בחירות 2019 ב'

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏1/8/19.

?

למי תצביע בבחירות?

1. הליכוד

11 הצבעות
    25.0%
  2. כחול לבן

15 הצבעות
    34.1%
  3. הימין המאוחד

3 הצבעות
    6.8%
  4. הרשימה המשותפת

4 הצבעות
    9.1%
  5. העבודה-גשר

0 הצבעות
    0.0%
  6. המחנה הדמוקרטי

3 הצבעות
    6.8%
  7. ישראל ביתנו

0 הצבעות
    0.0%
  8. ש"ס

1 הצבעות
    2.3%
  9. יהדות התורה

2 הצבעות
    4.5%
  10. אחר

5 הצבעות
    11.4%
מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

אחד הדברים שמתעלמים ממנו כמעט לחלוטין בכל השיח הזה, כאילו כל בני אדם מגיעים מאותה נקודת מוצא. זה ככה, ברמות שונות, בעלייה מאתיופיה, בעלייה מארצות ערב, זה ככה בחלק מעולי הבלקן (במשפחה שלי הוריי הגיעו עם השכלה טובה וידע לא רע בעברית, אבל בת הדודה של אמי, שגדולה ממנה בעשור וחצי, לצורך העניין, הגיעה אחרי שהםסיקה ללמוד בגיל 8 כדי לעבוד ולעזור בפרנסת הבית, עלתה בלי לדעת לקרוא ולכתוב כמו אדם בוגר, בלי ידע במתמטיקה בסיסית וכו'), וזה כך גם בחלקים מהעולים ממזרח אירופה וברית המועצות לשעבר.

מאשימים את המדינה בכל התחלואות של האוכלוסיות השונות, כאילו אין משמעות לשוני תרבותי. בפורום השחקן היה על כך דיון בזמן המחאה של הקהילה האתיופית. מאחורי השיח על גזענות כלפיהם יש שורה של חוקים חסרי תקדים לשילובם בחברה מהר ככל שניתן (למשל חוק שילוב בכל מוסדות הלימודים, שהקהילה עצמה הפילה), חוסר רצון של ותיקי העדה להיטמע וגזענות כלפי לבנים.

נראה שהמאבקים האלה לשם המאבק ולא עבור התקדמות הכרחית, לכן מפריע לי שעוד עוסקים במאבק המזרחי כהיילייט בבחירות. המצב תקין כיום למעט נקודות סמליות שלא משפיעות על החיים יותר מידי, זה לא צריך להיות טיקט של נבחרי ציבור.

LFC-Gerrard1, מזגן ו-alexshw אוהבים את זה.
  2. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

הרוסים והאוקראינים כן, אבל יש עלייה נרחבת ממדינות כמו בלארוס, מולדובה, גיאורגיה, אוזבקיסטן וכד'.

3. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

גם משם הגיעו הרבה משכילים, במיוחד מערי הבירה.

4. Sturridge Member

לא מאמין שהדיון הזה אשכרה קורה פה.

אם זו פריבילגיה אז גם למזרחים יש אותה לעומת האתיופים. מה הפואנטה שלך.

אחד מכל עשרה עולים מברית המועצות היה מהנדס. 95 מתוך 100 עולים מהנדסים היו מברית המועצות (מקור). אם אנשים קיבלו פריבילגיות לעומת אחרים אז זה קצת יותר מצבע העור שלהם.

אבא שלי האשכנזי, זה שהיום תסתכל עליו ותחשוב על גבר פריבילגי לבן, עלה בשנות השישים לארץ וגדל בשיכון בנתניה בעוני כזה שאמא שלו הייתה חותכת לו את הקצה של הנעל כשהרגל גדלה כי לא היה כסף לנעליים חדשות. אשתו המרוקאית, אגב, גדלה במשפחה עשירה בצפון תל אביב.
    מי שרוצה להמשיך להתמסכן ולרחם על עצמו, תפאדל (ככה אומרים אצלכם?). אתם היחידים שמנציחים את הקיפוח.

