הנוער הישראלי במקום הראשון בעולם בשתיית אלכוהול

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י שי, ‏16/2/08.

1. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

לפני כחודש פגשתי את בני הדודים שלי, בעבר הם גרו בדימונה, כעת בנתניה. בכיתה ז' הם מעשנים, שותים, גונבים, והם לא לבד. חשבתי לעצמי, סביר שזה רק הם, אבל כשגיליתי שלא מעט תלמידים נמצאים מחוץ לכיתה, הבנתי שהמצב קצת שונה. למרות זאת, תיארתי לעצמי שהמצב כל כך גרוע רק במקומות מסוימיים, אצלי במושב זה לא קורה. אנחנו מושב שמגן על הילדים מדברים כאלו, הם לא נחשפים לדברים האלו.

אתמול הלכתי לשחק כדורגל עם ילדים צעירים יותר מהמושב שלי, כאלו שלא ראיתי קרוב לשנתיים. בעבר, כששימשתי כמדריך שלהם (בתנועת הנוער) הם היו בכיתה ז', אף אחד מהם לא עישן, ואף יותר מכך. מרביתם שנאו את הריח, ולא היו יכולים להיות ליד כאלו שעישנו.

כשנפגשתי אותם אתמול, התקבלתי בחיבוקים, הרבה סיגריות, וכמובן, איך לא, המשקה העממי, אלכוהול. בכיתה ט', מתוך קבוצה של 25 ילדים, 21 מעשנים, שותים ומה לא. כמובן שאלו רק נתונים יבשים, ועבור מי שמכיר את אותם הילדים המהפך הזה שהם עברו, הרבה יותר משמעותי, אך עדיין, אני חייב להתוודות שפשוט נדהמתי. כאלו ששנאו ורצו להתרחק כמה שיותר, מעשנים ללא הפסקה.
    זה הגיע לרמה שבאמצע המשחק הם שאלו האחד את השני: "אחי, יש לך אש? יאללה בואו נעשה כבר הפסקה לאיזו סיגריה טובה, אנחנו כבר משחקים יותר משעה.".

אני לא מנותק מהמציאות, ואף ידעתי כי המגה הזו בארץ רק תמשך ככל שיעבור הזמן, אך לא תיארתי לעצמי שהמצב כל כך רע, כל כך שונה ממה שהכרתי. אין לי ספק כי כעת, אם אני מופתע מכך שכבר בכיתה ט' זה מתחיל, בעוד שנתיים זה כבר יתחיל בכיתה ה' וו'.

אני לא אכחיש, גם אני נוהג לשתות לפעמים, לא בתדירות גבוהה, לא בכל שבוע, ובדרך כלל זה בעיקר במסיבות, שאליהן אני יוצא כשמזדמן לי. בנוגע לסיגריות, לא סובל את הריח, לא מעשן וגם לא מתכוון לעשות זאת.

אז מה דעתכם בנושא?
    האם יש כאן בכלל בעיה? אם כן, מה הפיתרונות המתאימים?

יש לציין כי מחר, בערוץ 2, תתקיים תוכנית תחקירים של עמנואל רוזן, אשר תעסוק בנושא זהה לזה שלשמו הדיון הזה נפתח.

2. john Member

אתה בטוח במקום הראשון? תאמין לי באוקראינה ורוסיה, זה יותר ממקום ראשון. שמה בכלל, מכיתה ה' ו' וכמו שהזכרת כולם מעשנים.

3. לא מצאתי כינוי Member

גם פעם שתו ועישנו, פשוט לא הייתה לזה מודעות כמו היום, זה כל הסיפור.

אל תאמינו שפעם היה טוב יותר, זה שקר.

4. spurs229 Member

כל הכבוד לנו! לפחות אלופי העולם במשהו http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

וברצינות, אני לא מופתע.
    הנתונים קצת מזעזעים, אבל המציאות יותר.
    לראות ילדים בכיתה ז' שמעשנים ועושים פן (שזה לא פחות גורע מלעשן!) גורם לי לא פעם לעצבים. התרבות המגעילה שהשתלטה על אילו שרק מתחילים את גיל ההתבגרות היא פשוט... מגעילה.
    האשם לדעתי, הוא חטיבות הביניים, יש בום כל כך גדול בעבר מהיסודי לחטיבה שגורם לשינוי אצל הילדים.
    צריך להחזיר את המתכונת הישנה של יסודי ב-א' עד ח', ותיכון מ-ט' עד י"ב. כך הילדים יעברו כשהם בשלים יותר וגם יסבלו משינוי אחד פחות.

