בחירות לנשיאות ארה"ב 2012

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Vanitas, ‏27/3/12.

1. אלי מתחן Member

לממשלה קשה לספק שירותים איכותיים, מתוקף ההגדרה שלה היא לא יעילה.

2. cazzo Il Capocuoco

אך אני מניח שיש לממשלות העולם אינטרס ברור לכלכל ולחנך את כלל תושביהן....או שאני לא יודע משהו על ארה"ב.... http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/biggrin.Xxx

3. אלי מתחן Member

אתה משלם על השירותים האלה בעקיפין או ישירות.

4. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

בן אדם נורמלי לא רוצה לשלם מיסים. וגם לא רוצה לעבוד. ובגלל שסוציאליזם לא מתחשב בטבע האדם, הוא נכשל. כי כאשר כולם מחפשים קומבינות בשביל לשלם פחות מיסים, בסוף למדינה אין מספיק כסף לכל ההתחייבויות שמנית. ומי שבטוח שלא יפטרו אותו, לא משקיע בעבודה. כמובן שאני מתכוון לעובדי המדינה.

5. Eric Cantona Member

ישראל היא לא כזו מדינת רווחה ביחס למדינות אחרות באירופה. תראה את הניצולי השואה מפגינים עכשיו שמשאירים אותם לגווע ברעב, זה נראה לך בסדר?

בישראל משלמים הרבה מיסים בגלל שצריך לממן את הצבא. תעשו שלום ויהיה הרבה פחות מיסים לשלם.

6. לייזר Member

אני משער שיש משהו שאתה לא יודע על ארה?ב: ההוצאה הממוצעת לתלמיד בה היא הגבוהה בעולם.

http://mat.usc.edu/wp-content/uploads/us-schools-vs-international3.Xxx

לכמות הכסף שמוציאים על חינוך אין קשר ישיר לתוצאות. לא ארחיב על האתגרים שעומדים בפני מערכות החינוך במדינות שונות כי אני לא רואה שום צורך בדיון על הנושא, אני רק מביא את המידע הזה כדי להזכיר שהכסף אותו StevieG רוצה לא ילך לילדים ולחינוך שלהם כפי שהוא אומר. ההבדל בין ארה?ב לאירופה הוא לא בהוצאה על תלמידי תיכון אלא ב?רווחה?: בדנמרק אדם יכול לעבוד שנה ולקבל דמי אבטלה בסך של 90% מרמת השכר שלו במהלך אותה שנה במשך ארבע שנים. שאלה רטורית: באיזו נקודת זמן מרגע אובדן עבודתם דואגים רוב המובטלים הדנים להתחיל לחפש עבודה חדשה?

באשר למעמד של ישראל כמדינת רווחה: היחס למובטלים מספיק טוב כדי לתת לה מקום של כבוד בדירוג המקומות בהם הכי טוב להיות מובטל.

http://www.forbes.com/2008/06/27/unemploym...nt_slide_3.html

נטל המס בישראל גבוה לעומת איכות השירות שמקבלים בעבורו אזרחי המדינה והפתרון לכך הוא לא להעלות מסים ולפנק אף יותר את אוכלי החינם המושחתים אלא לייעל במסגרת התקציב הנוכחי ולקצץ איפה שאפשר. תחזרו שנה ותקראו את החלומות של StevieG על המפגינים בספרד וביוון. עכשיו אלו סוציאל-דמוקרטיות אמיתיות: איגודי עובדים חזקים, הוצאות ממשלתיות ענקיות, שיעור מס גבוה מאוד (ולכן כולם מעלימים מיסים והכלכלה השחורה פורחת - ואין דרך למנוע זאת) - בספרד האבטלה עומדת על 25%; יוון עכשיו עם שש שנים של צמיחה שלילית ועל סף קריסה מוחלטת.
    _______

Eric Cantona,

אתה באמת חושב שהסכם שלום כלשהו ישנה את ההוצאות של צה?ל באופן מהותי?

על סמך מה מתבססת הנחה זו?

נערך לאחרונה ב: ‏9/11/12
  7. Eric Cantona Member

זה יקרה מכוח הנסיבות ובשל המציאות שתווצר. אם באמת יהיה שלום עם הפלסטינים וגם עם סוריה (לבנון אוטומטית בתמונה גם כן), אז תקציב הביטחון יקוצץ בהדרגה. זה כמובן עוד רחוק, אבל לשם כל שוחר שלום שואף. אולי בהתחלה נשאר קצת חשדניים ובצדק, אבל עם הזמן הלחץ הציבורי יעשה את שלו וקיצוץ כלשהו במשאבים יהיה חייב להעשות. כל קיצוץ בתקציב הביטחון מהר מאוד מורגש. כמובן שנמשיך להחזיק צבא חזק כמו כל מדינה שאפילו ממוקמת באזורים יציבים יותר מהמזרח התיכון, אבל זה כבר לא יהיה אותו דבר. לא מבחינת כמות החיילים שייגוייסו וגם לא מבחינת אוך זמן השירות שיהיה להם. כמו יצור הנשק והכוננות ירדו בחצי לפחות וכל הכסף שהצבא מבזבז יבחן בזכוכית מגדלת יותר מבעבר. הצבא כבר לא יהיה הקדוש המעונה, כאמור שלום משנה את צורת המחשבה של החברה. כשיש באמת שלום למשך תקופה ארוכה חברה משתנה מאוד, תראה את מערב אירופה. שהאזרחים לא עסוקים במלחמות אז מהר מאוד חלוקת התקציבים עולה על סדר היום והלחץ הציבורי כאמור, יעשה את שלו. זה כבר לא יהיה אותו תקציר אחרי שלום, דברים משתנים וישתנו בצורה כזו או אחרת וזה יהיה משמעותי מספיק.

