כל חיוך, ניצחון: סיפורו של אמיר רנד

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י בית"רי מלידה, ‏21/1/05.

1. בית"רי מלידה Member

כל חיוך, ניצחון: סיפורו של אמיר רנד

http://www.nrg.co.il/images/archive/main/245/064.Xxx

כמעט ארבע שנים חיה משפחת רנד עם הסיוט של אותה שבת, בה הלך אמיר למשחק כדורגל וחזר ממנו עם פגיעה מוחית קשה ונעורים מקסימים שנקטעו. אבל המשפחה המסורה הזו, שנלחמת כמעט לבדה, לא מסתכלת אחורה. רק קדימה. היום אמיר רנד משחק במחשב, מגיב למוזיקה, משתכשך בבריכה ונוסע לבית ספר מיוחד. ובחדר שלו עדיין מודבק הסטיקר: "מכבי חיפה זה החיים שלי". הסיפור המלא ישודר ביום שני הקרוב בתוכנית 'עובדה'

איתי ורד ואילת הלר
    20/1/2005 0:01

:עוד בכתבה

פתאום נשמע השיר של מכבי חיפה
    עוברים לגור בבית החולים
    הויתורים של המשפחה
    תחושת הבדידות התחדדה
    לא נכנעים בקרב
    למצוא את האיזונים
    כמו בטירונות.....

..... "שמישהו יעזור לנו במלחמה"

אמיר עובד היום אפילו על המחשב. לא, הוא אינו משחק במשחקים מתוחכמים וגם לא מסוגל לתכנת. המשחקים פשוטים ומטרתם לגרות אותו ולאפשר לו להפעיל וליזום. למשל, אותם ציורים של ג'וקים על המסך. כשאמיר נוגע עם הראש במתג, הג'וק נעלם ומשמיע קולות פיצוץ. או משחק התולעים, שבו נגיעה במתג או ניסיון לגעת במסך עצמו מקדמים את התולעת בכמה סנטימטרים תוך השמעת מוזיקת רקע (זאת בנוסף לקולות הרקע של קריאות העידוד והתשואות שמשמיעים הצופים הנלהבים, אבא/אמא והמטפלים).

גם נועה, המרפאה בעיסוק, מדברת על ההתקדמות העצומה שאמיר עבר בשנה וחצי שהיא עובדת איתו. "בהתחלה הוא היה פחות ערני, נטה להירדם, הראש שלו היה שמוט והוא היה מנותק מהסביבה", היא מספרת. "היום הוא ערני, מגיב, יוצר קשר עין בקלות, מחייך ואפילו עושה מאמץ להשתמש בידיים וברגליים. הוא מסוגל להתרכז כמעט 50 דקות בעבודה, בעוד שבהתחלה כבר אחרי עשר דקות לא היה עם מי לדבר". " אנחנו רואים אצל אמיר ניצוצות של תפקוד שכל הזמן משתפר", אומר ד"ר יוסף גילבורד, הנוירולוג המטפל ברנד. "בתחום המוטורי, לדוגמה, הוא פחות ספאסטי (נוקשה), ובתחום הרגשי התגובות שלו ממש אדקטיביות (מותאמות). הוא מחייך, מגיב, עוקב עם העיניים. הודות לטיפולים המשותפים של כולנו, חלה התקדמות".

במהלך צילומי הכתבה אי אפשר היה שלא להבחין במידת המודעות והתגובה של אמיר לסביבתו. המצלמות מאוד סיקרנו אותו, אבל כשלחדר המחשב נדחקו נועה, דנה, אמא רחל, הבמאית, הצלם, המקליט והתחקירן, זה היה יותר מדי. אמיר הראה סימני אי נוחות ברורים וסירב לעבוד על המחשב. אחרי עשר דקות יצא צוות הצילום. אני (א.ו) נשארתי בחדר בזווית שבה אמיר לא ראה אותי, והיה כמעט מפתיע לראות כמה מהר הוא נעשה שקט יותר וקואופרטיבי. תוך כמה דקות שוב נשמעו קריאות ה"כל הכבוד אמיר", כשהג'וקים לא שרדו.

ד"ר יהודה מלמד: "כשהוא הגיע אלינו, הוא היה, הייתי אומר, לא בן אדם, בלי שום תגובה, מה שמוגדר כמוות מוחי. תוך כדי הטיפולים, יחד עם הפיזיותרפיה והגירויים הבלתי פוסקים של המשפחה המופלאה הזאת, לאט לאט ראינו את השיפור". אבל השיפורים הקלים והמעודדים במצבו של אמיר לא מצליחים להרגיע את משפחת רנד. הם חרדים עדיין מהיעדר התמיכה וההכוונה בקבלת ההחלטות, ובעיקר כמובן מהעתיד.

רחל: "שמישהו יעזור לנו במלחמה שיש לנו. לחפש פריצת דרך בשיקום. לקחת אחריות. למה אין במדינת ישראל מקומות לאנשים במצבו של אמיר? למה זה או שיקום מהיר, שמותנה בזמן, או סיעוד? ". משה : "המערכת קובעת שאמיר צריך להיות במוסד סיעודי ואנחנו בטוחים שזה לא המקום המתאים. אמיר צריך להיות במוסד סיעודי טוב, אבל צריך גם לקבל הרבה הרבה שיקום, ואולי שיקום יותר מסודר, שיאורגן על ידי אנשים יותר מקצועיים מאיתנו. כל מקומות השיקום בארץ מתוחמים בזמן. אני מחפש מקום סיעודי/שיקומי ארוך טווח, במשמעות של שנים. יש חולים עם פוטנציאל של שיקום איטי, אבל יש להם בפירוש הרבה מקום להתקדם, ואין פה מקומות כאלה. מוכרחים לתת לאמיר למצות את הפוטנציאל שיש בו".

רחל: "אנחנו שני אנשים, עם אברם המלאך וגיסי המלאך, ושני ילדים, ויסלחו לי כל האנשים הנהדרים שתומכים בנו ואני לא מזכירה אותם, אבל כמה זמן עוד אפשר יהיה להמשיך ולהמשיך ולהמשיך ולהמשיך? בסוף זה רק אנחנו, זה בלתי אפשרי".

http://www.nrg.co.il/online/3/ART/856/052.html

הכתבה ארוכה מאוד ( וגם עצובה, לי לפחות ) - ולכן בחרתי לצטט כאן רק את החלק האחרון שלה, על האופטימיות שבה, ועל ההתקדמות החיובית המסויימת במצבו.הלוואי שיצליח במלחמתו לחזור לחיות חיים תקינים.

2. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

איזה סיפור מזעזע... ילד תמים שהחיים נקטפו ממנו, ותסלחו לי על מה שאני אומר עכשיו אבל בעיניי מה שיש לו זה לא ממש חיים, ועוד באילו נסיבות. מחזיר אותי כמה שנים אחורה. מי ירסן את תת-בני האדם האלה שגרמו למותו?

3. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני שמח לשמוע שהוא החלים קצת מאז.

כמעט לא שמעתי עליו מאז אותו מקרה , ועדיין חשבתי שהוא מחוסר הכרה , ושוכב בבית החולים.

4. נדב מיכאלי Member

סיפור עצוב ומחריד .
    אני זוכר באותו יום ,הייתי אצל חבר שלי שאהד את מכבי חיפה,וראינו את המשחק ההכתרה,פתאום אנחנו רואים בטלוויזיה את האנשים שנרמסים,וההמשך ידוע.
    אמיר רנד - ילד שבא להנות מכדורגל ולהיות חלק מרגע חשוב של קבוצתו ,"זכה" למכות בראש שפגעו במוחו ויש לו שיתוק מוחי,עוד מקרה מזעזע של האלימות בארץ : אוהדי מכבי חיפה דהרו למגרש מבלי בכלל לשים לב לאותו ילד .
    איך אני שמח לשמוע שהוא בריא,אבל עדיין יהיה לו מאד קשה לחזור למוטב .עכשיו יהיה עוד דבר שישמח אותי : מני לוי,אבל אצלו זה הרבה יותר טרגי.

5. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

עצוב לי לשמוע רק דברים רעים על המועדון של מכבי חיפה
    אני לא יודע מי אשם ומי לא אשם,רק אני יודע שהייתי שמח יותר לשמוע שבחיפה עוזרים למשפחת
    רנד..ואת זה עדיין לא שמעתי מחודש אחרי המקרה...
    ולא משנה כל התביעות נגד חיפה....זה לא שחסר בחיפה כסף...

