בעלי בית בכדורגל

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י zeev, ‏6/8/09.

1. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

ידעתי שיבוא אוהד של מכבי חיפה שיחשוב שאני פוגע ומזלזל בבעל הבית של הקבוצה שלו אבל לא ציפיתי שזה יהיה אתה שי, איך בדיוק אני 'מפסיד'?
    בכל תגובה דאגתי להזכיר שיש לשחר דרך טובה ששומרת את מכבי חיפה יציבה ובצמרת לאורך תקופה ארוכה וכו', אבל שמגיע מישהו יותר חזק משחר כל פעם בשלוש שנים, פתאום 'האימפרייה הירוקה' הולכת כמה צעדים אחורה ומניפה דגל לבן לפני שהקרב עוד התחיל.
    שחר הוא בעלים טוב אולי מצוין אבל שבא איש עשיר כמו גאידמק או שניידר פתאום אנחנו רואים רכש כלל לא מרשים, שגאידמק היה כאן למשל מכבי חיפה סיימה במקום החמישי תוך כדי שהיא משלימה עם הבינוניות, העונה לא בית"ר ולא מכבי ת"א היו בשיאם ולכן האליפות ירוקה אבל זה כבר לא לנושא.

לקחו אותו לחקירות כאילו הוא עשה משהו נגד ישראל, הוא עזר לתושבי הצפון בזמן מלחמת לבנון השנייה, ולתושבי שדרות בזמנים קשים של ירי קסאמים לעברם, עכשיו תאמרו שיש לו אינטרסים, למי אין אינטרסים?!
    עיקלו לו את החשבונות בגלל חשד להלבנת הון, כסף עדיין יש לו ועובדה שבמשך 4 שנים הוא העמיד את התקציב הגבוה ביותר בליגה הישראלית.

'נהנת שנתיים', אפשר לחשוב שבית"ר ירושלים לא הייתה קבוצה גדולה לפני כן, גאידמק עשה במידה מסוימת "אפליה מתקנת" אחרי שבמשך כמה שנים טובות ראינו את מכבי חיפה והתל-אביביות מציבים תקציבים של 30-50 מיליון שקלים לעומת 20 מיליון של בית"ר.
    'בושות באירופה', בוא נוציא רגע את המשחק מול קראקוב(חוץ מהפועל ת"א המנוסה כל קבוצה הייתה מובסת שם) ונראה שבית"ר הציגה יכולת נהדרת מול קופנהאגן ואפילו ניצחה אותה כאן בארץ בתום 90 הדקות, ובדנמרק פסלו לנו גול והרחיקו את בואטנג וכל זה אחרי שכולם צפו לנו 3-0 בדנמרק והפסד מכובד בארץ.
    תחת גאידמק בית"ר פגשה את דינמו בוקרשט, קופנהאגן וויסלה קראקוב שהם "קצת" יותר חזקות מאקטובה וגלנטורן.
    אגייאר יכול ללכת בסוף השנה, אחרי שהציל את המועדון ממצב קשה אני אסיר תודה על מה שהוא עשה, אין לי יותר מה לבקש ממנו.

2. zeev Member

לor קבוצת כדורגל היא עסק פרטי אבל היא שונה מאוד מחנות פלאפל לאוהד אין רגש גדול לחנות פלאפל כי אם היה נסגרת בעל העסק הפסיד את עצמו ולא פוגע באחרים.

אלא שסגירת מועדון כדורגל או גרימה להתפרקתו פוגע בציבור הרבה יותר לכן יש התאחדות לכדורגל ולא התאחדות לפלאפל.

נכון שזה עסק פרטי היום אבל בישראל עדיין היחס לקהל הוא לא כמו שבעל עסק מתייחס לעסק הפרטי שלו
    לא מבחינת התנאים, לא מבחינת השיווק לא כלום

נקודה נוספת, אם למשל בא יאמר ואומר אני ישקיע במתקנים באצטדיון בנוער של נתניה
    למשך טווח ארוך היה משאר קבוצה ומתקנים ותרומתו הייתה לעד, אבל לבוא מהתחלה להגיד שאני
    זמני להשקיע בנוער לתקופה קצרה ולקחת אותם מכל הארץ כדי בסוף שימאס לי מהם ואני אמכור כמה שיותר בשביל להחזיר השקעה ואשאיר קבוצה על סף פירוק זה לא עושים גם בחנות פלאפל בדה"כ.