5. מזגן Member

מייקל קאריק מזרחי? הוא נשמע כמו אחד מהאשכנזים שכל כך נאורים מרקסיסטיים שהוא מוכן להודות בכל הגזענות בעולם משנאה עצמית. אותה שנאה עצמית שלימדו אותו בחוגים הללו - לשנוא את הלבן עור ולהאשים אותם ואת עצמו בכל החולות של העולם.

אזרחי מדינת ישראל דור שני הם אנשים מערביים פי 20 מכל עולה מרוסיה אתיופיה או קווקאז.

*הייתי לוקח עוד צעד ומנחש שיש לו משקפיים מרובעות.

נערך לאחרונה ב: ‏6/8/19
  6. סיונרה Member

האמת לא רלוונטי מה המוצא של קאריק, אדם הוא הדעות שלו ולא המקום שהוא בא ממנו. כשהמזרחים הגיעו המדינה הייתה מאוד ענייה והתשתיות לא היו מוכנות לקליטה של כל כך הרבה אנשים. זה גרם לתקלות בירוקרטיות שהפכו ברבות הימים ל"חטיפת ילדי תימן" ולקושי בשילוב מהגרים חדשים. טבעי שמהגרים ותיקים לא ירצו לחלוק עם החדשים את מה שיש להם ועבדו קשה בשבילו, בדיוק כפי שהמזרחים בתור החדשים יחסית לא חלקו ברצון את מה שיש להם עם הרוסים והאתיופים. אין לזה קשר לצבע עור.
    מה שנכון הוא שראשי הציונות, כרוח התקופה מהמקום בו הגיעו, האמינו בעליונות התרבות האירופאית (לא האדם יש להדגיש) על שאר התרבויות וזה הוביל לכל מני מעשים לא ראויים בפרספקטיבה של היום. להגיד את האמת? הסיבה העיקרית לשגשוג התרבותי בישראל היא מדיניות כור ההיתוך שהכריחה את כולם לאמץ לחלקה שפה שכבר נעלמה מהעולם, והסיבה לשגשוג הכלכלי היא מוסדות כלכליים וארגוניים מערביים. היום שהישראלים כבר מבוססים כלכלית, הם יכולים לחזור ולאמץ את התרבות של סבא וסבתא שלהם (לא שאני מבין למה, אין לי עניין מיוחד בתרבות של סבא וסבתא שלי מלפני 70 שנה על פני תרבויות אחרות), ולא נגרם נזק גדול באמת.
    הרוסים הגיעו לישראל, וללא קשר לצבע העור הלבן שלהם אלא בזכות זה שבאו עם הון אנושי גבוה יחסית למהגרים, לא הכפילו את אוכלוסיית הישוב והגיעו למדינה מסודרת, גם הצליחו להשתלב פה עד לרמה שהילדים שלהם כבר די דומים לילדים להורים צברים מכל הבחינות, אם לא מעל הממוצע.

7. DRORIKO Member

לגבי הרוסים, היום יש פחות גזענות כי הם כבר נטמעו בחברה(פחות או יותר, עדיין יש מקום לשפר) אבל המבוגרים מבינינו יזכרו שבתקופת העליה הגדולה בתחילת ה-90 הם חטפו גזענות בצורה דוחה, התייחסו אליהם כמו לחייזרים. כשהייתי ביסודי היו אצלנו שתי ילדות רוסיות בכיתה והתייחסנו אליהן כמו לאוויר, לא הזמנו אותן למסיבות כיתה או למה שקראנו לו "לצאת לעיר"(מי ישמע כפר סבא איזה עיר) לא שהתעללנו בהן חלילה, אבל הם נראו לנו כמו משהו לא קשור כזה. כמובן שיש את הסטיגמות המגעילות על הרוסים השיכורים.

