ואחר כך אומרים שאין חלוצים

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י rivaldo, ‏3/7/03.

1. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

5 חלוצים ישראלים מסתובבים חופשיים ומחכים לטלפון מאחת הקבוצות בישראל

http://grm.m.walla.co.il/archive/78098-4.Xxx

עד אתמול נוסף לרשימה גם רפי כהן שרואה רק ספסל בחיפה וסוף סוף מצא קבוצה,בני סכנין,לפחות שהוא יצליח להשתפשף שם.

ואיך מצפים שיהיה לנו חלוץ טבעי בנבחרת כשאצל כל הקבוצות בארץ (כמעט) משחק חלוץ זר,אף קבוצה לא נותנת לשחקן ישראלי הזדמנות וגם לא לשחקן נוער.

2. ליהי Member

כפיר אודי -לא בכושר משחק כבר 2 עונות.
    מוטי קקון- נו,בחייך?
    אלון מזרחי-אלוהים, אני מעדיפה את כפיר אודי בקבוצה שלי, לפחות הוא מוציא את השטויות בסדר גודל נסבל. לכל מקום שאליו מזרחי הולך, הוא מביא איתו צרות, חיכוכים, מריבות והרבה הרבה בולשיט. שחקן בעייתי.
    ליאור אסולין- מסכימה שהוא חלוץ טוב,אבל.... יקר מידי יחסית למה שהוא מביא,לפי מה שהבנתי לפחות.
    ועמיר תורג'מן ימצא כבר קבוצה ישראלית אני מאמינה.

3. Long Distance Member

עמדת החלוץ היא העמדה החלשה ביותר מבחינת חומר הגלם הישראלי. מאמצע שנות ה-90, לא נראה כאן חלוץ בולט או מדהים (ויסלח לי הקורא אלון מזרחי, שיציבות והוא לא בדיוק הולכים ביחד).
    החיסרון בחלוצים מקומיים מפתיע, שכן היסטוריית הכדורגל הישראלי עמוסה בחלוצים אדירים, כמו שייע גלזר, שייע פייגנבוים, סטלמך ועוד רבים וגדולים.

ראשית התעלומה היא אי שם במחלקת הנוער. במחלקות הנוער בארץ עובדים מגיל צעיר באופן זהה עם כל השחקנים, פרט לשוערים. החלוצים לא זוכים לחידוד או לליטוש משחקם, כך שכשמגיעים לגיל נוער, הגיל בו הכדורגלן כבר התגבש מבחינה טכנית ומבחינת סגנון משחק, מה שבא לידי ביטוי זה בעיקר הכישרון האישי שהביא עימו החלוץ מהבית.
    אז מדוע כן צומחים כאן בלמים טובים (יחסית כמובן) אם עובדים באופן זהה עם כולם? הבלמים, ככל שמשחקים יותר משתפשפים יותר, הבלמים עובדים מול החלוצים כל אימון, מה שמיטיב עימם ומשפר את יכולות העמידה שלהם על המגרש.

המשך התעלומה הוא בשלב הבא אחרי מחלקת הנוער, העלייה לבוגרים. שימו לב לחלוצים בקבוצות הצמרת: יעקובו, פרוחננקובס וקלשצ'נקו. שימו לב לחלוצים, אפילו בקבוצות החלק התחתון של הטבלה: קוביקה, מילאר, לוברסקי וקומרניצקי.
    ומי מסופסל? קטן, תורג'מן, בלילי, אודי ו-וילנר. זאת רק רשימה חלקית. מאמני הקבוצות מעדיפים להסתמך על שחקנים זרים, שלרוב תופסים מקום של ישראלים כשרוניים לא פחות ואולי אף יותר.
    החלוץ הישראלי שוב לא מקבל דקות, הצעירים מאבדים את הסבלנות והנה הולך לו עוד כישרון.

