Life Permit

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏21/12/07.

1. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

כתבה של הגארדיאן שהובאה היום בהארץ, מומלץ לקרוא:

בעיטת עונשין

מאת סיימון הטנסטון | גרדיאן

הקשר אלחסן בנגורה נמלט מסיירה-ליאון, שם מאיימת על חייו כת מכשפים, ומצא בית חדש ואוהב במועדון הכדורגל הבריטי ווטפורד. כעת הוא ניצב בפני גירוש, והקבוצה ואוהדיה מנסים לסדר לו מקלט מדיני

http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P211207/f.0.2112.170.1.9.Xxx
    אוהדים נושאים את תמונתו של אלחסן בנגורה (למטה) בעצרת תמיכה בווטפורד. מצחו של הכדורגלן חרוש קמטים ומבטו חודר. קשה להאמין שהוא רק בן 19

בחניון שליד מגרש האימונים של קבוצת הכדורגל ווטפורד, המשחקת בליגה השנייה באנגליה, חונות מכוניות מרצדס, ב-מ-וו ואפילו פורשה. דובר הקבוצה ציין ש"לאל אין מכונית, כמובן". למה? "כי אסור לו להוציא רישיון נהיגה". באוגוסט יצאה ווטפורד לסדרה של משחקי אימון בחו"ל. גם אז היה אלחסן בנגורה היוצא מן הכלל. הוא נאלץ להישאר בעיר, השוכנת כ-34 ק"מ מצפון מערב ללונדון, ולהתאמן לבד. "המסמך היחיד שיש לו הוא נייר שמעיד שהוא מבקש מקלט מדיני. אין לו שום מעמד, שום דרכון", הסביר הדובר.

בנגורה, בן 19, חי בבריטניה זה ארבע שנים לאחר שנמלט מכת מכשפים, מאיומים על חייו ומסוחרי אדם במולדתו, סיירה-ליאון שבמערב אפריקה. הוא התקבל להרכב הראשון של ווטפורד כנגד כל הסיכויים, ואפילו מונה לקפטן הקבוצה. אבל כעת הוא עומד בפני גירוש מהמדינה שהוא רואה כביתו. בנגורה הוא אולי הסלבריטי הראשון שמבקש מקלט מדיני בבריטניה.

במאי דחה משרד הפנים הבריטי את בקשתו להישאר במדינה לתקופה בלתי מוגבלת (בבריטניה, פליטים מסיירה-ליאון מקבלים מקלט מדיני רק בנסיבות מיוחדות). אז הוא היה רק חלק מסטטיסטיקה, כמו אלפי המסורבים האחרים. אבל בנובמבר, כשעירער על ההחלטה בפני בית הדין להגירה, הפעם בתמיכת מועדון הכדורגל, הגיע לכותרות. בערעור הוצגו הפנים האנושיות של בקשה למקלט מדיני - גבר צעיר ומוכשר, שתרם למדינה המארחת ושעשוי להישלח למולדת שבה יש סיכוי שייאבד את חייו.

בנגורה נראה כמו כל כדורגלן מצליח אחר - צעיר, אתלטי ולבוש באופנתיות. אבל הוא גם נראה מבוגר בהרבה מגילו. מצחו חרוש קמטים, מתחת לעיניו יש "שקיות" ומבטו חודר. קשה להאמין שהוא רק בן 19.

http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P211207/f.0.2112.170.2.9.Xxx

טקסי הטלת מומים

בעונה הנוכחית בנגורה נעדר מרוב המשחקים, בגלל פציעה בקרסול. על עברו הוא מדבר בשקט ובלהט. זאת אינה הפעם הראשונה שהוא עושה זאת, אבל לא קל לו לספר את סיפורו. למעשה, תקופה ארוכה לא סיפר לחבריו לקבוצה שום דבר על עצמו.

