אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

 1. Uli Hoeness

  Uli Hoeness Wer nicht hüpft ist ein blau-weißes Arschloch

  הצטרף ב:
  ‏1/6/11
  הודעות:
  1,666
  לייקים שהתקבלו:
  437
  מכיוון שוירוסים הם עונתיים אז ההנחה שבאיטליה אלו יהיו המספרים כל השנה, היא לא נכונה. הוירוס החל בסתיו ויגמר בשלהי האביב וכך גם המספרים ירדו, לכן נחכה קצת לגבי מה המספרים הסופיים שנראה בסוף באיטליה. מה שכן, עונה הבאה שוב אותו סיפור, כמו כל עונה. יש אלפי סוגי וירוסים ואיתם שפעות, מאות אלפי חולים וגם מתים. בסתיו הבא נתחיל שוב, אבל השאלה אם ימשיכו בהיסטריה או יחזרו למתכונת הרגילה.

  אגב בעולם כולו מתים בין רבע מיליון לחצי מליון אנשים בשנה משפעת בממוצע.
   
 2. yonmu

  yonmu Member

  הצטרף ב:
  ‏28/6/07
  הודעות:
  6,022
  לייקים שהתקבלו:
  1,005
  בהחלט שיקול שצריך להתחשב בו, אבל הוא לא הופך את האלטרנטיבה לפחות גרועה.
  ייתכן שצריך להקל בסגר כדי לאפשר התנהלות כלכלית, אבל זה רחוק מלהגיד שהשלכות הקורונה הן בקטנה.
  בטח כשאנחנו עוד לא יודעים איפה הן נעצרות.
   
 3. סיונרה

  סיונרה Member

  הצטרף ב:
  ‏20/2/16
  הודעות:
  8,438
  לייקים שהתקבלו:
  3,328
  מין:
  זכר
  יפי הנפש האלו גם תומכים בעזרה למי שנפגע כלכלית מהמשבר. אחת הדרכים לנהל סגר שגם עובד היא ההבנה שאנשים צריכים לדעת שאם הם נשארים בבית אז הם יהיו בסדר, אחרת הם פשוט יצאו בניגוד לחוק ויעשו דברים שיכולים להדביק. ספר חולה לא יכול לפתוח את המספרה אז ילך לבית של לקוח וידביק אותו ואת כל המשפחה שלו, אז מה עשינו בזה?
   
 4. DRORIKO

  DRORIKO Member

  הצטרף ב:
  ‏3/5/15
  הודעות:
  30,948
  לייקים שהתקבלו:
  7,713
  מין:
  זכר
 5. YYY

  YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏13/5/04
  הודעות:
  7,623
  לייקים שהתקבלו:
  309
  לא יכולת להביא דוגמה יותר גרועה. ספרים הולכים להתעשר כשייגמר הסגר.
   
 6. LFC-Gerrard1

  LFC-Gerrard1 Member

  הצטרף ב:
  ‏25/6/10
  הודעות:
  184
  לייקים שהתקבלו:
  206
  אני אנסה להסביר ככל שאני יודע.

  הרקע שלי: סטודנט לתואר שני בביולוגיה (+תזה). כרגע עוסק במחקר לא רפואי. עד לא מזמן עסקתי בחקר הסרטן.
  אני בהחלט לא רופא, וירולוג או אפידימולוג. אני גם לא מומחה. עברתי מספר קורסים רלוונטיים לנושא וביניהם: אימונולוגיה, פיזיולוגיה, פיתוח תרופות וחיסונים, נזקי DNA וכו' וכו'.

