ענייני דיומא: המושבה הצרפתית

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י Mellow29, ‏26/1/13.

1. Mellow29 Kopite

"I saw a headline saying Arsenal are flying the flag for Britain. I kind of wondered where that British involvement actually was when I looked at their team.
    "It's important that top clubs don't lose sight of the fact that it's the English Premier League and English players should be involved. Foreign players have been fantastic. We have learned from them and from foreign coaches.
    "But, to some extent, we could lose the soul of British football - the English player."

Alan Pardew, 2006

דווקא בדברים אלו בחרתי לפתוח את הנושא הנוכחי של "ענייני דיומא", שעוסק במסע הרכש המעניין של ניוקאסל בחלון ההעברות החורפי. לפני 7 שנים, אלן פארדיו (אז מנג'ר ווסטהאם) היה אחד מהמנג'רים המקומיים שביקרו את ארסן ונגר ומדיניות הרכש הזר שהנהיג בארסנל. קצת יותר מחצי עשור אח"כ, פארדיו הוביל את ניוקאסל יונייטד לעונה נהדרת שהסתיימה במקום החמישי, לפני צ'לסי, אברטון וליברפול, והעמידה אותו בישורת הסופית על תואר מאמן העונה. בעקבות ההישג הנהדר, זכה הצוות המקצועי בראשות פארדיו וראש מערך הסקאוטינג גרהאם קאר לחוזה יוצא דופן בעולם הכדורגל - ל8 שנים!
    משחקני התווך של העונה הנהדרת של ניוקאסל אפשר למנות את חאתם בן ארפה, יוהאן קבאיי וכן שחקנים פחות בולטים כמו סילבאן מארבו וגבריאל אוברטן, וכן דוברי צרפתית רבים כמו צ'יק טיוטה, דמבה בה ופאפיס סיסה.
    בקיץ הקבוצה לא השתדרגה במיוחד והרכש המשמעותי היחיד היה ורנון אניטה באייאקס, ובשילוב עם מכת פציעות לא פשוטה ניוקאסל מצאה את עצמה נלחמת בחלק השני של הטבלה, דווקא אחרי עונה נהדרת ושאיפה לבצע את קפיצת האיכות למאבק על מקום 4. החודש, המנג'ר כבר הכא על חטא וטען שהמועדון לא היה מספיק אגרסיבי בשוק ההעברות בקיץ, ותיקונים הם הכרחיים כדי שהקבוצה לא תחזור לצ'מפיונשיפ בפעם השנייה בתוך ארבע שנים.

חלון ההעברות של חודש ינואר 2013 הביא למועדון חמישה פרצופים חדשים, כולם צרפתים ששיחקו בליגה המקומית.

מת'יו דבושי - Mathieu Debuchy
    http://e1.365dm.com/13/01/660x350/Mathieu-Debuchy-Signs-for-Newcastle_2881799.Xxx
    תפקיד: מגן ימני, קשר
    רקע: דבושי גדל במחלקת הנוער של ליל החל מגיל 7, ושיחק בכל קבוצות הנוער של המועדון. ערך 308 הופעות במדי הקבוצה (18 שערים), זכה באליפות אחת ובגביע אחד, וכן ערך 13 הופעות בנבחרת צרפת ונרכש תמורת 5.5m£. הספיק לשחק בשני משחקי ליגה במדי ניוקאסל.

מאפו יאנגה-אמביווה - Mapou Yanga-Mbiwa
    http://db2.stb.s-msn.com/i/EC/6D6E1B389811D1CA7DB77DF326CBD7.Xxx
    תפקיד: בלם
    רקע: יליד הרפובליקה של מרכז אפריקה, אך עבר בגיל צעיר מאוד לצרפת. יאנגה-אמביווה גדל במונפלייה, וזה היה המועדון היחיד בו שיחק בצרפת. ערך 212 הופעות (4 שערים), ובעונה החולפת זכה לזימון בכורה לנבחרת הצרפתית - שם הספיק לערוך 3 הופעות. זכה באליפות אחת. נרכש תמורת 6.7m£.

יוהאן גופראן - Yoan Gouffran
    http://static.guim.co.uk/sys-images/Football/Pix/pictures/2013/1/21/1358769247114/Yoan-Gouffran-008.Xxx
    תפקיד: חלוץ
    רקע: יליד צרפת, גופראן גדל במחלקת הנוער של קאן ושיחק במדי הקבוצה הבוגרת ב-115 הופעות, כבש 33 שערים ועזר לקבוצה לעלות לליגה הצרפתית הבכירה. ההצלחה בבית זיכתה אותו במעבר לבורדו, שם שיחק ב-140 משחקים וכבש 31 שערים. למרות שערך הרבה הופעות בנבחרת הצעירה של צרפת, טרם הופיע בנבחרת הבוגרת. חצי שנה לפני תום החוזה בבורדו, עבר תמורת 1.4m£ לניוקאסל.

