אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. Clichy COYG

האמת ששיר חביב לגמרי אבל באיזו חברה (company) מתוקנת לעובדים אסור לצחוק על הראש צוות אבל על המנכ"ל זה לגמרי סבבה?

2. סיונרה Member

וואו. הבנת הנקרא זה לא התחום שלך.

ולשר האוצר יש תיבה עם אוצר במשרד. אה לא? איזה קטע!
    שרי הממשלה מחוייבים לקיים את החוק. ולכן תפקידם של המשפטנים להבהיר את הנושא לשר. ככל הידוע לי, הוא לא ביצע את המינוי בעצמו ולכן זה בגדר עצה.
    הנתינים של מנדלבליט? אתה מתכוון למי שמינה אותו למספר תפקידים לאורך הקריירה?

ההודעה הזאת מבהירה חוסר הבנה באיך הממשלה בישראל בנויה ועובדת. דבר ראשון לגביי מבקר המדינה, זה פשוט לא נכון. מבקר המדינה תפקידו לשפר את ניהול התהליכים בגופים ציבוריים. אין לו שום משמעות בזמן אמת ולא אמורה להיות לו כזאת.
    היועץ המשפטי לא אמור רק לייעץ, בטח לא באופן אישי לאדם שמונה על ידי הגוף הנבחר שלא משלם לו משכורת. השר כפוף לחוק, והיועץ המשפטי אמור לדאוג לכך שהשר יקיים את החוק, ולא יחרוג מהסמכות שהוקנתה לו בחוק. גם בחברה פרטית, תפקיד היועץ המשפטי הוא לא להיות העובד האישי של המנכ"ל, אלא לוודא שהחברה מתנהלת על פי חוק. אגב, גם לשר האוצר יש דובר אישי ודובר משרד האוצר, תפקידו של הדובר האישי לדאוג לאינטרסים של השר, ושל דובר המשרד לדאוג למשרד.

3. DRORIKO Member

האירוניה היא שאם הוא לא היה מעלה את השיר לטוויטר אף אחד לא היה מודע לקיומו.

Clichy אוהב/ת את זה.
  4. VAR Member

החלק הזה לא לגיטימי
    עם החלק הזה אין בעיה.
    החלק הזה לא מעניין.
    אי מינוי חשב כללי מהווה חריגה מאיזו סמכות בדיוק? אם ישנו חשד לפלילים בעקבות כך יואיל מר פקיד להגיש את ממצאיו למשטרה שתחקור (ואני עדיין לא מבין למה יועץ משפטי אמור לעשות את זה ולא מבקר המדינה, אבל שיהיה. במדינה עם 30 שרים לא באמת משנה אם יהיה אדם אחד שאחראי על פיקוח מנגנוני השלטון או שניים). משגע אותי שכל דבר שלא לטעמו של מר פקיד תופס כאן כותרות. אתה יודע שאתה חי בפקידוקרטיה כשאתה קורא טקסט כמו:

5. DRORIKO Member

חלאת אדם. משטרה זבל.

6. סיונרה Member

זה שאתה לא מבין למה מבקר המדינה לא יעשה את זה זאת בעיה שלך, לא של המערכת. זה בערך כמו להגיד שהמפכ"ל צריך לעשות את זה. זה לא במסגרת תפקידו אלא במסגרת תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, ולכן הוא עושה את זה. בגדול שם התפקיד היה צריך להיות "המשפטן הראשי", אבל קראו לו היועץ המשפטי. מבקר המדינה אמור לבוא לאחר מכן ולבדוק את קבלת ההחלטות והסבירות שלהן בדיעבד, ולהמליץ על שינויים ותיקונים להבא. גם בחברה פרטית יש מבקר, ויש יועץ משפטי.
    לשר יש מחוייבות לאזרחים. אם הממשלה לא יכולה לתפקד כי השר מתעקש לא למנות חשב כללי או לכל הפחות ממלא מקום עד שימונה אחד קבוע, אז זו חריגה מהמחוייבות שלו, שהיועץ המשפטי מחוייב להתריע עליה.
    וכן, הממשלה כפופה משפטית לייעוץ המשפטי שלה, זה נכון לכל גוף בעולם. יש לך דרך לוודא שהממשלה פועלת במסגרת החוק ולא חורגת מסמכותה? אז צריך שמישהו עכשיו יפנה לבג"צ ויבקש שיכפה על הממשלה למנות חשב כללי? באיזו זכות עמידה בדיוק?

7. DRORIKO Member

אגב גלי צה"ל. על הנפוטיזם בתחנה כבר שמענו לא פעם, היום הסתבר לי שעד לא מזמן שירתה שם חיילת בשם הלל צרור. כן רינו צרור הביא את הבת שלו אליו לתחנה. אבל העיקר שהוא ימשיך לנבוח על זה שביבי סידר ויזה למילצ'ן.

italiano אוהב/ת את זה.
  8. VAR Member

כן, יש לי. ישנו חשד לפלילים? להעביר למשטרה את הממצאים להמשך חקירה. אין חשד לפלילים אבל ישנו כשל מערכתי כלשהו? מבקר המדינה יפרסם דו"ח בערוצים המתאימים ואזרחי ישראל יחליטו בקלפי עד כמה הכשל חמור. איך זה יהרוס את הדמוקרטיה בדיוק?

לי כאזרח ממש לא אכפת אם משרד האוצר ממנה חשב כללי או לא. אם שר האוצר חושב שהוא מסוגל לנהל את הכלכלה הישראלית בצורה טובה ונקייה ללא חשב כללי אז שיהיה לו בהצלחה, הוא מחויב במבחן התוצאה. כל עוד ישנה שקיפות מצידי ששר האוצר בעצמו יהיה החשב הכללי.

אני יודע אגב מה התפקיד של יועץ משפטי, גם לנו בחברה יש אחת כזאת, ניוז פלאש, לא כל מה שהיא אומרת זה תורה מסיני, ולא בכל פעם שהמלצה שלה לא מיושמת היא הולכת להלשין לכל גורם חיצוני שמתעניין בכך. תפקידה לייעץ, היא לא לוקחת לעצמה סמכויות לקבוע נהלים בחברה, בשביל זה יש יו"ר.

9. oranfu Member

כן, זה ללא ספק יותר חמור מזה שקונים את ראש הממשלה שלך בכסף.

Sturridge ו-אמיר ע אוהבים את זה.
  10. DRORIKO Member

יכול להיות שביבי הוא זבל מושחת, זה יתברר בבית המשפט, אבל משדר שמשחק את המטיף בשער אני מצפה שבעצמו ישמור על טוהר המידות. איך הוא יכול להמשיך להטיף מוסר לכולם אחרי שהוא הכניס את הבת שלו למוסד יוקרתי כמו גלי צה"ל. מוסד שכמות התקנים בו היא מאד מוגבלת. ואם זה בא על חשבון אנשים אחראים שיותר ראויים ממנה?

11. סיונרה Member

אתה ממשיך לכתוב שטויות. חשד לפלילים? מדובר פה על גוף שחורג מסמכותו. יש חוק והוא כפוף אליו. כשמדובר בבני אדם אז יש משמעות לפלילים, כשמדובר בגופים ציבוריים אז הם כפופים לחוק. משפט מנהלי הוא לא כמו משפט פלילי על אנשים פרטיים. בעוד בנאדם פרטי יכול לעשות הכל ככל שזה לא נאסר, אז גוף ציבורי יכול לפעול רק במסגרת הסמכויות שהוקנו לו בחוק. אם לא הוקנתה לו סמכות, אז הוא לא יכול לפעול, בשביל זה הוא צריך יועץ משפטי שיבהיר אם זה בסמכותו או לא.
    אם היועצת המשפטית בחברה שלך תגיד שמשהו לא תואם את החוק או תקנון החברה, היא מחוייבת לפעול מתוקף תפקידה לטובת החברה. היא לא היועצת המשפטית האישית של המנכ"ל. כשמדובר בגופים ציבוריים אז המשמעות של חריגה מסמכות היא פגיעה באזרחים ופעולה בניגוד לעמדת הרשות המחוקקת שהיא הבוס של הממשלה, כלומר, אתה בעצם סותר את העמדה שלך ותומך בשלטון פקידים, פשוט לא משפטנים.

12. oranfu Member

אם זאת הזווית שבאה לך מקולקל, אז מה תגיד על זה שהבן של ראש הממשלה שלך, פרזיט בן 30, חי כמו מלך על חשבונך?

אולי רינו צרור הפעיל קומבינות והכניס את הבת שלו לגלי צה"ל. אין לי מושג וזה גם כל כך לא מעניין.
    אני פשוט חושב שמשדר ברדיו צריכות להיות ציפיות נמוכות יותר מאשר מראש הממשלה בנוגע לטוהר המידות.

13. VAR Member

אז אני מבין שאין לך התנגדות לרעיון שלי אם אתה ממשיך להגדיר לי תפקידים ולהתעלם מהתוכן.

14. סיונרה Member

ככל שישנן, מה שלא יכול להגיד שהתרשמתי, "הרעיונות" מבוססים על הבנה שגויה של המציאות. אין תחליף ליעוץ משפטי שיגדיר את הסמכויות והחובות של השר כראש המשרד.

15. DRORIKO Member

גורמים בסין מקדמים את המחקר שטוען שאיטליה היא מקום הולדתו של נגיף הקורונה - חדשות רוטר

מילא השקר של הסינים, הבעיה זה שארגון הבריאות העולמי משתף פעולה עם השקר הזה, מסיבות גרידיות-שפלות(הסינים תורמים לארגון חלק גדול מהתקציב שלו) כאילו לא למדו כלום מהעלמת העין מהנגיף לפני שנה מאותן סיבות בדיוק. זה רק מראה כמה הארגון הזה הוא ארגון בזוי שאסור להתייחס אליו ברצינות.