אנטישמיות וגזענות במועדוני הכדורגל באנגליה

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י Proud Cockerel, ‏13/11/07.

1. Proud Cockerel Member

מיהם האוהדים הגזענים ביותר ? אוהדי איזו קבוצה נגועים באנטישמיות ? ומאידך - מיהי הקבוצה ה"יהודית"ביותר ? (על פניו זה ברור, אבל גם כאן הדעות חלוקות).

מיהם האוהדים הפרו-פלסטינאים ביותר, ומיהם האוהדים הפרו-ישראלים ביותר ?

על רקע שבוע גדוש באלימות בספורט, ננסה לפתוח דיון (מהוגן, תרבותי) בבעיה קשה, כואבת ורלוונטית מאי פעם. ננסה למפות את מועדני אנגליה על פי יחסם של האוהדים (והאוהדים בלבד, לא ההנהלות או השחקנים) לגזענות ולאנטישמיות.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏13/11/07
  2. W.Rooney Member

לא קצת אירוני שאוהד ספרס יפתח דיון כזה ?

3. Maccabi_Haifa Member

המועדון היהודי את זה כולם יודעים.. אין טעם לשאול בכלל.. ברור שטוטנהאם
    בקשר לאטנישמיות אני לא חושב שיש מועדון מסוים שהוא דוגל באנטישמיות.. לא חסר אנטישמיות בכדורגל באנגליה.. בכל מועדון יש אנטישמיות בכל אירופה.. אני גם לא בטוח שאוהדי ווסטהאם לדוגמא שצעקו על טוטנהאם יהודים יהודים יודעים בכלל מה המשמעות.. אני לא בטוח שהם שונאים יהודים.. הם אומרים יהודים זה כמו שאנחנו אומרים על מישהו ערבי..
    זה נהיה כזה מנהג בכל העולם המילה יהודי
    באיטליה למשל יש מועודונים שדוכגלים באנטישמיות כמו ליבורנו אבל באנגליה אני לא חושב שיש מועדון מסוים

4. THE STRETFORD END Member

קודם כל אי אפשר למפות דבר כזה,בטח לא באנגליה,
    פוליטיקה וכדורגל ביציעים בעידן של היום לא קיים שם,
    ונכון הדבר לגבי קריאות גזעניות או אנטישמיות.

5. spurs Member

נו באמת..יותר דיון של וואן מאשר אייסוקר יש מועדונים מזוהים ויש פחות
    בכל קהל יש מגוון רחב של דעות ואנשים

6. john Member

לא לשכוח את לאציו הנאצית.
    http://www.cbc.ca/gfx/topstory/sports/lazio_fans050410.Xxx

די קאניו הנאזי :
    http://blogs.indiewire.com/twhalliii/25244_29181_0.Xxx

ליבורנו הנאזים :
    http://img.stern.de/_content/55/48/554825/nazis500_500.Xxx

פשוט בושה.

7. לא מצאתי כינוי Member

אוי לא.. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/ph34r.Xxx http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/5eek.Xxx

מה זה הבילבולי מח האלו תגיד לי ? ליברונו דוגלים באנטישמיות? הם לא "wanna be קומוניסטים" במקרה?

bluelion, האוהדים שהבאת בתמונה האחרונה זה אוהדי לאציו ולא ליבורנו.

נערך לאחרונה ב: ‏13/11/07
  8. keane Member

ליבורנו הם קומוניסטים, לא נאצים. במשחקים שלהם תוכל למצוא דגלי פלשתין, אבל לא שום דבר שקשור בנאצים. כנ"ל רומא.
    אוהדי לאציו הם נאצים, ביציעים שם תוכל למצוא גלוחי ראש, דגלי המפלגה הנאצית ועוד.

9. john Member

נראה לי אתם צריכים לראות קצת יותר ליגה איטלקית, ליברונו אכן נאצים. אפשר לשאול אפילו את האיטלקים בפורום האיטלקי.

10. Ampelmann Member

והמשותף לשתי הקבוצות האלה הוא ששתיהן לא משחקות באנגליה, זה בטוח...

האמת, שעניין ה'רדיפה' הזו באמת שייך ל'וואן' או לאתרים כמו 'למה-נט' שעסוקים בהוכיח שכל העולם שונא יהודים ואז לתמוהה בשאלה "למה?"...אני בעד חופש הביטוי, אבל אני חושב שלדיון כזה אין טעם באייסוקר.

11. john Member

אחרי שענו לי באיטלקי גיליתי שטעיתי. אבל עדיין, אני ראיתי אצלהם דגלים נאציים.

