דיון יום הכיפורים המסורתי

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י דנידין, ‏16/9/10.

1. SeRgInHo Member

פוסט מעולה דניס. וגם הפוסט של ליברפול.
    http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

מעולם לא אבין את השטות הזאת של לצום בכיפור, אבל במשך כל השנה לא להתפלל, לא להניח תפילין, לעשות מה שבזין שלהם והכי חשוב (!) - לא לשמור שבת, דבר שהוא קדוש בהרבה מהכיפור. אז מה לעזאזל עשיתם בזה???

2. Nave ורק מי שאוהב אותך באמת מבין היכל התהילה

לצום זה צבוע. המילה סליחה קיימת בכל שנה, אם פגעת במישהו - אתה צריך ללכת לבקש ממנו בצורה ספציפית סליחה ולא "לחכות לצום 24 שעות ביום כיפור וההוא למעלה יסלח לי". ובכלל צריך להרוג את כל אותם ערסים מגעילים שעושים אלפי חטאים כל יום ביומו, ופתאום בכיפור מסתובבים עם כיפה של נחמן מאומן. גועל נפש.

3. הרצליה עד המוות מנהל ראשי מנהל ראשי

גאונים. איך כרגיל השרשור הזה הופך למיני דיון בתרד "דת".

4. yonmu Member

לגבי כל השיטות לתשובה שהוצעו פה(או שזאנשים חושבים במקרה)
    כפרה על חטאים מתחלקת ל4 סוגים (ככל שהחטא חמור יותר מתווסף מרכיב): תשובה, יום כיפור, ייסורים, מוות. כל זה בעברות שבין אדם למקום (=אלוקים). עברות שבין אדם לחברו 'אין יום הכיפורים מכםר עד שילך וירצה את חברו'. יש גם עידוד ובקשה מאנשים שיהיו סלחנים לחבריהם.

דניס ברגקאמפ ודנידין - אם מה שמפריע לכם בלהיות דתיים זה שלא תוכלו להישאר שמאלנים, זאת לא בעיה. אפשר להיות דתי שמאלן.

5. Raulito Madridista

כל אדם, סביר להניח, מבקש סליחה ממי שנפגע ממנו, גם אם זה לוקח קצת זמן. מי שצם עושה מעשה שבעיניו נחשב כאקסטרה, כלומר זה הולך יחד ולא אחד על חשבון השני. אני אישית לא צם. צום קל לכל אלה שכן וגמר חתימה טובה.

6. LIVERPOOL87 Member

אם תוכל בבקשה להסביר מזה אומר עבירה בין אדם למקום ,
    אני לא מצליח להבין איזה סוג של עבירה זאת.
    אני רואה עבירות כגנבה, מרמה, רצח, אונס וכדומה.

אני שואל את זה בשיא הרצינות, כדי להבין במה מדובר.
    תודה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

7. avdz7 Member

מה הפכתם את הדיון הזה לדיון דת? מי שלא צם שיבושם לו, לא צריך להגיב, בטח שלא להתגרות\לשים תמונות מפגרות של אוכל... כמו ילדים בני 5

גמר חתימה טובה וצום מועיל לכל הצמים.

8. yonmu Member

חילול שבת, אכילת אוכל לא כשר...

9. Igi Member

לא מאמינים שהכל יישכח, כל העניין הוא הבעת החרטה על כל העבירות שעברת במהלך השנה. וכל המשפטים של ה'ממש הבעת חרטה' זה כבר כמובן הדעה שלך לגבי הדת והצום עצמו אז זה לא באמת משהו לדיון...

10. LIVERPOOL87 Member

אוקיי..

אז יש משהו שבאמת אני לא מבין.
    אם יום הכיפורים מכפר על כל העבירות האלה, בשביל מה בעצם לאכול כשר לדוגמא אם אפשר פשוט לצום ביום כיפור לכפר על כל העבירות הללו?
    ואם הוא לא מכפר, אז למה לצום? למה הוא נקרא יום כיפור?

11. דנידין Member

יונדב, להיות שמאלן זה מכף רגל ועד ראש. כמובן שאפשר להיות יוצא דופן ולהיות דתי שמוכן לצאת מהשטחים, אבל זה עדיין לא יהפוך אותי לאיש שמאל בכל המובן ההיסטורי של המילה. לא מראשית הדרך של המרקסיזם שהתנגד לדת ודרך שאר התנועות הסוציאליסטיות או הדמוקרט-סוצילאליסטיות שמאמינות בשיווין וצדק חברתי. להיות שמאלן ודתי זה ניגוד גדול מידי ולא אפשרי. זה כמו להיות דתי ולאכול חזיר.