8. לייזר Member

זו לא תשובה רצינית. האם אתה חושב שתקציב הבטחון כשיעור מהתל?ג ירד או עלה לאחר הסכמי השלום עם מצרים וירדן? איזה אחוז מהוצאות הבטחון של ישראל קשור בכלל בבעיה הפלסטינית? אל תחטט במספרים ברשת, לך מהראש. אם אתה יודע - ענה. אם לא, אמור לי למה אתה כל כך בטוח בתאוריה שלך.

שאלה תאורטית אחרונה: נורבגיה היא מדינה של 5 מיליון תושבים במקום הכי שקט בעולם. ישראל היא מדינה של 7 מיליון איש באיזור הכי מסוכן בעולם. האם תסכים לכך שההוצאות הביטחוניות של ישראל יהיו גדולות פי-3 מאלו של נורבגיה? האם זה יהיה מקובל עליך?

9. Eric Cantona Member

אחרי הסכמי השלום עם ירדן ומצרים לא נפטרה הבעיה. אומנם הרבה כוחות שלנו בסיני ובגבול הירדני ירדו משמעותית וזה בהחלט היה קיצוץ תקציבי משמעותי, אבל בכל הנוגע לצימצום הגיוסים ויצור הנשק זה עדיין היה מוקדם מידי וגם החברה עדיין לא הייתה בשלה לכך. אני מדבר על תקופה אחרי שיהיה שלום עם כל השכנות שלנו והחברה הישראלית תשתנה (כמו כל חברה שלא עסוקה בביטחון). השלום יוזיל עלויות, זה לא יכול להיות אחרת וזה רק במקרה הרע. במקרה הטוב יהיה עם השנים לחץ ציבורי לצמצם עוד ועוד את תקציב הביטחון ולייעל את הצבא לצבא שכיר. דבר שאפשר כבר היום לעשות ולקצץ את התקציב אולי ב 10% שזה המון.

10. לייזר Member

לא ענית לאף שאלה ששאלתי. אני מניח שלא התייחסת לשתיים הראשונות כי העובדות אינן בידך ומשום החשבת אותן כלא רלבנטיות לחלוטין בסיפור הזה. במילים אחרות אתה בונה פה תאוריה פילוסופית לחלוטין על בסיס השוואה עם מערב אירופה. מכיוון שזה מה שאתה עושה, אני רוצה שלפחות תענה על השאלה האחרונה בהודעה שלי - שוב תאוריה בלבד, אין צורך שתנבור במספרים - מהו היחס הרצוי בעיניך בין הוצאות הבטחון של ישראל לאלו של נורבגיה?

11. אלי מתחן Member

אני לא יודע הרבה על התוצאות, אבל אני מניח שזה הוצאה כוללת (מדינה+אזרחים), ובארה"ב בגלל שהחינוך הציבורי נמצא בקרשים, משלמים הרבה מאוד כסף על חינוך פרטי שמעלה את המחיר למעלה. זה כמו שיד שבורה לא באמת שווה עשר אלף דולר, אבל זה נכנס להוצאות האמריקאיות על טיפולים ומנפח את התוצאות.
    במידה ואני צודק לגביי הנתונים, אני חושב שאם היו מפרידים בין החינוך הפרטי והציבורי בארה"ב באמת היו מקבלים משהו קצת יותר מתאים לטבלה.

אני לא חושב שהצבא רלוונטי לדיון. גם עם צבא גדול ובעייתי, היה אפשר לנהל את הכסף של המדינה ביעילות.
    חוסר יעילות במדינה, בכל המגזרים מלבד ההייטק (שיש לו קשר גדול מאוד לעובדה שיש לנו צבא שעסוק בפעילות בטחונית שוטפת), מביא אותנו להוצאות מנופחות.
    אין שום סיבה שבנמל אשדוד ירוויחו כל כך הרבה כסף, ויעבדו ביעילות מהנמוכות בעולם המערבי, או שהאיצטדיון בנתניה יעלה פי 2 מהתקציב המקורי שלו ויקח פי 5 זמן ממה שלוקח במקומות אחרים בעולם. תושבי נתניה שמשלמים ארנונה צריכים לספוג את העלויות האלה, ולקבל שירותים נחותים ביחס למה שהם משלמים.

