דיון האתלטיקה

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י shlomydavid, ‏19/4/11.

1. shlomydavid מנהלים

2. shlomydavid מנהלים

3. Ice Cream חסה

לעזאזל עם גופי האנטי-דופינג כבר. נמאס ממשחקי החתול ועכבר האלה..

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏16/6/13
  4. shlomydavid מנהלים

למה? אתה מעדיף סמים חופשי?!
    אני חושב שכן צריך להילחם ולשמור עד כמה שאפשר על הנקיון בספורט מבחינת הסמים.

5. Ice Cream חסה

כל מה שמעבר לגיל נוער -כן. כל פעם זה תחרות בין יצרני התוספים שמחפשים חומרים מחוץ לפקודת הסמים או איך שלא קוראים להם, או לסירוגין שיטות שבהן לא ימצאו את החומרים האסורים האלה, לבין אותו גוף שמשקיע כל הזמן המון כסף במחקר ובבדיקות כדי למנוע את זה. תחשוב מה היה אפשר לעשות עם כל הכסף הזה.. אבא שלי סיפר לי איזושהי אנקדוטה שלכל הביאתלוניסטים יש מסמך רפואי שהם סובלים מאסתמה, ומותר להם להשתמש באפדרין...

חוץ מזה המחיצה בין תוספים טבעיים חוקיים לבין הסמים האסורים הולכת ומצטמקת, כך שזה פחות רלוונטי (ויש גם את השיפורים הטכנולוגיים הקבועים של הציוד), ורק מכניס לפאניקה ובעיות ספורטאים תמימים שלקחו תרופה לא קשורה, או לא במסגרת התחרויות שלהם, ומוסיף עוד נטל כלכלי וביורוקרטי לאגודות האתלטיקה.

ויש גם את העניין שכשמוציאים מהחוק חומר שהיה מאוד נפוץ, פתאום יש שיאים שעומדים על תילם ואף אחד לא מתקרב אליהם (בעיקר בנשים במקצועות ההדיפה). כשהאטרקטיביות של האתלטיקה, וגם השחייה, נובעים משהשבירה המתמדת של שיאים (זה לא שספורטאי ימינו כל כך יותר טובים מאלה שהיו לפני 20 שנה, כמו השיפור הטכנולוגי של כל מה שמסביב) - אז זה גם שיקול.

וזה מה שיכול לעזור לצמצם פערים בין כל מיני, ובשביל חלק מהאתלטים השפעה/ אפשרות להשתמש בחומר מסוים יכול להיות היתרון היחסי שלהם, ואז יש לנו יותר תחרות והזדמנות לכאלה שבאופן טבעי יש להם חיסרון ב-X או ב-Y.

אם אתלטיות בוגרות כל כך נחושות להצליח, לזכות ולשבור שיאים שהן מוכנות להזריק טסטוסתרון, וולקאם.

6. shlomydavid מנהלים

לדעתי זה לא ספורטיבי ולא נכון. ספורט אמור להיות טבעי ונקי מסמים, כי אחרת מה הטעם לראות ספורט שאתה יודע שהתוצאות בו לא טבעיות.
    אני מעדיף את התחרות הזאת כפי שאתה מגדיר אותה, מאשר לראות ספורטאים 'מסוממים'.
    שבירת שיאים יותר כייפית ואטרקטיבית שכאתה יודע ומקווה שהספורטאי נקי מסמים.
    ידוע שהשיאים הישנים באתלטיקה הושגו בעזרת הסמים, וחבל באמת שלא מוחקים אותם מהטבלה.

7. Ice Cream חסה

איך אתה תוכיח שהשיאים של פעם באמת נקבעו על ידי ספורטאים מסוממים?

גם כל המינרלים והויטמינים שהספורטאים לוקחים בכמויות זה לא הדבר הכי טבעי שיש, ובטח שלא השימוש בנעליים, או אם נקח משהו פחות אבסורדי - מכשירי הגילוח, או כל הביגוד המשופר שיש לאתלטים ושחיינים. זה טבעי? זו כוונת המשורר של גבוה יותר, מהר יותר וחזק יותר? זה מזכיר את הספורט הקלאסי מימי יוון (שהתנהל בעירום בכלל)?

