אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. alexshw Member

מתי הערכה כלשהי של גורם כלשהו בעולם ולא רק בארץ, התממשה בקשר לקורונה?

2. סיונרה Member

היא לא נשברה, מצב החולים קשה משקף תמונה של בערך שבועיים אחורה. ידוע שבדרך כלל מאז גילוי המחלה אצל חולה, הוא מגיע לאשפוז אחרי בערך שבועיים.
    הזמן החציוני מרגע ההדבקה עד הופעת הסימפטומים הוא בערך 6 ימים, יש להוסיף לזה גם את הזמן שלוקח לאבחן אותו (בישראל זה בערך 2-3 ימים, לא כולל סופ"שים).
    התשובה לשאלה למה בהנתן כמות הנשאים שהתגלו, יש פחות חולים במצב קשה בהשוואה למקודם, היא באמת שאלה טובה שאין לי מענה אליה, אני מקווה שלאנשי המקצוע יש.
    מרבית ההערכות שלא התממשו אלו הערכות הנוגעות לזה שהנגיף ימות בקיץ או שאין צורך בפעולה כי המצב לא כזה חמור. לא סתם כמעט כל המדינות שהיו רגועות בהתחלה עשו פרסה אחורה, גם מדינות שבהן משרד הבריאות הוא לא הדבר הכי דפנסיבי בעולם כמו אצלנו.

3. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

הבעיה לא היתה בסגר. הבעיה שסגר הוא הפיתרון הקל שלא מצריך תכנון טוב במיוחד או משהו - פשוט סוגרים. כשפותחים מחדש, לעומת זאת, כבר מדובר במשימה ברמה אחרת - ובכך המדינה כשלה לחלוטין. למרבה המזל, ויהיו הסיבות אשר יהיו, כרגע ההתפשטות של הנגיף לא מתבטאת בעלייה במספר החולים הקשים, המונשמים או המתים. מישהו מוכן להתחייב שכך יישאר?

oranfu ו-LFC-Gerrard1 אוהבים את זה.
  4. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

@סיונרה

הכוונה שלי שכבר היא אפשר להגיד "הנה עוד שניה מגיע גל המאושפזים, פשוט לא עבר מספיק זמן כדי שזה יקרה" כי עברו כבר יותר משלושה שבועות מאז שהתחיל הגל השני(או איך שלא נקרא לעלייה בתחלואה) ואנחנו עוד לא רואים את העלייה שקרתה לפני שלושה חודשים. אני לא רואה אינדקציה שזה יתחיל עוד שבוע או שבועיים אלא אם מספר הנדבקים ליום יהיה באמת אסטרונומי.

עוד הסבר הגיוני לכך שאין עלייה בחולים הקשים היא שאוכלוסיות בסיכון יותר נזהרות עכשיו. 2 מוקדי ההדבקה הכי נרחבים הם הסופרמרקטים והאוטובוסים. 2 ההורים שלי כבר לא עושים קניות בסופרמרקט בעצמם, או שעושים משלוח או שאחד מהילדים הולך בשבילם. ואני מניח שרוב האנשים שבאוכלסיה בסיכון נמנעים כמה שיותר מתחבורה ציבורית.

אם משרד הבריאות היה מפרסם פילוח גילאים ביחד עם מספר הנדבקים אז היה יותר קל לאשש או להפריך את התיאוריה הזו.

5. סיונרה Member

גם אמרו שכשיפתחו את המשק אז תחל עלייה בתחלואה תוך שבועיים ולקח קצת יותר זמן לעלייה הזאת לקרות. אף אחד לא באמת מבין עד הסוף איך הדברים האלו עובדים, כי אנחנו לא מבינים את הוירוס בשלב הזה כמו שהיינו רוצים, ואנחנו לא מבינים את התמונה המלאה של התחלואה כמו שהיינו צריכים בשלב הזה.
    עם זאת, החלטות חייבות להתקבל כשהן מבוססות על משהו, והמשהו הזה הוא הידע הקיים לנו רגע. אין לנו סיבה להניח שום דבר מלבד מה שאנחנו יודעים, ומה שאנחנו יודעים זה שקיימת הסתברות מסויימת לכך שאדם שנושא את הנגיף גם יהפוך לחולה, יהפוך לחולה קשה או חס וחלילה ימות.
    מרכז המידע והידע למערכה בקורונה כן מפרסם את הנתונים על בסיס יומי:
    https://www.gov.il/BlobFolder/reports/daily-report-30062020/he/daily-report_20200630.Xxx
    (עמוד 3)
    כפי שאתה רואה, יש עליה מסויימת בהדבקות שלהם, אחרי שהייתה ירידה בתחילת החודש. אלו עדיין מספרים נמוכים יותר מאשר החלק שלהם באוכלוסיה (כ-15%).