8. מזגן Member

המון רוסים הגיעו שהם בכלל לא יהודים לא מהולים ולא היו יום בחייהם בבית כנסת או יודעים מילה אחת מתפילה או משירת חג על חבישת כיפה אני אפילו לא אתחיל לדבר. במובן הזה בערי הפיתוח האתיופים קיבלו יחס הרבה יותר חם מהאוכלוסיה המקומית מהרוסים שנחשבו גויים לכל דבר ועניין. האתיופים התקבלו כיהודים שחורים בזמן שהרוסים היו לחלוטין פולש.

מן הסתם שהאתיופים קיבלו גזענות בראש גם כן. אבל אוכלוסיה אחת מן השתיים אף על פי זה השתלבה והתברגה יפה מאוד כיום דור וחצי מאוחר יותר במשרות, אקדמיה, ופוליטיקה. האתיופים מנגד נשארו בתחתית של האוכלוסיה. אפילו מבחני הקב״א של האתיופים מראים תוצאות מחרידות. ראיתי נתונים של משהו כמו אחוז גדול מבינהם בקב״א 44 שזה פחות או יותר חסר תועלת לצבא. אז מה נגיד עכשיו? צבא העם גזעני? הנייר הלבן של טופסי מבחן הקב״א גזען? הכל גזענות.

9. מזגן Member

כדי לקבל את הגזענות כסיבה לכל הכשלונות של האוכלוסיה האתיופים בישראל כקבוצה רמת הגזענות במדינת ישראל צריכה להיות מכף רגל ועד ראש.
    ממש ממש בכל מקום בכל שניה וברמה שמכתיבה לחלוטין את ההשתלשלות האירועים בכל יום ויום של אתיופי בישראל.

תוצאות קב״א 44 => צה״ל גזענים
    אחוז בבתי הכלא מקרב יהודים* => בתי המשפט גזעניים
    אחוז מעצרים* => המשטרה גזענית
    אחוזי אבטלה גבוהים* => המעסיקים גזענים
    הוצאה חודשים ממוצעת למשפחה נמוכה בשליש => המעסיקים שוב גזעניים
    מחזיקים בבגרות הזכאית לאוניברסיטה => מערכת החינוך והאוניברסיטאות גזענים

*משיעורם באוכלוסיה

רק מרקסיסט לבן מחוסר מח וחשיבה ביקורתית מסוגל לקחת על עצמו הסבר כל כך מטומטם תוכדי התעלמות לחלוטין מהמציאות בחייו.

10. סיונרה Member

@מזגן
    אי אפשר להתייחס לשתי האוכלוסיות כאילו הגיעו ממקומות ומרקעים שווים. אין מה להשוות בין ברית המועצות ובין אפריקה, זה פשוט לא בר השוואה. כפי שהביאו פה, רובם המוחלט של העולים מבריה"מ הגיע מערים, כמה מהאתיופים בכלל ידעו לקרוא ולכתוב?
    גם מבחני קב"א ופסיכומטרי למניהם מוטים תרבותית, בטח שבגרות. לאתיופים אין הורים משכילים שיכולים לעזור להם ללמוד או סתם ללחוץ עליהם כשלא הולך בלימודים. אם אתה חושב שלמשפחה שאתה גדל בה אין משמעות וחשיבות בהצלחה בחיים אז אתה טועה. אלו דברים שלוקח שנים רבות על מנת לטפל בהם.

optimus ו-Clichy אוהבים את זה.
  11. מזגן Member

אני מתייחס לטיעון הגזענות בלבד. ברור שאי אפשר להסתכל על הכל דרך עדשה מרקסיסטית של מאבקי קבוצות גזע מעמדות וכו. זה טמטום מוחלט לעשות זאת. ברור שיש גזענות. זרקו את הדם של האתיופים לפח. יש שוטרים גזענים והיתה גזענות רחבה ביותר נגד הרוסים גם כן.