נערך לאחרונה ב: ‏17/9/10
  12. yonmu Member

אני מדבר על שמאלן במובן הפוליטי (שטחים תמורת שלום וכיו"ב). אגב, במובן הכלכלי היהדות לא קפיטליסטית בכלל. השאלה היא באיך אתה מגדיר שמאלן. במובן הפוליטי-כלכלי הפשוט, אין שום ניגוד.

13. WellNeverDie Member

צום קל ומועיל לצמים, גמר חתימה טובה. אני כן צם, ותשמעו, לא מפריע לי ששמים פה תמונות של אוכל. איש באמונתו יחייה, שכל אחד יעשה מה שבראש שלו ושנראה לו לנכון.

אני מבין את החילוניים והאתאיסטים שמתנגדים וטוענים "מה העניין בלהיות זבל כל השנה, וביום כיפור להיות צדיק" - זה בדיוק לא העניין. לפי תפיסת העולם שלי לפחות, צריך להשתדל להיות טוב כמה שיותר, אך כמובן שאף אחד לא מושלם, גם לא הצדיק הכי גדול וכולנו חוטאים, ולכן ניתן יום הכיפורים - גם לצדיקים, גם לבינוניים וגם לרשעים - כך שזה דבר הגיוני, ונותן לך יום אחד שאתה מנותק מהכל ולחשוב על השנה שעברה, על מה שעשית, וגם לתכנן דברים לקראת השנה שתבוא. זה לא רק העניין של הבית כנסת, הצום או שאר האיסורים. זה פשוט יום שאתה מנותק מהכל וחושב קצת, שלדעתי פעם בשנה לעשות כזה דבר בכוונה שלמה זה נחמד.

אני מאמין, אז לפחות גמלו לי בכך שיונייטד נגד ליברפול ביום ראשון :)

14. ArsenalFan Member

דנידין, זה נכון רק אם אתה איש שמאל רדיקלי שמצטט את כתבי שחרות ומשנן אותם להנאתך. במובן הזה קשה גם להיות מרקסיסט וציוני, כי גם לאומיות פסולה על ידי המרקסיזם. אבל כמו שיש עוד כמה שמאלנים שמגדירים את עצמם כציוניים (למרות שהשמאל מתפורר תודות ללא-ציוניים שבתוכו), יש לא פחות כאלה שמגדירים את עצמם כשמאלנים ויהודים מאמינים. לא כל שמאלן הוא אוטומטית שמאל קיצוני ולא כולם דוגמטיים ונוקשים. לא חסרים יהודים דתיים שהם סוציאליסטים אמיתיים, עד היום יש אפילו קיבוצים דתיים (והם עוד נכנעו הרבה פחות למגמות של הפרטה מאשר קיבוצים שהיו סטאליניסטיים), תתפלא לדעת כמה אנשים שהתפיסה שלהם מאוד שמאלית במובן הקלאסי של המילה הם חובשי כיפה ואפילו נמצאים בכנסת ומייצגים מפלגות שהן לכאורה ימניות, דוגמת מפד"ל (במדינה שבה היה שיח ציבורי-פוליטי תקין, מפד"ל הייתה נחשבת למפלגת שמאל) ואפילו ביהדות התורה ח"כים כמו גפני. וזה מבלי להיכנס לכך שבדת אפשר בלי בעיה למצוא עקרונות של צדק חלוקתי בראייה סוציאליסטית, אבל לטיעונים האלה אני לא נכנס כי את הכתבים הדתיים כולם מפרשים בכיוונים שונים ובעיניי זה דיונים עקרים.

בכל אופן, אני צם מטעמי ניקוי הראש, הגוף והנפש, פעם בשנה אני מרגיש שזה נחוץ. מעבר לכך, אני מאוד אוהב את היום והאווירה המיוחדת שלו ומקדיש את היום באופן מסורתי לקריאת ספרים בלבד. שיהיה לכל הצמים צום מועיל.

נערך לאחרונה ב: ‏17/9/10
  15. Carlo Zampa Member

דבר ראשון, באמת התכוונתי שההמבורגר ששמת פה לא מגרה ונראה מגעיל, בלי קשר לצום או משהו.
    דבר שני, בכיף, לפי מה שראיתי בתמונה הייתי לוקח את המכוערת שם(רק מי זאת שאני אדע).