נערך לאחרונה ב: ‏7/8/09
  3. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

OR על אותו תקן אתה יכול להגיד שאתם צריכים להגיד תודה ליואב כץ שהציל אותכם מפירוק ושהעלה אותכם ליגה והביא לכם שחקנים לא רעים בכלל העונה הזאת,אולי אתם הקהל הכפוי טובה?

4. zeev Member

תראו לינק שמסביר אייך זה עובד בגרמניה למשל

http://www.calcalist.co.il/sport/articles/...3166823,00.html

ממשלה עד תקנונים שמחיבים אחוזים מסויים בעלות של אוהדים וכו'

בליגה השניה אפילו כמו שאמרתי יש הנהלה קפדנית

5. OR Member

אל תהיה קטנוני .
    הפועל חיפה הייתה תחת מפרקים דאז , מה שאומר שהיה יותר קל אפילו לנהל את הקבוצה כי זה רק משכורות נטו http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/eusa_dance.Xxx .
    ודבר נוסף , יואב כץ אומנם קנה את הפועל חיפה , אך אל שכח שהייתה צריכה להיות קבוצת רוכשים נוספת , ונוסף לכך בעת שהותו כבעלי הקבוצה באו הצעות לרכישת הקבוצה , על קצה המזלג: קבוצת רוכשים גרמנים/ אוסטרים , ושנה- שנתיים מאוחר יותר אחד מהדנקנרים ( לא זוכר מי , אבל מה שמצחיק זה שהעסקה לא המשיכה כי כץ טען שאין לדנקנר מספית ערבויות כספיות http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/bduh.Xxx ), אך לא בזה אני עוסק.
    ורק כי עסקת בכפוי טובה, אני חייב להודות כי גם בחלקנו יש כאלו, אומנם זה לא נפוץ כמו באוהדי קבוצות אחרות, עדיין ישנם האנשים שבזמנו קראו לרובי , ז"ל , להשקיע עוד ועוד וברגע שנגמר הכסף התחילו לקלל, אני ממש לא אוטם את עצמי, אבל אז זה באמת היה מה שיואבכץ מגדיר היום -קומץ .
    בניגוד מוחלט לכך, הרוב הגורף של אוהדי בית"ר כבר לא רצה בגדימאק בשנייה שזה גמר את השקעותיו . אם לא גדימאק עד היום בית"ר הייתה של פניג'ל , עוד קבוצת בטן בליגה של 12 קבוצות וכעת בליגה של 16 קבוצות .
    ואם כבר , יואב כץ ממש לא הציל את הפועל חיפה כמו שאתה מתאר את זה מהסיבה הפשוטה שיואב כץ רכש את הפועל חיפה בע"מ והכריז פשיטת רגל והעברת כל הזכויות של הקבוצה להפועל חיפה מילניום בע"מ , ככה שלהגיד שהוא לקח קבוצה עם חובות רבים זה מצחיק כי בעקבות פשיטת הרגל היה לו מאוד מאוד נוח לרכוש את הקבוצה .

טענת שיואב כץ הביא שחקנים לא רעים בכלל , מי? תן לי רשימה של שחקנים באמת ראויים שהביא יואב כץ ? כל שחקן זה סחבת מצחיקה שמוציאה את ההנהלה של הפועל חיפה עלובה ! ראה מקריי חלוצי המריבה עם מכבי ת"א , והשנה גם אוקוצ'ה וכן גרז'יץ' . באיזה עולם זה קיים שהפועל חיפה והפועל עכו ילחמו על אותו שחקן ( אפור) ? ולא ממש אין לי שום דבר נגד עכו ולא פגיעה בכבודה .
    יואב כץ הרחיק את אוהדי שנות ה80 השחורות מהמגרשים! יואב כץ הרס את השם של הפועל חיפה כאגודת נוער שמחנכת לספורט ראוי בחיפה כפי שעשה רובי , יואב כץ מפיל על כל איש הנהלה 2-3 ויותר תיקים ...
    עם כל הכבוד להגיד שאוהדי הפועל חיפה מפונקים?
    לא ...ממש לא פיייר ולא אמיתי

6. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

אז אתה אומר שיש עוד סיפור מאחורי,כמו שלנתניה יש סיפור שיאמר הבטיח להם 5 שנים ונטש אחרי 3,כמו שלמכבי תל אביב יש סיפור ששניידר הבטיח הרים וגבעות ובסוף עזב אחרי פחות משנה,כמו שאוהדי בית"ר חשבו שגאידמק בא כי הוא אהב את בית"ר והוא בא לשפר את הפוליטיקה שלו.
    זה קל לשפוט אחרים אבל שזה מגיע לך אז פתאום אתה לא מפונק,אבל כל השאר כן..
    אז זה ממש לא ככה.

7. OR Member

נו באמת גדימאק היה שקוף מראש! זה מצחיק לחשוב שהוא אוהב את המועדון , מאותה סיבה אני לא מבין את האינטרס של יואב כץ להחזיק בהפועל . שמעתי כבר כמה סברות חלכן מצחיקות יותר חלכן פחות ... אבל בסופו של דבר השאלה המתבקשת היא "בשביל מה הוא צריך את זה ? "
    גדיאמק , דניאל יאמר ושניידר שיפרו את הקבוצות שלהן בכמה דרגות , וכבר רשמתי את זה בהודעות האחרונות שלי, יואב כץ בניגוד מוחלט לכך מעולם לא שידרג את הפועל חיפה ! יואב לקח את הפועל כקבוצה בליגת העל , הוריד אותה ליגה ונתן לה לדרוך שמה 4 שנים! שבגלל הקמצנות שלו ומדניות היד הקמוצה כ"כ קמוצה שהפסדנו את העלייה שנה שעברה להפועל פ"ת ובגין כך הפסנו גם את האחזקה על טוטואנה ואנסומבו !
    שניידר הבטיח הרים וגבהות - וקיים הוא הביא לרב"ש את כל מה שרק רצה ! את כל מי שרק ביקש! הלחץ של אוהדי מכבי ת"א הפיל את המע'! חוסר סלבנות של האוהד הישראלי גמר את רב"ש !
    רק לשם דוגמא תסתכל את דורה , לא יודע עד כמה אתה זוכר , אבל גם לדורה הייתה תקופה רעה, וגם אז היו קצת שקראו לפיטוריו , אבל בסופו של דבר הרוב המוחלט רצה אותו ! זה ההבדל ! בעוד אוהדי מכבי ת"א היו ויהיו חוצפנים יתר על המידה !
    נכון , מכבי ת"א מועדון גדול מהפועל חיפה , אבל על מנת לבנות מועדון טוב למשך שנים צריך לתת שקט להנהלה ! ובגלל זה ברחו כולם!
    איפה אוהדי נתניה ששכחו שיאמר נתן להם 5000 ש"ח לחפצי עידוד ! טוב שיואב כץ לא לוקח מאיתנו 5000ש"ח בשביל שנעודד !

מה אוהדי הפועל חיפה בכלל , ואני בפרט , מבקשים ? קבוצה עם קצת הששקעה , לא יותר מידי ... השקעה במחלקת הנוער, חינוך לספורוט , רכש נקודתי , ושקט תעשייתי שייתן לנו לפתוח את העונה כמו שצריך .

עדיין לא נתת לי רשימה של שחקנים גדולים שיואב הביא עבור הפועל ...

8. zeev Member

לemil כמו שאמרתי לך במייל כתבתי שדניאל יאמר לא מעביר בצורה מסודרת
    ונתתי דוגמה כמו שעשה אלכס שניידר שכן העביר בצורה מסודרת

9. Emil Member

אוקי, אז טעות שלי ואני מצטער :)
    בכל מקרה דניאל יאמר עדיין לא העביר כלום...

10. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

OR תראה אני לא יודע מי היה אמור לקחת או לא לקחת את הפועל חיפה,אם זה הגיע לקמצן כמו כץ זה כנראה אומר שאף אחד לא רצה את הקבוצה ואם לא היה את כץ אולי הייתם מתפרקים או צריכים תמיכה של הקהל,בסופו של דבר עליתם ליגה.

בקשר לשחקנים,תכלס הוא לא הביא כוכבים אבל הביא חיזוק מספיק בשביל שתראו טוב השנה ולא תהיו מועמדים לירידה.

לא יודע בקשר להשקעה בנוער,אבל היה לכם חיזוק נקודתי,אתם פותחים את העונה בשקט יחסי ואתם לא מועמדים אוטומטית לירידה,נראה לי זה מה שביקשתם לא?

11. Emil Member

זה הכי קל לבקר קהלים אחרים מבחוץ ולטעון שהם כפויי טובה ולא יודעים להעריך וכו' וכו'. ובדיוק באותה מידה זה הכי קל לטעון שדווקא הקבוצה שלך הכי סובלת מהבעלים שלה ושאתה הכי מסכן. לי זה נשמע כמו חוסר הבנה במקרה הטוב וצביעות במקרה הרע.

אני לא אטען שיואב כץ הוא בעל בית טוב. מצד שני, אני לא חושב שזו זכותך אור לבקר אחרים כשדעתך על בעל הבית שלך לא שונה, יהיו הסיבות שיהיו.

12. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

בדיוק,לזה התכוונתי.
    אני לא אומר שכץ זה יעקב שחר,אבל עם כל הכבוד לבקר את הקהל של נתניה ואז להרגיש כאילו כץ הכי גרוע בעולם זה לא נכון לעשות את זה.

13. OR Member

מה בדיוק לא נכון בזה? איפה אני טועה ?
    האם כץ הביא תקציב שהגיע לידי 70 מיליון כמו שניידר ?
    האם כץ הביא מאמנים בעלי שם עולמי כמו פרננדז / ארדיליס או אפילו בעלי שם ישראלי חזק כמו שום ? (לא שיש לטענות נגד דורה, אך גם הסחבת איתו מאוד מבזה!)
    התשובה לשתי השאלות האלו היא לא
    אם כץ היה עושה דברים כדוגמאת אלו , אני הייתי האחרון להתלונן. ושלא תבין אותי לא נכון , אני ממש לא מתלונן סידרתי, שלא יצא לי הרושם הזה בעינייך , פשוט מרתיח אותי שהבעלים טוב אז כולם אוהבים אותו ומרימים אותו על הידים , וברגע שהוא החליט שזה לא בשבילו כי הוא רק מפסיד כספים יורקים לו בפנים!
    עם כל הכבוד יאמר עשה מעל ומבר עבור נתניה, ואני יכול להבטיח לך בעיניים עצמות ש90% מאוהדי הפועל חיפה היו עומדים מאחוריו , במידה והמצב הזה דומה !

14. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

1. רגע רגע, בואו לא נתפזר כאן. אני שמח לראות שכל אחד כאן מביע את הדעה שלו לגבי בעלים כזה או אחר או ניהול של קבוצה כזאת או אחרת, אבל קודם כל בואו נדבר על הבסיס.

2. הבסיס בכדורגל הישראלי, כפי שאמר לפני Emil, הוא רקוב.
    לא יתכן שקבוצת כדורגל תהיה ארגון ללא מטרות רווח. אבל מעבר לכל, יש לעשות רפורמה בכדורגל הישראלי.
    ראשית, אני חושב שהמודל הגרמני הוא המודל הנכון. 51% מהקבוצה שיכים לקהל, ו49% לקבוצת ניהול או לרוכש כזה או אחר.
    לא רוצה כרגע להיכנס לסכומים שגאדמיק או יאמר או שניידר הוציאו כאן, אני חושב שהמבחן חייב להיות לאורך זמן.
    אבל, הכדורגל הישראלי היום, הוא פשוט לא אטרקטיבי מספיק כדי שהקהל יכנס ויקנה 51% מהקבוצה או כדי שנוכל באמת לקבוע אמות מידה אמיתיות לבעלים.
    המתקנים בכדורגל הישראלי מבריחים את הקהל, ומקטינים את מספר הצופים במגרשים ובכך גם את מספר הצופים שיהיו מוכנים לרכוש מניות של הקבוצה.
    בנוסף, ריבוי הזרים בכדורגל הישראלי, החוסר בגולים, הריחוק של הצופה מהקבוצות בגלל המחירים הגבוהים, בגלל המשטרה שמתנהגת באלימות במגרשים ובגלל הניתוק מהצופה שמתבטא בימים ושעות לא הגיוניות לשידור המשחקים, גורם לכדורגל הישראלי להיות לא אטרקטיבי. מספיק לראות את סוגיית השידורים כשאף גורם לא מוכן לשלם את הכספים כדי לשדר את הכדורגל הישראלי.

