היצרת וגם הרסת?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י RMCF, ‏15/3/05.

1. RMCF Member

מישהו מפורום שאני גולש בו כתב את זה, רציתי לדעת את דעתכם על זה:

קבלן בנייה גדול...הכי גדול.לוקח על עצמו לבנות, ליצור עיר מהיסוד, שמדינה מסויימת החליטה על הקמתה בשטח פנוי ויפה.
    הקבלן הגדול נכנס לעניין בשצף קצף ואחרי שש שנים העיר היתה בנויה...אולם לא עבר זמן רב והאסונות התחילו להכות...ביניינים שלא נבנו כהלכה החלו להתמוטט על הדיירים שלהם...תאונות דרכים קשות החלו לגבות קורבנות אדם בגלל תשתית הכבישים הגרועה...גשר שנבנה כלאחר-יד התמוטט בזמן שרכבת נוסעים חלפה עליו ומאות נהרגו מנוסעי הרכבת ומסתם אזרחים שהיו מתחת לגשר...מערכת הביוב קרסה לעיתים קרובות ומחלות זיהומיות התפשטו בקרב האזרחים המיסכנים...ועוד אסונות ומכות בלי סוף שנחתו על תושבי העיר החדשה...
    אנשים,מי אשם בכל האסונות האלה?...בלי ספק הקבלן נכון?...

עכשיו תשאלו מה זה קשור לרוחניות?...צודקים! עד עכשיו אין קשר.אבל תיכף יהיה...

אלוהים בורא יקום...ולא זמן רב חולף ומתחילים האסונות...אדם וחוה אוכלים את התפוח המחורבן...קין רוצח את הבל...מבול...נפילת שני בתי-מקדש ורצח המוני יהודים...גלות...מגיפות קשות שגבו חיים של מיליוני בני-אדם...שואה נוראית...מלחמות קשות(שנגרמות בגלל בני-אדם דפוקים שאלוהים ברא!) ...טרור(שגם הוא נגרם בגלל בני-אדם דפוקים שאלוהים ברא!)...רעידות אדמה שגובות חיי אדם רבים...מגיפות ומחלות איומות...צונאמי...והיד עוד נטויה לצרות צרורות שבהכרח עוד יבואו...
    אנשים,מי אשם בכל האסונות האלה?...בלי ספק הקבלן (אלוהים!) נכון?...

עכשיו יבוא איזה דתי מושפע מאיזה רב בן מאתיים ויגיד "לא".אנחנו אשמים בצרות שנופלות עלינו.אם היינו בסדר הכל היה טוב והמשיח היה בא וכולי וכולי וכולי...
    מצד שני אותו דתי ברגע שיקרה איזה מקרה שבן-אדם ניצל מאסון בצורה אקראית.כי פשוט היה לו מזל.הוא מייד יגיד שזה "נס".אתם רואים הוא יגיד,אלוהים עושה נסים...

כלומר מה שרע קורה בגללנו ...ומה שטוב קורה בגלל אלוהים...דהיינו הביניינים קורסים על הדיירים לא בגלל הקבלן אלא בגלל הדיירים...הגשר ועליו הרכבת התמוטט לא בגלל הקבלן אלא בגלל הנוסעים...מערכת הביוב קרסה ומחלות זיהומיות התפשטו לא בגלל תשתית הביוב הגרועה,אלא בגלל שתושבי העיר מעיזים להשתמש בה...

ההיגיון פה ברור,וכל מי שרוצה ולא תחת שטיפת מוח דתית,יכול להבין פה בדיוק את האמת...

2. Kiko Member

אין אלוהים? את זה אנחנו כבר יודעים.
    What's your point?

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏15/3/05
  3. אחות של תונל Member

הרשה לי להסביר לך משהו:
    הדת לא מאמינה ב"פאשלות" של אלוהים. הדת אינה מחפשת אשמה של גורם כלשהו. הדברים שקורים, קורים עם סיבה. מה שה"קבלן" עושה הוא למטרה מסויימת, כל דבר. האסונות שקורים לנו, בלי קשר לאשמה בכלל, קורים בצורה מתוכננת. מה שחשוב זה מה עושים איתם- האם אנשים יבינו את המסר שאלוהים מנסה להעביר להם?

ואני יודעת שהדת לא מעניינת אותך בגרוש, אז בוא נסתכל על זה שניה מהיבט אחר- (ואנחנו נכנס פה קצת לפילוסופיה, שזה דבר שאני לא מחבבת במיוחד אבל אין לי ברירה)- האם יכול לדעתך להיות עולם מושלם? האם הכל יכול להתנהל בצורה הכי טובה שיש? בכל תכנית בנייה יש פאשלות. והיות שהעולם שלנו הוא תכנית בנייה ענקית, והרבה מעבר לתכנית בנייה- כי הקבלן בניגוד לאלוהים לא מתכנן גם את האוכלוסיה ואת האופי של כל פרט, הרבה יותר קשה לשאוף לשלמות.
    הדת אינה טוענת שאלוהים יוצר שלמות מוחלטת, זה בדיוק הרעיון- להשלים עם הארועים האיומים והטראגיים שקורים במשך כל השנים מאז בריאת העולם, להפיק לקחים, ולדעת איך להשתפר. המושג הזה של לתלות אשמה בכלל לא לוקח חלק, האשמה זה דבר קטנוני.
    אתה כנראה מציע שכאשר יש פיגוע חס וחלילה או מגפה, צריך לדפוק את הראש בקיר ולצרוח על אלוהים שהוא אשם, ואדם דתי יבוא ויגיד: זה לא צירוף מקרים, בוא נראה מה אפשר לתקן בחיים שלנו.
    (וזה ד"א, פרגמטיות, ערך חשוב).