מסאדיו חיידארה - Massadio Haïdara
    http://images.icnetwork.co.uk/upl/nechronical/jan2013/4/7/newcastle-united-sign-left-back-massadio-haidara-884895994.Xxx
    תפקיד: מגן שמאלי
    רקע: צרפתי ממוצא סנגלי, שהופיע לסירוגין בעונות האחרונות בנאנסי. ערך 51 הופעות ב-3 עונות בקבוצה הבוגרת שם, ונרכש מניוקאסל תמורת 2m£.

מוסא סיסוקו - Moussa Sissoko
    http://images.teamtalk.com/13/01/402x210/MoussaSissokoNewcastleunveiling_2891078.Xxx
    תפקיד: קשר מרכזי
    רקע: גדל בטולוז, וערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת בגיל 17. בסה"כ ערך 191 הופעות וכבש 23 שערים, וכן הופיע 5 פעמים בנבחרת צרפת הבוגרת. עבר תמורת סכום לא ידוע לניוקאסל (משוער: בין 2-3 מ' פאונד).

-----------------------------------------------

לאחר ההיכרות הקצרה שערכנו עם המצטרפים החדשים למגפייז, נותר לפתוח את הדיון. האם הרכש של פארדיו הוא במקום, כשהקבוצה נמצאת במקום קריטי, איבדה את הסקורר המוכח דמבה בה ונמצאת בפני סכנת ירידה? איך הדבר ישפיע על השחקנים המקומיים, שכבר התבדחו על "חדר הלבשה שמדבר בצרפתית"?
    ומצד שני, איך מצליחה ניוקאסל להשתלט על השוק שבעבר נחשב למכרה היהלומים של ארסן ונגר, ולהביא כשרונות צעירים במחירים זולים מאוד? אולי הגיע הזמן שעוד קבוצות יסתכנו ב"אובדן הזהות" שלהן ויעזו להציץ מחוץ לאי כדי לקנות שחקני נבחרת אירופאית גדולה במחירים מצחיקים?

אתם מוזמנים לענות על הסקר, אבל יותר מכך - לדון על המהפכה הצרפתית שמתחוללת בימים אלו בטינסייד.

נערך לאחרונה ב: ‏26/1/13
  2. itay2789 Member

פחות מ 20 מליון על 5 שחקנים שלפחות 2-3 מהם יכולים להתפתח ולהיות מאוד משמעותיים בעתיד זה לנהוג בחוכמה. מה שלא חכם זה להחתים אותם ל 6 וחצי שנים או 5 וחצי שנים. ניוקאסל מחתימה מאמן ל 7 שנים, שחקנים ל 6 שנים, זה לא שגרתי ויכול להיות בעוכריהם. דבושי מגן נהדר ומפתיע שאף קבוצה אחרת לא התעניינה בו. אם לא היו לליברפול כל כך הרבה מגנים ימניים בקבוצה(וויסדום קלי מקלאפלין) וגונסון, הייתי רוצה להביא אותו. מוסא סיסוקו ב 3 מליון? להפסיד בטוח לא. מקסימום לא יהיה טוב, "הלכו" 3 מליון.

בהחלט מצחיק הציטוטים של פרדיו בהתחלה...

3. Rushie Member

אני באופן כללי מעדיף להסתכן עם רכש (עד גבול מסוים) מאשר ללכת על המוכר הבטוח והבינוני. יבול השחקנים האנגלי מאלף ואחת סיבות שונות פחות טוב ממקבילו האיטלקי, צרפתי, הולנדי, ספרדי וכו' וללכת לחפש במחירים זולים כשרונות מחו"ל במקום לשלם מחירים גדולים על שחקנים מקומיים ואפורים זה לא צעד שצריך להתבייש בו. ההפך, אם עוד קבוצות ינהגו כמו פארדיו אז רמת הליגה תעלה ואולי גם תחזור השפיות לשוק השחקנים האנגלי.

כיצד המגמה הזאת תשפיע על המשך העונה של ניוקאסל? לא המגמה עצמה תקבע אלא כל שחקן באופן אינדיבידואלי, יכולתו והסתגלותו לליגה. לא מכיר את כל השחקנים אבל אם רובם לפחות יתאקלמו מהר ויציגו איכות אין סיבה שניוקאסל לא תצליח להישאר.
    בקיץ שעבר אנשים הימרו על ניוקאסל כיורדת בטוחה כי היא מכרה כמה אנגלים פייטרים כמו גאת'רי נולאן ובארטון וקנתה במקומם את קבאי, בה ושאר "שכירי החרב" ובסוף היא עקפה גם את צ'לסי. הכל תלוי בשחקנים עצמם.