בנגורה גדל בבירת סיירה-ליאון, פריטאון, עם אמו ושתי אחיותיו הצעירות. הוא לא הכיר את אביו, וייתכן שזה מת כשהוא עצמו היה תינוק. היתה לו ילדות מאושרת. הוא אהב את בית הספר והיה לו מזון. הוא נהג להגיע לבית הספר בשעה מוקדמת, כדי לתפוס שולחן וכיסא, משום שלא היו מספיק מהם לכולם. הוא אהב ללמוד, אך יותר מכל אהב לשחק כדורגל - בהפסקות, ואחרי הלימודים ברחובות.

בילדותו השתוללה בסיירה-ליאון מלחמת אזרחים ממושכת, שבה נהרגו כ-50 אלף בני אדם, ורבים עוד יותר נפצעו או נהפכו לנכים ומובטלים. אף שהשלום חזר ב-2002, המדינה העשירה ביהלומים היתה הרוסה. משפחתו של בנגורה נפגעה במלחמה, אבל הפגיעה היתה יכולה להיות קשה יותר. לפעמים, כשהמצב נעשה מסוכן, הם נמלטו לגיניאה השכנה. למשפחתו לא היה כסף רב, ובגיל 13 הוא החל ללון בבית חברים, כדי שלאמו ולאחיותיו יהיה מקום רב יותר בחדר היחיד שבו גרו. בשעות היום היה בחברתן.

הכל השתנה כשהיה בן 15. הוא גילה שאביו עמד בראש כת מכשפים חשאית בשם סוקו. לפי השמועה, טקסי הכניסה הסודיים לכת כוללים הטלת מום גופני ונערים נדרשים לעבור "פולחן מוות" אלים, כדי לחזור לחיים כגברים. חברי הכת אמרו לאמו, שבנה צריך לרשת את אביו. "אמי לא רצתה שאשתייך לכת", אומר בנגורה, "הם חותכים חלקים מהגוף שלהם. היא אמרה 'אני לא רוצה שתהיה עם האנשים האלה, זה לא חלק מהחיים שלך'".

במה מאמינים חברי סוקו? "אני לא יודע, אבל אתה לא יכול לעשות דברים כאלה ולומר שאתה מאמין באלוהים", אומר בנגורה, מוסלמי מאמין. כשאמר לאנשי הסוקו שאינו רוצה להצטרף אליהם, הם עברו לאיומים. "הם אמרו: 'אם אתה לא רוצה לעשות את זה, יקרה לך משהו'. הם התחילו לאיים על חיי". בנגורה חושב שהם עוסקים בוודו ושהיו יכולים להפעיל נגדו כישופים. הוא ואמו החליטו שלמען ביטחונו האישי, עליו להימלט. לכן נסע לגיניאה, שבה מתגוררת המשפחה שאצלה מצאו מקלט במלחמה.

עדיף למות בבית

כשהגיע לגיניאה, בנגורה נזכר בצרפתי שהתיידד עמו בעבר. "חיפשתי את האיש הזה. הוא אוהב שחקני כדורגל צעירים. הוא נהג להסתכל בי כששיחקתי. שמו היה פייר". כשבנגורה מצא אותו, פייר הבטיח לעזור לו ולהביאו לאנגליה. "אני לא יודע איך הצליח, אבל הוא סידר בשבילי את המסמכים. הלכנו לצרפת ומשם באתי הנה. הוא לא ביקש ממני כסף, הוא לא ביקש ממני כלום".

פייר הביא אותו לבית בלונדון. "נכנסתי, ואז באו שני גברים. הם ניסו לאנוס אותי, להוריד לי את המכנסיים. התחלתי לצעוק, רצתי החוצה וחיפשתי עזרה". בשקט, כמעט בהתנצלות, הוא מוסיף: "אני לא יודע אם פייר עבד בהברחת בני אדם".

אדם זר שפגש את בנגורה אמר לו שעליו ללכת למשרד הפנים. הוא היה נער בן 16, לבד בעיר זרה. על מה חשב באותו רגע? "פשוט הרגשתי עצוב והתחלתי לבכות. חשבתי לחזור, שאני לא רוצה לחיות את החיים האלה, שאני לא רוצה לאבד פה את החיים שלי". עדיף למות בבית, בסיירה-ליאון, עם המשפחה, הוא חשב.

במשרד הפנים הגיש בקשה למקלט מדיני ונשלח להוסטל, שם המתין לתשובה. היה לו קשה. הוא היה רחוק ממשפחתו, מפוחד ומבולבל, לא בטוח במעמדו החוקי. כשהועבר להוסטל בצפון לונדון וגילה שיש בסביבה קהילה של יוצאי סיירה-ליאון, התחילו העניינים לזוז.

הוא נרגע מעט, הכיר חברים ושב לשחק כדורגל בקבוצה מקומית. מאמן ווטפורד, שנכח באחד המשחקים, התרשם ממנו והזמין אותו להצטרף למועדון לתקופת ניסיון. לאחר שעמד בניסיון, הקבוצה הציעה לו חוזה. אז גם נודע לבנגורה שכקטין, הוא רשאי להישאר בבריטניה עד גיל 18 - כלומר, עמד לרשותו פסק זמן של שנתיים.

אלה היו ימים טובים לבנגורה. הקבוצה אימצה אותו, הוא שיחק כדורגל, למד חלקית במכללה ונשלח לפסיכולוג שסייע לו להתמודד עם הסיוטים. "הוא אמר שאני צריך לחשוב שחיי בטוחים, שעכשיו אני כאן, שלא יקרה לי שום דבר".

מאמן ווטפורד, איידי בותרויד, אומר שבנגורה היה מרשים מהרגע הראשון - לא רק בכישוריו, אלא גם בבגרותו. הוא ידע שהשחקן החדש שלו הגיע מסיירה-ליאון ועבר חוויות קשות, אבל רק כעבור זמן גילה את כל הסיפור. לדברי המאמן, השחקנים אוהבים את בנגורה - לא רק בגלל המסירות שבה הוא משחק, אלא גם בשל גישתו לחיים, עליזותו וחיוכיו. "הם אומרים שהוא לא באמת בן 19, כי הוא נראה הרבה יותר מבוגר, ראש שבט עם המון ילדים".

קריאות עידוד

פרנסס לין, אוהדת שרופה של ווטפורד, אומרת שבנגורה הצליח כי הצטרף למועדון קהילתי ואינטימי. בשבועות האחרונים המועדון והאוהדים לוקחים חלק פעיל במאמצים להשאירו בבריטניה. יש פניות לרשויות ויש עצומות; אוהדים דנים בסיפורו בפורומים באינטרנט. לדברי לין, האוהדים לומדים הרבה מהפרשה. "זה מזעזע. רובנו לא מכירים אנשים שחוו דברים כאלה. ואז שומעים על הנער הזה, ומבינים שהדברים קורים לאנשים בקהילה שלך". כמעט כל התגובות היו חיוביות, היא אומרת. "מאז שהסיפור פורסם, קוראים לו קריאות עידוד בכל משחק". היא לא רוצה אפילו לחשוב מה יעלה בגורלו אם יגורש.

ביום שבו נפגשנו, בנגורה נראה עייף. שלושה ימים קודם לכן הוא וחברתו, יאבום פונה, בת 21, גם היא מסיירה-ליאון, נהפכו להורים. הם קראו לבנם סמאל, אבל אמו של בנגורה אינה יודעת על הלידה. מאז שעזב, הוא לא יצר קשר עם משפחתו ואין לו שום דרך לעשות זאת. האם הוא יודע מה שלומם? "אני לא יודע. זה לא דבר שאני אוהב לחשוב עליו. אני יודע שקשה להם. אני רק חושב על כך שעכשיו אני כאן, שחיי בטוחים. אני חושב שיום יבוא ואוכל לראות אותם. הם יודעים מדוע עזבתי את ארצי. אני תמיד מתפלל בשבילם".

אם יישלח לסיירה-ליאון, לא יהיה לו סיכוי להמשיך בקריירה באותה רמה ושכרו לא יתקרב אפילו לשכר שהוא מקבל כיום בוווטפורד. בנגורה סירב בנימוס לומר כמה הוא מרוויח, אבל לא סתר אותי כשאמרתי שמדובר בסכום של שש ספרות. בנגורה חשב שאין כל סיבה שממשלת בריטניה תדחה את בקשתו - הוא עובד קשה, מהווה נכס למדינה, משלם הרבה מסים. מעל לכל, אם יחזור למולדתו, חייו יהיו בסכנה. "בסופו של דבר, אני לא נמצא כאן סתם". סיפורו פורסם בבי-בי-סי, ששידוריה נקלטים בסיירה-ליאון, דבר שלדעתו מגדיל עוד יותר את הסכנה הנשקפת לו.

אבל ב-11 בדצמבר החליט בית המשפט שיש לגרש את בנגורה למולדתו, בין היתר משום שהפריז בסכנה הנשקפת לו אם ישוב לשם. בנגורה יכול לערער על ההחלטה. בינתיים החליט שר הפנים הבריטי כי ווטפורד תוכל לבקש אישור עבודה בשבילו, אף שאינו עומד בקריטריונים להעסקת כדורגלנים זרים.

בנגורה מנסה לא לחשוב על האפשרות שיגורש, אבל מובן שהמחשבה חולפת בראשו. "זה יהיה כמו לנסות לקחת ממני את החיים. אם אחזור לסיירה-ליאון, החיים של גמורים".

2. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

מה שכתבתי בנושא לפני שעה בדיון התקשורת:

הסיפור של בנגורה באמת מרגש, אבל מה כבר אפשר לעשות? דין פרוטה כדין מאה, וכיפוף החוק רק בגלל היותו שחקן כדורגל יפתח תיבת פנדורה. החוק הזה לא קיים סתם, ואי אפשר לעשות הנחות. על כל בנגורה יש מספיק אנשים שהיו גם מנצלים את זה לרעה אם היו מקבלים את ההזדמנות. קשה - כן, לא הוגן? הוגן בריבוע.

3. Red Left Winger Member

אממממ WORK PERMIT? ואחר כך אזרחות?

4. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

Work Permit נותנים על בסיס הופעות בינלאומיות לא? אין לו כאלה מן הסתם.

5. Ampelmann Member

בגדול כן, אבל לא לכולם יש ולכן כשקבוצה רוצה להחתים שחקן שלא עומד בקריטריונים היא מעלה את הבקשה לוועדת חריגים ושם זה כבר סיפור אחר.

6. h2z Member

תראה זה לא שזה יצור פרצה בחוק וגם אם זה יהווה תקדים, מן הסתם לא כל מהגר שני מאפריקה יגיע להצלחה כמו שלו ולכן אני כן סבור שמשרד הפנים צריך לאשר לו בקשת אזרחות, הוא לא "נהנה" על חשבון המדינה אלא להפך משלם מיסים הגדולים פי כמה וכמה מכל אזרח בריטי ממוצע. אפשר להתייחס לזה כמו לגרין קארד באמריקה...

7. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

שכחו לציין שיש המשערים כי זה סוג של "יראו וייראו". לוקחים דמות ציבורית כדי להבהיר הקשחה בעמדת מדיניות ההגירה. חבל שהמקרה הזה הוא מקרה של מישהו שלא סתם בא להתעשר על חשבון המדינה אלא משרת אותה.

8. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אבל אז כולם יציגו את עצמם כמקרים שלא באים לחיות על חשבון המדינה. מה, חסר אנשים שמוכנים להפוך למשלמי מיסים בריטים תמורת אזרחות או לפחות work permit? על איזה בסיס ידחו אותם ויאשרו את בנגורה בו זמנית? זה בדיוק מה שזה - פרצה\תקדים מסוכן.

"מן הסתם לא כל מהגר שני מאפריקה יגיע להצלחה כמו שלו ולכן אני כן סבור שמשרד הפנים צריך לאשר לו בקשת אזרחות"

וזה בדיוק מה שהכי פסול פה, שהוא מקבל יחס שונה כי הוא בועט בכדור. בדיוק כמו שבארץ כשהיה צורך מיד אישרו את תמוז וקולאוטי אבל רופאים למינהם צריכים לחכות שנים.

9. h2z Member

אם הוא היה, למשל, רופא או מדען, עדיין לא היית משאיר אותו? לא חושב שפה העמדה שלהם. לדעתי הם לא רוצים להכניס מהגרים בכלל ובייחוד כאלה עם "פוטנציאל" לבעיתיות. אני לא רוצה להשמע גזען אבל ישנה קהילה דיי גדולה של מוסלמי באנגליה וכולנו ראינו עד לאן חבורת קיצוניים יכולה להגיע לפני לא יותר מדיי זמן בצרפת...חבל שהם לא נצמדים לספרותיות המדהימה של הקוראן (שמבקרה יש לי העונג להנות ממנה בימים אלה), אבל זה כבר לדיון אחר http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

10. xavi6 Member

דעתי היא די ברורה הקטעים כאלה-זה עניין של חיים ומוות, הם פשוט יהרסו לו את כל החיים. להשאיר אותו, הוא לא מזיק, יש לו כבר הכל, הוא רק תורם. הבן אדם ימות אם יגרשו אותו, למה סתם לאבד עוד חיי אדם בגלל חוק מפגר? מה עוד בנאדם כבר יכול להרוס למדינה? הסבל שהוא עבר כבר מספיק, שיראו טיפה אנושיות וירימו את הראש מספר החוקים שלהם.

11. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

"אם הוא היה, למשל, רופא או מדען, עדיין לא היית משאיר אותו?"

אני כן, הממשלה לא, ולכן גם בנגורה לא אמור להישאר.

צ'אבי תבין, אתה שומע על בנגורה כי הוא משחק בספורט הפופולרי בעולם, זה לא אומר שאין עוד מיליון מקרים של אנשים שעברו סבל דומה, שחושבים שאדם אחד בדמותם לא יהרוס למדינה שלמה, ושחייהם יהיו אבודים אם יגורשו בחזרה למדינותיהם. על סמך מה אתה נותן לבנגורה את האישור ולא נותן להם אחד כזה? על סמך חוזה בווטפורד?

12. h2z Member

אדון אובפמי, קרא בבקשה את הפוסט של גיא (Hotspur) שנמצא כ-5 פוסטים למעלה.

"חבל שהמקרה הזה הוא מקרה של מישהו שלא סתם בא להתעשר על חשבון המדינה אלא משרת אותה"

למה לא להשאיר כל מי שמשלם מיסים כמו שהוא משלם? הרי ברור שהתועלת שלו מה"שירותים" של המדינה מתגמדת לעומת התרומה שלו לתקציב. הוא הרי לא מקרה סיעודי ולא זקוק לקצבה כלשהי. לא לאשר לו את בקשת האזרחות יהיה סתם אקט סנובי במצב שלו.

נערך לאחרונה ב: ‏23/12/07
  13. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אדון h2z, תקרא את ההודעה שלי מעליך. "יש עוד מיליון אנשים במצב דומה".

14. h2z Member

הצחקת אותי! יש עוד מיליון אנשים שמרוויחים שכר שמורכב משש ספרות ומשלמים על זה מיסים והמדינה לא מאשרת להם לקבל אזרחות קבע?

15. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אה יפה, אזרחות הומניטרית למי שיכול להרשות עצמו אחת כזאת, כל הכבוד.