  *לגבי "להיות מוכן" מראש עם חיסון: לצערנו, על מנת לפתח חיסון, עלינו "להציג" למערכת החיסונית את הוירוס תחילה, על מנת שתדע לייצר נוגדנים ספציפיים אליו. אני לא אכנס פה לכל שלבי פיתוח החיסון אבל מה שחשוב להבין פה הוא שבגלל הסיבה שציינתי, אי אפשר להכין חיסון מראש. תראה כמה זמן אנחנו מכירים את השפעת, ובכל זאת, בכל עונה צריך להנדס חיסונים חדשים. הסיבה היא בדיוק מה שציינתי בתחילת הפסקה. וירוסים עוברים מוטציות בקצב מאוד מהיר... ואין שום דרך לצפות איזה מוטציות הוא יעבור. אפשר להעריך כמובן, גם יש אזורים בגנום שיותר מועדים לפורענות בכל הנוגע למוטציות, אבל אי אפשר לדעת. שינוי קטן מאוד בגנום הוירוס יכול לגרום לו לחמוק בקלילות מהחיסון.. לכן צריך שוב ושוב להכין חיסונים חדשים, שכן המערכת החיסונית שלנו כבר לא מזהה את הוירוסים הללו. בשורה התחתונה: על מנת שנדע לפתח חיסון, אנחנו צריכים קודם שהוירוס יהיה קיים.

  *לגבי כך שזה אפילו לא וירוס עם שם חדש: ובכן, זו אכן הייתה התקווה בשביל פיתוח חיסון מהיר. כפי שהסברתי קודם, לא ניתן להכין חיסון לוירוס שאנחנו לא יודעים איך הוא ייראה (אני חוסך פה הגדרות ביולוגיות). התקווה הגדולה היא שאולי הוירוס מספיק דומה למשהו שכבר עשינו לו חיסון או שלכל הפחות ישנו חיסון בפיתוח. בודקים את זה. אם שמעת על הסיפור עם מיג"ל, מכון המחקר שבגליל העליון שדיווח שיש לו חיסון לווירוס דומה לקורונה (רק שתוקף עופות), אז זה בדיוק זה. הם עבדו על וירוס דומה שתוקף עופות ועכשיו מנסים להתאים אותו לבני-אדם. אין לי מושג איפה זה עומד. בשורה התחתונה: צריך מזל ולקוות שהוירוס החדש מספיק דומה לדברים שכבר עבדנו עליהם בעבר. זו הדרך להשיג קיצורי דרך לחיסון.

  *לגבי איך ייתכן שהולכים לבידוד, אותו פיתרון שהשתמשנו בו לפני 100 שנה:
  תשמע, אם אנשים לא נדבקים, זה הפיתרון הכי טוב שאפשר להשיג. וזה יהיה נכון גם עוד 1000 שנה.
  אין מה לעשות. למצוא דרכים להתמודד לוקח זמן (בין היתר מהסיבות המפורטות). עד אז, בידוד.

  *לגבי זמן פיתוח תרופה וחיסון:
  בנוסף למה שציינתי מעלה, אלה תהליכים שלוקחים המון, המון זמן. בימים רגילים פיתוח תרופה יכול לקחת בערך 6-10 שנים. מרגע הגילוי שלה ועד השיווק שלה לשוק.
  ואני מדגיש, 6-10 מרגע שכבר מצאו שהתרופה עושה מה שהיא אמורה.
  למה זה לוקח כל כך הרבה זמן? קצרה היריעה מלספר אבל מעורב בזה המון המון המון ביקורת. כלומר ניסויים קליניים ארוכים מאוד תחת מעקב לוודא את יעילות התרופה והכי הכי חשוב לוודא שאין תופעות לוואי. עד שמקבלים אישור מה-FDA עובר נצח.
  כמובן שבתקופות כאלה מקצרים תהליכים כמה שניתן ואני מניח שאם היו מוותרים לגמרי על בדיקות להשלכות שליליות על גוף האדם אז החיסון/תרופה כבר היו הרבה יותר קרובים. כבר ניסו בעבר להאיץ ולקצר את התהליכים האלה ואנשים שילמו על כך בחייהם.
  זה לא תמיד עניין של טכנולוגיה. זה עניין של זמן, כמה זמן לוקח לגוף האנושי להגיב לתרופה? כמה זמן נמשכות הההשפעות?
  יש נושאים בהם לא משנה כמה נתקדם. יש תהליכים ביולוגיים שפשוט לוקחים זמן מסוים ולא תמיד אפשר להתעלם מאלו שלוקחים זמן רב.