4. alexshw Member

השפיות לשוק האנגלי תחזור רק אם ישפרו את האקדמיות, שייצרו סחורה איכותית יותר ובמספרים גדולים יותר.
    באשר לרכש של ניוקאסל, אני חושב שרכש רב מדי בינואר מזיק וזה לא משנה מאיפה מביאים, מן הסתם עדיף כשרוב הזרים מדברים את אותה שפה, זה עשוי לעזור בהתאקלמות שלהם.

הרכש מראה שפרדיו די בפניקה. בינואר צריך לבצע רכש שיפתור בעיות ספציפיות בסגל ולא להביא חצי קבוצה.

5. Mellow29 Kopite

כשמסתכלים כל שחקן לגופו אפשר לומר שניוקאסל עשו עסק טוב, סיכוי טוב שהצלחה של אחד מתוך החמישה כבר תכסה עבורם את ההוצאות עבור כל החמישה. הייתי מסכים עם זה אם הם היו במצב של ווסט ברום למשל, עם חצי עין לעונה הבאה. כרגע הם במצב לא טוב והמגמה היא למטה - 4 הפסדים ותיקו ב-5 המשחקים האחרונים בפרמיירליג (על הפסדי החוץ באמירייטס ובאולד טראפורד אפשר לעשות להם הנחה, אבל הפסדי בית לאברטון ורדינג זה רע מאוד). על מי מהשחקנים האלה אפשר לסמוך שיעשה איזשהו שינוי במגמה?

עכשיו יהיו להם אופציות נוספות בהגנה וזה חשוב לאור הפציעות שהם עברו, אבל האם יש להם שחקן שיחליף את התפוקה שדמבה בה נתן? שחקן שאפשר לבנות על כך שישיג לקבוצה הזו שערים ונקודות, אותם ניוקאסל צריכה כמו אוויר לנשימה?

לא יודע אם היא במצב מספיק בריא כדי ללכת על ארבעה או חמישה הימורים (נניח שדבושי הוא לא ממש הימור) ולהביא 0 שחקנים שאפשר לסמוך עליהם. לא בהכרח שחקנים בריטיים, אבל גם שחקן שהיה ראש לשועלים בקבוצה שלו, כמו בה בווסטהאם וסיסה בשנה שעברה בניוקאסל, יכול להתאים יותר מכמה פרוספקטים מעניינים.

6. JohnTerry26 Member

השחקן הצרפתי לא "טוב לא פחות מהאנגלי" אלא יותר טוב ובטח עם יותר כדורגל ברגליים. מסכים לגמרי שאם עוד קבוצות יפזלו עוד יותר החוצה הרמה של הליגה תעלה, גם הכסף קיים ברוב הקבוצות בליגה. מבחינת ניוקאסל אני בטוח שהיא תישאר ומעבר לזה אני רואה אותה חוזרת בעונה הבאה למאבקי הטופ 6-7. מבחינת הסגל זה מה שצריך לקרות אבל נראה איך פארדיו יחבר את זה, הכדורגל שלהם בהחלט צריך להשתנות לדעתי.

מלו, יאנגה אמביווה היה קפטן מונפלייה שזכתה בעונה שעברה באליפות צרפת, ושחקן שפתח בנבחרת צרפת במשחקים האחרונים שלה, לא הייתי אומר שהוא רק פרוספקט. ומוסא סיסוקו הוא גם שחקן נבחרת צרפת. את השניים האחרים (חוץ מדבושי) אני לא מכיר.

7. OriRR Member

כאחד שמכיר את השוק הצרפתי ניוקאסל עשו עבודה נהדרת.
    למעט מסאדיו חיידארה אני מכיר את כל השחקנים מעולה ודבושי, סיסוקו ומבייוואה הם שחקנים נהדרים, שלושה שחקני נבחרת צרפת כשהשניים האחרונים יכולים להתפתח ולהגיע לרמות הגבוהות ביותר.

גופרן הוא אמנם חלוץ טוב בליגה הצרפתית אבל אני לא בטוח שזה החלוץ המחליף לדמבה בה והייתי מעדיף לראות את רמי בניוקאסל ולא בק.פ.ר שאני חושב שירדו ליגה.
    בכל מקרה הוא חלוץ לגטימי לפריימר ליג כחלוץ מחליף, מקווה שהוא יצליח.

מסאדיו חיידארה הוא שחקן שאני פחות מכיר אבל שמעתי עליו שיש לו פוטנציאל רב וגם כך הוא עלה "בסה"כ" 2 מיליון כך שגם אם הוא לא יצליח אפשר למכור אותו ולצמצמם הפסדים.

אני מקווה מאוד שעוד קבוצות (לאו דווקא מאנגליה) ינסו את השוק הצרפתי שמפוצץ בכישרונות (אלי אהמדה בטולוז, אוקמפאוס במונאקו ויש עוד הרבה) ואין לי ספק שירוויחו מכך.

אני מסכים עם alexshw וחושב שבינואר באמת צריך לעשות רכש מינימלי אבל רוב השחקנים הם שחקנים צעירים שמראים על כיוון של בנייה.

נערך לאחרונה ב: ‏27/1/13
  8. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתה מבקש לא מעט משחקנים שמגיעים לליגה חדשה במצב שבו אתה זקוק להם כדי להרים אותך מיידית בטבלה, אבל לרוב השחקנים שהגיעו לניוקאסל בשנה וחצי האחרונות לא נדרש זמן רב להתאקלם ואני מניח שההליכה עליהם - מעבר לכך שזה השוק שגרהאם קאר מכיר וחש בו בנוח - נובעת גם מניסיון העבר הזה. הסיכוי שכל החמישה יהוו הצלחה נמוך, ככה זה בכדורגל, אבל אם שניים משחקני ההגנה יתנו תוצרת וגופראן ייתן כמה שערים נוספים להתקפה, זה צריך להספיק כערך המוסף למה שלניוקאסל כבר יש כדי להרים את הקבוצה למעלה וייתן פלטפורמה טובה יותר לעונה הבאה. ובניית הפלטפורמה הזו היא תמיד דבר טוב, בהנחה כמובן שאתה לא קורס בדרך.

הפן הצרפתי נראה לי מוגזם, אבל כבר די נגענו בנושא הזה בדיון של יונייטד לפני כמה ימים. אלכס פרגוסון מוכן להשקיע לא מעט בכישרונות הבריטים הגדולים ביותר כדי שיהיה לקבוצה בסיס בריטי. לא כולם יכולים להרשות את זה לעצמם.

9. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

האם היה צריך לעשות רכש בפגרה? קשה לי להאמין שיש מישהו שיכול לטעון שלא, אם בגלל היכולת והמיקום בטבלה ואם בגלל הפציעות.

האם הרכש שנעשה טוב? כל מקרה לגופו. החיזוק להגנה, להרכב וגם לרוטציה, נראה טוב על הנייר ובוודאי שהיה הכרחי. אישית אני לא כל כך התלהבתי מהבלם שהביאו במשחקים שראיתי אותו, אבל בשביל להוות שיפור מוויליאמסון לא נדרש ממנו הרבה.
    סיסוקו נראה לי כמו רכישה פחות הכרחית אבל כן של שחקן טוב.
    עיקר הספק שלי הוא מההחתמה של גופראן לחיזוק ההתקפה. גם אם ישחק עם משקולות על הרגליים הוא יהיה עדיף על שולה, או האופציות האחרות, אבל אני לא התרשמתי ממנו כל כך וכתומך של ניוקאסל קיוויתי לחיזוק איכותי יותר בהתקפה.

מבחינת חדר ההלבשה והאם הרכש המסיבי דווקא מצרפת הוא בעייתי אני לא יכול לדעת, אבל קשה לי להאמין שניתן היה להביא שחקנים ברמה כזו (המשוערת לפחות כרגע) בסכומים האלו מהליגה המקומית. מקווה שאם יש מירמור כלשהו, הוא לא יפגע בניסיונות הקבוצה לצאת מהתחתית.

נערך לאחרונה ב: ‏27/1/13
  10. Liverpool-Forever משתמשים של כבוד היכל התהילה

את רוב השחקנים פה אני לא מכיר מספיק טוב אבל ניוקאסל עשתה מה שהייתה צריכה לעשות, לעבות את הסגל ולהוסיף איכות כדי לנסות ולהישאר בליגה. אם לא היו רוכשים אף אחד (אהמ לרנר) אני משוכנע שהם היו יורדים ליגה העונה, המצב שם רע מאוד. הרכש הזה אמור להיות מה שיכריע את הכף.

לגבי הנושא ישירות, יש פה סוג של קיבעון כי הרי לא הגיוני שהמתאימים ביותר לכל תפקיד במקרה הגיעו מהליגה הצרפתית, כל אחד ואחד, יש לניוקאסל כנראה סקאוטינג חזק מאוד מהליגה הזאת וחלש או לא קיים מליגות אחרות וזה כמובן מוביל לאחוזים נמוכים יותר בפגיעות בהעברות. בדיוק כפי שהיינו אומרים אילו היו קונים רק מהליגה האנגלית.

נערך לאחרונה ב: ‏29/1/13
  11. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי