קמורנסי באיטליה, אוליסדאבה בפולין, אסמואה בגרמניה וכו'...

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Julian Joachim, ‏9/4/03.

1. Julian Joachim Member

שלושת השמות הנזכרים לעיל הן דוגמאות מעטות מתוך גל מאוד מאוד נפוץ בכדורגל העולמי בעשור-שניים האחרונים. שחקנים שמעדיפים לשחק בנבחרת שאיננה הנבחרת של מקום הולדתם, אלא הנבחרת של הליגה בה הם משחקים/שיחקו.

בקיצור, יש איזשהי זילות ביחס לכדורגל הנבחרות. כבר אין פטריוטיזם, ואם אין את הרגש הלאומי החזק ביותר, האם באמת יש צורך בכדורגל הנבחרות שלעתים עשוי ואף פוגע בשחקנים כי הוא מעמיס עליהם עוד ועוד?

אשמח לשמוע דעות בנושא.

2. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

הרבה שחקנים מעדיפים לשחק בנבחרת שהם מרגישים קרובים אליה...
    עוד דוגמא: כריסטיאן ויירי אמנם נולד באיטליה אבל את רוב שנותיו כנער צעיר הוא העביר באוסטרליה, הוא חזר לאיטליה בגיל 20 או משהו כזה אם אני לא טועה... הוא בעצמו טען לא אחת שהוא מרגיש הרבה יותר אוסטרלי מאשר איטלקי...
    עוד אלמנט זה ששחקנים חושבים שיש נבחרות שהם יגיעו איתן יותר רחוק... אסמואה לדוגמא הגיע לגמר המונדיאל עם גרמניה, וברור שעם גאנה או מאיפה שהוא לא הגיע הוא אולי בקושי היה מגיע למונדיאל אם בכלל... שחקנים מעדיפים את עצמם לפני הנבחרת....

זה הלכ מתקשר גם לעניין הכספי והכדורגל המודרני. יש פחות ופחות "שחקני נשמה" שיישארו מה שלא יהיה במועדון, שחקנים נודדים בשביל כסף, אין להם ערכים כמו שהיו פעם וזה מתבטא גם בקטע הזה...

3. ofer16 Member

אני אוכל להגיב בדיון הזה רק אם אני אדע אם הייתה לשחקנים האלה האפשרות לשחק בנבחרת של מולדתם. במקרה של קמורנסי, אם אני לא טועה, הוא לא זומן לארחנטינה, ולכן העדיף לשחק בנבחרת איטליה (בדומה למה שקרה עם רוסו).

4. Julian Joachim Member

ברור שלא תמיד יש אפשרות, אבל פעם הרגש הפטריוטי עמד מעל טובת ההצלחה האישית שלך. זו הבעייה לטעמי.

5. Julian Joachim Member

לאוליסאדבה הייתה דווקא אפשרות למיטב הבנתי.

וויירי הוא דווקא דוגמא לא טובה, כי אצלו הרגש הפטריוטי מעט התבלבל ובצדק, אז לא הייתי מכניס אותו פה.

6. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

ויירי הוא דוגמא טובה לדעתי כמו אוליסאדבה... שניהם יכלו לשחק בשתי הנבחרות אבל הרגישו שהם יצליחו יותר בפולין/איטליה מאשר ניגריה/אוסטרליה...

7. ofer16 Member

גם טרזגה נולד בצרפת, אבל גר בארחנטינה במשך רוב חייו. הוא אפילו זומן לנבחרת הארחנטינאית, אבל דחה את הזימון. רק אח"כ הוא זומן לנבחרת צרפת.

8. Kgt1 Member

רגש הפטריוטיזם קיים רק במקומות שיש בהם כזה... קחו למשל שחקנים קרואטים שסירבו לשחק בנבחרת היוגוסלבית (הדוגמא הבולטת ביותר היא כמובן בובאן).
    אוליסדאבה הוא לא דוגמא טובה ואני אסביר למה. הבן אדם חייב לפולנים את כל מה שיש לו בכדורגל. הם גילו אותו וקידמו אותו (קראתי כתבה בנושא פשוט שכחתי את השם של המאמן). על כן הוא הרגיש חייב לכדורגל הפולני ובטח גם שמח לשחק לטובת הנבחרת הפולנית. אני בכלל טענתי מזמן ששמו כבר צריך להיות עמנואל אולסידבובסקי...
    אסמואה הוא דוגמא ממש משונה כי הוא השחקן השחור הראשון בנבחרת גרמנית! עם זאת נראה שאין לבן אדם שום סנטימנט לשחק בגאנה.
    אפשר לתת כמה דוגמאות של שחקנים ששיחקו ומשחקים בנבחרת צרפת ויכלו לשחק בנבחרות מולדתם כמו דז'ורקאייף ובוגוסיאן הארמנים וויירה הסנגלי למשל.
    אז כן בבירור ניתן לראות ששחקנים רוצים להיות טובים ועם הטובים. כנראה שפטריוטיזם באמת מתחיל לחלוף מהעולם.

9. שגיא Guest

זה עשוי להיות תלוי בהרבה דברים.

בעבר, לא היה כל חוק שמונע משחקנים לשחק בשתי נבחרות.

ככה קרה שלמשל דונאטו, שחקנה של דפורטיבו, שיחק גם בנבחרת הספרדית וגם בברזילאית.
    כיום שחקנים רוצים להבטיח לעצמם מקום בנבחרת, ולא משנה איזה היא, להרגיש איזשהיא גאווה לאומית, גם אם היא לא בדיוק הארץ בה נולדת, לשחק במשחקים בינלאומיים זה דבר אחר מאשר משחקי ליגה.
    אצלנו אפשר לראות את רוסו, שנורא רצה, ובסוף הגיע הזימון המיוחד מקרואטיה.
    גם קטניה למשל, חלוץ סלטה ויגו שהרגיש מאוד מקופח בגלל שלא זומן לנבחרת ברזיל, החליט בסופו של דבר לקחת את ההזדמנות שניתנה לו בנבחרת הספרדית, שם היה לו יותר סיכוי להשתלב.
    זה תלוי בלא מעט גורמים, לפעמים דחף לשחק במשחקים בילאומיים, או סתם קיפוח במקום מסויים.
    אני לא רואה בזה כל רע, כל עוד זה מתבצע בחוקיות רבה, עם כל עניין האזרחות הזה. הבעיה היא שבאירופה זה הרבה פחות מורכב מאצלנו בארץ, וכך נוצר מצב שהם מחזקים את הנבחרת שלהם, וזה כמובן רק מועיל להם לכדורגל.

10. Nigel Winterburn משתמשים של כבוד היכל התהילה

דוגמאות נוספות לבעיית פטריוטיות שכזו הם חואן אנטוניו פיצי האגדי ששיחק בנבחרת ספרד על אף היותו ארגנטינאי, וגם אפשר להוסיף כדוגמא את כל היוגוסלבים (גוגיץ') והגרמנים (ריינר ראופמן) שמשחקים בקפריסין. גם מרסל דסאי הוא בכלל גנאי ששיחק בנבחרת צרפת, אך הוא רוצה לאמן את נבחרת גאנה בעוד מספר שנים.......
    הבעיה היא שבעולם של גלובליזציה אנשים נודדים בין ארצות פעמים רבות, ולעתים קרובות נקרעים בין הרצון לשחק במדינתם החדשה לבין הרצון לשמור על המסורת ולשחק בנבחרת המוצא. לדעתי רוב המקרים שהובאו כאן הם לא מקרים שכאלה אלא פשוט מקרים של שחקנים שלא זומנו לנבחרות ארצם החזקות יותר (אוליסאדבה לניגריה או פיצי וקאמורנסי לארגנטינה), אך בכל זאת רצו לטעום מהכדורגל הבינלאומי ולכן החליטו להצטרף לנבחרות אחרות. אחר-כך הם כבר לא יכלו לחזור לנבחרות של מולדתם בגלל חוקי פיפ"א. לכן לדעתי עדיין יש תקווה לכדורגל הנבחרות מכיוון שמרבית השחקנים תמיד יעדיפו לשחק במולדתם. העובדה שצאצאי מהגרים רבים משחקים בנבחרות המרכז אירופאיות (מהמט שול, זלטן איברהימוביץ', האחים יאקין וכו') היא עובדה שיש להשלים עימה..... לא ירחק היום וגם לנבחרת ישראל יהיו שחקנים תאילנדים ורומנים :wink:

11. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

זה לא תמיד ככה...במקרים כאלה כל מקרה הוא משהו אחר..
    במקרה של רוסו זה לא בגלל מקום בנבחרת..[אני מאמין שזה הרבה יותר כבוד לשחק בקרואטיה מאשר בנבחרת ה"התקפית" שלנו..]
    רוסו פשוט יותר אוהב את המדינה שלנו מאשר את מדינת נעוריו..דבר שנראה לי מקובל
    במקרה של אוליסדבה למשל זה נראה פחות טוב..פשוט נראה לי שהוא רצה להיות כוכב בנבחרת וזה חבל..אבל אין מה לעשות בשביל זה צריכה כל מדינה לעשות את החושבין שלה..
    ואם התופעה הזאת תתפתח למימדים גדולים צריכים לעשות חוקים שבסוף לא יקרה מה שקרה לליגות..שנבחרת תקנה חיזוק..

12. juve champ Member

יש גם את נויביל מלברקוזן שהוא תערובת אדירה של איטלקי,שוויצרי ופולני ולבסוף משחק בגרמניה.
    עוד שחקן מלברקוזן הוא יילידריי בשטורק שאומנם נולד להורים טורקים אך גדל בגרמניה.

13. זהובניק Member

עם מדברים על טורקים גם האקן ומוראט יאקין נולדו בטורקיה ומשחקים כיום בנבחרת שוויץ....

14. Fernando Cavenaghi Member

כמו תמיד אני אדחוף נציג מלברקוזן שלי, אוליבר נויביל, חצי משוויץ (האבא) חצי מאיטליה (נחשו מי...) ונולד באיטליה, לא מדבר גרמנית שוטף, אבל משחק בנבחרת הגרמנית, נגכון שהיו לו שורשים גרמנים אבל לא ממש הבנתי למה הוא משחק בשורות גרמניה (במיוחד עם האפשרות לשחק באיטליה)

אני יודע שיצאה לי הודעה של אסף, אני מתנצל אין לי כוח לעבור עליה.

15. Roy Member

איזה אפשרו ת לשחק באיטליה??????

בחיים הוא לא היה נכנס לנבחרת האיטלקית....