  *לגבי תיעדוף בעולם המדע:
  קודם אבהיר שמיקרוביולוגיה הוא לא התחום עליו אנחנו מדברים. כלומר הוא קשור, ווירוסים בהחלט עונים להגדרה של מיקרו-אורגניזמים
  אבל חשוב להבהיר שווירוסים שפוגעים באדם, ובפרט כאלה שגורמים למגפות נחקרים תחת מטריות אחרות, ספציפיות יותר, שקשורות הרבה יותר ברפואה. "מדעי הוירוס" = ווירולוגיה. "מדעי המגפות"=אפידימיולוגיה.
  למשל, מעבדה שעוסקת במיקרוביולוגיה יכולה גם לעבוד על חיידקים בים שעושים פוטוסינתזה.
  מעבדה שעוסקת בווירולוגיה יכולה להתעסק בכל סוגי הוירוסים.
  מעבדה שעוסקת באפדימיולוגיה בהכרח תתעסק במחוללי מגפות.

  ככלל בעולם המדע, תחומים אשר קשורים ברפואה מקבלים תקציבים מכובדים מאוד.
  אם נסתכל אל תוך עולם המחקר הרפואי, כמובן שיש תעדוף.
  על סמך מה? ובכן לא תמיד על סמך מה שצודק או מסוכן (אם כי בהחלט יש לזה השפעה עצומה) אלא לעיתים על סמך מה שמגייס כסף למחקר על מנת שיוכלו.. ובכן להמשיך אותו. יש טרנדים כמו בכל נושא. למשל קנאביס הוא טרנד חם מאוד בעולם ברפואה וכל פלוץ שפותח מעבדה מגייס תרומות מפה ועד תאילנד בשביל פיתוח ומחקר. מכיוון שלא הייתה מגיפה גלובלית קטלנית אמיתית כבר הרבה מאוד זמן בהחלט ייתכן כי הנושא הזה נדחק מעט לשוליים (אם כי לחלוטין לא הופסק או דבר דומה לכך.).
  יותר קשה למכור לעולם שיש סכנה אדירה כשאנשים לא רואים את זה מול פניהם ביום יום. רואים את זה היטב פה באייסוקר.
  למשל למחקר למלחמה בסרטן בו באיידס קל מאוד לגייס כסף. למה? כי אנשים מבינים את הסכנה.

  יחד עם זאת, חשוב לציין שגם תקצוב אינסופי ותשומת לב גלובלית היא לא ערובה להצלחה.
  סרטן, איידס, סכרת, טרשת נפוצה, ניוון שרירים וכו', את כולם אנחנו מכירים כבר המון המון זמן. לא הצלחנו למצוא פיתרון לאף אחד מהבעיות הללו.

  מדעי החיים הוא תחום מסובך מאין כמוהו עם כמויות אדירות של משתנים שאנחנו לא תמיד יודעים להעריך ולהבין.
  יצור חי לא מתנהג כמו שאתה מצפה או רוצה וכל אורגניזם הוא עולם ומלואו וסיפור שלם בפני עצמו.
   
 7. VAR

  VAR Member

  הצטרף ב:
  ‏4/12/11
  הודעות:
  6,588
  לייקים שהתקבלו:
  2,340
  לא חושב שהשאלה איך לטפל היא שאלה ביולוגית. יש למישהו ספק שכל מדינה מחליטה על הנחיות תוך כדי שהיא משתפת את המומחים הטובים ביותר שיש ברשותה?

  השאלה היא מה מתעדפים: חירות אישית או בריאות הציבור ועד כמה ניתן לפגוע בחירות האישית. תמיד אפשר ללכת לאופציה הצפון קוריאנית ולתת כדור בראש לכל מי שמגלה תסמינים, זה בטוח יעזור וכנראה יגרום להכי פחות נדבקים.

  אני באופן אישי לא הייתי נותן הנחיות אלא המלצות, עם דגש על אוכלוסיות בסיכון. מי שיוצא מהבית על אחריותו. וכן אני מודע להשלכות ומבין שהתוצאה של זה תהיה המצב של איטליה. אני עדיין מעדיף לחיות במדינה שמאפשרת לבחור, גם אם זה אומר שהסיכוי שלי או של קרובי משפחה שלי לחטוף קורונה יותר גדול.
   
  LFC-Gerrard1 אוהב/ת את זה.
 8. LFC-Gerrard1

  LFC-Gerrard1 Member

  הצטרף ב:
  ‏25/6/10
  הודעות:
  184
  לייקים שהתקבלו:
  206
  אתה צודק שרוב הוירוסים עונתיים. אך לא כולם, ואף אחד לא יודע אם הקורונה הוא כזה. המחקרים העדכניים ביותר מודים שהם עוד לא יודעים ושמוקדם להגיד. סבירות גבוהה שזה יהיה נכון... אבל האם מישהו מוכן להמר על זה? למשל, נגיף ה-MERS, שמעולם לא לגמרי מוגר, לא הראה סימנים של עונתיות. כרגע נראה שהוא מתנהג באופן דומה לאורך כל השנה.

  אני באמת לא מבין את ההתעקשות שלך על המספרים הללו כשברור לחלוטין שעוד אין לנו מושג מה הולכים להיות המספרים של הקורונה, אנחנו בעיצומו של משבר, כשלא ברור מתי הסיום שלו.
  אני לא מבין גם את ההתעלמות שלך מהמאצים האדירים שנעשו כדי למנוע מהמספרים של הקורונה להרקיע שחקים.

  מהקורונה, כבר היום, יש 22,156 מתים.
  על כמה לדעתך המספר הזה היה עומד ללא המאמצים חסרי התקדים שנלקחו בעולם בכלל ובסין בפרט? וזה עוד כשאין לנו מושג מתי זה ייפסק.
  מה יהיה כשהנגיף יגיע למדינות בלי מערכות בריאות נורמליות? (אפריקה למשל).
  אגב, אני מזכיר שקיץ בצד אחד של העולם הוא חורף בצד השני.

  בשנה הבאה ככל הנראה לא ימשיכו בהיסטריה כי בזמן הזה נלמד את הנגיף, נייעל את הטיפול, אולי נפתח חיסון ותרופות ובאופן כללי נדע להתמודד טוב יותר. ככה זה... לומדים ומשתפרים.
  כל זה בהנחה שנעשה את הצעדים הנדרשים עכשיו על מנת למנוע קריסה טוטאלית של מערכות הבריאות מסביב לעולם.
   
 9. קשר שמאלי

  קשר שמאלי יענקלך

  הצטרף ב:
  ‏29/1/13
  הודעות:
  7,900
  לייקים שהתקבלו:
  3,331
  מין:
  זכר
  נער הג'יל שוב באופוזיציה*/aaarofl
   
  oFiRzZz אוהב/ת את זה.
 10. Walkon

  Walkon משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏3/5/10
  הודעות:
  5,381
  לייקים שהתקבלו:
  2,885
  אדם שיתעלם מה"המלצות" מסכן לא רק את עצמו אלא גם את שאר האוכלוסיה. זה לא שהוירוס מסתובב באוויר, ההדבקה היא בין אנשים. גם אם מבחינתך אין לך בעיה להסתכן בהידבקות, אתה תפיץ את המחלה. צעדים דרקוניים נלקחים לא כדי לשמור עליך כפרט, אלא כדי לשמור על האוכלוסיה ככלל.

  מעבר לזה - תגדיר "על אחריותו". אם אתה מתעלם מהמלצות, נדבק וצריך טיפול נמרץ, מה קורה? כמה אנשים כאלה ימלאו את בתי החולים? כדי שמערכת הבריאות תגן ותטפל באזרחים, האזרחים גם צריכים להגן עליה.
   
  Clichy אוהב/ת את זה.
 11. סיונרה

  סיונרה Member

  הצטרף ב:
  ‏20/2/16
  הודעות:
  8,438
  לייקים שהתקבלו:
  3,328
  מין:
  זכר
  העומס עליהם יהיה כמו העומס על חדרי מיון בשיא הקורונה, לא יצליחו להתמודד ויעבירו אנשים לתספורת ביתית.

  החירות האישית נגמרת ברגע שהיא מתערבבת עם חירות של אנשים אחרים. כשאתה יוצא מהבית אתה לא מסכן רק את עצמך ואת משפחתך אלא גם אנשים אחרים, כי יש סיכוי שאתה חולה ויכול להדביק ולהפיץ את המחלה. לא לכולם יש אפשרות לא-לצאת מהבית עד שיעבור זעם. לכן מתעדפים. אגב, אני חושב שהמודל שלהם לא יעיל וישיג תוצאות בינוניות, אבל זה עדיין עדיף על היעדר מודל.
  אנחנו לא חיים עדיין בעולם שבו אפשר לנתק את צעמך לגמריי מהעולם החיצון. גם אם אני מחליט להיות בבידוד מוחלט, אחרי שבועיים יש לי סתימה אני צריך אינסטלטור שייכנס אליי הביתה. זה נכון גם לאוכלוסיות בסיכון שחלקן צריכות טיפולים רפואיים שונים שלא קשורים בקורונה.
   
 12. italiano

  italiano Member

  הצטרף ב:
  ‏27/9/16
  הודעות:
  354
  לייקים שהתקבלו:
  234
  מין:
  זכר
  בעזרת השם.
  ביחד עם ליברמן, מרצ והשותפים הטבעיים מהרשימה המשותפת.
   
  oFiRzZz ו-קשר שמאלי אוהבים את זה.
 13. LFC-Gerrard1

  LFC-Gerrard1 Member

  הצטרף ב:
  ‏25/6/10
  הודעות:
  184
  לייקים שהתקבלו:
  206
  לא יודע אם פנית אליי, אבל אני פשוט התייחסתי למה שדרוריקו שאל.

  אני לגמרי מסכים איתך. אין לי ספק שביולוגית ייתנו לחוקרים לעשות את מה שצריך.

  אין ספק שההשלכות על מרבית הציבור הם שאלה של תיעדוף.
  אני גם חושב שהדעה שלך לגבי מה צריך לעשות היא בהחלט הגיונית, אני פשוט חושב שהיא לא נכונה.
  לדעתי גם ההשלכות יהיו חמורות בהרבה ממה שאנחנו רואים עכשיו באיטליה.
  אבל זה כבר דיון אחר. לכל אחד זכות לדעה שונה כמובן.
   
 14. YYY

  YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏13/5/04
  הודעות:
  7,623
  לייקים שהתקבלו:
  309
  לא נראה לי שיש חורף בכלל בדרום אפריקה. יש בדרום ארגנטינה.
   
 15. LFC-Gerrard1

  LFC-Gerrard1 Member

  הצטרף ב:
  ‏25/6/10
  הודעות:
  184
  לייקים שהתקבלו:
  206
  באפריקה בהחלט יש מדינות שאין בהם חורף וקיץ כמו שאנחנו מכירים, אבל:
  א' - דרום אפריקה היא לא אחת מהן.
  ב' - מה זה קשור? אפריקה (יחסית באמצע, כלומר אזור קו-המשווה) היא לא "צד שני" של העולם כשמדברים על עונות, אלא דרום-אמריקה, אוסטרליה וכו'.
   

משתמשים שצופים בדיון זה (רשומים: 3, אורחים: 5)

 1. abcd
 2. YYY
 3. אמיר ע

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!