חצי-חצי

הנושא בפורום 'פורום כדורגל איטלקי' פורסם ע"י Nesta, ‏4/7/08.

1. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

בשנים האחרונות נראה שזה רק הולך ומתגבר באיטליה, מדובר בתופעה שייחודית לאיטלקים אך יחד עם זאת בשנים האחרונות זה מתפשט גם לשאר העולם (ויאריאל חתמה עם ריבר על שיתוף פעולה במהלכו רכשה מחצית מכרטיסם של מספר שחקנים).

איך זה הולך? פשוט מאוד. ג'נואה לדוגמא הייתה מעוניינת מאוד בפאלדינו אך המחיר כנראה היה לה גבוה, מה שעשתה רכשה חצי מכרטיסו והבטיחה אותו לשנתיים הקרובות כאשר אחרי שנתיים אם לא תהיה הסכמה עם יובנטוס לגבי המחיר תתבצע הצעת מחיר עיוורת כאשר במקרה כזה זו שהציעה את המחיר הטוב יותר מקבלת את השחקן.

מה דעתכם על התופעה שנדמה שממשיכה להשתלט ללא היכר על הסריה A?

2. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני מאוד אוהב את השיטה. נותן אפשרות ביניים בין הרכישה שהיא 100% הימור לבין ההשאלה שהיא הימור ללא יכולת אמיתית להרוויח במקרה שההימור מצליח. זה מנקודת המבט של הקבוצה הרוכשת. מנקודת המבט של הקבוצה שמוכרת מחצית מכרטיסו של שחקן, מדובר בהימור שלכאורה יש בו יותר סיכוי להפסד משמעותי מאשר לרווח.

אני אשתמש בדוגמה של פלאדינו שנתת:
    מבחינת הקבוצה הרוכשת, ג'נואה, אם פלאדינו יככב במדי הקבוצה, או שהיא תרוויח לתמיד שחקן מעולה, או שהיא תמכור את החצי שלו בחזרה ליובנטוס במחיר גבוה יותר מזה שהיא שילמה עליו, ולכן רווח. אם הוא ייכשל, יובנטוס בכל מקרה כנראה תוותר עליו ואז ג'נואה תוכל להשלים את קניית הכרטיס תמורת סכום נמוך, דבר שיאפשר לה להחזיק בשחקן מוכשר שעלול להכניס לה כסף בעתיד. בכל מקרה ההפסד במקרה של כישלון הוא נמוך למדי.
    מבחינת הקבוצה המוכרת, יובנטוס, אם פלאדינו יככב בג'נואה, היא תצטרך להוציא סכום גדול של כסף על שחקן שמלכתחילה היה שלה. אם לא, היא תרוויח סכום קטן של כסף ותעבור הלאה.

איך שאני רואה את זה, החוק הזה נותן יתרון משמעותי לקבוצות קטנות שיכולות להשתמש בכישרונות של המועדונים הגדולים, עם סיכוי גבוה יותר להרוויח מזה משהו לעומת מקרה שבו הן היו משאילות את אותם כישרונות.

זה חוק שנותן עוד עניין לתקופת ההעברות והוא מהווה סוג של משחק מבחינה כלכלית ואני לחלוטין בעדו. עוד נקודה קטנה בעד החוק - לקבוצות זרות קשה מאוד לרכוש שחקן שנמצא בבעלות 2 קבוצות איטלקיות. זה מגן במידה מסויימת על השחקנים שנמצאים במצב הזה, כי אף אחד לא רוצה להתחיל להיכנס למו"מ אינסופי עם 2 מועדונים.

3. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

עבור הקבוצות הגדולות מדובר בסיכון לא קטן ולפעמים הפסד. מילאן נתנה את החצי השני של בוריילו תמורת 2 מיליון אירו וקנתה אותו חזרה ב-10 מיליון ושלא נדבר על עיסקת אדריאנו- פארמה כי כל אחד יכול להוציא כמה שהוא רוצה ממיסטר ג'וקרhttp://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

לדעתי הגדולות צריכות לחשוב טוב, טוב לפני שהן עושות עיסקאות שכאלה.

4. Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

לפעמים אני מעדיף את החצי-חצי על ההשאלה, כי במקרה הראשון הקבוצה שמשחק בה השחקן משקיעה בו עוד יותר כי יש לו סיכוי יותר גבוה להישאר במודעון עוד עונה מאשר במקרה של ההשאלה, אך כפי שאמר יניב, זה סיכון לא קטן מהסיבות שהזכיר.