מבחני קב״א ופסיכומטרי מוטים תרבותית. מה כתוב שם קומראד באחת התשובות? אתיופי ורוסי שנולדו בארץ יקבלו תוצאות שונות במבחנים הללו בגלל תרבות? בא לך לספק מקור לטיעון הזה? עד כמה שאני יודע לדוגמה במבחני ה-SAT הפער הכי גדול בין לבנים ושחורים במבחנים היה בשאלות שלא היו מוטות תרבותית ודווקא בשאלות המוטות תרבותית הפער היה הנמוך ביותר. (אנסה למצוא מקור לזה בהמשך)

12. סיונרה Member

מבחנים פסיכוטכנים אמורים להיות אובייקטיבים, אבל הפעם הראשונה שאדם נתקל בשאלות דומות היא לא בגיל 18 או 22 כשהוא מגיע לצבא או לפסיכומטרי, אלא בגיל צעיר בהרבה. ילדים עושים הרבה מאוד דברים שמכינים אותם למבחן, גם אם לא באופן ישיר. אתיופים עושים את הדברים האלו הרבה פחות. כשאתה נתקל בשאלה "מצא את הצורה הבאה ברשימה", הסיכוי שאתה ראית בחייך משהו דומה מתבסס על חיים שלמים של דברים דומים שעשית.
    אתה היית נכשל בפסיכומטרי בחלק של הלוגיקה על ההסקה הזאת. עצם העובדה שהמבחן מוטה תרבותית לא אומר שכל הפערים הם תלויי תרבות.

13. מזגן Member

מה הדברים שההורים האתיופים עושים פחות מההורים הרוסיים? אתה אומר שאתיופים לא יודעים לזהות צורה? מלבן עיגול? וזה אפילו לא מבחינה מילולית זה בחינה ויזואלית של צורות.

הציונים שלי במבחנים סטנדרטיים הם בקושי מעל לממוצע אבל אני לא הנושא פה. הנושא פה גזענות. אם ניקח את מה שמייקל קאריק ודומיו טוענים אפשר אפילו להסיק שההורים של האתיופים גזענים כי הם לא עוזרים לילדים שלהם להצליח בזמן שהורים אחרים עוזרים לילדים הלבנים שלהם.

מה שמעניין זה שבספרים כמו guns steel and germs הכותב טוען שדווקא שאנשים מכפרים נידחים מסביב לעולם אמורים להצליח יותר מהלבנים מבחינה של חשיבה אבסטרקטית כי הם מתעסקים בהישרדות יומיומית ולכן מגורים כל יום על ידי הסביבה שלהם. המח שלהם חד ומחודד כל יום בגלל שיש לזה מחיר הישרדותי.

14. סיונרה Member

מבחנים פסיכוטכנים מותאמים לאדם מערבי שחי בסביבה מערבית כל חייו. זה שאתה לא מתכונן לבחינה כל חייך לא אומר שאתה עושה דברים שמכינים אותך.
    תהיה בטוח שאם המבחן היה בבניית סככה במדבר, האתיופים כנראה היו מנצחים. חיות בר עם מוח מחודד יותר מבני אדם בהשרדות בטבע, לא הייתי מקבל אותן לאוניברסיטה בהתבסס על ציוני פסיכומטרי. כמו כן, אדם שחי בסוואנה כל חייו כנראה שלא יוכל בגיל 30 ללמוד הנדסה מ-0.
    אני הייתי ילד בעייתי בבית הספר. הורים פחות מודעים לחשיבות של חינוך או הורים שיש להם פחות כסף מההורים שלי כנראה שלא היו מתעקשים ונלחמים על מנת שאשב ואלמד, זה היה משפיע על כל מהלך החיים שלי כנראה, ואין לזה שום קשר לאינטיליגנציה.

15. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

מה הקשר לבניית סככה במדבר? נער אתיופי ממוצע בישראל גדל בעיר, הוא אדם עירוני שחי בחברה מערבית. הבעיה היא באמת היעדר דחיפה והרבה התמסכנות של הדור הבוגר יותר, אבל זה לא שהם לא בנויים למבחנים פסיכוטכניים ודומיהם, הם פשוט נשארים מאחור.

VAR אוהב/ת את זה.
מצב נושא:
הנושא נעול.