אז יום כיפור קרב, חשבון נפש כבר עשיתם?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Engel Del Madrid, ‏7/10/05.

1. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

איך אני אוהב את אלה שחושבים שלצום פוטר אותם מכל החטאים, זה בסה"כ משהו בסגנון "יו אלוהים סליחה אני אצום" ואם אלוהים יהיה במצב רוח טוב אז אולי אולי הוא יסלח לך פה ושם, לפי הספר הזה שלכם..

אמונה בדת? פחחח, 360 יום בשנה עושים מה בראש שלכם ופתאום כולם ילדים טובים ומאמינים, מילא מסורת אני יכול להבין (אחרי הויכוח המתמשך עם גלעד) אבל אמונה בדת אצל חילוניים? חלאס עם הדו פרצופיות הזאת

2. Riki Member

אני תמיד ילדה טובה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/biggrin.Xxx

ואצלי זה לא רק פעם בשנה זה כל שבוע ושבוע, אז יש ויש מיכאל.

3. burning soil Member

עוד לא החלטתי אם לצום השנה,בכל מקרה בבית הכל חופשי,לא ממש שומרים אצלנו
    באובססיביות.

4. Riki Member

בלי כוונה לפגוע חלילה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx
    אבל שאלה רצינית, אף פעם לא הבנתי את אלה שאומרים ''עדיין לא החלטתי עם לצום השנה''
    כאילו במה זה תלוי ? עם יש תוכנית יש טובה בטלויזיה ? עם אין לך משהו יותר טוב לעשות ?
    אתם עושים עץ או פלי ?

לא מבינה את זה בכלל http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/sad.Xxx

5. Joel Gion Member

במצב הרוח. ואני יודע כמה רע זה נשמע.
    אני לדוגמא כבר 5 שנים רצופות צם. פעם הגדרתי את עצמי כאדם מאוד מאמין. לא דתי ולא קרוב לזה, אבל מאוד מאמין. זה הולך ונחלש אצלי בתקופה האחרונה, בגלל כל מיני דברים שקרו לי ובעיקר מסביבי במשפחה. כבר לא מאמין ב"צדק אלוהי", מתרחק לאט לאט מהדת ומהמסורת וגם הצום נכנס פה מן הסתם.
    מצד שני יש אצלי עוד זיקה למסורת ולמנהגים של העם שלי, בגלל זה ההחלטה לא לצום לא סופית ועלולה עוד להשתנות. שוב, תלוי במצב הרוח.

6. הרצליה עד המוות מנהל ראשי מנהל ראשי

זה כל העניין,בעיני המאמין זאת ההזדמנות שלך לכפר על מה שעשית על ידי זה שתענה את עצמך.

בעיני מי שמאמין כמובן.

7. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

כן אבל זה לא אמור לתת לך לגיטימציה לעשות דברים כאלה כדי שתוכל לכפר ביום כיפור, זה אמור לגרום לך להבין כמה סבל אתה מקבל מכל דבר רע וכל שאר הבולשיט הזה

8. city Member

כל יום כיפור הוא לא כדי שאלוהים יסלח לך אלא כדי שתעשה חשבון נפש עם עצמך ותנסה להיות בנאדם יותר טוב בשנה הבאה. צריך לחשוב על הדברים הלא טובים שעשית השנה ולחשוב כיצד אפשר לשפר בשנה הבאה. זה הרבה יותר חשוב מכל צום וכל שאר השטויות.

9. הרצליה עד המוות מנהל ראשי מנהל ראשי

אז זהו שזה כן.

כל הקטע זה שנפתחים שערי שמיים ב10 ימי תשובה הללו. והמטרה שלך(שוב מי שמאמין) היא לכפר ולבקש מחילה.

זה בדיוק העניין,זה כן שהשם יסלח לך.