12. לייזר Member

ההוצאה הממוצעת השנתית לתלמיד בבית ספר נוראי בברונקס זהה לעלות של שנה בפנימיה בשוויץ. רק כ10 אחוזים מהתלמידים האמריקאים לומדים בבתי ספר פרטיים, כאשר רובם אינם אקדמיות של ארבעים אלף דולר לשנה אלא סתם בתי ספר קתוליים חביבים. אין כאן הטיה פרועה של המספרים (הדוגמה של היד השבורה, אגב, תקפה לחלוטין להוצאות הבריאות בארה?ב). יש בארה?ב קטע כזה שהארנונה מממנת את בתי הספר ולכן בשכונות נוראיות יש מימון ממשלתי כדי למנוע תקציב אפסי. יש להבדיל לא בין חינוך פרטי לחינוך ציבורי, אלא בין חינוך באיזור תפוסה טוב לחינוך באזור תפוסה מחריד (רוב הברונקס ומזרח ברוקלין, למשל). בריחת הלבנים לפרברים בשנות השבעים והשמונים הותירה את בתי הספר העירוניים לשחורים ולאיגודי המורים שמורכבים מכל מני StevieG שרוצים להציל אותם מאנשים כמוני. התוצאות בהתאם. נותנים פה למורים קביעות אחרי שנתיים ואז אי אפשר לפטר אותם גם אם הם אונסים תלמיד באמצע השיעור. בצרפת יש מערכת חינוך ציבורית הרבה יותר יעילה שהיא גם הרבה יותר זולה.

Eric Cantona לחלוטין לא בכיוון בכל מה שנוגע לתקצוב צה?ל (ואני אומר את זה כאחד שתומך בביטול גיוס החובה) ואני מנסה לאט לאט להוביל אותו אל האור. יעילות היא אכן הסיפור והצבא רחוק מלהיות הביזיון שכולם חושבים שהוא בתחום הזה. פשוט רובנו חווים את הצבא על בשרנו ורואים את הבזבוז בו (בעיקר בדברים הקטנים, דבר שנובע ממערכת היחסים הבעייתית בין החפ?ש לארגון), בעוד שרשות הנמלים זה משהו שגוזל מאיתנו מיסים ונותן לנו שרות מזעזע שבעתיים מבלי שנראה את זה.

13. אלי מתחן Member

stand corrected.
    אמרתי כבר שזה מהתרשמות בסיסית בלי נתונים, הבאת אותם אני לוקח בחזרה.
    לא בהכרח יש קשר בין חברי איגוד המורים לסוציאליזם. אני בטוח שאם תבדוק את פתקי ההצבעה הסיכוי שחברי ועד נמל אשדוד יצביעו לשלי יחימוביץ', מרץ וחדש יותר מאשר החלק של המפלגות באוכלוסיה הוא לא גבוה.
    מעטים האידאולוגים שמעוניינים לפגוע בתנאים שלהם למען רווחת הכלל.

אצל האמריקאים (כמו הישראלים בשנים האחרונות) הבעיה זה שאין באמצע, או גוף ממשלתי ששואב כסף מהציבור, או מערב פרוע של ניצול ציני. כשפיקוח ממשלתי נשמע כמו קללה, קשה למנוע הפרטה שנגמרת כמו הוסטלים ובתי משוגעים בישראל.

14. לייזר Member

איגודי המורים כאן אדומים יותר מאשר המדים של ליברפול. זה ממוסד. כל המורים בפקולטות הרלבנטיות סופגים את pedagogy of the oppressed במקום ללמוד איך לעמוד מול כיתה ולהעביר חומר ואז כשהם נתקלים בכיתה של 30 תלמידים ממשפחות חד הוריות הם מתחילים להזיע. כל הכסף שבעולם לא יעזור ל31 המסכנים בכיתה הזו.

בישראל הפוליטיקה היא עדיין בטחוניסטית בעיקרה ולאוכלוסיה יש הבנה אפסית בכל מה שנוגע לכלכלה. קראתי לא מזמן ראיון בו שלי יחימוביץ? אמרה שחצי מהעניים עובדים ושחצי מהעובדים עניים (למען הסוציאל דמוקרטים שמתקשים בכלכלה/מתמטיקה: לדעתה שני-שליש מישראל עניים) ושעובדי חברת החשמל הם מעמד הביניים שצריך להגן עליו (השכר החציוני בחברת החשמל הוא למעלה מ20,000 לחודש). מה הפלא שהשמאל בישראל נראה כמו הודעה של StevieG?

בכל מקרה, בישראל ההסתדרות לא רוצה אידאולוגים אומללים - היא רוצה כוח והשפעה. מרץ וחד?ש זה חרטא שאין מה להתקרב אליו. ישראל היא מדינת מפא?י לשעבר: לעופר עיני יש בידיים עשרות אלפי אנשי ליכוד ועבודה שיצביעו עבור האנשים הרלבנטיים. אולי אתה צודק לגבי דפוסי ההצבעה של עובדי נמל אשדוד בבחירות עצמן, אבל הם וחבריהם בעלי השפעה עצומה בפריימריז של העבודה.