להילחם בחדירה של החומרים האלה לספורט זה כמו להתמודד עם מטאור ענק. כל כך הרבה זמן, משאבים ואנרגיה מבוזבזים כדי לא לתת לאתלטיקה להתקדם לאן שהיא באופן טבעי צריכה להתקדם על סמך ההתפתחויות בעולם, במקום להשקיע אותם בפיתוח האתלטיקה עצמה.

8. shlomydavid מנהלים

הבעייה שאי אפשר להוכיח, אבל זה ידוע לכל. ולכן גם לא מוחקים את השיאים כנראה..
    כל חומר שהוא טבעי וניתן לקחת אותו בצורה חוקית, מבחינתי זה עדיין כשר ולא משנה הכמות שנלקחת כל עוד זה מותר ושווה לכולם.
    הנעליים זה חלק מהקידמה והטכנולוגיה, ונעליים יש לכולם ע"פ התאמה אישית. אין ממש יתרון יחסי בשימוש בנעליים כי לכל אחד יש את המתאימות ולו ושאיתן הוא עושה את התוצאות הטובות ביותר שלו.
    האימרה 'גבוה יותר, מהר יותר וחזק יותר' נכונה גם אם משתמשים בחומרים טבעיים, כי שוב, כולם יכולים להשתמש בהם וזה לא יוצר יתרון לאף אחד.
    סמים כן יוצרים יתרון לספורטאים, ולכן זה לא ספורטיבי ונכון שישתמשו בהם.
    הספורט צריך להיות קודם כל אנושי וטבעי - קצה יכולת האדם, ועם סמים זה לא יהיה ככה. אין טעם להכניס סמים לספורט באופן חוקי כי זה יהרוס את כל הכייף בו.
    אתה רוצה שהאתלטיקה תתקדם עם סמים? מה הטעם ומזה יתן ? זו תהיה תחרות בין סמים ולא בין ספורטאים.

9. Ice Cream חסה

יצא לך משפט בסגנון התשובה של לפיד שהוא נגד לגליזציה כי זה לא חוקי..
    ואני מבין שאתה נגד השימוש באפדרין שניתן רק ל"חולי אסטמה" במירכאות מכופלות.

יתרון על פני מי?

יש פער בין אתלטים (ואגודות, ומדינות..) בציוד הטכנולוגי שיש להם ועוזר להם לשפר את ביצועיהם, גם בזה ניסו להילחם (החליפות בבייג'ין), וממש לא לכל אחד יש נעליים מותאמות אישית עבורו. חוץ מזה, הנעליים האלה עוזרות לכל אתלט לעשות את התוצאות הכי טובות שלו, בדיוק כמו שטסטוסטרון עוזר. ביוון העתיקה, ואולי באולימפיאדות הראשונות של העת החדשה - רצו בלי תוספים הורמונליים, ואם היו להם נעליים אז אלה היו נעליים רגילת מהדוכן.
    גם לקחת תוספי ויטמינים ומינרלים בכמויות שלא כחלק מהתזונה הרגילה שלך, זה לא בדיוק דבר טבעי, ומה שהספורטאים לוקחים זה הרבה יותר מסתם טבליות ויטמין C ומים עם מגנזיום.

ומה שקורה היום זה לא תחרות בין דיאדורה לאדידס? כל עוד לחומרי דופינג אין רגליים, כנראה שמי שיאלץ להתחרות זה אתלטים, ואנחנו נמשיך לצפות בהתלהבות באתלטים מנופחים, וההתלהבות אפילו תגדל כשבענפים הפחות פופולריים שיאים יישברו חדשות לבקרים כמו שבולט (שרמזת בעצמך שחוץ מבטטות ונגיסי עוף הוא צורך עוד כל מיני חומרים..) עוזה בריצות הקצרות.
    עד שיפתחו רובוטים מלהיבים מספיק, אבל לזה עוד חזון המועד...

10. shlomydavid מנהלים

לא הבנתי מה הקשר ללפיד עכשיו ומה לא טוב במה שכתבתי. בסה?כ התכוונתי לנטילת חומרים מותרים כולל גם הכמות.
    אני נגד כל מה שהוא לא חוקי בספורט ונעשה כדי לרמות או לטשטש לקיחת חומר אסור.

מי שמשתמש בחומרים אסורים משפרי ביצוע בעצם יוצר יתרון ע?פ כאלה שלא עושים זאת, וגם משבש את היכולת האנושית שזה בעצם מהות הספורט.

הפער הוא גם בכישרון וטכנולוגיה לא תעזור ממש לצמצמו (לדוגמה אם אתלט פחות טוב ירוץ עם הנעליים הכי טובות והכי יקרות מול בולט). סמים אולי כן, אבל שוב, לדעתי זה יהרוס את הספורט בצורתו הטבעית והחוקית, ולדעתך זה יהיה בסדר. זו פשוט דרך חשיבה שונה. הטכנולוגיה שמצויה היום בספורט זה כמובן לא מה שהיה פעם וכן זה שיפר ביצועים אבל זה לפחות חוקי ושווה לכולם.

נכון, זו תחרות שנעשית בצורה חוקית וגם תורמת לספורט ושיפור תוצאות באמצעות שיפור הטכנולוגיה.
    ואני לא רמזתי כלום לגבי בולט, רק מקווה שהמקרה של קמפבל בראון לא יפתח תיבת פנדורה לגבי שאר האצנים הג?מייקנים וביניהם גם בולט. אני לא חושד באף אחד עד שנמצא כאשם.

11. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתה באמת לא מתכוון לזה?
    במזרח גרמניה לשעבר השתמשו בצורה אינטנסיבית בסמים אסורים. היו אחרי נפילת החומה יותר מספורטאי אחד שיצא לפומבי עם וידויים נוראיים. אתה מכיר את הסיפור של היידי קריגר, היום גבר בשם אנדראס? הילדה הצטיינה בזריקת כדור ברזל. השלטונות המזרח גרמניים רצו כל כך לשפר את הביצועים שלה שהכריחו אותה בצורה חולנית להשתמש בכל מיני הורמוני גדילה גבריים. החומרים האלה נועדו לשפר את הביצועים שלה, אבל גרמו לשינוי המין אצל הנערה התמימה!

אחרי נפילת החומה העניין הזה יצא החוצה ויותר ספורטאים מזרח גרמניים דיברו על שיטה מסודרת של שימוש בסמי גדילה מלאכותיים. מאנפרד אייבאלד, שר הספורט המזרח גרמני בין השנים 61-88 עבר ביחד עם הרופא מאנפרד הופנר על הנושא הזה. בשנת 2000 השניים עמדו למשפט והודו שבדרגים הגבוהים ביותר ידעו על הפרוייקט הזה.

אני לחלוטין עם שלומי ואני לא אהיה מופתע אם גם אוסיין בולט נגע בשלב זה או אחר באיזה ממתק אסור. דווקא בגלל שקמפבל בראון אתלטית מצטיינת יש חשש שגם אתלטים מצטיינים אחרים משתמשים במשהו אסור. עד שלא יוכיחו את זה הדבר יישאר בגדר האשמה חסרת בסיס, אבל אני לא אהיה מופתע אם במשלחת ג'מייקה משמידים עכשיו כל פיסת מידע בנושא...

לצערי הספורט ההישגי לא יהיה נקי מסמים אסורים בגלל שהכסף הרב והתהילה יותר גדולים מכל דבר אחר. ספורט השגי ללא סמים זה משהו כמו שלום עולמי...

12. Ice Cream חסה

גם נעליים ושאר ציוד מתקדם יכולים ליצור פערים.

שי - צריך שזה יהיה מוכח במעבדה, לא ספורטאי מתוסכל שאומר שנתנו לו ככה וככה.

13. Landon Donovan Member

שמע, דינוש, נראה לי ששכחת את אמות המידה המוסריות שלך באחד הנושאים האחרים בפורום.

בנושא אחר העיר מי שהעיר שבכל דיון אתה מתעקש לבחור בדיעה ההזויה ביותר על הספקטרום ולהגן עליה בחירוף נפש. אחרי זה אתה מתפלא שמגלגלים לעברך עיניים. אז הנה גם אני מגלגל אותן. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/rolleyes.Xxx

14. Ice Cream חסה

אני מבין שאתה עוקב אחריי בכל דיון שאני מגיב בו (ויש הרבה כאלה..) בשביל לנגח אותי, תהנה.

15. Landon Donovan Member

אולי תעבור לכתוב את השטויות שלך בפורום האנגלי או האיטלקי, לשם אני לא נכנס. בינתיים כמעט ולא היה נושא אחד בשבוע האחרון שנכנסתי אליו שלא התנוססה בו הודעה הזויה שלך (או שתיים. או שבע).