הפועל תל אביב 12/13: רן בן-שמעון הוא המאמן החדש

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י HapoelFan, ‏6/7/12.

1. HapoelFan ואיפה שתגידי אני מתייצב

http://images.one.co.il/images/teams/Logos_111x111/5.Xxxהפועל תל אביב – עונת 13\2012http://images.one.co.il/images/teams/Logos_111x111/5.Xxx

סיפור הבעלים

אי שם ב15.5.2010, יום עצום בהיסטוריה של הפועל תל אביב, נכנס אלי טביב רשמית למועדון הפועל תל אביב כשותף של מוני הראל בבעלות הקבוצה. שנה ויום לאחר מכן, ב16.5.2011, הודיע אלי טביב שהוא קונה את חלקו של מוני הראל ב"במב"י" תמורת 6 מיליון שקלים, זאת לאחר עונה רבת סכסוכים וויכוחים בין הצדדים שהביאה לנתק מוחלט ופגעה בקבוצה. רק בחודש יולי 2011, לפני שנה בדיוק, עברה הקבוצה באופן רשמי לידיו של אלי טביב.

האוהדים נתנו 100 ימים של חסד. אלי טביב החתים את דרור קשטן, הביא מס' שחקנים ובתחילת העונה הכל עוד היה שקט, אבל בחודש אוקטובר הכל החל להתפוצץ. האוהדים החלו להפגין נגד טביב במשחקים ומול ביתו, מטה מאבק רשמי קם ואף הגיח לרשת אתר הסברה מדוע טביב לא יכול להיות בהפועל. הוא, מנגד, נלחם בהם על ידי סגירת שערים 4-5, הסתות בתקשורת וכיו"ב. המחאה התחזקה, התעצמה והתפשטה, משחקי הבית של הפועל נפתחו בשירת "לא רוצים טביב בהפועל", שלטי מחאה הונפו ביציעי בלומפילד וטביב התחיל להבין שלא רק שזה לא קומץ, אלא זה כל הפועל שלא רוצה אותו. הניהול הביזיוני חלחל גם לכר הדשא כשהקבוצה לא תפקדה במס' משחקים לא קטן והזמן של טביב הלך ואזל. גם ההנהלה הבכירה, דורון אוסידון, ניר ענבר וקובי ברדה אמרה שלום והתפטרה יחד בטענה שבלתי אפשרי לעבוד עם טביב. בסיום העונה טביב הבין שאין לו ברירה אלא למכור את הקבוצה, מכיוון שככה זה לא יכול להמשיך וגם שחקני הקבוצה כבר אמרו שהם יתאגדו יחד ולא יעזבו על מנת שטביב יהיה מחויב להביא "כסף מהבית" ולשלם משכורות ולשים ערבויות בבקרה. בשלב זה, החל טביב לחפש קונה לקבוצה.

אחד הסיפורים החמים ביותר היה בתחילת חודש יוני האחרון, כאשר פורסם שקבוצת רוכשים בראשותו של שמעון שבס, אוהד הפועל אמיד ביותר, מתכננת לרכוש את המועדון מידיו של טביב. השיחות נערכו תחילה בברלין ופרטי העסקה החלו לזרום יותר ויותר. סכום הקנייה אמור היה לעמוד על כ25 מיליון שקלים, סכום גבוה ביותר כשלמעשה טביב היה אמור להרוויח פה 19 מיליון שקלים "רווח נקי". עם זאת, העסקה פוצצה בסופו של דבר מפאת העובדה שקבוצת הרוכשים לא הצליחה לגייס את כל הכסף. עבר זמן מה וטביב העביר את הקבוצה לעו"ד יואב מוזר, אשר היה נאמן הקבוצה ומטרתו העיקרית הייתה לחפש רוכשים. גם נאמן עזב בסופו של דבר, אבל אז, הגיע חיים רמון.

עידן חדש?

יום רביעי, 4.7.2012. באזור השעה 09:30 הדיווחים בתקשורת החלו להגיע: טביב מכר את הפועל רשמית תמורת 12 מיליון שקלים. שמו של חיים רמון הוזכר, כביכול, כבעלים החדש, מה שהתברר בשעה 16:00 כלא בדיוק נכון. אז מה קורה בפועל? כמעט כל אוהד הפועל, עיתונאי או אוהד ספורט אחר בארץ ישראל לא יוכל לענות לכם על זה כי כולם מבולבלים, כמו גם עבדכם הנאמן. אבל אנסה בכל זאת להסביר את המצב הנוכחי:

חיים רמון עומד בפרונט של קבוצת אנשים אשר יקנו מטביב את הפועל תמורת 12 מיליון שקלים. הקנייה תתבצע בפריסה, כאשר עד יוני 2013 טביב יקבל 12 מיליון ש"ח ואז, בכל שנה הוא יקבל מיליון שקלים נוספים מקופת המועדון. מה שאומר שהמחיר הסופי עומד על 17 מיליון שקלים. עד שטביב לא יקבל את כל הכסף, טביב יישאר כזה שרשום בהתאחדות כבעלי הפועל תל אביב. עם זאת, לטביב אין שום יד בהפועל תל אביב, הוא לא שייך יותר לקבוצה ועל פי ההסכמים בינו לבין רמון ואנשיו, הוא גם לא יוכל לחזור יותר להפועל תל אביב. במסיבת העיתונאים אמר חיים רמון כי המועדון יתנהל בשקיפות מלאה ובכל זאת, כשהחלו להגיע שאלות העיתונאים, לרמון לא בדיוק היו התשובות. השאלה שכולם רוצים לקבל עליה תשובה היא בעצם, מי הם האנשים ששמו את הכסף? אבל רמון מסרב בכל תוקף לומר את שמותיהם ומגדיר אותם כחבריו, אשר סומכים עליו, נתנו לו את הכסף ואת האחריות לדאוג להפועל תל אביב. בתקשורת כבר החלו לומר שרמון לא יוכל להיות חלק מהפועל תל אביב מכיוון שהורשע בפלילים ולא עברו 7 שנים מאז, אבל טענה זו אינה נכונה מכיוון שהעבירה שעבר היא ללא קלון ודבר זה לא אמור להפריע. בכל מקרה רמון לא יהיה הבעלים של הפועל. אז לסיכום: טביב מכר תמורת 17 מיליון ש"ח, הכסף יועבר מאנשיו של רמון ששומרים על אנונימיות והמועדון יתנהל בצורה של דירקטוריון, כאשר מי שיעמוד בראשו הוא פרופסור למשפטים, בר ניב, מנכ"ל הקבוצה יהיה אמיר לובין ומי שעוד יהיה חבר בדירקטוריון הוא משה תאומים.

http://i46.tinypic.com/2qi4pi8.Xxx
    הדירקטוריון החדש של הפועל תל אביב. יוצאים לדרך חדשה

העונה שעברה

אחרי שאלי גוטמן נפרד מהקבוצה, כולם ציפו שיוסי אבוקסיס יהיה זה שיעמוד על הקווים של הפועל בעונה הקרובה. זה כבר היה בדרך להיות רשמי, עד שטביב לא אהב מהלך שעשה יוסי אבוקסיס ולא נתן יד למהלך בו אבוקסיס יהיה מאמן הפועל. אבוקסיס נפרד מהפועל ומי שחתם כמאמן הקבוצה היה דרור קשטן, שהגיע על ידי טביב. השחקנים שהגיעו היו עומר דמארי, נוסא איגייבור, מירקו אורמוש, אפולה אדל, מחמוד עבאס ואיאד חוטבא כשבינואר הצטרפו מרקו שולר ויגאל אנטבי. הרבה סימני שאלה עלו בקשר לאיכות הסגל מהשנה שעברה וכיצד יכול להיות שאלו הם התחליפים לשחקנים כמו איתי שכטר, ערן זהבי, דגלאס דה סילבה כשכל כך הרבה כסף נכנס מליגת האלופות וממכירות שחקנים. על אף כל זאת, הקבוצה בחודשים הראשונים נראתה לא רע, את המשחקים הגדולים בסיבוב הראשון היא עברה בשלום (ניצחונות בדרבי, מול בית"ר ומול מכבי חיפה) כשבמחזורים מסוימים גם בילתה במקום הראשון. במפגש הראשון מול קריית שמונה, לא הצליחה הפועל לגבור על היריבה הצפונית שגם זכתה באליפות בעונה זו. הסיבוב השני היה רע מאוד ונפתח עם רצף משחקים ללא ניצחון. גם ארבע שנים ללא הפסדים בדרבי נקטעו כשהפועל הפסידה בדרבי הביתי בתחילת חודש מרץ. למרות כל זה הפועל הצליחה הפועל לסיים במקום השני בטבלה ולזכות בגביע אחרי ניצחון 1:2 מול מכבי חיפה בגמר, כאשר זוהי העונה השלישית ברציפות שהפועל זוכה בגביע המדינה. בליגה האירופאית, הפועל עברה במוקדמות את ואדוז (ליכטנשטיין) ואקראנס (ליטא) כאשר בשלב הבתים הוגרלה עם פ.ס.וו איינדהובן, ראפיד בוקרשט ולגיה ורשה. הפועל סיימה שלישית ולא העפילה לשלב הבא.