התוצאה: חלוצים ישראלים רבים נאלצים להתפשר על המשכורת שלהם בשביל דקות משחק, ומעדיפים לרדת ליגה, ללאומית הפחות לחוצה והפחות איכותית. בלאומית, פתאום מתגלים חלוצינו האובדים, עופר שיטרית שוב מרעיד רשתות בצרורות, אלון מזרחי שוב אומר משפטים ששווים ציטוט, ירון כהן שוב פעם מדבר על זימון לנבחרת.
    אלו שלא מתפשרים על המשכורת או על הרמה, נאלצים להוכיח את עצמם במעט הדקות שמקבלים.

התוצאה: מרבית החלוצים הופכים לשחקני כנף (ע"ע אלי ביטון ויניב קטן), החלוצים על הספסל לא פוגעים בשל החיסרון בזמן משחק. החלוצים בליגה הלאומית לא מספיק טובים בשביל הנבחרת בשל הרמה בלאומית, והתוצאה הסופית היא שאנחנו כצופים ואוהדים מקבלים, היא, חלוצי רכש זרים שמתחלפים כמעט כל עונה, חלוצי עבר שפוגעים בליגה נמוכה יותר, ובעיקר,
    נבחרת נטולת חלוץ חוד אמיתי.

אז הנה, נפתרה לה התעלומה לגבי מה קורה עם החלוץ הישראלי.
    כיצד לפתור את תעלומה זו?

1. הפיכה במחלקות הנוער, שתכלול מערך אימונים מיוחד לשחקנים בכל העמדות, ולא תוכנית אימונים זהה לכל השחקנים.
    2. הבנה של המאמנים בארץ לגבי איכות החלוצים הישראלים, כלומר, ויתור על חלוצי רכש שמתגלים כחתול בשק, והרצת וקידום חלוצים מקומיים,
    כפי שעושים באשדוד ובבאר שבע.
    3. לחימה של החלוצים הישראלים על מקומם בהרכב. עכשיו, יותר מתמיד, כשהמאבק על חולצת החלוץ בנבחרת פתוח לכולם, אנחנו צריכים לראות יותר ויותר חלוצים ביכולת כמו של הולצמן, פדידה ואברג'יל.

חובת ההוכחה על החלוצים, ואסור להם להתפשר על הרמה ולרדת ליגה.

4. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתה צודק ברוב..חוץ מזה שקומרניצקי ולוברסקי לא ממש חלוצים..

5. שגיא Guest

מסכים עקרונית עם לונג דיסטאנס (איך לקרוא לך? זה ארוך מידי...)

למרות שאם אני אנתח את כל חלוצי הרשימה, תהיה איזה הרגשת פספוס:

לפחות שלושה מהם (אודי, מזרחי, קקון), היו יכולים להיות עכשיו במצב שהם החלוצים שנאבקים על חולצת הנבחרת בשפיץ.
    למה זה לא קורה? על מזרחי מזמן לא בונים, גרנט אוהב את הצעירים והרעננים שלא מביאים אותנו לשום תוצאות. מזרחי, כך אני חושב, היה צריך להיות מזומן לנבחרת בעונה החולפת, בעיקר לאור המיעוט המטורף בחלוצים שיש לנו.
    קקון, קקון זה סיפור עצוב, אחד החלוצים עם הפוטנציאל הגדול בארץ. בשיאו זכה במלכות השערים (?), וכבר אז היה צריך לקבל את הזימון, שלא הגיע (משלמה שרף), מאז החלה הדעיכה ההגדרגתית של מוטי קקון, הוא יצא למרידה הספרדית (עם עידן טל), אם אתם זוכרים, הקבוצה פורקה, והוא חזר לארץ, איך לא, להפועל פ"ת. הוא גם המשיך להפגין יכולת טובה, אבל שלמה שרף המשיך להתעלם. ואתם יודעים מה הכי אבסורד? אתם זוכרים בתקופת נילסן איך שלמה שרף שאלה בראיון את קקון איך זה שנילסן לא מזמין אותו למרות יכולתו הטובה? קקון, כמו עיט אמיתי, דקר את שרף כשאמר "גם כשאתה היית המאמן הצגתי יכולת טובה ולא הזמנת אותי". ובמקרה קקון אני חושב שיש לנו פספוס, בעונה האחרונה הייתה לו פתיחה רעה, המאמנים לא האמינו בו, ואז הגיע הפציעה, וההשתחררות של הפועל פ"ת מהתחתית, כל זה ללא קקון. קקון שעבר כל קיץ שמו נקשר למעבר לאחת הגדולות, עכשיו מתחנן שאחת העולות החדשות תיקח אותו. חבל, פספוס. בשלב הזה של הקריירה היו אמורות להיות לו כמה וכמה הופעות. ונסיון בינלאומי שווה הרבה.

והאחרון, כפיר אודי. בכל הזדמנות אמרתי שהוא שחקן נהדר, קשטן לא אוהב אותו במיוחד, וזה התבטא בדקות מעטות שקיבל, ולמרות זאת, הצליח אף לכבוש מספר פעמים, ושיחק טוב בדקות הבודדות האלה, חבל שקשטן לא מאמין בו ונתן לקלשנקו ובלילי לשחק במקום. גם הם לא הביאו את הסחורה, אבל זה לא הפריע לו, וזה גם לא הפריע לו לשחרר אותו, למרות שהוא גם נפרד משני החלוצים האחרים שלו. שיאכל ת'לב עכשיו. לכפיר אודי יהיה קשה לחזור להיות מה שהיה בתחילת דרכו, אצל נילסן, חלוץ גבוה, חסון, ומבטיח מאוד. הוא הצליח להתגבר על המכשול הראשון - הפציעה, אבל נכשל במכשול השני - דרור קשטן. עכשיו אודי יחזור לשחק כדורגל בקבוצה קטנה, קבוצה ממנה הוא יצטרך להתחיל שוב, כמו שחקן שרק עלה לבוגרים, רק שעשה זאת כמה שנים מאוחר מידי. אני מאוד מקווה שהקבוצה שלו, מי שלא תהיה, תעזור לו לחזור להיות השחקן הטוב שהיה לפני הפציעה, ולפני ההתעלמות של דרור קשטן.

אלה היו שלושה, שאני חושב, היינו צריכים לראות כחלוצים של הנבחרת בשנתיים-שלוש הקודמות, ובשנה-שנתיים הבאות. אז זה לא קרה ולא יקרה.

בקשר לשאר החלוצים שיש לנו:

פיני בלילי, בחיים לא חלוץ נבחרת, הבנת המשחק שלו שואפת לאפס. בטח שלא ברמה שמתאימה לנבחרת שרוצה להצליח. שיהיה לו בהצלחה בקבוצה הטורקית העלובה שלו.

שי הולצן, עוד שחקן שנחשב כפוטנציאל, שאף פעם לא מומש. שומר על יציבות כלשהי, אבל יציבות שהיא די חלשה, לא מפגין יכולה אלוהית, בטח לא משהו שאמור לזמן אותו לנבחרת, שגם שם הוא אף פעם עוד לא השאיר את חותמו, למרות שהוא קבוע מזומן אצל אברהם גרנט.

אברג'יל, עוד אחת עם פוטנציאל עצום, ולדעתי אפילו יכול לשחק בנבחרת, אבל, וזה אבל גדול, צריך לידו עוד חלוץ, אברג'יל די צנום ונמוך, מהיר, יודע לנוע עם הכדור, והוא צריך את החלוץ השני שלידו (מזרחי זו אפשרות, ראינו בכפר סבא), שיעזור לו להגיע למצבים, אברג'יל גם סיים עם לא מעט בישולים, בהחלט שחקן שיכול לתרום, הבעיה שכרגע אוסרים עליו להתאמן בפתח תקווה, וכפר סבא רוצה אותו אצלה.

ליאור אסולין. הראה השנה ניצוצות, אבל סבל מחוסר יציבות, שלעיתים הביאה למצב שהוא איבד את מקומו בהרכב של הלוזונים למור גולן (וואט דה פאק?), למרות זאת כבש כמות נכבדת של שערים בעונת הבכורה שלו בליגה, ולא ברור לי למה, אבל דווקא הוא עכשיו הולך אחורה, איך זה שאין עליו קופצים? הוא יכול להיות שחקן מצויין.

להמשיך עוד? אני חושב שניתחתי מספיק, לפחות את אלה שכן יכולים להגיע ולתרום לנבחרת. אבל גרנט משום מה מתעקש להזמין לכל משחק רק חלוץ טבעי אחד, את הולצמן, ולשחק עם העמדות של רביבו ואפק. אם זה ימשיך ככה, לא נגיע רחוק בחלק ההתקפי, ולא סתם אנחנו בקושי כובשים שערים.

יצא לי קצת ארוך, מקווה שתקראו ותגיבו.

6. ליהי Member

שגיא
    מסכימה איתך בקשר להבנת המשחק של בלילי ששואפת לאפס. ממש חלוץ מעצבן ואני ממש לא מעריכה אותו.

מבין השמות ברשימה החלוצים שיכולים להתפתח למשהו גדול ופוטנציאלית הכי נשמעים לי הם כפיר אודי וליאור אסולין. השאר פחות או יותר גמרו ת'סוס.

7. Red-Boys Member

עם בלילה היה מרכוז ליד השער הוא היה חלוץ ברמה עולמית אבל בלילי לא מנצל את כל המצבים שלו....לפחות תמהירות הוא מנצל אבל עם הוא מגיע מול שוער ומחיץ כל כך הרבה זה לא שווה .
    אבל בכל זאת אני אוהב אותו http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/tongue.Xxx

8. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

בלילי בחיים לא היה ולא יהיה חלוץ ברמה עולמית..אולי הוא היה חלוץ טוב אבל בחיים לא ברמה העולמית..

9. ירוק בלב Member

מסכים איתך לחלוטין, יפה רשמת.
    ויש לי עוד פיתרון, ורצו לעשות אותו כבר.
    וזה הורדת מספר הזרים לארבע במקום חמש (מה שיש עכשיו).
    זה יכול אולי להוריד את רמת הליגה (אבל לגמרי לא בטוח),
    אבל ישפר מאוד את השחקן הישראלי ואת נבחרת ישראל.

10. ליהי Member

ירוק בלב
    זה יוריד משמעותית את הרמה בליגה לפי דעתי
    ואני ממש ממש נגד המהלך הזה. הרי הכנסת הזרים לליגה זה מה שנתן את התחרות מלכתחילה ומה שעובד בכל הליגות באירופה צריך תיאורטית לעבוד גם עלינו וחבל שאתם לא רואים את זה ככה.

אם החלוצים שלנו רוצים שם,מקום בהרכב ורמה הם צריכים להשיג את זה "דה הארד וואי" ולא ע"י חיקוק חוקים שיקלו עליהם. כשהם יצאו בע"ה לשחק במדינה אחרת תאמינו לי ששם לא יעשו להם קיצורי דרך.

11. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

עצוב לראות את עופר שטרית מנסה לחתום בקריית גת ואת מוטי קקון בדרך להכח רמת גן..
    פעם מחלוציה הגדולים של הליגה והיום.... http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/sad.Xxx

12. Roy Member

לא בדיוק עצוב... דרכו של עולם

13. Long Distance Member

קקון חתם במכבי פתח תקווה, למרבה הפלא.

14. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

שים את זה בדיון העברות..אני לא שמעתי על זה כלום..

15. ליהי Member

ריינמן,אני רואה שגם לא שמעת שרונאלדיניו חתם במני וכבר שבוע שעבר ושהארי קיואל בהריון עם תאומים. אני לא הייתי מחשיבה את לונג דיסטנס כמקור מבטיח לידיעות. לא בדיוק.

בכל מקרה רועי אמר את זה הכי נכון. זוהי דרך העולם וכל כדורגלן יודע שלא כמו יין,הוא לא בדיוק משתבח עם השנים. זה העסק. סה לה וי.