אני מאמין, ומקווה, שזה עובר עם הזמן. אמנם, לפעמים אצלנו בתיכון יותר קל להשיג חשיש מ"נכשל", אבל תרבות הפוזה הזאת מצטמקת עם ההתבגרות. נכון, בערך חצי מהשכבה שלי מעשנים. נכון, גם אני שותה לפעמים ולא רואה בזה שום דבר רע. אבל אני, בתיכון, שולט בעצמי ומודע לעצמי הרבה יותר מילדון בכיתה ז'-ח'. אני יודע לא להרוג את עצמי בשתייה, ולהחליט אם אני מעשן או לא באופן מודע, עם פחות לחצים חברתיים ממה שסובלים הילדים בחטיבה.

לשמחתנו, יש במדינת ישראל גורם שמבגר את הנוער- הצבא, שהופך את חבורות המופרעים לאנשים עם אחריות. כמה שזה עצוב, אני לא רוצה לחשוב איך החברה שלנו הייתה נראית בלי הצבא.

נערך לאחרונה ב: ‏16/2/08
  5. oFiRzZz Member

נו טוב,בם גרים בנתניה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/biggrin.Xxx

6. M U Member

זה הכל בזכות טרנד ה"וודקה-משו"

נתנו לילדים משהו לערבב עם הוודקה אז יותר קל להם להתלהב ולהגיד שהם שותים.

כל ילד היום יכול להיכנס לפיצוצייה, לקנות בקבוק וכמה רדבולים

7. john Member

וגם סיגריות. אני בכיתה ח' יש לי ילדה מעשנת מכורה. בלי בעיה היא קונה סיגריות בראשון.

8. M U Member

בנושא החטיבה אתה מאוד צודק לדעתי.
    ויש עוד מקרים יותר גרועים. אני גר באשדוד, אצלנו למשל כל בתי הספר העל יסודיים זה מז' עד יב' רצוף.

ילד שעולה לכיתה ז', בקושי צמחו לו זיפים, הוא כבר רואה את כל החבר'ה של י"ב מקללים מעשנים וכל השטויות. ישר חוטף את ההלם בפנים. הוא צריך לזרז את ההתבגרות שלו כדי "לשרוד"

9. T0XiN Member

אני חושב שאני יודע בעקרון מה הוא מקור הבעיה:
    בגלל שבארץ ישראל יש מגוון עצום של תרבויות נוצר מצב שרבים לא יודעים להתמודד עם התרבות של האחר.
    לדוגמה עליה מסויימת הביאה איתה משקה ותרבות שתיה מסויימת אבל העדה האחרת לא מכירה בתרבות השתיה והדרך שבה אותה תרבות משתמשת באותו משקה אלכוהולי.
    לדעתי זו אחת הבעיות שגרמו להתפתחות תרבות שתיה כל כך קלוקלת במדינת ישראל.

לגבי סיגריות,סמים ונרגילה לעולם לא השתמשתי,ניסיתי וגם לא אשתמש ואנסה.

10. T0XiN Member

דאבל - למחוק...

11. 亚历山大帕托 Member

אין בעיה ולא צריך לפתור שום דבר. עוד יותר מיותר לעשות על זה תחקיר. זמן שידור מבוזבז, שישימו סיינפלד במקום.

12. Sergio Ramos Member

כמו שהזכירו פה - המעבר מיסודי לתיכון, הוא גורם משפיעה לשינוי שלילי ביותר אצל הרבה ילדים. אני בשנה הראשונה שלי בחטיבת הביניים, בכיתה ז', וכבר התוודתי לראות ילדים מהשכבה שלי, שהיו איתי ביסודי, מתעסקים עם ילדים בכיתות ט' - י' ונגררים. לפעמיים ממש כואב לי עליהם, ואני מתקשה להבין כיצד הם נגררים בכזאת קלות ומוסיפים נקודה שחורה בחיים שלהם שתפגע בהם בעתיד(עישון, אלכוהול).

13. Andrea21 Member

מאיפה אתה יודע שאנחנו מקום ראשון?
    צר לי לאכזב אותך אבל אפילו בזה אנחנו לא מקום ראשון,מה אתה סתם ממציא נתונים?גר בפאקינג מושב ואתה חושב שבגלל שראית כמה ילדים מעשנים אז אנחנו הכי מעשנים בעולם והכי שותים בעולם?

חבוב אני מבטיח לך שברוסיה אוקראינה אנגליה אוסטרליה יש משפחות ששותות יותר מכל ישראל ביחד.

14. john Member

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/bduh.Xxx

15. BeitaReaLiverpool Member

לדעתי בממוצע אנחנו די קרובים לראשון.
    אל תשכח שאנגליה ורוסיה הרבה יותר גדולות מאיתנו.
    וזה לא קשור למושב, זה ככה בהרבה מאוד מקומות.

אייג'נט אורנג', אני לא בטוח למה התכוונת, ואני לא יודע אם אתה רציני.
    במקרה שאתה רציני, http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/bduh.Xxx
    במקרה שאתה לא רציני, וזה זה היה בצחוק, אז http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx