שיעור בהיסטוריה: מכבי יפו

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י יוגב אסולין, ‏17/8/03.

1. יוגב אסולין Guest

למי שפה זוכר בתחילת הפגרה עשיתי כמה דיונים על שיעורים בהיסטוריה היה בעיקר על שנים של כדורגל.. הפסקתי בגלל חוסר זמן ולא יודע עד כמה זה היה רלוונטי..

לפני כמה זמן מישהו ביקש ממני לספר לו מידע על מכבי יפו. אז אמרתי שאני יבדוק כמה מקומות ויזחיר לו תשובה.. הבעיה ששכחתי מי שאל. אז החלטתי לפתוח פה דיון על מכבי יפו של פעם. קבוצה שבאמת חבל שהיא לא איתנו אחת מאבני היסוד של הכדורגל.
    רק לפני שאני מתחיל אם מישהו פה רוצה סקירה על שנה מסוימת או קבוצה מסויימת אני מוכן לנסות להשיג מידע רק תבקשו. (לא מבטיח כלום מלבד להשתדל).

אוקי אז מה שמצאתי הנה הוא לפניכם.

מכבי יפו!!!

מועדון מכבי יפו נוסד בשנה 1949 כאשר רק קמה מדינת ישראל. מכבי יפו זאת הקבוצה היחידה בעולם שהוקמה על ידי ועד עדיתי והיא נבנתה תחת העדה הבולגרית במשך שנים.

יפו עלתה לליגה הבכירה בישראל בעונת 1956 ושיחה במהלך כל התקופה שבא היתה קיימת כ32 שנים בליגה הבכירה. לקבוצה איזה שום תואר אליפות גביע המדינה ואפילו לא גביע הטוטו. העונות הטובות שלה היו בתחילת שנות ה60 וסוף ה70 כאשר היתה 3 פעמיים במקום השני (בשנים 62,64,77).
    במשך כל השנים למכבי יפו היו כמה וכמה מגרשים ביתיים כמו המגרש הישן ביפו (צמוד לגאון), בלומפינד,הספורלנד, נתניה וגם גאון.

השנים היפות של יפו כמו שאמרתי היו בעיקר שנות ה60. הכל נעשה שמה בהתנדבות דבר שגרם לדברים להתנהל בצורה לא הכי טובה והדבר עלה ביוקר. את האליפות של עונת המשחיקם 1962 הפסידה יפו בגלל הפרש שערים. ואת האליפות של שנת 64 הפסידה יפו בהפרש של נקודה להפועל ר"ג (אותה ניצחה פעמיים בליגה באותה עונה).
    באותם שנים האוהדים של יפו היו בעיקר אוהדים מהעדה הבולגרית והגיעו מכל הארץ.

מכבי יפו סיימה את דרכה כמועדון כדורגל "מכבי יפו" בשנת 1998 לאחר שהקבוצה נכנסה לחובות כבדים וכתוצאה מכך התפרקה. כיום עוברת הקבוצה תהליך בניה מחדש בליגות הנמוכות.

הסמל הגדול: של הקבוצה היה מוצי ליאון שהחל לשחק בקבוצה בגיל 16 (1960). שיחק עד שנת 70 כמגן שמאלי ולאחר מכן בלם.

זה כל מה שהצלחתי לאסוף.

2. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

כל מיני שחקנים שאני זוכר ששיחקו ביפו..ליראקלי זואידזה..ונראה לי גם עומרי אפק שהתחיל את הקריירה שלו בהשאלה מהפועל ביפו ונתן עונה נפלאה בעונת הירידה של יפו..היה להם גם שחקן בשם עופר ראובן שאני זוכר שהוא היה השחקן הכי טוב שלהם לפני 98 ..

3. ליהי Member

עמרי אפק התחיל במכבי קריית אונו
    ולמעשה חוץ מהקבוצה הזו לא שיחק בשום מקום חוץ מהפועל ת"א.

4. קופירוק Member

שאני שומע את השם מכבי יפו אני לא יכול האיש הראשון שעוללה לי בראש:
    ניסים כהן@@!!
    האיש השם והפרס...
    יש לי עוד חומר על יפו משם המשחק ...אני אוסיף אותו אחר כך

5. Ariel Member

מכבי יפו זה עוד דבר יפה שההתאחדות העלובה והמטומטים בראשה הרסו.
    קבוצה קטנה שהצליחה להגיע גבוה בכדורגל הישראלי.

ממש שערוריה מה שהלכה באותה עונה,צפרירים חולון שהייתה בבעיות תקציביות קיבלה 350 דולר יותר משאר הקבוצות בגלל הסיבה הדבילית שהיא סיימה במקום הגבוה ביותר מבין היורדות,ואף חבר הנהלת התאחדות הודה שאם חולון לא הייתה יורדת לא היו מחולק מענק כזה.
    הכל היה בגלל הקירבה של חולון להתאחדות(ליתר הדיוק המאמן) וגם שטרן חלובה היה דמות מובילה בקבוצה שהיה סגן יו''ר ההתאחדות.

לאחר מכן 2 היורדות האחרות,מכבי יפו ובית שאן,החליט לתבוע את ההתאחדות בעקבות הפרשה ומכאן כנראה החליטו בהתאחדות למחוק את מכבי יפו ולא נתנו לקבוצה הארכה להגיש את התקציב.

לפי מה שאני זוכר לבירנבאום שהיה היו''ר של הקבוצה באותה תקופה יש לו חלק לא קטן בסגירת הקבוצה והטיחו בו האשמות מאוד קשות ויש שלא סולחים לו על זה עד היום.

מעניין אם אז הם יכלו ללכת לפירוק דבר שהיה מציל את הקבוצה במקום ללכת לבית משפט האזרחי בבקשה לבטל את העונש.

6. קופירוק Member

אה באמת? אז בטח גם הסיבה שהורידו את צפרירים לליגה א' נכון??

7. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

אייי מכבי יפו איזו נוסטלגיה...

יוגב אחי אני חושב שאתה טיפה התבלבלת... עונת 97-98 הייתה עונה אדירה לקבוצה, שבה היא סיימה במקום הראשון בליגה הארצית - ועלתה לליגה הלאומית (הליגה הבכירה דאז). בעונת 98-99 הקבוצה שיחקה בליגה הלאומית, ואם אני לא טועה היה לה את המאזן הגרוע אי פעם בליגה בכירה או משהו כזה... באותה עונה הייתי במשחק של בית"ר מול יפו - יפור הובילה 1-0!!! אבל אל תדאגו, כי עופר שטרית שקיבל פרחים, ז'אן טלסניקוב ועוד כמה חבר'ה דאגו להפוך את זה ל7-1, איזה משחק. אותו משחק היה משחקו האחרון של נסים כהן בליגת העל (כן כן אני זכיתי לראות אותו משחק במשחקו האחרון בליגת העל...). הוא נכנס כמחליף, ולאחר המשחק מתח ביקורת חריפה על המאמן. "כשאתה בפיגור של 4-1, אתה לא צריך להכניס חלוצים בשביל לצמק את התוצאה, אתה צריך להכניס הגנה בשביל לא לספוג עוד". כמובן שיום אחרי זה הוא מצא את עצמו מחוץ לקבוצה. אני הוא.

8. Ariel Member

די אין גיא לוי וחלובה.
    גם זה נגמר.
    ואתה יודע מה?
    גם הירידה לליגה א' היא לא סופית אולי בימים הקרובים נשמע שקרה ''נס'' לחולון.

9. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

ממכיב יפו יש לי רק סיוטים...אם אני לא טועה בעונת 98/99 יפו ניצחה באחד מהמחזורים האחרונים את מכבי חיפה ..1-0 מעאפן.. :bazooka:

10. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

מצחיק שאני שחכתי את זה..אני גר בקריית אונו..והוא למד בתיכון שלי ובערך היה בא פעם בשבוע לבית ספר לבקר..
    הוא הביא גם פעם אחת את אהובך הדוגמן פנחס בלילי ארוך הגבה.

..מיפו יש לי רק זכרונות של תבוסות שהם חטפו...פעם מזרחי כבש נגדם שלושער..
    וכן באמת הם פעם ניצחו אותנו ה$#%$#

11. ליהי Member

וואלה?! פסיכודאלי לגמרי באיזה תיכון למדת?

עמרי אפק אגב שיחק פעם עם ידיד שלי בשכונה כדורגל בנווה סביון. מעניין אם הוא עשה את התנועה המוזרה עם היד כשהוא הבקיע...

12. Ariel Member

אם כבר יש דיון על מכבי יפו אז הקבוצה חוזרת לשחק ותשחק בעונה הקרובה בליגה ב' תחת השם מ.כ יפו.

13. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

התיכון היחיד בקריית אונו-בן צבי..בבית ספר למזלו הוא לא עשה תנועות מוזרות כאלה..הרוב שם אוהדי חיפה.

בקשר ליפו...אני מאמין שהכל נגמר איתם..לא נראה לי שהם יחזרו בזמן הקרוב לליגות הבכירות..

14. Nigel Winterburn משתמשים של כבוד היכל התהילה

חח איזה קבוצה עלובה היתה לנו אז. הפסדנו 1-0 מגול של עימאד בוכרי (!) באיצטדיון גאון האגדי (שבמנג'ר קראו לו איצטדיון RSG - רבי סעדיה גאון http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/biggrin.Xxx ). ובאמת חבל שכל מיני קבוצות כמו מכבי יפו נניח מתפרקות להן בגלל צרות כלכליות, למרות שהן הוסיפו הרבה יותר צבע וקהל לכדורגל הישראלי מאשר עירוני ראשל"צ או מכבי הרצליה או צפרירים חולון.....