וחוץ מזה, שים לב לדוגמה הראשונה שנתת- אדם וחוה שאכלו את התפוח. אתה חושב שגם זו אשמת אלוהים? אם יש בעיות במערכת הביוב פונים לעירייה, לא יושבים בחיבוק ידיים. אז כן- לפעמים האשמה היא שלנו.

בנוסף, אולי לא שמת לב אבל: חוה ואדם אכלו מהתפוח, אבל לנח היתה ברית עם ה', ואברהם קיבל ארץ יפה וטובה וברכת פוריות. ויש מלחמות, מגפות ופשע בעולם, אבל יש גם אהבה, אחווה, אכפתיות, סדר. אי אפשר להתמקד ברע כל הזמן ולהתלונן שהכל הולך לא טוב, גם אם יש המון "פאשלות" יש גם המון דברים חיוביים שצריך להכיר בהם, וזה בכלל לא קשור לדת.
    אנקדוטה.

מיכל, זרמים שונים במדינה.

4. Max Member

סתכלו, אם הייתי רוצה, הייתי סותר את דבריו של ספרדי בנשמה, אח"כ סותר את דבריה של מיכל, ואח"כ סותר את 2 הסתירות שכתבתי, אבל אין לי כוח או מצב רוח לזה, אז נראה איך הדיון יתפתח, המנהלים מוזמנים לחבר אותו עם הדיון על הדת ועל ה' וכו', ואם יהיה פה באמת משהו מעניין, אני כבר אגיב להכל, אני זוכר למה התפתח הויכוח האחרון שלי על דבר שנוי במחלוקת בפורום הזה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx

5. RMCF Member

שוב, לא אני כתבתי את זה. הבאתי את זה לכאן כדי לראות מהי דעתכם. האמת שציפיתי לאיזו תגובה באורך של מטר של מקס. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx

6. cazzo Il Capocuoco

די כבר להשתמש במילה "צונאמי"...זה מעצבן...מה זאת מילה חדשה בעברית??? http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/mad.Xxx

7. Max Member

צונאמי זו מילה ישנה באנגלית, לא חדשה בעברית, פשוט זה אקטואלי, לפני שנתיים שלוש היום מדברים איתך על אסון התאומים, עכשיו הצונאמי באופנה.

ומצטער ספרדי, אבל באמת שאין לי כוח להיגרר כרגע לויכוח הזה שוב, כי נראה לי שמיצינו אותו בפעם האחרונה שהוא היה פה, אני אגיד לך שהדתיים יגידו שהכל בסופו של דבר לטובה ושללא אותו סבל שאתה סובל כרגע אתה לא תוכל להינות מהדברים הטובים ושללא עוני לא תהיה צדקה וכו'.
    ואתה תענה להם שמצידך לא להינות מהצדקה אבל גם לא לסבול את העוני וכו', ואם לא נמצא באחד הצדדים אוזן קשבת וראש פתוח, אנחנו סתם נשפוך פה הרבה זמן ועצבים בלי לזוז מטר אחד כלפי השני.

8. cazzo Il Capocuoco

מה??!?!?!?מילה באנגלית???מכיר את השפה שמדברים 130 מיליון אנשים בעולם???
    מקור המושג ביפנית ומשמעותו גלי גאות...הידעת???סליחה אבל כמעט נפלתי מהכיסא...

9. Max Member

אויי נו, הכוונה שלי הייתה שזו מילה לועזית שגורה כבר הרבה זמן, בלי שום קשר לאירועים שקרו באסיה השנה.
    מקורה אולי ביפן, מאמין לך ולא הולך להתווכח, אבל אני מאמין שהיא קיימת גם בכל מונחון גיאולוגי באנגלית.

10. juva Member

דוגמא אחרת ל"קיומו" של אלוהים

נגיד ואתה נוסע לך בכביש ופתאום עוצר אותך ומודיע לך שנסעת במהירות מופזת
    האם אתה זהו שצריך להוכיח לו שלא נסעת במהירות מופרזת, או שמא זה השוטר שצריך להוכיח לך שאתה נסעת במהירות מופרזת?
    בטח שהשוטר

אבל כשאתה מנהל שיחה עם אדם דתי, אתה זה שצריך להוכיח לו שאין אלוהים, יותר מאשר שהוא צריך להוכיח לך שיש אחד

11. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/huh.Xxx
    אההה לא הפוך??

12. juva Member

אתה היית משלם קנס אם שוטר, בלי להראות לך מד לייזר בכלל היה אומר לך שנסעת במהירות מופרזת?

13. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

על השוטר אני מסכים. דיברתי על המסקנה המוזרה שלך מכך. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/dry.Xxx

14. ראול Member

בולשיט מנוסח היטב.
    הייתי מגיב אבל אתם, צרי מוח שלי, לא רוצים להקשיב. מי שרוצה תשובה מפורטט ורצינית שידאג להודיע לי על זה.

ארתור, בס"ד.

15. Max Member

אני, ולא משנה מה תהיה עמדתך, אני אדאג לסתור אותה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx
    יאללה, משעמם לי, אז שיהיה קצת אקשן http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx