דיון שאר הקבוצות בליגת העל 2018/19

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י שי, ‏16/7/18.

מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.Xxxפנייה שלי ד"ר ברק אוירבך, מומחה לשפות העברית, הארמית והערבית:

ד"ר ברק אוירבך, שלום רב.
    מתנצל על הפנייה בנושא שאינו קשור ליחסים שבין סטודנט-מרצה, אך יש נושא הקשור בהקבלה שבין העברית לערבית, שהייתי רוצה לדעת לגביו יותר ואתה הבן-אדם הכי מומחה שאני מכיר בנושא.
    העמוד הרשמי של מכבי נתניה העלה את התוכן הבא:
    מדור הבכורה: בין חי"ת לבין כ"ף ✍

ככל חבר מחננו חגגתי את השגת הנקודות בדוחא ביום ג' שעבר. מה שמשך את עיניי בצילומי הניצחון, היה דוקא הכיתוב על היציע שמנגד. שם, באמצעות מיצג של כיסאות בצבעים שונים, מתקבלות המלים "בני סח'נין".

בכל מקום בתקשורת בארץ מאויית השם של יישוב האם של מועדון כדורגל זה עם כ"ף. דהיינו, לאמור, "סכנין" ולא "סח'נין". אלו שתי גירסאות מנוגדות זו לזו, אז מי כאן צודק ומי טועה? אלו דברים שאני כותב, כמובן, במסגרת תפקידי כדיקאן הפקולטה לשפות שמיות במשפחת מכבי נתניה.

העניין נעוץ בכך שבעוד בעברית הכף נהגית בשתי צורות – רפה (מכתש, מערך, הארכה) ודגושה (כבוד, כאב, תרכובת) - בעוד החי"ת תמיד דגושה, הנה בערבית המצב הפוך: החי"ת היא זו בה יש את שתי האפשרויות בעוד הכ"ף תמיד דגושה.

מלה עברית, המשותפת לערבית, עם חי"ת, עשוייה להופיע בגירסה הערבית הן כך והן כך. "אחד", "חשבון", "חביב" ו"חרם" עוברות לערבית עם חי"ת דגושה. "מחסן", "חרג", "החליף" ו"חורבן", מנגד, עוברות לחי"ת הרכה, ולכן בהיגוי מלים אלו בערבית הן תישמענה כ"מכסן", "כרג", "הכליף" ו"כורבן".

עם הכ"ף, כאמור לעיל, המצב הפוך: "רכב" (רי"ש בקמץ כ"ף בפתח) תהיה בערבית ל"רכבא" (כל האותיות בפתח, והכ"ף והבי"ת דגושות). "אכל" (כנ"ל) תהיה ל"אכלא" (כנ"ל). ראוית לעיון מיוחד הן הסיומות של מלים עם אות זו. את שמו של נשיא מצרים לשעבר ושל שחקננו לשעבר אנו כותבים כ"מובארק" ו"(חמודי) בריק", אבל בערבית מאוייתים שמות אלו בכ"ף. אפשרי בהחלט שהם אנשים מבריקים, אבל הערבית התכוונה לציין שהם מבורכים.

המקבילות בין האלפבית הערבי והעברי היא מושלמת. ממש כמו בעברית יש בערבית בי"ת מזה וו"ו מזה. כ"ף מזה וקו"ף מזה. סמ"ך מזה וצד"י מזה. על רקע זה יש לדעתי לכבד את כיתוב המקור. בהתאם לכך יש, למשל, לכתוב את שמו של מנהיג החיזבאללה כ"נצראללה" ולא "נסראללה". בשפת המקור הוא מאויית עם צד"י ומכאן שלא ראוי לשנות זאת. התג על החי"ת הרכה, בשמה של העיר הנ"ל, מלמד אותנו על צורת הכיתוב במקור הערבי, ועלינו לכתוב כך אף שנבטא זאת ככ"ף. זה נכון, לטעמי, אפילו עם המלה ח'ארטה אותה ייבאנו מערבית. תגיד "כארטה" אבל תכתוב "ח'ארטה".

לכן, מעתה, נמליץ לכתוב "בני סח'נין" ולא "בני סכנין". "מח'סן" ולא "מכסן", "ח'רג", ולא "כרג", "ח'ורבן אל הייכל" (חורבן בית המקדש, וכ"ף ב"הייכל" דגושה) ולא ו"כורבן אל הייכל" (כ"ף רפה), וגם, אפילו, "יח'רב ביתכ" ולא "יכרב ביתק"...

יגאל יהב

רציתי לשאול, האם זה נכון/נכון חלקית/לא נכון כלל?
    האם בשפה העברית יש הבדל בצליל או בתפקיד בין ח עם גרש (ח') ל-כ לא דגושה?
    תודה ענקית בין אם תענה ובין אם לא,
    בברכה ותודה גדולה,
    אבירם יעקב.

תשובתו של ד"ר ברק אוירבך:

שלום אבירם,
    שאלות מסוג זה הן שאלות שתמיד משמחות אותי, תרגיש חופשי לפנות.
    העניין הוא בין ההגייה לבין ההיסטוריה. בעברית החדשה ה-ח מקבילה לשני עיצורים שונים בערבית. מבחינת ההגייה, האחד הוא כמו ה-ח ה"מזרחית", והשני כמו ה-ח שלנו היום (וזהה גם ל-כ' הרפה). אפשר לשמוע היטב את ההבדל בין ח לבין כ רפה אצל התימנים, ולמשל בשיריו הוותיקים יותר של אייל גולן.
    עניין הכתיב הוא עניין היסטורי. סוגיית התעתיק היא עניין של מוסכמה, ולכן לעתים אנחנו רואים 'סכנין' ולפעמים 'סח'נין'. הכתיב ב-כ, שמטבעה בהקשר של המילה הזו רפה, משקף את ההגייה הנכונה של המילה, ואינו חידוש של העברית החדשה. כבר בלשון חז"ל מופיעה המילה 'סכנין' ב-כ, וידוע כי לשון חז"ל מתאפיינת פעמים רבות בכתיב לפי ההגייה, ולאו דווקא לפי ההיסטוריה של העיצורים:
    http://maagarim.hebrew-academy.org.il/Pages/PMain.aspx?koderekh=21949&page=1
    רק כדי להראות שמדובר כאן בעניין של מוסכמה, ודבר שיכול להשתנות עם הזמן - תראה את שני העמודים האחרונים בפרוטוקול הבא של האקדמיה ללשון העברית:
    http://hebrew-academy.org.il/wp-content/uploads/meeting166-167.Xxx
    מקווה שזה האיר מעט את הסוגיה.
    סופ"ש נעים!
    ברק

Sir Alex Ferguson אוהב/ת את זה.
  2. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

בכלל, לא מובן לי למה אתר רשמי של קבוצת כדורגל צריך להתעסק בנושא שכזה. קיבלו קצת פרגונים על כל נושא המדיה ומהר מאוד השתן עלה לראש.

3. גלץ Member

בואו נתפשר על בני סקנין.

4. alexshw Member

הפטריה פוטר, מגומדוב המאמן.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

5. קשר ימני Member

6. Jakur משתמשים של כבוד היכל התהילה

????? ????? ?? ?? ????? ????? ?? ??? ?????

@Clock End Stand ממה שאני יודע זה עומד באמת להיסגר ואני חושב שאתם הולכים לקבל אחלה שחקן, פוטנציאל גדול מאוד בנוער ויהיה מעניין לראות אותו משחק בליגת העל סוף סוף.
    מה גם שלדעתי איך שחדרה נראית זו אחלה במה עבורו השנה

7. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

הפגיעות של אביטן במושאלים זה מפתיע בהחלט. אבל העסק הזה מתחיל להיות בעייתי. עונה הבאה חדרה תצטרך להיבנות מ 0.

8. סמואל אטו Member

בגדול השחקנים המשפיעים שלכם הצטרפו רק השנה, אז זה לא זר לכם?

בכל אופן הפריצה הקטנה של פרץ, ועכשיו ההצטרפות של קארצב ואלמוג היא מעניינת עבור צופה מן הצד מאחר ומחלקת הנוער של מכבי מספקת בעונות האחרונות כמה מהשחקנים המוכשרים והבולטים של הליגה(ברסקי, צ'יבוטה, גלזר).
    זה יכול לעזור מאוד לחדרה חסר המשאבים.

9. avicii Member

אני לא הופתע אם שטקוס יעזוב בלי שחקן מבית"ר בתמורה בדמות סילבסטר או וראן כפי שמדווחים בתקשורת כרגע.
    כזה יואב כץ,"נדיב"

10. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

הולדדדדדד איט!!!

oFiRzZz אוהב/ת את זה.
  11. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

אבוקסיס הצהיר בכל הזדמנות שהוא שומר אמונים לאברמוב, ולכן לא עזב באמצע העונה אלינו, אבל בפועל בחלון הזה עד כה ולאסקיס שוחרר להפועל, עכשיו השחקן ההכי טוב שלו בסגל, שועה, נמכר. בינתיים אברמוב כהות תודה על הנאמנות מפרק לו את הקבוצה.
    מעניין לראות אם בכל זאת יגיעו חיזוק ובאיזה סדר גודל.

12. עידן444 Member

ולאסקיס לא שוחרר עכשיו אלא בקיץ.
    הבחור שיחק בתאילנד.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

הוא לא שיחק העונה בבני יהודה?
    אני כמעט בוודאות זוכר שראיתי אותו כובש.

14. עידן444 Member

עונה שעברה:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני באמת לא מבין למה חדרה וויתרה לביתר ולא התעקשה על סעיף השחרור. בושה.

מצב נושא:
הנושא נעול.