ענייני דיומא: מורשת דניס ארווין - האם מדובר במגן האנדרייטד בהסטוריה?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י alexshw, ‏7/6/20.

1. alexshw Member

בדיוק לפני 30 שנה, ב - 8.6.1990 אלכס פרגוסון ביצע את אחת הרכישות הגדולות שלו כאשר הביא את המגן השמאלי האירי דניס ארווין שעד אז העביר את כל 7 שנות הקריירה המקצוענית שלו בליגת המשנה.
    ארווין נולד בקורק ב - 1965 וגדל במחלקות הצעירות של לידס יונייטד איתה גם דשדש בליגת המשנה. לידס העבירה אותו לאולדהאם ב - 1986, שכעבור 4 שנים פגשה את מנצ'סטר יונייטד בחצי גמר הגביע שם בעצם הרשים את הסר.
    יונייטד שילמה עליו 625 אלף פאונד וקיבלה מגן נפלא שיודע לשחק בשני הצדדים של המגרש, תומך נהדר בהתקפה, בעל כושר גופני אדיר, כמעט תמיד עומד לרשות המאמן, פנדליסט וגם בועט מצבים נייחים טוב. לא סתם פרגי אמר שהיה מרכיב אותו ראשון בהרכב חלומות שלו ביונייטד.
    ארון תאריו עמוס בלא פחות מ - 7 אליפויות(אפילו באחרונה שבהם ב - 2000/01 הוא שיחק מעל מחצית המשחקים), 3 גביעים, גביע הליגה, צ'מפיונס, גביע המחזיקות, סופרקאפ אירופי, גביע בינבשתי ו - 4 מגני הקהילה(הראשון שבהם הוא חילק עם ליברפול במשחק הבכורה שלו אחרי המעבר ליונייטד).
    ארווין גם מחזיק בשיא של משחקים בעונה אחת במדי יונייטד - 62(בעונת 1993/94, בצוותא עם סטיב ברוס מאותה עונה), לזה צריך להוסיף 7 משחקים בנבחרת אירלנד(בה ערך את הבכורה 3 חודשים אחרי המעבר ליונייטד), כולל במונדיאל בארה"ב(שם היה יחד עם בן עירו רוי קין הנציגים היחידים של יונייטד בטורניר) כאשר כמעט בכולם הוא משלים 90 דקות.
    אגב בעונתו האחרונה באולדהאם הוא הגיע ל - 60 משחקים.
    בסך הכל ארווין רשם 529 הופעות(מקום תשיעי בכל הזמנים במועדון) וכבש 33 שערים עבור יונייטד, בטרם עזב ב- 2002 לוולבס ועזר לה לעלות לראשונה לפרמייר ליג. הוא ירד איתה חזרה לליגת המשנה בעונת פרישה 2003/04, כאשר הוא מגיע בדיוק ל- 900 משחקים בקריירת מועדונים.
    אולי בגלל שבכל השנים חסה בצילם של כוכבים גדולים יותר ביונייטד וגם בגלל ששיחק בטורניר גדול אחד(פרש מנבחרת אירלנד אחרי ההדחה שלה מול תורכיה במוקדמות יורו 2000, הפסיד גם להולנד בהצלבה ליורו 1996) נדמה כי ארווין לא זכה למספיק הערכה בכדורגל העולמי.
    האם לדעתכם מדובר באחד המגנים השמאליים הכי גדולים שדרכו בכדורגל האנגלי והאירופי? האם הוא המגן השמאלי הכי גדול ששיחק ביונייטד? האם נעשה לו עוול במשך השנים מבחינת אופן ההתייחסות אליו, בין אם כששיחק או אחרי שפרש?

נערך לאחרונה ב: ‏8/6/20
  2. DRORIKO Member

וואלה אח שלי אני אפילו לא זוכר שהיה שחקן כזה. ואני זוכר, במעומעם אמנם, שחקנים נשכחים מאותה תקופה, ניקי באט וכאלה. אותו משום מה אני לא זוכר בכלל. מוזר כי דווקא עקבתי אחרי יונייטד באותו עשור.

עכשיו יש ג'ורדי קרויף בטלוויזיה. אלוהים ישמור, אפילו אותו אני זוכר שלבש אדום. מוזר שאני לא זוכר את הארווין הזה, שלפי התיאור שלך היה שחקן הרבה יותר משמעותי.

3. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני חושב שברוב הקריירה של ארווין, היתה פחות התייחסות למגנים באופן כללי. המגנים הבודדים שהתבלטו היו כאלה שהיו בעלי יכולות התקפיות גבוהות מאוד, כמו רוברטו קרלוס או קאפו. לרוב, המגנים היו בעיקר שחקני הגנה טובים שפה ושם תרמו להתקפה ואולי השחקנים הכי פחות מעניינים על המגרש, ולכן גם הנשכחים. אחרי התקופה של ארווין דברים השתנו ומגנים התבלטו יותר ויותר כי נדמה לפעמים שמה שהם מסוגלים לעשות בהתקפה בא לפני מה שהם נותנים בהגנה.

מבחינתי הוא היה קרוב ללהיות המגן המושלם בשביל לדורו. יציב מאוד, כמעט לא טועה, עם הגבהה טובה, בעיטה טובה (גם בחופשיות) וחוש טוב שאיפשר לו לכבוש שערים מדי פעם (וגם יכולת לשחק בימין באותה רמה, הוא עשה זאת מדי פעם כשפיל נוויל שיחק בשמאל). לדעתי, למרות שהוא אולי נשכח יחסית עבור אוהדים, מאמנים מאותה תקופה יעריכו אותו יותר.

alexshw ו-DRORIKO אוהבים את זה.
  4. DRORIKO Member

מעניין כי דווקא את גארי נוויל זוכרים טוב, למרות שהוא היה רחוק מלהיות קאפו. לדעתי זה בגלל ה"גימיק" של שני אחים בהרכב של יונייטד שנצרב בתודעה.

