דיון יום הכיפורים המסורתי

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י דנידין, ‏16/9/10.

1. yonmu Member

בקיצור מאוד (מדובר בנושא מאוד רחב) -
    מראש אסור לעבור עבירות (ניקח חילול שבת כדוגמא). מבחינת מידת הדין הפשוטה, אדם שחילל שבת - כלומר כפר ב'הסכם' עם הקב"ה - חייב לקבל עונה בצורה מיידית. מכיוון שהעולם בנוי גם על מידת הדין וגם על מידת הרחמים (רק מידת הדין - אנשים לא יכולים לעמוד בזה. רק מידת החסד - העולם לא יעבוד) יש לאדם אפשרות לעשות תשובה (לא רק ביום כיפור, פשוט יום כיפור מחזק את התשובה). אדם שבא מראש בגישה של 'אני אחטא ואח"כ אעשה תשובה', התשובה שלו לא מתקבלת.

אם מישהו יגנוב ממך משהו ואחר כך יצטער ויתחנן לסליחה, כנראה שתסלח לו. אם מישהו יגנוב ויבקש סליחה כשאתה יודע שמראש זאת הייתה התכונית גיבוי שלו, כנראה שלא כדאי לסלוח לו.

2. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

הצום לא מכפר. הוא אמור לעזור להתרכז בתפילות. מי שלא מתפלל כל היום בבית הכנסת, יכול לא לצום. כמו שאני עושה.
    גמר חתימה טובה!

3. yonmu Member

לא יודע מאיפה הגעת לזה. עד כמה שאני יודע, בנדם שנמצא במצב שבו אם הוא יילך לבית כנסת הוא לא יצליח לצום - עדיף שיצום ולא יתפלל. מה עוד שקשה לי להבין איך צום עוזר להתפלל.
    אם יש לך מקור אם משהו אני אשמח לראות.

4. ADP משתמשים של כבוד היכל התהילה

השנה צם - בניגוד לשנתיים האחרונות. והאמת, למרות שאני מחלל שבת, אוכל לא כשר ומבצע שלל דברים לא דתיים בעליל, אני לא מרגיש צבוע. אני צם כי אני מרגיש שעל סמך אירועים שקרו בשנה האחרונה יש לי הרבה חשבון נפש לעשות, וחשבון נפש הכי קל לעשות במצבים קיצוניים. בקיצור - בשביל הנפש, לא (רק) בגלל הדת. שיהיה צום מועיל לכולם.

5. xArtur Member

לא צם,סתם בולשיט אעלק מטהר את הגוף רק הורס את הגוף אם כבר
    ועד שיש חופש מהצבא,למה סתם לסבול?
    מה הפואנטה לבקש סליחה בכיפור ולהיות חרא בכל שאר השנה?!בולשיט+צביעות

ולכל הצמים
    http://www.marshal.co.il/var/988/318662-%D7%A6%D7%95%D7%9D%20%D7%A7%D7%9C%20%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%A7.Xxx

6. yonmu Member

דווקא אומרים שלצום מדי פעם זה בריא (מנקה את המערכת) אבל בכל מקרה שאת לא המטרה.
    אף אחד (בין אם יהודי דתי ובין אם לא דתי) לא אומר שיום כיפור זאת הצדקה להתנהג חרא כל השנה. להיפך, פעם הבאה שאני ארצה להתנהג חרא אני אזכר ביום כיפור ואני מקווה שזה יגרום לי להתנהג טוב יותר.

לגבי הכמוסות זה רעיון נחמד אבל הופכים את הצום לאיזה אתגר מטורף. עד עכשיו לא היתה לי שום בעיה לצום ואני לא שמן או רזה או עם מטבוליזם שונה וכל מה שיכול להשפיע.

7. Ohad_Glr Member

התגובות פה מראות בעיקר על צרות אופקים. למען ההבהרה- אני צם ביום כיפור, כל היום, מאז גיל 11 (מספיק שנים) ואני לא מתכוון להפסיק.
    אז נכון, אפשר להגיד שהצום הוא רק כדי שיסלחו לנו על החטאים ולהוצאי את הצמים כ"צבועים". אבל, אם תכנסו קצת יותר לעומק ותצאו מהשטחיות שלכם לרגע תראו שיש בזה הרבה יותר מזה.
    אני אישית לא צם על מנת שיכפרו לי על החטאים. בכלל, קשה לי להאמין שההוא שם למעלה (אם הוא קיים בכלל) מוכן לסלוח על חטאים בכזאת קלות.
    אז למה אני צם? כשמסתכלים לעומק יש בזה הרבה יותר מכפרה על חטאים (בזה ובכלל ביום כיפור). יום כיפור קרוב לתחילת השנה ומקיים מבחינתי שתי מטרות- הסתכלות על השנה הקודמת ותכנון/הסתכלות לשנה החדשה. או בקיצור- הזדמנות לחשבון נפש.
    מתי בפעם האחרונה עצרתם את הכול, הסתכלתם על מקרה שקרה לכם בשנה האחרונה ואמרתם-"וואלה, שם הייתי יכול לנהוג אחרת". או שחשבתם על השנה החדשה ואמרתם לעצמכם-"השנה הגיע הזמן להיכנס לכושר. אני אתחיל לרוץ כל יום".
    אז נכון, יש כאלה שעושים את זה גם בלי יום כיפור. אך יום כיפור הוא מבחינתי יום חשבון הנפש הלאומי. ולכן, יש את מנהג הסליחות (לפני יום כיפור אתה חושב על השנה שעברה ונזכר במי פגעת).
    הצום הוא עוד נדבך בתהליך הזה, שהופך אותו למשמעותי יותר.
    אני יהודי חילוני, מכבד חלק מהמצוות והמנהגים. יש לי במשפחה גם סבתא דתייה מאוד וגם דוד שהוא אתאיסט בכל רמ"ח אבריו. ההורים שלי (והאחים שלי) כמוני.
    חבל לי לראות כאן בפורום תופעה כזאת של חברה שהם נורא "אנטי" כלפי הדת. בכלל- להיות אנטי נגד משהו באופן כללי זאת טעות בעייני. בכל דבר יש גם טוב, ומכל דבר ניתן ללמוד-אפשרות שאתם חוסמים בהיותכם כל כך אנטי לדת.
    בדת יש המון דברים יפים, המון. אפשר ללמוד ממנה המון ולקחת ממנה המון לחיים כדי להיות אדם טוב יותר, מוסרי יותר וערכי יותר. זה מה שאני בוחר לעשות.

נערך לאחרונה ב: ‏17/9/10
  8. Fratelli d'Italia משתמשים של כבוד היכל התהילה

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/goodpost.Xxx

אני צם מגיל 11 וזה לא כל כך קשה. שיהיה צום קל לצמים שבינינו ושיעבור בשלום.
    בהזדמנות זו גם אבקש סליחה אם פגעתי במישהו במהלך השנה האחרונה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/peace.Xxx .

9. SeRgInHo Member

אגב כל אלה שאומרים צום "קל", אין פה לדעתכם איזו סתירה? צום אמור להיות ההיפך הגמור מצום קל. אם כבר אז נכון להגיד שיהיה צום מועיל.

10. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

אוהד - לא מדובר כאן בשטחיות של מישהו או צרות אופקים. מדובר בפרשנות אישית שלך ליום הזה. מבחינה דתית, כל מה שאמרת על יום כיפור הוא לא נכון.

רוב האנשים צמים מסיבות דתיות, ולכן מה שאמרת לא נוגע אליהם - זו בחירה אישית שלך (וזאת זכותך המלאה ואני מכבד את זה).

ולא הבנתי גם למה אתה צריך לצום כדי לעשות ביום כיפור חשבון נפש.

11. THE STRETFORD END Member

יאיר לפיד כתב את זה לגבי יום כיפור והצום לחילונים:

" מישהו שאל אותי מהו יום כיפור לחילוני. אמרתי לו, "היום של הפרספקטיבה". אני רוצה לבקש סליחה מכל מי שהייתי צריך את יום הכיפורים בשביל להזכר שאני צריך לבקש ממנו סליחה. "

לעם היהודי יש מסורת ויום כיפור,צום,בקשת סליחה היא אחת מהן
    בדיוק כמו שבראש השנה אנחנו מברכים שנה טובה ולמרות שאנחנו חיים לפי תאריך לועזי ולא ראיתי טרוניה על זה שבוע שעבר.
    יש מי שמכבד זאת וגם אם לא צם או לא הולך לבית הכנסת ויש מי שמחליט לשאול קושיות מיותרת במטרה(מכוונת או לא)להוכיח מה לא טוב או מה לא נכון.
    לא רואה צורך לעשות זאת,כל אחד חי ומאמין איך שהוא רואה לנכון(ועל זה אפשר לדסקס)אבל זה לא הופך את זה ללא צודק,לא נכון או ללא בסדר.

אני לא צם,לא הולך לבית כנסת,סליחה אני משתדל לבקש מיידית אם אני מרגיש שפגעתי במישהו ולא לצורך.

צום קל למי שצם וגמר חתימה טובה.

12. David De Gea Rade Prica היכל התהילה

שיהיה צום קל, וגמר חתימה טובה לכולם!

13. Number 8 Member

צם כרגיל, בלי סרטים וכאלה מן הסתם(אגב, לפי דעתי מי שצם ורואה סרטים, לא עשה כלום חד וחלק), מנסה להיות כמה שיותר בבית הכנסת(שנה שעברה הייתי 90 אחוז מהזמן בבית הכנסת), זה מעביר את הזמן הכי טוב, גם מתפלל ועושה מצווה וגם הזמן עובר.

צום קל, צום מועיל וגמר חתימה טובה לכל עם ישראל!

14. riquelme1 Member

אתה צודק, לא צריך להגיד צום קל כי היום זה נועד בשביל עינוי ולא בשביל הקלה, ככה שצריך להגיד צום מועיל ולא צום קל.

אני צם כמובן מגיל 12, שיהיה צום מועיל וגמר חתימה טובה.

דני הפרוקבקציות שלך מגעילות.

15. Scouser Tommy משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא רואה את הפואנטה ביום הזה... קצת צבוע לדעתי כל העניין, כמו שסטרטפורד ציין, סליחה צריך לדעת לבקש באותו רגע, מה החוכמה להגיד ביום כיפור ''סליחה למי שפגעתי בו''? במיוחד כשלא מעט אנשים שצמים מתנהגים בדיוק ההיפך מצדיקים במשך כל השנה ואז פתאום ביום כיפור מסתובבים עם כיפה והולכים לבית כנסת. אנשים כאלה הפכו את היום הזה למה שהוא מבחינת החילוניים/אתאיסטים.

בכל מקרה אני מכבד את הרצון של מי שצם גם אם אני לא מבין למה, ולא מסתובב ברחובות עם סנדוויצ'ים כמובן ומעורר פרובוקציות בכוונה. משתדל לשמור על השקט ולא לשים מוזיקה פול ווליום וכו'.

שיהיה בהצלחה לצמים...