המחאה החברתית

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Nesta, ‏18/7/11.

1. Gass12 Member

חלק מספר 3 ואחרון.פתרונות אפשריים:
    תאמרו לי בכנות? כמה פעמים בחיים יצא לכם להיכנס לריב איום ונורא עם האשה?החברה?החבר הכי טוב?
    בן משפחה? וכשושאלים אתכם רגע רגע,על מה בעצם הויכוח ואיך הוא התחיל?לא זכרתם אפילו למה?
    זו בדיוק הסיבה למה אני רוצה את כל הפוקוס שלכם.המטרה של הדיון הזה היא לא רק שנברבר את עצמנו למוות.אנחנו חלק מהעם הזה ומהמדינה הזו.גם אנחנו חלק מהמאבק.אולי החלק שלנו יסתכם בסופו של יום
    רק בכתיבה.? אולי! אבל מי ערב לנו שלא יהיה איזה נושא ממש ממש בוער וקרוב לליבנו שכן יוציא אותנו עם לפידים אל הכיכרות?הביטו.עינכם הרואות.רופאים.חרדים וכל עמך ישראל מצטרפים למחאת הקוטג'
    ועכשיו למחאה הזו.ולכן..................

את החלק השלישי אכתוב בעזרתכם האדיבה. ככה לפחות נדע שהדיון הזה מניב פירות.בואו נתמקד החל מרגע זה רק בהצעות יעול.רק בהצעות לפתרון.אני מזמין את כולכם להוסיף.אתכבד להתחיל.
    1.מינוי שר לענייני חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח (אפשר בהחלט לתת את התפקיד לאחד מאוכלי החינם המוגדרים שר בלי תיק.לא חייבים עוד לשכה.נהג.מזכירה)
    2.להעניק הרבה.הרבה.הרבה. שיניים וזרועות ברזל למשרד מבקר המדינה.שיוכל להיות גם גוף מעניש לפחות בסנקציות כל משרד שהתגלו בו לקויים שמקורם באי סדרים (מריחים מסריח).
    3.בחינה רטרואקטיבית של כל מדיניות ההפרטה שהתבצעה כאן (בתי הזיקוק.צי"ם.וחברת כימיקלים לישראל
    לידי האחים עופר בכלום כסף).לא יעלה על הדעת שלקחו ים. ים של מדינת ישראל. ונתנו אותו במתנה לשני אחים מסריחים מכסף בזכיון לתרת"ח שנים?
    4.בנייה מסיבית בעוטף מרכז ואני מתכוון קו גדרה חדרה(שהיחידים שיוכלו לרכוש דירה שם הם. יוצאי צבא.עד גיל 30.הכל כולל הכל בניהול ומימון המדינה. בהתחייבות רכישה של המדינה מהיזם. המדינה תנהל את המכירה או את ההשכרה.מי שיעניק את המשכנתאות המסובסדות לצרכי הרכישה תהיה המדינה.ולא בנק פרטי שיחגוג לכם על התחת.
    5. בכדי לעודד צמיחה עצומה בנגב ובגליל.ובכדי לאזן את העומס כי בסופו של דבר אי אפשר פשוט אי אפשר שכולם יגורו בקוביות לגו אחת על השניה. יש להעניק הטבות עצומות לעידוד הצמיחה בנגב ובגליל.מגרשים לבניה פרטית שיוגבלו רק למי שלא בנה מעולם בית או שלא רכש מעולם בית.(בכדי לעקוף את המאעכרים מהמרכז שרוכשים 90 אחוז מהמגרשים לבנה ביתך בדרום ובצפון).
    פטור מארנונה ל10 שנים למפעלים חדשים.הלוואות עומדות (הלוואה שהופכת למענק רק בתום עשר שנים של הוכחת רצינות. נשארת? קיבלת! עזבת? לך קיבינמאט.)
    6.שינוע ותחבורה ציבורית תוך כדי הקלת עומסים. א. הקצאת נתיבים למשאיות כבדות או הגבלה בשעות הנסיעה שלהם..ב.רכבת תחתית שתתחיל בנתניה בצפון אשדוד בדרום וירושלים במזרח.
    שיתחילו לתכנן אותה היום בכדי שבשנת 2030 נוכל להנות ממנה..
    7.אולי ישמע אוטופי אבל בגיוס כספים מיהודי העולם ניתן להחזיר לחיים את פרוייקט "תעלת הימים"
    בדיוק כפי שגייסו בקום המדינה תורמים לקק"ל וסלאח שבתי :)..רק תחשבו כמה חשמל חינם אפשר יהיה להשיג מהטורבינות שיופעלו ע"י מפל המים בן 400 המטרים?על המינוף התיירותי שפתאום גם ליושבי המרכז-דרום יש ים (אם לביוב של כפר סבא קוראים נחל הירקון? אז התעלה הזו עם טיפה כחול בעיניים זה ים או סרט כחול http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/biggrin.Xxx תחשבו על דייגים משני צידי התעלה? תחשבו על ים המלח שהולך ונעלם שפתאום יחזור לחיים?נוכל לבקש ולקבל כספים גם מירדן כי הם שותפים שלנו לים המלח?
    **כמובן תשאלו מאיפה יבוא כסף לכל תכניות הענק האלו? חד משמעית יש כסף.יש דרכי מימון.הכל עניין של תכנון נכון וסדרי עדיפויות.כששמים אתכם בסוף הרשימה? תמיד תקבלו תשובה של.. כן כן אנחנו רוצים אבל אין כסף.
    אתם מוזמנים להוסיף הצעות קונסטרוקטיביות.