3. ההתאחדות לכדורגל לקחה החלטה שהתפוצצה לה בפנים והיא להעדיף את הכסף המיידי שהציעו לה צ'רלטון, הטוטו והווינר על השקעה לאורך זמן בכדורגל הישראלי. כעת, אחרי שהכל התפוצץ להתאחדות בפנים, מפנים זמן לבנות מתקנים חדשים, מריצים עם בני יהודה פיילוט חדשני בנושא הקהל, מדברים על הוצאת השוטרים ממגרשי הכדורגל, מגדילים את הליגה וכדומה.
    ליגה כמו בשנה שעברה, בעלת 12 קבוצות, שמשוחקת לעיתים על פני 3 ימים ואפילו לפעמים 4 ימים, עם שעות לא אחידות, ועם החלטות נגד הצופה ובעד והווינר/הטוטו העידה על כך יותר מכל.

4. אז לפני שאנחנו מדברים על מודל רצוי לבעלים, ולדעתי אין אחד כאן שלא יעדיף מישהו כמו שחר שסוגר כאן בקרוב 20 שנה, על בעלים אחרים של זבנג וגמרנו, קודם הכדורגל הישראלי חייב לעשות רפורמה כדי להחזיר את הכדורגל הישראלי להיות אטרקטיבי. אולי אז מפעלים וחברות כלכליות גדולות יחזירו לקהילה דרך הכדורגל, אולי אז המגרשים יהיו מלאים ויהיו כמות מספקת של אנשים שיקנו מניות של הקבוצה ויגרום לכך שהכדורגל הישראלי לא יהיה שבוי בידיו של בעלים שרוצה לנצל את הכדורגל ואותנו האוהדים למטרות אישיות ומיידיות שלו.

בלי רפורמה בכדורגל, אנחנו לא באמת נוכל לדבר על ימים טובים יותר ועל מבחני סף לאדם כזה או אחר. כרגע ברוב המקרים זה או ללכת לפירוק, או לתת את הקבוצה לגביר חדש שיחזיק בקבוצה עד שימאס לו מהצעצוע ואז התהליך חוזר עוד פעם.

15. zeev Member

משה אוחיון מסכים אתך

כמו שכתבתי בהודעה הראשונה המודל הגרמני אפילו של הליגה השניה שיש מבחני כניסה לבעלים
    הוא טוב לא יודע אם 51 אחוז

אבל גם 40 אחוז זה טוב ולא חייב לא להיות רק הקהל גם עייריה או עמותה או אנשי עסקים

כמו שאמרת הכדורגל הישראלי לא אטרקטיבי עדיין להגיע שם וכל עוד לא תהיה רפורמה
    ויבינו שבעידן המקצועני של היום קבוצות ליגת על חייבת לתפקד כארגון למטרת רווח ולתת חווית שירות ללקוח
    שזה כולל אגב מתן תמורה הולמת עבור הכרטיס שהאוהד קונה
    למשל מנוי = ספא = חדר כושר = קאנטרי = משחק כדורגל
    מנוי vip בנוסף = ארוחה לפני משחק והנחה משמעותית בבתי מלון בעיר או בבית קפה ביום ששי או שבת לבחירה
    אפילו במחיר גבוהה ממחיר הרגיל
    ניתן למשל לשלב לדוגמא ברמת גן כל העושה מנוי לכפר המכביה מקבל מנוי גם לאחת מקבוצות הכדורגל באיזור שהוא בוחר והמחיר שהוא מוסיף מתמוחר בצורה שווה למשל
    למכבי ת"א לשער 8 במקום 1050 לאחד 800 שקל
    להפועל רמת גן במקום 700 -- 600
    מועדני הכדורגל חייבים לשלב שיווק עם מועדני ספורט כמו שציינתי עם בתי עסק בעיר כך יכולו להניף את עצמם כלכלית

זה חלק מחשיבה שיווקית בסיסית שנעשית בחלק ממדינות אירופה בענפים שונים