12. Proud Cockerel Member

אתה, כמובן, צודק לחלוטין, אבל סבורני כי זו תשובה קלה מדי. בדיוק כפי שלא יתן להגדיר אוהדי מועדון כזה או אחר כ"נאצים" או "קומוניסטים", הרי זה יהיה פשטני באותה מידה לומר כי "בכל קהל יש מגוון רחב של דעות ואנשים".

גם בעידן הכדורגל הגלובלי והמועדונים הבינלאומיים הגדולים, אני סבור כי עדיין קיימת במידה רבה קהילתיות בקרב אוהדי הכדורגל.

מלבד, אולי, מספר מצומצם של מועדונים גלובליים שמאגדים מעריצים מכל העולם (מישהו אמר ארבע הגדולות...?), הרי שעדיין רוב רובם של המועדונים הבינוניים ולבטח הקטנים יותר מייצגים עדיין איזושהי קהילה. קהילה במובן הגיאוגרפי קודם כל. אולם, כמו כל קהילה בעלת מאפיינים גיאוגרפיים (עיר, עיירה, שכונה, איזור) שמתאפיינת תמיד גם ע"י חתך סוציו-אקונומי מסויים, אתני, תרבותי או דתי, הרי, כך אני סבור, מרבית המועדונים מאופיינים גם כן ע"י חתכים דומים.

מועדון קטן או בינוני, שמייצג קהילה גיאוגרפית מסויימת, מייצג מן הסתם גם קבוצה אנושית שמתאפיינת בחתך סוציו-אקונומי, פוליטי, אתני, תרבותי או דתי מסויים.

הלא זה לא יישמע מוזר למפות את היריבות בין סלטיק לריינג'רס במאפיינים דתיים-תרבותיים. כמו כן את היריבות ריאל מדריד-ברסה, רומא-לאציו, אולימפיאקוס-פנאתינייקוס וכן הלאה וכן הלאה (לרשימה אפשר אולי גם להוסיף את היריבות בין בית"ר להפועל), שכן מועדוני הכדורגל הרבה פעמים רק נותנים ביטוי חיצוני להתנגשויות (או שמא תעדיפו לומר מפגשים) תרבותיים, פוליטיים, דתיים, אתניים וסוציו-אקונומיים.

גזענות ואנטישמיות, עד כמה שזה מצער, עדיין נמצאים גבוה ברשימת המאפיינים קהילות שונות באירופה (ובכלל זה אנגליה), ולצערנו יש מספיק אוהדים שמוצאים באנטישמיות כר פורה לביטוי עצמי, יחד עם האהדה לקבוצה.

אנשים מוצאים באהדה למועדון כלי יעיל לביטוי עצמי שלהם עצמם, ובכלל זה להשקפותיהם הפוליטיות, לפיכך אין אני סבור כי דיון כזה הוא פשטני.

13. Rudess Member

ממש לא ברור, זה סתם מיתוס. לארסנל אין פחות אוהדים יהודיים מאשר טוטנהאם ומה גם שבהנהלה של ארסנל היו ועודנם מספר יהודים.

14. THE STRETFORD END Member

אלי עמיר

כיום בכדורגל באנגליה אין מצב שיהיו קריאות גזעניות,אנטישמיות ביציע וזה לא יטופל מיידית,
    אין מצב גם לדגלים פוגעים,
    בעיקר בגלל ה"קהל" החדש שמגיע למגרשים לא כמו בשנות ה 70,80
    בגלל שההתאחדות עשתה ועושה הרבה בעניין הסובלנות או נגד גזענות,
    ככה שהדיון הזה בנוגע לכדורגל האנגלי לא מתאים אלא יותר לספרד ואיטליה,

מעבר לזה,מה כל אוהד במגרש מרגיש או מה הדעות שלו זה לא משנה כל עוד הוא לא יכול לבטא דעות קיצוניות ביציע.
    וגם אם יש פה ושם נסיונות כאלה זה באמת מיעוט ואפילו אם ניקח לדוגמא את התסססססס שעשו בעיקר בעבר לאוהדי טוטנהאם(בגלל הקשר הכביכול יהודי שלהם)אז זה היה בעיקר קטע של להקניט ולאו דווקא בקטע אנטישמי.

15. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתה בטוח שאתה יודע מה ההגדרה לנאצי?
    אולי במקום ללכת ולהכריז שלאציו נאצים, תלך, תפתח כמה ספרים ותלמד על המשמעויות של נאציזם, הצדעה במועל-יד, קומוניזם, פשיזם, והכי חשוב - לאומנות.

בכל אופן, הדיון הזה אמור להיות על גזענות בממלכה ולכן אין קשר ללאציו ושאר המועדונים האירופיים.