יש סיכוי שאנחנו מפספסים משהו, ויש סיכוי שהמשהו הזה בכלל לא נמצא היום אלא בתקופה שלפני הסגר. אבל השאלה היא איך אנחנו יכולים לדעת ומה אפשר לעשות בנידון.

6. LFC-Gerrard1 Member

המציאות תומכת בכל מה שכתבת בחודשים האחרונים?? חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
    די זה עובר כל גבול. אני לא הולך לחפש הודעות שלך עכשיו כי אין לי כוח ולא עד כדי כך אכפת לי אבל אינספור דברים שכתבת היו שטויות אז והם שטויות גם עכשיו.

אני אשמח לראות את המחקרים שאתה קורא. לא כתבות בכל מיני אתרים מוזרים או סרטוני יוטיוב של מומחים מטעם עצמם. מחקרים.
    המחקר האחרון שאני קראתי בנוגע לסגר, ושהתפרסם בעיתון מדעי מהמכובדים בעולם (Nature) ב-8 ביוני, מציע שהסגר באירופה היה מאוד מאוד אפקטיבי. וחסך חיים של לפחות מיליון איש.
    קישור למאמר: Estimating the effects of non-pharmaceutical interventions on COVID-19 in Europe | Nature
    קישור לכתבה בשפה פשוטה המדברת על המאמר הזה ומאמר נוסף שגם פורסם ב-Nature:
    https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/06/09/872441984/modelers-suggest-pandemic-lockdowns-saved-millions-
    from-dying-of-covid-19

יש כמובן מאמרים נוספים, הרבה מהם.
    הייתי חוזר ומביא שוב נתונים על תמותה בעולם בתקופת הקורונה לעומת שנים עברו. הייתי גם חוזר על אחוז התמותה שגבוה משפעת בהרבה גם אחרי שעשו בדיקות סקר לנסות להבין כמה מהאוכלוסיה נדבקה. גם הייתי מציין את זה שהכלכלה של שוודיה שלא עשתה סגר, נפגעה בכל מקרה ומתו בה הרבה יותר אנשים מהמדינות סביבה. הייתי חוזר על עוד הרבה דברים ונתונים שגם אני וגם אחרים נתנו והעלו פה.
    אבל זה חסר טעם. כל מה שאכפת לך הוא להצדיק את האג'נדה שרצת איתה מהיום הראשון שהתחילו לדבר על הקורונה.

אני רק רוצה לציין שאני חושב שלא ניתן ולא צריך לחזור לסגר. בטח לא כשהמדינה שלנו כל כך מבזה מבחינת התמיכה שלה באנשים.
    חשוב להבין שהמצב בישראל מבחינת הרוגים הוא חריג ביחס לאירופה וארה"ב. לא יודע ולא מתיימר לדעת למה אבל אי אפשר להתעלם מזה.
    אני לא מסכים עם שום דבר שהממשלה עושה בנוגע למשבר הזה. (בשלב הזה, קודם לכן נעשו החלטות טובות וגרועות בו-זמנית.)
    בסופו של יום המצב שלנו בישראל מבחינת קורונה הוא בסדר גמור (הרוגים ומונשמים) כרגע. צריך לשמור על זה בזהירות אבל גם אי אפשר להיות בפאניקה מתמדת (שוב, רק כי המצב שלנו טוב בהרבה מאירופה) ועלינו ללמוד איך לחיות לצד הקורונה עד שיגיע חיסון.

Sturridge, italiano, סיונרה ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  7. סיונרה Member

כרגע אנחנו לחלוטין לא בשליטה, ומה שמפריד אותנו ממקומות אחרים שכרגע בלי שליטה זה העובדה שמסיבה כלשהי אין לנו הרבה חולים במצב קשה ונפטרים ביחס לכמות החולים. זאת התקווה היחידה שלנו, ואין ברירה אלא להיאחז בה.

LFC-Gerrard1 אוהב/ת את זה.
  8. LFC-Gerrard1 Member

מסכים עם כל מה שכתבת פה למקרה שלא הייתי ברור.

