היתרונות וחסרונות של מנהל ספורטיבי

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י StevenGerrard, ‏27/1/15.

1. StevenGerrard Member

2. Walkon משתמשים של כבוד היכל התהילה

הכל שאלה של איך אתה גורם לזה לעבוד.
    בואו נהיה הגיוניים לרגע, זה מודל שמקובל ואפילו נהוג בכל רחבי אירופה - רק בממלכה מדובר באיזה טאבו.

אין שום דבר פסול בכך שתהיה סמכות מקצועית שנמצאת מעל המאמן בהיררכיה, זה אפילו הגיוני מאוד בעידן שבו מנג'רים מחליפים קבוצות בדיוק באותה תדירות כמו שחקנים.
    האדם שנותן את הטון המקצועי במועדון וקובע את הקו המנחה שלו לא צריך להיות אדם שבממוצע יהיה במועדון שנה-שנתיים ונמצא במשרה שהיא דלת מסתובבת.

זאת תרבות הכדורגל באנגליה שלא מאפשרת לזה לעבוד, תרבות כדורגל שבהרבה מובנים עדיין תקועה בשנות ה80, עבור רובינו זה חלק גדול מהקסם שלה אבל זה רחוק ממושלם.

3. oranfu Member

ומי מבטיח שלא תהיה דלת מסתובבת גם של מנהלים ספורטיביים?

אני לא חושב שזה מודל שעדיף על המודל הקלאסי, הוא פשוט שונה. במקרים מסוימים עשוי לעבוד טוב יתר, במקרים מסוימים לא.

אני באופן אישי לא אוהב. אני רוצה לדעת מי אחראי על ההתנהלות של המועדון, מי הכתובת למחמאות ומי הכתובת לביקורת. את המאמן (מנג'ר) קל לי לשפוט- הקבוצה טובה או לא טובה. אם יש עוד דמות שאחראית, זה מתחיל להיות מורכב יותר ופחות ברור. הבעיה היא לא שזה לא ברור לי (כאוהד) אלא שעלול להיות לא ברור לבעלים.
    אני גם לא אוהב שיש יותר מבנאדם אחד שמחליט. כמה ראשים עלולים להוביל בכיוונים שונים ולא לעבוד בסימביוזה.

4. Michael Carrick מנהל כללי מנהל כללי

בתיאוריה עדיף כמובן מישהו כמו פרגוסון שמנהל את הכל. בפרקטיקה, לא כל מנג'ר הוא איש חזון, יש כאלה שיודעים להוציא את המיטב מהסגל שיש להם, להעביר אימונים ולבחור הרכבים, אבל לנהל אסטרטגית רכש גדול עליהם. אז כן, זה יכול לעזור במקרים מסוימים.

5. Walkon משתמשים של כבוד היכל התהילה

כל מה שאתה מדבר עליו פה זה בדיוק מה שנכנס תחת ה"איך אתה גורם לזה לעבוד" שהזכרתי ובכוונה לא נכנסתי לזה לעומק.

מה שאתה מתאר זה לא מצב ברירת מחדל, רק באנגליה זה נתפס ככה.
    לא כתוב בשום מקום שמנהל ספורטיבי אמור להיות דמות מוזרה שפועלת בצללים ולאף אחד - כולל בתוך המועדון עצמו - לא ברור מה בדיוק הוא עושה.

כשפועלים במודל כזה צריכים להיות קווים ברורים שמסמנים את תחומי האחריות של כולם ובצורה שמקובלת על כל הצדדים (ולמה שלא תהיה כשבדר"כ אותו מנהל מקצועי מעורב ישירות בבחירת המנג'ר, וכשהמנג'ר הוא לא דינוזאור בריטי שחושב שמגיע לו לשלוט בכל רזי המועדון מא' עד ת' ומאמין בזה כמו תורה מסיני?).
    אני אומר "צריכים" כאילו מדובר באיזה אידיאל לא ריאלי - אבל לא, בפועל זה עובד בדיוק ככה בהמון מועדונים באירופה, כולל כאלה ששייכים לעליתה של אירופה.

6. פול סקולס Member

לא ברורה לי הגדרת התפקיד של DoF (מן הסתם שזה קצת שונה בכל מועדון).

הוא אחראי על הרכש (רק מה שהמאמן רוצה, או גם להביא שחקנים על דעת עצמו?), הוא שם בשביל המנג'ר אם הלה צריך ייעוץ, אבל הוא לא אמור להתערב באופן ישיר בשום דבר שקשור למשחק עצמו... אני צודק?

7. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

בגדול, דיירקטור אוף פוטבול הוא אחראי על העניינים המקצועיים בקבוצה ועל התוויית הדרך. הוא מחליט איזה מאמן הוא רוצה, בהתאם לתפישת העולם שלו, הוא קובע את מי להביא ואת מי למכור. ולמאמן נשאר להדריך את הקבוצה בפועל, באימונים ובמשחקים, לבחור את ההרכב, את החילופים, את הטקטיקות וכו'.

עד כמה הדיירקטור מתחשב בדעת המאמן בהחלטות שיש לו סמכות לקבל? כל דיירקטור אוף פוטבול והגישה שלו.

כפי שנאמר, המודל הזה מהווה שגרה בהרבה מאוד מועדונים, כך שאי אפשר לומר שהוא לא בסדר. הם פשוט רגילים לסיטואציה הזו שהדיירקטור מקבל החלטות מסוימות - גם אם לפעמים יש חיכוכים, כמו בסיפור הידוע של בניטס בוולנסיה. ייתכן שהתפקיד הזה אפילו נדרש במיוחד במועדונים גדולים, כי אדם אחד פשוט לא יכול לעשות ולהיות ראש מערכת כל כך רחבה. השאלה היא איך עושים את זה.

8. StevenGerrard Member

אם יש מנהל שקורא את זה... אפשר לשים 'ה' לפני המילה 'חסרונות' בכותרת הנושא (היא נשמטה לי) ואז למחוק את ההודעה הזו? תודה.

9. alexshw Member

בכדורגל של היום צריך תפקיד שיתרכז בהעברות, בניית הסגל אבל ספק אם הוא צריך לעמוד מעל המאמן. באנגליה עצם התואר "מנג'ר" כבר מצביע על סמכות מקצועית עליונה

10. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

כל מערכת, בכל תחום, למעט יוצאות מן הכלל, יתנהלו טוב יותר כשתהיה מסגרת היררכית רחבה יותר וחלוקת סמכויות בין מספר רחב של אנשים (במידה, כמובן).
    ברגע שלאדם יש פחות תחומי אחריות, הוא יוכל להשקיע יותר בתחום מסוים. ברגע שאחראי תחום מסוים עובד בהרמוניה עם מקביליו בתחומים אחרים, מתקבלת תפוקה טובה יותר.

מועדון כדורגל מקצועני הוא במסגרת שעוסקת במגוון תחומים במקביל, שבעצמם נחלקים לעוד תת-תחומים, ומנהל ספורטיבי הוא זה שאחראי בגדול על כל נושא הקבוצה הבוגרת. תחתיו יש מאמן והצוות שלו, יש צוות אנליזה ומעקב, יש צוות סקאוטינג (ששייך למערך רחב יותר באופן כללי), יש צוות כושר ויש כמובן את השחקנים.
    אפשר לומר שמנהל ספורטיבי הוא ראש מחלקה, ומאמן למשל הוא ראש צוות. ראש המחלקה יעבוד בצוותא עם ראשי הצוותים, אבל לבסוף יתן את המילה האחרונה בדיונים ביניהם, וזה יעבור לדרג בכיר יותר במועדון.