כל הקטע של "סליחה מחברים" וכל זה,תתפלא,זה ממש לא רשום. הכוונה היחידה זה שאתה מבקש מחילה מבורא עולם. אז למה כולם בכיפור אומרים סליחה וכו' וכ' לסביבה לחברים ולכו'?שאלה טובה,אני מניח שזה עניין של "אם כבר,אז כבר"

שוב,כל העניין של יום כיפור זה "עינתם את נפשותכם".

הקטע הוא לענות את עצמך והצום הוא חלק מזה. שוב,וזה גם רב אמר לי,לא רשום באף מקום "אל תאכל ואל תשתה". רשום בדיוק מה שרשמתי 2 שורות מעל.

עכשיו,בעיקרון זה באמת נושא קצת בעייתי. חלק ישחקו קלפים,חלק לא. כמו שידוע יש חלק שלא אוכלים אבל רואי םסרטים וכו',שוב אין הסבר מפורש לזה.

סתם לדוגמא,סבתא רבא שלי(רבא/ה עם א או ה?אני אידיוט תאמינו לי), שמרה גם תענית דיבור ביום כיפור. מה הכוונה?פשוט. לא הוציאה מילה מהפה. למה?כדי לענות את עצמה.

כל אחד רואה את זה אחרת.אבל אתה אמור לענות את עצמך.זה הקטע ביום כיפור,כל הקטע של "תחשבו איך להיות טוב יותר שנה הבאה" זה משהו נלווה.

נערך לאחרונה ב: ‏11/10/05
  10. tiktin Member

אף אחד לא חייב לצום יום כיפור אם הוא לא מאמין. אנחנו צמים בגלל שאנחנו רוצים לכפר על כל החטאים שעשינו כל השנה. כולה יום אחד מתוך 365 ימים בשנה שאתה עושה מה שבא לך. אז נכון שזה חנפני, אבל לא כתוב שאסור. גם אם יש ספק שזה עוזר אני צם

11. הרצליה עד המוות מנהל ראשי מנהל ראשי

פעמיים הדגשתי מי שמאמין.

אין לי שמץ מה רצית בהודעה הזאת,אבל אני בטוח שזה עוזר ובגלל זה אני צם.

12. אלסנדרו דל פיירו Member

אתם כביכול צמים כדי לכפר על העוונות שגרמת כל השנה..
    ביום כיפור וראש השנה שערי שמיים נפתחים וכל אחד ואחד נרשם לו למעלה איפה יהיה
    אם זה יחיה אם זה ימות אם יהיה עשיר או לא בריא או חולה הצלחה או לא..
    בקיצור יש אנשים שמאמינים מאוד..
    אני צם אבל איך אומרים בתורה איש איש באמונתו יחיה! מי שבא לו לצום שיהיה לו צום מועיל ומי שלא שיהיה לו לבריאות זה זכותו המלאה..
    אבל אני כל השנה מחכה כבר ליום הזה זה היום הכי כייף בשנה למרות שלא אוכלים ושותים..
    כל המי ומי למטה בשכונה,בצומת,בתקווה,בחולון,בקרית שלום,באיילון,רמת גן..
    כל הסביבה הזו אני עושה סיבובים (כמובן אחרי שאני חוזר מבית כנסת בערך בשעה 10 בלילה)
    ואתה נפגש עם כולם למטה ואז הולכים להתובב ובהמשך עוד מלא מצטרפים אלייך חחחחחחח
    וכמה כוסיות וואי וואי וואי (הכי הרבה אם תשאלו אותי יש בצומת)
    אתמול למשל אני לא הלכתי לסליחות בערב אבל כל העבריינים הלכו ועוד מלא

חבר שלי נסע לכותל כדי להעביר שם את הלילה בתפילה וזה לא משנה אם הוא דתי או לא
    הוא מאמין רק וזהו.

אם תשמעו סיפורים לא רק על כיפור מרבנים אתם תקבלו הלם ואם לא תחזרו בתשובה לא קוראים לי ערן..

יש לי חבר טוב מגיל קטן מאוד (מהגן ועד כיתה י' היינו באותה כיתה !) שגר שכונה ליידי ואת כל השטויות הסמים הבחורות הדקירות (גם הוא היה דוקר וגם אותו דקרו לא פעמיים ולא שלוש) המשטרות היציאה מהצבא הכל עבר כבר על בשרו תאמינו לי הכל הוא ניסה. יום אחד איזה אחד לקח אותו על חסותו כמו שאומרים ולקח אותו לכולל (למי שלא יודע מה זה זה בית מדרש)
    אחרי פעמיים שלוש הוא חזר בתשובה.
    לפני שהוא חזר לא היינו בקשר כבר חצי שנה לא ידעתי איפה הוא וממש חצי שנה לא ראיתי כאילו בלעה אותו האדמה(הוא פרש בכיתה יא' מהלימודים ואני המשכתי ליהיות איתו בקשר אבל ביב' זה כבר נפסק.)
    אחרי חצי שנה הוא מתקשר אליי מה נשמע וכו'.. הוא ביקש ממני לבוא אליו הביתה כמובן שהלכתי ומה שראיתי בוא נגיד שצמרמורת שעתיים היה לי ולא הפסיקה אני רואה בנאדם אחר בכלל ממה שאני מכיר..
    פתאום הוא עדין עם פאות זקן כיפה שחורה על כל הראש מעיל שחור של החרדים. (הוא ואח שלו חזרו ביחד בתשובה.) הוא אמר לי שהוא בכלל הלך לרב הזה בגלל מקרה שקרה לו במועדון (הוא שכב עם בחורה שמסתבר שהיא נשואה וזה עוון הכי גדול שיש!לשכב עם אחת שנשואה..) והוא לא ידע בכלל הוא היה קצת מסטול והיא בכלל לא ידעה איפה היא נמצאה אז הוא הלך לרב כדי לדעת מה לעשות כדי לכפר על העוון הזה
    אז הרב אמר לו תתפלל כל יום ותתן צדקה בקיצור הוא באמת הקשיב בקולו אבל אחרי זה הוא התחיל ללכת לרב והתחיל להתחזק היום הוא כבר מחפש שידוך.. חחחחח תאמת מגיע לו הוא סבל הרבה בחיים (אבא נרקומן אמא שבאה רק בערב אחרי שיא קורעת את התחת שלה מהבוקר בעבודה שלה הסבא שלו גר איתם קצת לא בסדר בראש.. אחותו בת 24 עם 3 ילדים כבר בגיל 18 ילד תינוקת לא מאחלה לשום הורה דבר כזה..
    ושי לו עוד אחות אבל היא בסדר היא לא הייתה כל השנים בבית היא הייתה בפנימיה וישר אחרי זה הלכה לצבא יצא לה דיי טוב..
    קיצור מה שבאתי להעביר לכם זה שהיום הבנאדם הכי קיצוני יכול לחזור בתשובה בשעה..

אה ארז אני עושה את כיפור בסוף אצל דודים שלי בהרצליה ...
    אם וכאשר אני יסתובב שם מה שלא נראה לי איפה תיהיה?

13. tiktin Member

אני חושב שיש יותר אנשים שמצב של דוסים הופכים לחילוניים גמורים מאשר ההפך

14. אלסנדרו דל פיירו Member

להההה לא נראה לי...
    בודדים אולי..
    מי שנכנס לזה אין הוא הולך עם זה עד הסוף אני אומר לך.

15. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

חזרתי הרגע מבוק-שוק ברמת אביב. השלל:
    The Sicilian של מאריו פוצו (למי שלא יודע, מי שכתב את הספר עליו התבססה טרילוגיית הסנדק)
    "המרגל שחזר מהכפור" באנגלית
    וספר של שלמה בן עמי, "ספרד בין דמוקרטיה לדיקטטורה", שמאוד התלבטתי בינו לבין ספר על מוסוליני (אני פריק של היסטוריה...)

אלה מצטרפים ל-Fever Pitch ו-How to be Good של ניק הורנבי. קיצר, יום כיפור הזה לא ישעמם.