נערך לאחרונה ב: ‏23/7/11
  2. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

האמת, אני לא חושב שזה אפשרי בכלל גם עם כל הרפורמות עלק בממשלה לפתור את המצב הזה. מדובר בבעיה עולמית, שכבר התחילה להגיע לישראל ותכה בנו חזק מאד בעתיד. מספר מקומות העבודה בישראל מצטמצם ללא הפסקה - אנחנו חיים בעולם של תאגידים שמצד אחד מחסלים את העסקים הקטנים (1 מתוך 100 עסקים קטנים שנפתחים שורד לאורך זמן) ומצד שני קורסים בעצמם בגלל המשברים הכלכליים בעולם. בכל יום קוראים בעיתון על חברה אחרת שמתייעלת ומפטרות עובדים, מה שגורם לצימצום של מספר מקומות העבודה.

בתוך כל זה נדפקות בעיקר שתי אוכלוסיות - הצעירים שסיימו צבא ומבוגרים שעברו את גיל 40, ונמצאים בסכנה שיפטרו אותם כי הם כבר זקנים. הצעירים קיבלו מהדור הקודם עצות אחיתופל וחסרות מושג, שהיו טובות לשנות ה-70 אבל היום הן חסרות תועלת - ואני כמובן מדבר על מה שנאמר בכתבה, "לך תלמד ותשיג תואר". עכשיו אני בטוח שאף אחד לא ממש חושב על זה, כי אנחנו אוטומטית עושים את מה שמלמדים אותנו, אבל רבאק קצת היגיון :

1. כמעט כל המקצועות באוניברסיטה הם מקצועות שמייעדים אותך להיות שכיר.
    2. מספר מקומות העבודה מצטמצם ללא הפסקה.
    3. חלק ענק מהאוכלוסיה הולך להוציא תואר.

נוצר מצב שתואר באוניברסיטה הופך לחסר משמעות ואפילו אנשים עם תואר שני משיגים משרות מעפנות כיום. התחרות עצומה, בוגרי האוניברסיטה גם מתקשים למצוא עבודה כי אין להם ניסיון אז הם הרבה פעמים צריכים לעבוד בחינם, לוקחים הלוואות (בעיקר אלו שלומדים במכללות, בישראל עם מצב המלגות המצב עוד איכשהו סביר לעומת למשל ארה"ב ששם זה קטסטרופה) וככה נוצר כל המצב הזה.

מנגד אנשים מעל גיל 40 מפוטרים מהעבודה שלהם ללא הפסקה כי הם נחשבים לזקנים, בתעשיות מסוימות כמו עולם ההייטק כבר קצת אחרי גיל 30 הבוס בוחן כל צעד שלך על מנת להעיף אותך כבר ולקחת מישהו צעיר לעמדה שלך במקרה הטוב, או במקרה הרע לייעל את החברה ופשוט לבטל את התפקיד שלך בחברה (מה שגורם לצימצום מספר מקומות העבודה ופגיעה בצעירים).

אבל מה שבאמת הולך להפיל לדעתי את הכלכלה זה עניין הפנסיה... הבלוף הגדול, אנשים תמיד סמכו על הפנסיה שתדאג להם לאחר שהם יפרשו, אבל מספר הפורשים גדל (דור הבייבי בום, כמו שצוין בכתבה) ומספר האנשים שעובדים מצטמצם! כלומר פחות אנשים צריכים לממן את הפנסיה של יותר פורשים, וזה הולך לכיוון אחד בלבד - פשיטת רגל של קרנות הפנסיה כמו שקרה כבר בארה"ב, ולכן אנשים יפרשו לפנסיה הרבה יותר מאוחר (אם בכלל), ושוב זה יגרום לחסימת הצעירים, כלומר מצב של lose-lose. גם לכאן זה יגיע, זה בלתי נמנע.

לדעתי הכלכלה במצב כל כך חולה לא בגלל הממשלות ולא בגלל הפוליטיקאים, לאנשים יש נטייה טבעית להאשים את הממשלה אוטומטית, אבל זה הכל עניין של חינוך. דור שלם חונך ללכת לאוניברסיטה ומספר היזמים קטן (גם בגלל התאגידים), מספר השכירים באוכלוסיה הוא ענק וחסר פרופורציה ולכן הכלכלה נראית כך.

הפיתרון הוא אינדיבידואלי לדעתי. הממשלה כבר לא יכולה לתקן את זה, היא יכולה אולי ללטש ולדחות את הקץ. כל מי שרוצה להינצל מהנחשול הקרב יצטרך לפנות ליזמות. מי שחושב שהממשלה או הבוס ידאגו לו הולך להתאכזב מאד, הדרך היחידה היא לקחת את העתיד שלך בידיים.

עריכה - לגבי מצב הדירות (עדיין הייתי בראש של הכתבה), זה רק סימפטום של הכלכלה החולה כיום. גם אם תוריד מס ותייעל את כל הגופים שמנהלים את עניין הבנייה, זה רק ישפר את המצב אבל לא יפתור אותו, הבעיה הרבה יותר עמוקה.

נערך לאחרונה ב: ‏23/7/11
  3. סטפן שאלוי Member

בית הדין לעבודה דחה את בקשת המדינה להוצאת צווי-מניעה נגד הרופאים.

מנגד, הרופאים החליטו להחריף את מאבקם, ופתחו בשביתת פתע כללית, ולכן בתי החולים יעבדו במתכונת שבת.

4. Gianluigi Buffon Campione d'Italia

Dennis Bergkamp, לקחת את העתיד שלך בידיים זה להשיג כל תואר אפשרי, יחד עם ניסיון כמובן.עם הגיל אי אפשר לעשות כלום.אז למה אתה מתכוון כשאתה אומר שהפיתרון זה לתפוס את עצמך בידיים אם ככה? http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/dunno.Xxx

5. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

בופון :

אני בטוח לא אמרתי את זה, ולא מסכים בכלל עם המשפט הזה. ללכת לאוניברסיטה זה ממש לא נחשב מבחינתי לקחת את עצמך בידיים, אתה סה"כ עושה פעולה שהחברה מחנכת אותך לעשות למרות שהיא מובילה אותך לאותו המקום כמו שאר 90 האחוזים באוכלוסיה - וכיום זה לא ממש מקום מוצלח.

כמו שרשמתי בסוף ההודעה (וגם בכתבה נאמר), העתיד הוא ביזמות.

נערך לאחרונה ב: ‏25/7/11
  6. StevieG Member

7. Gianluigi Buffon Campione d'Italia

מה זה החברה?
    זה לא החברה, על ה*** החברה.

אין מה לעשות, היום - אם אין לך תואר שני אף אחד לא יסתכל עליך.
    לפעמים, וזה מה שעצוב - יעדיפו בן אדם עם תואר שני בחרטבונה, על אדם עם ניסיון ממשי בעבודה ספציפית, וזה הזוי מאוד.

יזמות? דבריך סותרים דבר זה, שכן עסקים ויזמות בהיקף קטן [צריך להתחיל מאיפשהו] לרוב לא מצליח.
    אדם ישפוך את הכל וישקיע את כל כולו [כספית ומקצועית], ובסוף מה? יפשוט רגל?
    ומה אז?

8. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

אין שום סתירה בדברים שלי, אתה פשוט מכניס את הנחות היסוד שלך לתוך זה ואז מחליט שיש סתירה.

באמת שלא אכפת לי מה תעשה, לך תעשה תואר שני כמו שאמרו לך לעשות. מה שתואר בכתבה היה כל כך מדויק, אנשים עדיין חושבים שתואר זה מה שיציל אותם ושהאוניברסיטה זה הפיתרון.

תאמין לי שיש לי כל כך הרבה מה להגיד על מה שרשמת עכשיו אבל אני מעדיף לא להיכנס לפינה הזאת.
    בשורה התחתונה ברור שהרוב לא יצליחו וזה שאדם הופך להיות עצמאי או מתעסק בתעשיות כמו נדל"ן, בורסה, מטבע חוץ וכו', לא מבטיח שום דבר. אבל זה כן נותן לו סיכוי להצליח הרבה יותר גבוה מכל מי שילך לבית הספר לשכירים (AKA אוניברסיטה\מכללה).

ובכלל עם גישה חיובית ועוצמתית כמו שאתה מציג כאן ברור שכל מי שיפתח עסק יפשוט מיד את הרגל.

9. Gianluigi Buffon Campione d'Italia

זה לא מה שאמרתי, זה איך שהצגת את זה.
    אני לא אומר שלהיות שכיר זה טוב, אך אני לא חושב שזו באמת הבעיה כפי שאתה מציג כאן, התמונה היא אחרת - והטמטום שאדם עם תואר שני יועדף על אך עם ניסיון במקצוע עצמו.

אומנם הבעיה הכלכלית היא גלובלית, אך עדיין יש מדינות שמתמודדות עם המצב בצורה סבירה לחלוטין, והממשלה שלנו כאן לא רק שלא עושה את זה, גם מחריפה את המצב עם חוקים הזויים, גביות כסף לא הגיוניות, ו'דמוקרטיה' בשקל וחצי.
    העיקר שהם יושבים להם על כיסא נוח במזגן כל היום ומגרבצים.

10. StevieG Member

לממשלה הזאת לא באמת אכפת מאזרחיה. כלומר, התושבים יכולים לשמש כבשר תותחים על מנת לספק את השאיפות הקולוניאליסטיות של המדינה, אבל המדינה לא תעצור ותתערב בשוק החופשי מדי והפרוץ. כל אחד יכול לעשות כאן מה שהוא רוצה למעשה. הממשלה הזאת מחזיקה בתפישה כלכלית נאו ליברלית, שאת פירות הביאושים של התפישה הזאת ראינו בקריסה הכלכלית של ארה"ב ב2008. שוק ללא פיקוח בסופו של דבר נכנס לסחרור עצום שבסופו של דבר ייתפוצץ בפנים של האזרחים עם התייקרויות מטורפות. יוקר המחייה פה לא נורמלי. לגור בלונדון יותר זול מאשר בתל אביב.

11. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

תואר שני לא בהיכרח עושה את ההבדל היום. יש הרבה אנשים שיכולים לנגב את הישבן שלהם עם זה הדיפלומה. החכמה לדעתי היא ללכת ללמוד, להשתדל להיות טוב במקצוע שלך ולפתח את זה, אם זה ביזמות או בהתקדמות במקום העבודה. אין ברירה אחרת.

מה שכן המדינה צריכה לעשות היא להפסיק לקדש את התואר כאילו מדובר בתעודת בגרות ולתת ביטוי ללימודים הנדסאים. לימודים מקצועיים כמו שהיה פעם. לא כולם חייבים או יכולים להוציא תואר.

ועוד משהו, החוצפה של רשתות השיווק והחברות ממשיכה. לא נוגעים בקוטג' אבל העלו את מחיר הגבינה הלבנה...

12. סטפן שאלוי Member

אתה מדבר על שפיציק קורנבלוף? הוא אחלה דוגמא לדבריך.

איך אמר לי פעם חכם זקן: "באוניברסיטה מלמדים את הסטטדנטים שיווק, מרצים שלא הצליחו מעולם למכור קופסת גפרורים".

כמה נכון.

13. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

כמה מפתיע, חוק הועדות האלים עבר אצל השרים בדרך לאישור בכנסת. בלי שום זכר לדיור בר השגה.

14. לייזר Member

כל הפתרונות שעלו כאן - וזה נדיב מאד להתייחס לססמאות שהן על גבול הקללות כפתרונות - הם על טהרת המשך ההתערבות הממשלתית הגסה בשוק הדיור, התערבות שהיא מקור הבעיה מלכתחילה. הערים היקרות ביותר בעולם הן אלו בהן מגבלות הבניה הן החמורות ביותר. כמו בסיפור הקוטג?, יש היסטוריה ארוכה מאוד של התערבות אידאולוגית מהשמאל בשוק (הימין הרי מאמין בשוק חופשי - לא במכס, תעריפים ומונופולים של תנובה) והתוצאה היא פגיעה באזרח. הפתרון הנורמלי הוא הפשרה מהירה ויעילה יותר של קרקעות לבניה - שזה מה שביבי גם ככה מאמין בו באופן עקרוני. מי שצועק שהוא ניאו-ליברלי וכו? צריך לזכור שהמקומות בהם הימין מטפל בנדל?ן (מדינת טקסס למשל) הם תמיד זולים משמעותית מהמקומות בהם השמאל הדאגן עושה זאת. אני מעמד הביניים בניו יורק, בה כל הממסד הפוליטי מתיימר לדאוג לי ולנסות לספק לי affordable housing: אני משלם שכר דירה גבוה יותר מכל משתתף בפורום הזה. שוק הדיור הישראלי הוא לא חופשי מדי ופרוץ אלא מלא רגולציה ומגוחך, כאשר בנוסף לכל הצרות האדמה היא הדבר הכי פוליטי במדינה. ?שוק חופשי מדי ופרוץ? זו עיר כמו יוסטון בה אין שום zoning regulations.

אני מצטער על ההפרעה, תמשיכו לדרוש מהממשלה שתנופף במטה קסמים\תתאבד. 

15. StevieG Member

אם אתה תפשיר יותר מדי, אתה תמצא את עצמך עם עודף היצע, ואז המחירים יירדו הרבה יותר מדי. חוץ מזה, שכל ההפשרות בנייה לא נותנות מענה מיידי, אלא מענה לעוד מספר שנים. הרוב המוחלט של הערים בעולם זולות יותר מתל אביב, לדוגמא. בלונדון אתה יכול למצוא דירה, תלוי באיזור בו אתה גר, בין 100 ל150 פאונד לשבוע לבן אדם, כששכר המינימום עומד על 6 פאונד לשעה. גם שאר המוצרים הם יותר זולים מישראל. הבעייה הגדולה כאן היא מיסים. המיסים העקיפים כאן הן הגבוהים בעולם. אמנם באנגליה הVAT הוא בסביבות ה20%, אך אני לא חושב שיש מס על מוצרי מזון, ככה שזה מתאזן. גם המשכורות נורא נמוכות כאן, וכשהמחירים נמצאים ברמה הזאת צריך לעשות אחד משניים: או להעלות את שכר המינימום, או להוריד את המיסים, והתחיל לצמצם במקומות שזקוקים נואשות לצמצום(למשל הטבות מס לתושבי ההתנחלויות, או קיצוץ במשרד הביטחון שהוא משאבת כספים בלתי נדלית). שמעתי שהממשלה גם רוצה להגדיל את הסובסידיות לנסיעות לפולין. גם התוכנית הזאת צריכה להזרק לפח האשפה של ההיסטוריה, במתכונת הנוכחית של טיולי ההוללות והלאומנות לפולין.

ממשלת ישראל לא תאבד אם היא תחשוב על האזרחים. זה מגוחך להגיד כזה דבר. זה ביטוי דמגוגי של אדם שמצפה שהכל ימשיך להתנהל כפי שזה מתנהל כרגע, בלי לשים לב שהאנשים כאן קורסים תחת עול המיסים. זה לא התחיל בגלל הדיור בלבד, או בגלל הקוטג', זה התחיל מכך שכמו הממשלות במצרים, ספרד, יוון וטוניסיה, הממשלה הנוכחית לא סופרת את האזרחים שלה. נכון, היו גם נסיבות נוספות שהובילו להתעוררויות במדינות האלה, אבל גם כאן קצה נפשו של האזרח מהעלאת המיסים על הדלק ומהתייקרות המוצרים בשוק.