תפקיד המגן מאד השתנה עם השנים. בשנות ה-90 זה היה התפקיד הכי פחות נחשב, התייחסו למגינים כ-Outcasts שלא היו מספיק טובים לאף תפקיד אחר, רק בודדים מתוכם זכו להוקרה. היום מייחסים לתפקיד הזה הרבה חשיבות. לטעמי זה אחד התפקידים שמצריכים הכי הרבה אינטיליגנציה במגרש.

5. k_700 Member

הוא היה אנדרייטד כי הוא לא נתפס אולי כמגן התקפי, אבל רוב האיכויות שהבדילו אותו ממגנים אחרים באותה תקופה היו דווקא התרומה שלו להתקפה של הקבוצה.
    מגביה אדיר, יודע מתי לתזמן את היציאות קדימה, בעיטה מצוינת לשער(היה יכול גם לקחת חופשיות בסיבוב, כמה מגנים עשו את זה אז?), מנהיג.

לא יודע אם הוא נחשב האנדרייטד הכי גדול כי בתקופתו התייחסו אליו לכאחד מהמגנים הטובים בעולם.
    אולי עבר פשוט הרבה זמן אז מעלים דיוני כאלה בזמן שהתקפיד הזה מקבל יותר פוקוס.
    לדעתי בזמן אמת ידעו להוקיר אותו.

6. Bayern Straße nach sechs

פעם המגנים היו בלמים לכל דבר. רק שהם היו נמוכים מידי בשביל להיות בלמים, אז שמו אותם בצד. ואם הם גם לא מספיק טובים בשביל להיות מגנים - אז השלב הבא זה קריירה במקצוע אחר. נראה לי אפילו גארי נוויל אמר משהו דומה פעם.
    הכדורגל השתנה כל כך מאז. אם נסתכל על הקבוצות שזכו בליגת האלופות למשל בעשור האחרון, לכולם היו מגנים דומיננטים וחלק חשוב מאוד מהסגנון של הקבוצה. רוברטסון וארנולד, מרסלו וקרבאחל, דני אלבס ואלבה, לאהם ואלאבה.
    ארווין עם כל הכבוד לא קשור ללבל הזה בכלל, בתקופתו יכול מאוד להיות שהוא נחשב אנדרייטד, אבל העמדה הזאת הייתה אנדרייטד באופן כללי. הוא מסוג השחקנים שאוהדים של הקבוצה מעריכים ואוהבים. אבל ברמה היסטורית מחוץ לקבוצה שלו הוא נשכח ודי בצדק האמת.

7. alexshw Member

אז הוא בדיוק יצא מהשבלונה ונתן יתרון ליונייטד בכדורגל של אז, שידע מצוין לתמוך בהתקפה.
    בניינטיז כמה מגנים שמאליים בנוסף לרוברטו קרלוס שבאמת היה רמה בפני עצמו, היו עדיפים עליו?

8. DRORIKO Member

מלדיני היה מגן עצום. לא יודע איך הוא בהשוואה לבחור שהבאת כי אני לא זוכר אותו כאמור.

9. Liverpool-Forever משתמשים של כבוד היכל התהילה

האנדר רייטד בהיסטוריה?
    אתה ער למה שקורה בכדורגל בעמדה הזאת בעשור האחרון?
    אי אפשר בכלל להעריך את ארווין כמגן שמאלי בכדורגל של 2020, הוא לא רלוונטי.

כמו שחלק כתבו פה למעלה, אז המגנים היו חצי בלמים, היום המגנים הם ווינגרים.
    הוא לא יכול להיות האנדר רייטד בהיסטוריה עם השינוי הזה.
    היום מגנים עושים יותר, נותנים תפוקה של גיגס בהתקפה וארווין בהגנה. זאת הדרישה בטופ.

10. alexshw Member

אל תגזים. אין אף מגן עם מספרים שקרובים לגיגס.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

DRORIKO אוהב/ת את זה.
  11. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא סביר לשפוט שחקן בגלל איך שהתפתחה והשתנתה העמדה שלו בשנים הבאות. הוא לא יכול לתת יותר ממה שמבקשים ממנו בזמן נתון.

oranfu אוהב/ת את זה.
  12. oranfu Member

יחד עם זאת, כן אפשר להשוות ולהגיד שהוא לא באותה רמה כמו הגדולים של היום.

העמדה הזאת ספיציפית לא מזכירה בכלל את מה שהיתה בזמנו. הדרישות היום ממגינים בטופ הן אדירות.

בדיוק היום ראיתי איזה דיון בטוויטר את מי אוהדים היו מעדיפים - פינאן או ארנולד. נו באמת.
    פינאן היה אחלה, יציב מאוד הגנתית, תורם יפה בהתקפה. שחקן ציון 7 קבוע.
    אבל איפה הוא ואיפה ארנולד??

13. alexshw Member

ארווין ספציפית היה מרגיש נהדר גם בדרישות של היום.
    אולי אפילו מגיע לטופ יותר מהר.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

14. oranfu Member

עד כמה שאני זוכר אותו - אני לא חושב.
    לא שלא היה לו מקום, אבל אני לא חושב שהוא היה מגן טופ עולמי היום.

15. Liverpool-Forever משתמשים של כבוד היכל התהילה

הכותרת אומרת האנדר רייטד בהיסטוריה. אני הייתי רושם האנדר רייטד בשנים X Y Z ואז אפשר להתדיין.