http://i47.tinypic.com/534nzm.Xxx
    גביע שלישי ברציפות להפועל. הישג בלתי רגיל

העונה הקרובה

עד היום, אף אחד לא ידע מי נגד מי. לא ניתן היה לדבר על רכש כי אף אחד לא חשב בכלל על תקציב ודברים מקצועיים מכיוון שכל העיניים היו נשואות לפרסומים על אלי טביב ומכירת הקבוצה. היום, כשהמצב מתחיל להתבהר קצת יותר ויש יותר שקט ואפשר לעבוד כמו שצריך, יתחילו לזרום שמות של מועמדים למועדון כי אין ספק שהפועל חייבת להתחזק בצורה משמעותית אם היא רוצה לרוץ לאליפות, לשמור על הגביע ולעשות מסע יפה בליגה האירופאית. אגב הליגה האירופאית, אז תודות לזכייתה של צ'לסי בליגת האלופות, הפועל תחל את דרכה בליגה האירופאית בשלב הפלייאוף של מוקדמות המפעל ולא בסיבוב השלישי, כמו שעושה מי שבדרך כלל מסיימת במקום השני של ליגת העל. בגזרת הרכש, היחיד שהגיע בינתיים הוא דניאל בורחל, מגן שמאלי בן 21 אשר שיחק בעונה שעברה בבית"ר כפר סבא. עושה רושם שכרגע אפולה אדל יישאר, כאשר נוסא איגייבור ואביחי ידין יימכרו. כל הנושאים המקצועיים יתבהרו יותר בימים הקרובים, כאשר ניצן שירזי יישב עם הנהלת הקבוצה ויציג בפניהם רשימת שחקנים בהם הוא מעוניין.

הגיעו:
    - דניאל בורחל, מגן שמאלי בן 21, הגיע בהעברה חופשית מבית"ר כפר סבא.
    - ויקטור מרעי, חלוץ בן 23, חוזר מהשאלה במכבי פתח תקווה.
    - ברונו קוטיניו, קשר התקפי בן 26, הגיע בהעברה חופשית מפולוניה ורשה.
    - אריק דג'מבה דג'מבה, קשר אחורי בן 31, הגיע בהעברה חופשית מאודנסה.
    - חנן ממן, קשר בן 22, הגיע בהשאלה לעונה מהפועל חיפה תמורת 50,000 יורו.
    - אלירן דנין, מגן שמאלי בן 28, הגיע בהעברה חופשית מהפועל עכו.
    - ג'ון פנטסיל, מגן ימני בן 31, הגיע בהעברה חופשית מלסטר סיטי.

עזבו:
    - מהראן לאלה (הפועל חיפה)
    - מירקו אורמוש (מסיים השאלה וחוזר להיידוק ספליט)
    - מרקו שולר (מסיים השאלה וחתם בלגיה ורשה)
    - ביוואן פרנסמן (סופרספורט, דרום אפריקה)
    - גל שיש (שוחרר מהמועדון)

התחזית

יציאתו של אלי טביב מהמועדון מורידה לאלפי אנשים סלע ענק מהלב. התחושה היא טובה הרבה יותר, שקטה יותר, רגועה יותר, הרגשה שאפשר סוף סוף לחזור לשגרה ולהתעסק בקבוצה, בשחקנים ולא בכמה ומתי טביב ימכור. האנשים שהגיעו במקומו של טביב הם אנשים שבסופו של דבר, אפשר לסמוך עליהם, אוהדי הפועל שלא יעשו דבר שיפגע בקבוצה. אני מאמין שהקהל יחזור סוף סוף להיות מחויך ויחזור רק לשיר לקבוצה ביציע ושירי מחאה, הפגנות, שלטים ועוד – ייעלמו כלא היו. עזיבתו של טביב מזמינה גם שחקנים חדשים להגיע למועדון בצורה כזו שאם עד עכשיו, שחקנים העדיפו להתרחק מהבלאגן – עכשיו הוא נעלם ויש עם מי לדבר ויש מי שישלם משכורות. הפועל זו הפועל, אין אף בן אדם שהוא מעל המועדון הזה ואנחנו יכולים להגיע רחוק מאוד העונה, כל עוד יתבצעו מהלכים נכונים, כגון החתמת שחקנים ברמה, צוות מקצועי טוב והשקעה בקבוצת הנוער. איך תיראה הפועל בעונה הבאה ומה היא תצליח להשיג? לי אין מושג, לאף אחד אין מושג, אבל אני מקווה לטוב וכל כך מפחד מנאחס שאני פשוט אפסיק כאן ואתן לזמן לעשות את שלו. יאללה הפועל.

http://i48.tinypic.com/ing6te.Xxx
    ושנזכה לראות את התמונות האלה יותר. הפועל חוגגת

נערך לאחרונה ב: ‏14/8/12
  2. Raulito Madridista

מסורת ארוכה יחסית של 5 עונות נשברה כשהחלטתי לוותר על פתיחת הדיון להפועל ת"א 12/13.

עידן אלי טביב כבר מאחורינו ולמרות שלא תשמעו ממני הלצות מגוכחות סטייל 'יום העצמאות' של הפועל ת"א - דבר ראשון שעשיתי היה לעבוד על חידוש המנוי. האמת, אני מאמין שהייתי עושה זאת גם אם הקרצייה היה נשאר בעלים - זה חזק ממני.

בכדורגל ובכלל אין הוקוס-פוקוס, המועדון יצטרך זמן כדי להתחיל מחדש. תקציב ענק לא יהיה, מספר שחקני מפתח כן יעזבו. אני רוצה לראות קבוצה נלחמת שמושתת על שחקני הבית. עדן שרם מפגיז בנוער, וקבוצת הנוער מאוד חלשה - אין מה לפחות והוא צריך לשחק בקבוצה הבוגרת, בטח אחרי שלאלא עזב(עזיבה כואבת גם אם פחות מקצועית אלא בעיקר נוסטלגית). הייתי מוכר שחקנים כמו תמוז, איגבור ואדל כדי לעשות קופה ויוצר בסיס סביב עומר דמארי, אבוטבול, ידין, גורדנה וגם משאיר את הותיקים אנטבי, באדיר(אל תפרוש!) וטועמה.

אין דיבורים על אליפות. בסה"כ לחזור למטרות הרגילות - לנצח שני דרבים בעונה ולסיים מעל מכבי. אפילו גביע אחרי הרצף המטורף בשנים האחרונות כבר 'לא נעים' לבקש. להיות חלק אינטגרלי מהצמרת ולרדוף אחרי מקומות 2-3.

רק אני לא מבין את הויתור על רון ציבלין שהוא סמל אדיר בהפועל והרבה יותר מ'רק מאמן כושר'?

רעיון של 'קבוצת אוהדים' הוא נחמד אבל די מדובר בלתפוס טרמפ על ההצלחה האדירה של הפועל אוסישקין-כדורסל. וזה ממש לא קרוב לזה אפילו. נחכה להתפתחויות, לפחות עכשיו לא יהיה פילוג. יאללה, 4 באוגוסט דרבי, באים בראבאק, שער 5 טירוף. יאללה הפועל!

3. שגיא Member

מעניין לאן הפועל תל אביב הולכת. אמנם עושה רושם שקבוצת רמון תנהל את הקבוצה אבל עדיין לא ברור מה יעלה בגורלה. למיטב הבנתי הקבוצה לא יכולה להוציא יותר כסף ממה שהיא מכניסה ככה שהסגל לא יכול להתחזק אלא אם ימכרו שחקנים.

כך או כך הסגל הנוכחי של הפועל תל אביב הוא מעולה. גם אם יאלצו למכור את איגיבור או תמוז או אפילו אפולה אדל יש מחליפים טובים בקבוצה. אמנם יש בעיות עם השחקנים שהחוזה שלהם נגמר כמו באדיר או טועמה אבל אני מעריך שהם יגיעו להסכם ככה שגם בלי חיזוק הפועל תל אביב עדיין קבוצה מצויינת לדעתי.

ובלי שום קשר, כנראה שאף אחד לא יופתע אם יתברר בעוד כמה ימים שהעברת הבעלות לא יכולה להתבצע בלי דברים כאלה ואחרים.

4. Luis Suárez Member

הפועל צריכים יעקב שחר משלהם בדחיפות http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/dry.Xxx.

5. shawarma Member

משהו שם נראה לי דפוק, אין איזה תקציב מינימום שצריך להעביר בבקרה? מה אם הם לא יגיעו אליו? (מדובר ב 10 מליון לפחות אאל"ט)

6. Number 8 Member

חוסר וודאות מוחלט אבל אני לא אתפלא אם איכשהו הפועל שוב תסיים במקומות 1-3 ותיקח תואר כמו בככל עונה אחרונה. יש שם משהו ווינרי בשנים האחרונות, לא משנה כמה בעיות, עדיין הקבוצה מצליחה לקחת תארים.

נערך לאחרונה ב: ‏6/7/12
  7. Raulito Madridista

הפועל אכן קוטפת תארים בקצב מצויין בעונות האחרונות, אבל רק העונה זו הייתה באמת התעלות שקשורה יותר באופי ופחות ביכולת. אי-אפשר להגדיר את הזכייה בדאבל בטדי כעניין של כדורגל נטו, היו שם המון אלמנטים של מזל וחוזק מנטאלי עצום וכמובן 'ווינריות' - אבל להפועל היה את הסגל הכי טוב בארץ וזו הייתה קבוצה פנטסטית, בקנה מידה אירופי אפילו, אסור לשכוח שהפועל הזו סיימה במקום הראשון בשלב הבתים בליגה האירופית. גם בעונת 11\10 כשחיפה זכתה באליפות - הפועל הייתה קבוצת כדורגל טובה יותר עם סגל משכנע.

לא רוצה לדבר על אליפות כי זה מטומטם. אבל הליגה בארץ נראית כל-כך גרוע(נחכה ונראה מה תעשה האלופה ק"ש) כך שלא צריך יותר מידי כדי לקחת מקום שני, אנחנו לא בתחילת שנות ה-2000 שהיה כאן כדורגל. מספיק לפגוע בזר אחד ולשמור על השחקנים הבולטים בסגל+שילוב של שחקן-שניים מהנוער ויהיה בסדר.

8. אלי מתחן Member

לא יודע אם כבר דיברו על זה בדיון הישן, אבל רמון הוא גם עבריין מורשע, למה אוהדי הפועל לא מוחים נגד זה?

9. HapoelFan ואיפה שתגידי אני מתייצב

סלח לי, אבל אתה לא יכול להשוות בין אלי טביב לחיים רמון.

נערך לאחרונה ב: ‏7/7/12
  10. Eric Cantona Member

אוהדי הפועל לא מחו נגד טביב בגלל מה שהוא עושה או עשה בחייו בפרטיים, אלא בגלל המדיניות והפעילות השנוייה במחלוקת במועדון. גם אריה דרעי הואשם ועדיין עבור ש"ס הוא דמות מכובדת שעזרה המון ופעלה במסירות עבורם. רמון ריצה את עונשו, בדיוק כמו דרעי, ואחרי שריצית העונש כחוק אז זכותך להמשיך כרגיל בחייך. רמון ישפט על מעשיו אך ורק במסגרת העבודה במועדון (שכנראה לא הולכת להיות משהו בכל מקרה).

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏7/7/12
  11. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

גם בשנים שניבאו להפועל תל אביב עונות במרכז הטבלה, איכשהו היא הצליחה לייצר לעצמה עניין בצמרת או בתחתית. אני מניח שהשנה, שלא כמו בשנים החולפות, זו באמת תהיה עונה בה הפועל תל אביב לא תצליח לקחת חלק במאבק על האליפות. נראה שלא יהיה איך לרענן את הסגל וצריך לקחת בחשבון שעזבו אותה שחקנים טובים, חלקם מובילים. ולמרות כל מה שאמרתי, עונה טובה וקפיצת מדרגה של כמה שחקנים צעירים יכולים להקפיץ את הקבוצה קדימה.

12. שגיא Member

עם כל הכבוד, אף אחד מבין אלו שעזבו לא היה שחקן מפתח או עילוי כלשהו. שולר בלם נחמד, לא יותר. פרנסמן היה פצוע רוב העונה ולאלא ממילא לא קיבל הרבה הזדמנויות. אורמוש נתן משחקים לא רעים אבל גם הוא לא השחקן שעליו תקום או תיפול הקבוצה. השלד של הקבוצה עדיין קיים והוא טוב. גם אם יצטרכו למכור שחקן או שנתיים ועם הכסף הזה יוכלו לסגור את החורים, אני עדיין רואה את הפועל תל אביב כקבוצה מצויינת.

13. אלי מתחן Member

זאת הייתה אחת הטענות שלהם, אפילו המרכזית. גם טביב לא מנהל את הפועל ת"א מהכלא משמע הוא קיבל את מה שהוא היה צריך.
    זה שאריה דרעי הוא דמות מכובדת בש"ס יותר מראה על היעדר מוסר בסיסי בש"ס ולא על התנהלות תקינה.

לי אין שום בעיה עם חיים רמון, אבל מספיק פעמים שמעתי את אוהדי הפועל ת"א מתלוננים על זה שעבריין מורשע מנהל קבוצת כדורגל, והנה הגיע עוד אחד אבל כזה שכבר אין להם בעיה איתו והכל בסדר, הוא ריצה את עונשו ולכן מותר לו.

14. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

שגיא - אני דווקא חושב שמרקו שולר הציג יכולת טובה. אהבתי אותו בכל משחק שיצא לי לראות אותו. גם מירקו אורמוש נתן את שלו בדקות שקיבל, וככל שהעונה התקדמה, הוא הפך להיות בורג חשוב יותר בהפועל תל אביב. אולי שניהם לא כוכבים גדולים, אבל בודאות שחקני ליגה טובים, שהפועל תל אביב איבדה ולא בטוח שתוכל למצוא להם מחליפים. לשני אלה תוסיף את מהרן ללה.
    כשאתה אומר 'קבוצה מצויינת', למה אתה מתכוון? לקבוצה שיכולה להאבק על תארים או קבוצה שתסיים בצמרת ותציג כדורגל טוב?

15. שגיא Member

בליגה שלנו קבוצה שיכולה להאבק על תארים בהחלט. אני לא רואה את קריית שמונה מצליחה באותה צורה של השנה שעברה. מכבי תל אביב היא בגדר נעלם ובמכבי חיפה הרבה דברים צריכים להתחבר. נתניה ובאר שבע, עם כל הכבוד לסגלים שנבנים שם, עדיין לא הוכיחו את עצמן ככה שמצב הנוכחי ועם הסגל הזה שעדיין צריך כמובן 2-3 שחקנים כדי להשלים כמה עמדות אני חושב שהפועל תל אביב יכולה להאבק על תארים. זה לא אומר שזה מה שיקרה, אבל זה בהחלט יכול להיות.

כשיש לך שני חלוצים כמו תמוז ודמארי ששווים לפחות 10-12 שערים אז המעמד של לאלה פוחת. מה גם שמרעי חוזר אוטומטית ככה שיש שם חלוץ מחליף. הבעיות הן כמובן במרכז ההגנה כי באדיר לא הולך ונהיה צעיר יותר וחסר בלם לידו.