו בתרבות האשמה אנחנו מענישים וסולחים לפי החטאים - אבל בתרבות הבושה\כבוד מה שקובע הוא לא האירוע (חטאתי כי גנבתי) אלא טיב היחסים בין הקורבן לבין העבריין בשבט או בחברה ואיך העבריין יכול להתפייס. בתרבות אשמה/כבוד מה שנחשב מקובל לא הוחלט על ידי היחיד אלא על ידי הקולקטיב ולכן כל אחד מתנהג לפי מה שצפוי לקרות לשבט, לחברה, למשפחה ולא לעצמו. היחיד פחות חשוב וטובת הכלל חשובה יותר, לכן היחיד צריך להשלים ולהכנע לקוד החברתי ולחשוב אם הוא מביא בושה או כבוד לקולקטיב ולא לחשוב מה נכון או לא נכון.
    אחד ממקורות הכבוד העיקרים הוא התנהגות האישה. למשל בנורמה הבדואית יש כמה סוגי כבוד, יש "שרף" (אחריות האדם, הנדיבות והיושר) ויש "עירד" (האישה צריכה להיות צנועה ומצופה ממנה להיות בתולה ורק אז נשואה) ויש גם עוד והם פחות רלוונטים. רשמית, ישראל מתנגדת לרצח על חילול כבוד המשפחה, אבל יש טענה של חוקרים שאומרת שבפועל הרשויות הישראליות (המשטרה למשל) מעדיפות להיות ביחסים טובים עם ראשי השבטים ולכן העונשים קלים. חשוב לי להדגיש שמדובר בקודים שבטיים, אתניים ובהלכה המוסלמית רצח על חילול כבוד המשפחה אסור, אבל הוא רווח כי כנראה מדובר במנהג עתיק שקיים עוד מלפני שהדת הזאת נוסדה. יש מנהגים שהם מושרשים כל כך שגם אם ההלכה הדתית יוצאת נגדם זה לא משנה (העונש בשריעה על ניאוף הוא מלקות ולא הוצאה להורג). הנטייה בתרבויות בושה היא להשיב את הסדר על כנו מבלי להעזר בערכאה משפטית, אלא בפנים בתוך השבט.
    גם בצפון הודו ובפקיסטן התופעה רווחת עקב קודים חברתים ולא רק אצל מוסלמים. בהינדואיזם עקב ההיררכיה המעמדית, נשים נרצחות כי נישואים או יחסים עם בן קסטה אחרת מהווים טאבו ואפילו אסור לבני אותה חמולה (gotra) להיות ביחסים. למרות שהחוקים במדינה ההודית מתירים נישואים בין בני קסטות שונים, המסורת כל כך מושרשת וחזקה ויחסים נחשבים לבושה (בערים הגדולות אני מניח שהדבר שונה).
    באופן שטחי קראתי שבאינדונזיה למשל שרצח על חילול הכבוד לא קיים ובארצות המוסלמיות של אפריקה (מאלי, סנגל וניז'ר) המנהג לא נפוץ. באיראן למשל המנהג נפוץ אצל שבטים וכפריים ודוברי שפות מיעוטים (כורדית, ערבית, בלוצ'ית, אזרית) ואצל הפרסים המנהג לא נפוץ בכלל ואפילו המנהיג העליון התבטא נגד המנהג.
    מידע אישי אני יודע שבפעם בדרום איטליה זה לא היה נדיר לשמוע על מקרים כאלו וגם באלבניה יש קוד שנקרא קאנון והוא מזכיר את הקודים השבטים של הבדואים. באמריקה הלטינית אלימות נגד נשים היא מאוד נפוצה אבל אשים את זה בצד.

Maccabi Diamond, Roma, Mamadu ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  5. סיונרה Member

אם הייתי צריך לנחש מה המקור למנהג, זה בטח ההשלכות של ילד שיוולד ולא תדע מי האבא שלו.

6. VAR Member

גם על כל אדם שמתפרע בכביש יש מאות שלא מתפרעים. ומפה לשם הכי הרבה מורשעים בעבירות תנועה הם ערבים, ובפער ענק. עכשיו בוא תמשיך לשחק אותה כאילו אתה לא מבין את הנקודה שלי ותביא לי דוגמה של אזרח יהודי שדרס ילד כדי להוכיח לי ש"גם אצלנו יש כאלה". תודה נוימן, חידשת לי הרבה
    תודה על המידע, אבל לא הבנתי למה זה צריך לעניין אותי מה המקור של תרבות בושה/אשמה ומה ההיגיון שמאחורי הענישה על ניאוף (בין אם בחסות החוק או ע"י קרובי משפחה). אני מנסה להגיע פה להסכמה על כך שבכלל קיימים הבדלים תרבותיים שכאלה, שמתבטאים גם באבידות בנפש במספרים גדולים יותר בחברה הערבית יחסית לחלקה באוכלוסיה. למה ואיך ומאיפה זה הגיע - אלה שאלות לדיון אחר שאני בטוח שאתה מבין בו יותר טוב ממני.

7. סיונרה Member

אז מסתבר שזה גנטי או תרבותי לדרוס ילדים קטנים.

8. cazzo Il Capocuoco

אני ניסיתי לתת הסבר מנומק להבדלים התרבותיים ואתה אומר בעצמך שזה ״משהו״ שקשה להסביר - לא הכחשתי שיש הבדלים תרבותיים, אני ניסיתי להסביר שלדת יש תפקיד משני ולא עיקרי, לפי דעתי. עובדה שגם אצל ערבים לא-מוסלמים בישראל התופעה קיימת.

https://he.m.wikipedia.org/wiki/שיחה:רצח_על_חילול_כבוד_המשפחה

9. טל. Member

הבדואים הם לא דוג' לכלום בחברה מוסלמית.
    החברה הבדואית היא לא אות ומופת לחברה איסלמית קלאסית. אורח חיים מנוגד בהרבה מובנים לאורח החיים המוסלמי.
    וזה דו סטרי כי גם הקוראן מתנגד להם... יש כמה פסוקים, אני לא יודע לציין אילו, אבל ראיתי על זה תוכנית פעם - שבהם הקוראן ממש עולב ותוקף את אורח החיים הבדואי.

10. Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

אכן, כן.
    יש הרבה מרכיבים בחברה הבדואית שהיו בעבר וכאלה שקיימים היום אשר האסלאם מתנגד להם נחרצות.
    רצח על רקע כבוד המשפחה, רצח על רקע נקמה (אחד הדברים הראשונים שמוחמד יצא נגדם), פשיטות על קרוואנים וישובים סמוכים ואפילו ריבוי הנשים.

@VAR
    החברה הערבית בישראל עוברת שינוי לטובה, אחוז המשכילים (בעיקר המשכילות) מזנק בקצב מסחרר, אנחנו משתתפים יותר בשוק העבודה כולל תחומים שהיו חסומים בפנינו, אנחנו נהיים חילוניים יותר, שיעור הילודה בירידה מתמדת (כבר פחות מהממוצע היהודי),הקהילה הגאה הערבית מתחילה להתבלט, מעמד הנשים בחברה בעליה, ויש מלא דוגמאות שמראות שהחברה הערבית בישראל במגמת התקדמות.
    מנגד יש לנו מיעוט של פושעים ועבריינים שמצליחים ליצור אווירה לא בטוחה ביישובים שלנו מהמון סיבות, העיקרית שבהן היא היעדר נוכחות של המשטרה. אין לנו את היכולת והכלים לפרק את ארגוני הפשע מנשקם, זה תפקיד המשטרה. המשטרה לא צריכה לחכות לשיתוף פעולה של התושבים (וזה לא שאין שיתוף פעולה) כדי לעשות סדר ולאכוף את החוק בגבולות של מדינת ישראל.
    אתה לא יכול לצייר את החברה הערבית בצבע אחד שלילי ולהתעלם מהמגמות החיוביות בקרב הרוב המוחלט של הערבים בישראל.

11. סיונרה Member

אגב, עבירות תנועה ונהיגה מסוכנת זה סממן של היעדר אכיפה.

12. DRORIKO Member

למחוק

13. DRORIKO Member

רק לחשוב שפוליטיקאי ימני היה אומר את זה על השמאל, איזה סערה היתה קמה

יאיר גולן: הימין לא יהודי ולא ציוני - חדשות רוטר

"אף אחד מהמבקרים שלי לא תרם לבטחון המדינה כמוני" מה לעשות מר גולן שגם לאנשים בלי דם כחול יש חופש ביטוי במדינה הזאת? אנחנו בכל זאת מדינה דמוקרטית, חשבתי שאתה מאד חרד לזה.

נערך לאחרונה ב: ‏8/11/19
  14. Michael Carrick מנהל כללי מנהל כללי

זה בעיקר מביך שהטיעונים של השמאל (סליחה, של הגנרלים ובעלי ההון הפריבילגים שמתחזים לשמאל) הם כמה שהוא יותר ציוני מכולם, במקום להבין ששמאל בשנת 2019 לא יכול להיות ציוני.

Maccabi Diamond אוהב/ת את זה.
  15. DRORIKO Member

אי אפשר לאחוז בחבל משני הצדדים שלו. מצד אחד להיות מר דמוקרטיה ש"חרד לתהליכים" אבל מצד שני להנהיג שיח מיליטריסטי-פשיסטי שלפיו אנשים צריכים להצדיע לגנרלים במקום להעביר עליהם ביקורת. טוב שהוא לא ביקש מהצל לרוץ סביב הבניין שלו 50 פעם.

משתמשים שצופים בדיון זה (רשומים: 3, אורחים: 17)

1. Bianconeri
  2. Scouser