סיונרה אוהב/ת את זה.
  9. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

זאת הדוגמה לביזיון. כל מי שמאיים בהטלת סגר נוסף מאבד את האמון שלי.

10. סיונרה Member

לא יוטל סגר נוסף גם אם ייערמו פה גופות ברחובות. היכולת של ממשלה להגיד לאזרחים שלה לא לצאת מהבית היא משאב מתכלה שכילינו בכל התקפה של פסח. אנשים פשוט לא יקשיבו ולמשטרה אין באמת יכולת סבירה (ללא שימוש באלימות) לאכוף על כלל האוכלוסיה של המגבלה.

yonmu, oranfu ו-אמיר ע אוהבים את זה.
  11. alexshw Member

Stanford University Epidemiologist John Ioannidis: Fatality Rate Of COVID-19 Lower Than Initially Speculated - Greek City Times

העניין שסגר מוחלט הציל מיליונים כבר מזמן הופרך על ידי דרום קוריאה.

הכל עניין של גישה בה רצו לנקוט מלכהתחילה. גישה שממנה עשו כסף שחקנים גדולים בבורסות ומדינות ניצלו כדי להגביל את החופש שלנו.
    סך הכל הרבה אנשים הוכיחו שהם עדר ולא צריכים חופש.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

12. סיונרה Member

"למה חטאפה עולה בהרכב הגנתי בברנבאו? היא לא צריכה, הוכח שלא צריך הרכב כזה על ידי ברצלונה"

13. FelaKaT Member

כתבה קיקיונית שסותרת את עצמה ותכלס לא מכילה שום טיעון משמעותי, לדוגמא:
    "'החסימות התרחשו רק לאחר שנלקח תא"ל השכל' - זה השקר שהתועמלנים (חלקם מגדירים עצמם "עיתונאים") מוכרים לכם"

"לקראת הדקה ה-37 כמה מפגינים יורדים לכביש. במשך שתי דקות הם מפריעים לתנועה, אבל לא ברור אם המעבר חסום לחלוטין, ולרגע חולף שם אוטובוס בנסיעה אטית"

(די ברור מצפייה בדקות האלה שיש חסימה, לא יודע אם הרמטית או לא ואם השכל היה שם או לא, אבל זה לא הטיעון)

"רק עכשיו נכנסים לנתיב הפנוי כמה מפגינים עם דגם של צוללת, ועוצרים את התנועה לכחצי דקה"
    (פתאום הייתה חסימה לפני?)

הם לא הפריכו שהשכל השתתף בחסימות או שהחסימות התחילו רק אחרי שנעצר, אז לא בטוח מה הפייק ניוז פה (הדבר היחידי שאולי הם קרובים להוכיח זה שהכבישים לא נחסמו לשעה וחצי, אבל לא נראה לי שזאת כוונת המשורר)

14. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

@FelaKaT

אוחנה פירסם בפייסבוק שלו סרטון של החסימות הנרחבות שהיו אחרי מעצר השכל ושם אותם בפוסט שמדבר על כך שהשכל נעצר בגלל שהוא חוסם כבישים, ומשתמע כאילו מה שראו בסרטון שאוחנה שיתף זה מה שהוביל למעצר של השכל. עד עכשיו הוא לא מחק את הפוסט.

אחרי זה הוא פירסם פוסט נוסף, מבלי להסיר את הפוסט המקורי, שכאילו מוכיח שהחסימות היו גם לפני, רק שוכח לציין שמדובר בחסימת כביש שהיא במקרה הגרוע למשהו כמו שלוש דקות, כשיש מקום למכוניות לעבור שם וכשלא ברור אם השכל היה מחוסמי הכביש. איפה זה ואיפה הפומפוזיות שהוא מדבר בה על האנרכיסטים חוסמי הכבישים.

אגב לא יודע אם הבנת, אבל המשפט הראשון ששמת מדבר על תועמלנים שמגדירים את עצמם כעיתונאים, זה משפט של אוחנה. אם הבנת אז לא ברור לי למה שמת אותו.

נערך לאחרונה ב: ‏30/6/20
  15. alexshw Member

הוכח כי גם נתוני תמותה לפי הספירה הפסימית ביותר של מתים, אפילו אלה שהיה להם רק חשד לקורונה, לא מגיע למיליוני מתים.
    זה קשקוש מוחלט. המצב בארץ בכלל אבסורדי. אין בארץ קורונה היום.