שחקן גדול יכול להיות גם מאמן גדול?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י נדב מיכאלי, ‏14/11/05.

1. נדב מיכאלי Member

בעולם ובארץ ,ובעצם כמעט בכל ענף ספורט יש תהליך שבו שחקן רוצה גם להיות מאמן .
    בכדורגל הישראלי יש לא מעט דוגמאות לשחקנים גדולים שהפכו למאמנים כושלים .
    גם בכדורסל לא חסרות דוגמאות כאלה.
    2 מהדוגמאות הבולטות ביותר בעשור האחרון של שחקנים גדולים שהפכו למאמנים כושלים הם :
    אלי אוחנה ומשה סיני .
    אלי אוחנה,גדול חלוצי בית"ר בכל הסמנים וחולק את המקום הראשון ביחד עם אורי מלמילאן בקטגוריה "הסמל הכי גדול ומשפיע של בית"ר ,מלך שערי בית"ר בכל הזמנים ,שחקן שהיה ווינר אמיתי ,שחקן שלא ידע מה זה להפסיד הפך למאמן כושל ,ללא שיטה,לוזר,מחפש תירוצים בכל מקום .

http://img326.imageshack.us/img326/1007/288ra.Xxx
    אוחנה השחקן בעוד גול שמלהיב את הקהל (אחרי השער הבלתי נשכח שלו נגד הפועל פתח תקווה במשחק העונה בשנת 96-97 )

http://www.ynet.co.il/PicServer2/01082004/505741/1_wa.Xxx
    אוחנה המאמן אחרי עוד משחק שהקהל של בית"ר שורק לו בוז

את אוחנה השחקן רק היללו ושיבחו כמעט בכל פעולה שלו ,בחרו אותו פעם לשחקן העשור,הוא קיבל אין ספור שבחים על היותו שחקן גדול.
    אבל כמאמן ?אנשים קטלו בלי סוף .
    אולי הכתבה שהכי קטלה את אוחנה בשנים האחרונות היא הכתבה תיאטרון ירושלים מציג: אלי אוחנה בתפקיד המאמן - מאת עודד זרגרי
    הכתבה הזאת בעצם הציגה את אוחנה המאמן כהפך הגמור מאוחנה השחקן .

הגירסה הקודמת של שחקן עבר ענק שנכשל בקבוצה שבה הוא גדל שייכת למשה סיני.
    משה סיני אחד מהשחקנים הגדולים ביותר של הפועל תל אביב ובכלל ,לקח המון תארים עם הפועל תל אביב,היה סמל מובהק של הקבוצה .
    עד שהגיעה קריירת האימון שלו והרסה לו את מה שהיה לו עם הקהל של הפועל.
    בקריירת האימון של משה סיני הוא משנה לשנה גרם לאוהדי הפועל שכל כך העריצו אותו ,לשנוא אותו .
    בקיץ לפני שדרור קשטן חזר לקדנציה שלישית בהפועל תל אביב ,העלו את האפשרות שמשה סיני יחזור לאמן בהפועל תל אביב,אוהדי הפועל איימו בחרם מנויים ועכשיו כשסיני שוב מועמד להחליף את קשטן הם לא רוצים לשתוק .

http://www.nrg.co.il/images/archive/gallery/250/478.Xxx
    משה סיני אחרי גביע עם הפועל תל אביב כשחקן,שמעון פרס בא לברך.

http://images.one.co.il/images/d/gg15602.Xxx
    משה סיני כמאמן -זה לא אותו דבר כמו בימיו כשחקן .

היום פורסמה ב"הארץ" כתבה שקוטלת את קריירת האימון של סיני : עידן משה סיני - שש שנים וחצי של חושך בבלומפילד -מאת יניב קובוביץ'

קחו למשל את אבי נימני ,הוא יותר מאליל מבחינת אוהדי מכבי ,והוא לא רוצה להיות מאמן ,הוא לא רוצה להרוס את מה שיש לו עם הקהל וכאשר הוא יפרוש ממשחק פעיל הוא ילך לעסקים ,הוא רוצה שהמעמד שלו בעיני אוהדי מכבי ישאר לתמיד

http://www.sportline.co.il/photos/striker4181big.Xxx
    לא מעוניין להרוס את מה שיש לו עם האוהדים.

למה ראשי קבוצות מביאים מאמן רק בגלל שהוא חבר שלהם ולא בגלל כישוריו כמאמן?
    האם לדעתכם שחקן עבר מוערך ע"י הקהל צריך להתחיל קריירת אימון ולקחת את הסיכון שאם הוא יכשל בקבוצה שבה הוא גדל כבר לא יזכרו מה הוא תרם לקבוצתו?
    או שהאם לדעתכם לשחקן גדול ומוערך כדאי לשמור על הקשר עם הקהל ולא לנסות להרוס ?
    מה דעתכם בנושא?אשמח אם תשתפו פעולה.

נערך לאחרונה ב: ‏14/11/05
  2. EL Capitan Member

למה לא? ברור שכן. הבאת כאן דוגמאות למאמנים שהיו בעבר שחקנים פשוט ענקים, ובמקרה לא הלך להם כמאמנים. אבל אני יכול להביא לך גם דוגמאות של הרבה יותר שחקנים שהפכו להיות מאמנים אחרי זה וכן הצליחו. ככה שלדעתי כאן אין אפילו מקום לנמק למה, כי זה ברור ששחקנים שמבינים כדורגל, חיים כדורגל ונושמים כדורגל, יכולים להיות מאמנים מצליחים. מי שחושב שלא, יצטרך לנמק את דעתו.

3. יוגב אסולין Guest

אנ חושב שאין קשר.. בין העבר של האיש לבין העתיד. כלומר יכוללהיות מאמן טוב שלא בא מרקע של כדורגל ויכול להיות מאמן גרוע שהיה שחקן. זה לא קשור זה קודם כל.

דבר שני, שחקן שהופך להיות מאמן יש לו את היתרון הזה של "הוא יודע מה צריך להיות" הוא חווה הכל על הבשר שלו, הוא יכול לתת חניכה אישית טובה יותר. כל הדברים האלו יכולים להיות מעולים בעיקר לשחקנים צעירים. לבוא ולתת לאלי אוחנה או סיני קבוצות ונבחרות בדרגות הגבוהות ביותר שיש בתור התחלה. זה בעייתי כי לכל מאמן לוקח כמה שנים להבין בדיוק את התפקיד שלו וללמוד מטעויות.

אני חושב שהחשיבה של שחחקן שהופך למאמן זה דבר טוב מאוד, כי לשחקן יש את הדבר הנוסף הזה שאין לאיש שלא בא מעולם הכדורגל. אני מתכוון ליכול להדגים ליכולת להבין ליכנס לראש וכו'. אבל הכל צריך להיות בהדרגה בשלבים ואי אפשר להתחיל מהטופ שבטופ.

4. Ampelmann Member

הרבה פעמים חשבתי לפתוח דיון כזה, קצת שונה האמת- מי לדעתכם יהיו מאמני העתיד?
    אני משוכנע לגמרי שכדי להיות מאמן טוב צריך גם להכיר את חיי השחקנים מקרוב. לא כל מה שנראה בטלוויזיה מזכיר את מה שקורא על הדשא באמת, בטח שלא כלל חיי הספורט של השחקנים. לגבי העבר?
    מרקו ואן-באסטן היה שחקן ענק ומאמן גדול בימינו, זו דוגמא אחת.
    ז'וזה מוריניו היה שחקן אפור ובינוני- תראו איפה הוא היום?
    אלי אוחנה היה שחקן גדול ומאמן כושל, יש גם כאלה
    ואני אהיה מאוד עדין כשאני אשייך את ניר קלינגר לקטגוריה הרביעית.

זכור לי גם מאמן גדול שלא היה שחקן מעולם, אבל אני לא מצליח להיזכר בשם (עזרה אם מישהו תופס את קווי המחשבה בבקשה).

ככה שהקשר בין קריירת המשחק לקריירת האימון הוא די רופף למעט הצורך העצום שיש בראיית משחק (שזה חשוב גם לשחקנים, בעיקר בקישור ובהתקפה וגם לכל מי שרוצה לאמן) וכן גם דקדקנות ודייקנות קיצונית (להלן המחברות של בניטז ומוריניו).
    מי שרוצה לאמן צריך לעבוד בעקביות מרשימה על כל היתרונות והחסרונות של הכלים שלו לעומת היריב- כל שבוע מחדש. בד"כ אלה קווי אופי ומי שידע לעשות את זה כשחקן ידע גם כמאמן.

5. Michael Carrick מנהל כללי מנהל כללי

מאמן גדול שלא היה שחקן-ונגר אם אני לא טועה.

6. ReL Member

תראו את גיא לוזון וניצן שירזי , שניהם לא היו שחקנים גדולים לא השתלבו בקבוצות , אבל בתור מאמנים פשוט גאונים.

מאמן צריך להיות גם שחקן , כי כשאתה משחק על הדשא , אתה מבין את המשחק הרבה יותר .

למען האמת , במשפט הזה אני יסטה קצת מהדיון , אני חושב שהיום מאמנים טובים זה כבר לא אנשים שמבינים את המשחק מצויין , אלא סקאוטרים שיודעים להביא את השחקנים הנכונים בזמן הנכון במחיר הנכון .

תראו את ראובן עטר למשל , עם תקציב הכי נמוך שיש בליגה , הוא הביא חיזוקים נכונים , פחות או יותר , מה שגרם לפתיחת עונה מוצלחת .

סכנין עם תקציב קצת יותר טוב משלנו , בנתה סגל פשוט מזעזע , אתם באמת חושבים שאם תתנו לרוני לוי לאמן את בני סכנין עם תקציב נמוך , הוא לא ירד ליגה ? הוא פשוט מביא את החיזוקים הנכונים (למרות שגם בזה הוא לא מומחה) ובליגה החלשה שלנו הוא מצליח

7. יוגב אסולין Guest

re17 מה שרשמת זה נכון לגבי בניית קבוצה לא בקשר לדיון שלנו בכלל.

בכל אופן רצוי שיהיה עבר כשחקן עם כי לא חייב, הבסיס זה הבנת משחק, יכולת יחסי אנוש טובים והשפעה על שחקנים. לפי עדתי רצוי שמאמן יהיה במובן מסויים גם פסיכולוג כי שקבוצה רצה הכל מתחבר לבד. הבעיות מתחילות בזמן משבר. ופה נכנס מאמן עם ניסיון הבנה ידע שידע את מי להוציא מי להכניס כדי שיהיה טוב.

אני כמו שציינתי מאוד מאוד בעד ש4-5 שנים ראשונות של שחקן גדול שנהיהי אממן יהיה בקבוצות נוער ובליגות נמוכות. ומשמה ההתרדמות תיהיה טובה בהרבה.

8. נדב מיכאלי Member

לדעתי לא כל שחקן עבר גדול יכול להיות מאמן גדול .
    לפי לדעתי כשאתה לא שחקן עבר ,ככה יותר קל לך,ככה אנשים שופטים אותך רק על פי הישגיך המקצועיים בלבד ולא בגלל חסד נעורים .
    למשל חזי שירזי הוא לא היה שחקן אף פעם (לא שחקן גדול ומוכר) ואוהדי בני יהודה אוהבים אותו בגלל שהוא מצליח עם בני יהודה .
    אני הבאתי כאן את הדוגמה של אוחנה וסיני כי אלה 2 שחקני העבר מהבולטים ביותר שהיו בארץ בכל הזמנים והם מהכושלים ביותר בעשור האחרון בקרב המאמנים הצעירים .
    מוטל'ה שפילגר היה שחקן ענק אבל הוא מאמן די בינוני .
    לא חסרות דוגמאות לשחקני עבר גדולים שהפכו למאמנים כושלים,לא חסרות דוגמאות לשחקני עבר גדולים שהפכו למאמנים גדולים וגם לא חסרות דוגמאות של מאמנים שמעולם לא היו שחקנים והם מצליחים למרות הכל.

9. EL Capitan Member

מוריניו לא היה שחקן...

10. Paolo Maldini שחקן ותיקים

לדעתי אין שום קשר בין משחק הכדורגל לבין אימון הכדורגל.
    שחקן גדול כמו אלי אוחנה הפך למאמן מהגרועים שראינו.
    למרות זאת, אני לא פוסל אפשרות של שחקנים מצוינים שהופכים למאמנים טובים, ויש הרבה דוגמאות לכך.

11. נדב מיכאלי Member

גם קשטן לא היה שחקן גדול והוא המאמן הכי טוב בארץ .
    לדעתי כל אדם שמבין בכדורגל ועבר קורס מאמנים יכול להיות .
    לא חייבים להיות שחקני עבר גדולים כדי להיות מאמנים גדולים.
    כמו שאמרתי כבר,לשחקן עבר גדול שהופך להיות מאמן יש מוקש גדול :
    תמיד ינסו להשוות בין קריירת המשחק שלו לבין קריירת האימון וזה יכול לפגוע בו בעתיד.
    למאמן שלא היה שחקן /לא היה שחקן גדול ואהוב אין את הבעיה הזאת.

12. d3fton3s Member

פה אני מסתכן, אבל מה עם רוני לוי?
    שימו לב, לא שחקן על, בגלל שהתפקיד שלו היה קשר אחורי, תפקיד אפור, אבל היה אחד מהטובים.
    וכמו שיוגב ציין כבר, והראה לי שהוא יודע על מה הוא מדבר, רוני לוי התחיל מהנוער, עבר להיות עוזר, ומשם לעמדה מספר 1. זה המסלול הנכון.. למרות שגם נוער---->עוזר---->ליגה נמוכה(לאומית\ארצית)---->ליגת העל נראה לי מסלול מעצב טוב.. (המסלול של קלינגר אם אני לא טועה, למרות שאני לא בטוח שהוא היה בנוער).

13. נדב מיכאלי Member

יש לשחקני עבר בעיה .
    באופן די טיבעי אחרי ששחקנים פורשים מקבוצת נעוריהם הם מקבלים הצעה לאמן בקבוצה ,המנהלים של אותה קבוצה מאמינים שאם יש שחקן מסויים שהיה ענק,אהוב וכו' יכול להיות אותו דבר גם כמאמן .
    ואני לא מכיר מאמן שמקבל הצעה מקבוצת נעוריו לאמן אותה והוא מסרב.
    וזאת הטעות.
    גם משה סיני עשה את זה ,גם אוחנה,ועוד מאמנים שזה פשוט הרס להם את הקריירה.
    כל מאמן צריך להתחיל מלמטה לא משנה אם קוראים לו אלי אוחנה,ראובן עטר או ניצן שירזי .
    גם המאמנים הגדולים באירופה מתחילים מקטן ועוברים לגדול.
    אי אפשר להצליח כשאתה מתחיל ישר בגדול בלי התנסות במשהו קטן ופשוט יותר.
    אי אפשר לבנות בניין מהקומה האחרונה -צריך לעשות קודם כל את היסודות.

14. עד המוות הפועל Member

לא קראתי הכל אבל אתם חושבים שיש קשר בין להיות שחקן טוב לבין להיות מאמן טוב??

15. נדב מיכאלי Member

זאת בדיוק מטרת הדיון ,אם היית קורא היית מבין http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/dry.Xxx