6. John Barnes Member

ראיתי אתמול את הכתבה ב"עובדה", פשוט נקרע הלב http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/sad.Xxx . המשטרה אשמה במה שקרה לו לדעתי, הם היו חייבים לתת לקהל לפוצץ את המשחק.

7. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

מה הקשר?? זה לא היה מונע שום דבר, רק מוסיף לחץ על הכניסה למגרש. המשטרה דווקא לא יכלה לעשות כלום במקרה הזה, נגד פראי האדם של מכבי חיפה.

8. נדב מיכאלי Member

ראיתי גם את הכתבה,וזה פשוט מזעזע ,איך בנאדם בן 15,בא לחגוג אליפות עם הקבוצה שלו,זה היה אמור להיות יום משמח ,גם אליפות של הקבוצה שהוא אוהד ,וגם זה בא אחרי 7 שנים .
    אבל במשחק ההוא ,בסוף המשחק (אני זוכר את המשחק היטב ,כי ראיתי אותו ,וקרוב משפחה שלי היה במגרש) האוהדים פשוט רצו להיכנס למגרש,לפוצץ את המשחק ,לחגוג את האליפות כבר,השטורים חסמו ואז הם רצו לצאת ולא שמו לב על מה הם דורכים בדרך.
    הסיפור של אמיר רנד ,זה סיפור נורא קשה ,הוא יהיה צמח כל חייו,אבל אולי הוא עוד יצליח להתקדם בחיים ,ולא רק בגלל שהוא נכה לכל החיים .
    אמיר רנד ומני לוי אלה מקרים קשים ביותר שניראו כאן בארץ,ב-2 המקרים,היה מדובר במשהו שאי אפשר לצאת ממנו,אמיר רנד עוד לפחות מחייך,מתחיל להגיב לקורה סביבו,מני לוי מחוסר הכרה כבר 3 שנים,נמצא בקומה מוחלטת,ואצלו הסיכויים ממש שואפים לאפס,אבל כאן רק מחמאות לאבי נימני שהוא היחיד שעדיין מבקר אותו ואת משפחתו,אחרי שמכבי תל אביב כבר לא מגיעה לבקר אותו,מזניחים אותו כאילו הוא כלב .
    הרי זה גם בגללם,ידעו שיש לו בעיות בלב ובכל זאת נתנו לו להמשיך ולשחק.
    אלה 2 סיפורים קשים,ששינו את המשפחות הנוגעות בדבר מקצה לקצה ,אני מאחל לאמיר רנד שרק יתקדם ויצליח ,למרות האירוע המוחי,ולמני לוי אני מאחל : תיתעורר !
    אני לא מאמין שמישהו יצליח להוציא אותו ואת אמיר רנד ולהחזיר אותם לתקופה שלפני האירוע שפקד אותם .
    אני לא ישכח את זה בחיים,איך מני לוי התמוטט בטדי .
    פתאום היתה התקפה של מכבי תל אביב,הכדור היה אצל מני לוי ,30 מטר מהשער בערך ,ואז פתאום הוא מתמוטט ,כולם חשבו שהוא סתם נפל,אולי התעלף,פתאום רואים את זוהר ואמסלם מנסים להרים אותו,מצליחים ואז הוא מסמן שאין לו אויר ונופל שוב ,זוהר נימני ואמסלם ניסו להנשים אותו ,אבל לשווא,ואז הגיע במהירות פרופסור ריבקין -מגדולי המנתחים והרופאים בארץ ,כדי להנשים אותו,הצליח טיפה ,המשחק כמובן נפסק ,וכולם נסעו לבית חולים לראות מה המצב,בגומלין ניצחנו 0-1 משער של שאנדור ,בפורים.
    את מקרה מני לוי אני לא ישכח ,את אמיר רנד גם קשה לשכוח,זה פשוט עניין או התעלמות או גורל,אני מאמין שזה יותר התעלמות,הרי למני לוי היו בעיות בלב ומכבי ידעו על זה!
    ואם באותו משחק של חיפה ,היו פותחים את השערים,אולי זה היה נמנע?

9. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אוקיי קודם כל צמח הוא לא יהיה כל החיים, כי צמח זה אחד בתרדמת
    הכדור לא היה אצל מני לוי הכדור היה ליד רחבת בית"ר ומני כיפה על ההגנה ליד עיגול החצי בערך
    עד כמה שהבנתי גם למני לוי יש חלק בזה כי הוא לא סיפר משהו לפני המשחק או משהו כזה, לא זוכר, רצו יותר מדי שמועות באותו זמן כדי לזכור את כולן.
    ומני לוי כבר לא מחוסר הכרה, לפני שנה ערוץ 5 פרסמו שהוא התעורר אבל לא מדבר, ומאז דממה רק מדי פעם שומעים שבני המשפחה מתלוננים על מכבי שהם לא באים, זה הכל.

להחזיר אותם קשה אך אפשרי, זכרו את סיפור יהודה בוארון (שוער חיפה, אולי התבלבתי באיות השם)

10. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

קצת תיקונים- אובפמי, המהלך היה שמני לוי ניסה לבעוט מרחוק ואם אני זוכר נכון הכדור נבלם בהגנה, ואז הוא נפל בלי שום מגע, הרימו אותו זוהר ואמסלם והוא שוב נפל. הכי נורא היה לראות את דגו בוכה כמו תינוק... רק השבוע פורסמה כתבה שבה היה כתוב שמני לוי נמצא בביתו והוא אוכל בעצמו.
    מה שבאמת נורא הוא לחשוב שכבר כמעט 4 שנים אנחנו שומעים פעם ב... "יש שיפור במצבו" ועם כל השיפורים האלה הבנאדם (רנד) שבר כלי, לא מחזיק לעצמו את הראש בכלל, והוא אמנם מחייך אבל זה מעין חיוך תמידי כזה. הוא מגיב לסביבה אבל ממש בקושי. כל הכבוד לחברים שלו מהבית ספר שכבר התגייסו לכתבה ועדיין מבקרים מדי פעם. למשפחה זה ודאי חשוב מאוד. ראו כמה קשה להם (לאחים במיוחד) להמשיך בחיים רגילים יחד עם הטיפול שנופל רק עליהם.
    אמא שלו אמרה משהו שגם אני חשבתי עליו- מצד אחד כשהוא מחייך היא מתמלאת אושר, אבל מצד שני, היא אומרת לעצמה שמכל מה שהיה הגיעו למצב שחיוך הוא התעלות... כלומר ההתלבטות התמידית לאיזו חצי כוס (למרות שהחלוקה ממש לא שווה בין החלק המלא לריק) להתייחס- הריקה או המלאה.

נערך לאחרונה ב: ‏25/1/05
  11. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

הא? מכבי ידעה על זה? מאיפה בדיוק אתה מביא לנו את הנתון הזה?

12. נדב מיכאלי Member

באותה שנה היו בלי סוף כתבות על המקרה ,וכתבו לא פעם ולא פעמיים כי רופאי מכבי ידעו על בעייתו של מני לוי ולא אמרו דבר .
    אובפמי ,הכדור היה אצלו וגם אם לא זה לא משנה .
    ומני לוי מבחינת מעשים הוא צמח,והיה צמח ,זה שהוא התעורר לפני שנה ,לא אומר שהוא יחזור לעצמו .
    הוא יהיה משותק בכל גופו ,יוכל לדבר (אולי),לראות ולשמוע ,אבל לא יותר מזה.
    לדעתי אותו כנ"ל לגבי אמיר רנד .
    תבדקו בארכיונים באתרי הספורט על מני לוי ותיראו שמכבי תל אביב ידעו אבל לא מנעו.
    הם ידעו שיש לו בעיות בלב,אז למה קיבינימאט נתנו לו להמשיך לשחק?

13. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

מתוך ONE.

14. נדב מיכאלי Member

נו נכון,זאת התקדמות בהשוואה לשנתיים הראשונות ,אבל אני בספק אם הוא יחזור לעצמו ,שמתם לב שעל אמיר רנד ומני לוי ,בקושי מדברים?רק פה ושם ?
    לא ראיתי כתבה עם מני לוי כמו שעשו עם אמיר רנד.

15. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

זה תלוי מאוד במשפחה...