דיון שאר הקבוצות בליגת העל 2019/20

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י HHFC1924, ‏18/7/19.

1. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

@DRORIKO דן מורי תמיד היה ערסוואט?
    אותו דן מורי שעלה עם סרט קפטן בצבעי הגאווה?
    אותו דן מורי שרק לפני חודשיים היה מקולות המחאה הבולטים כנגד פרופסור גרוטו והיחס לספורט בקורונה?

מה זה תמיד היה ערסוואט, תסביר מה זה אומר בבקשה ומאיפה הבאת את זה?

2. Telkiyski Member

גם ערסוואט יכול להיות בעד כל ענייני הגאווה.
    יש גם ערסים הומואים.

3. DRORIKO Member

קודם זה בן אדם שהיו לא מעט תקריות בליגה, אבל זה עוד מילא, לאיים באגרוף על בן אדם הרבה יותר מבוגר ממך? איזה חינוך הוא קיבל בבית? זה קפטן זה?

4. DRORIKO Member

וואלה אחי הייתי בטוח שהוא עשה את זה בקטע של תמיכה בקהילה. בגלל שעוררת את הסקרנות חיפשתי אותו בפייסבוק. כל התמונות שלו שם זה עם הגברים. היחידה שהוא הצטלם איתה (ב-2016) קוראת לו BRO. מה יש מצב שדורון מירן יותר עושה לו את זה מאסתי גינצבורג?

5. HHFC1924 Member

תיקו או ניצחון לנס ציונה במשחק שלה עכשיו ורעננה יורדת רשמית.

מצחיק שהקבוצה התלוננה כל השנה על שיפוט עוין והיום קיבלה פנדל שספק היה והיא לא הבקיעה אותו

6. הרצליה Member

שנים אני נלחם בכל הכוח בכל מי שנכנס בקבוצות קטנות רק על עצם היותן קבוצות קטנות.
    ואז מגיע האדון הנכבד הזה שרק בעמוד הקודם בדיון פירגנתי לו ונותן את הראיון הבזוי הזה.
    הייתי יכול להבין את הטיעונים שלו אם הוא היה עוזב אחרי שנה או שנתיים, לא אחרי למעלה מעשור ושלושה ימים אחרי ירידת ליגה.

אין מילים.

אשר אלון: "יצאתי לחופשה ארוכה מהכדורגל"

7. ChelseaPensioner משתמשים של כבוד היכל התהילה

מודה, לא זיהיתי את הבעיה במה שאמר.

8. Melikson24 Member

גם אני חושב שאתה קצת נוקשה איתו.
    צריך לעקוב אחרי האמירות שלו כדי להבין את התמונה המלאה. הוא הודיע על עזיבה עוד לפני הירידה וכבר יותר משנה דוחק בקורצקי לשחק כדורגל יותר התקפי.
    זה שהוא יישאר ספונסר שלהם זה יפה, לא ציפיתי לזה. בסך הכל הוא עשה עבודה בסדר גמור והעמיד קבוצת נוער טובה. יש תקרה לכמה אפשר להצליח עם קבוצה בלי אצטדיון ביתי ובלי קהל.

9. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

טוב שיש הפועל רעננה, קבוצה שעוד לפני העלייה לליגת העל הייתה ספורטיבית וניצחה מועדונים שרצו עלייה גם כשלה אישית לא יצא מכך רווח.
    מועדון עם מחלקת נוער מסודרת ומפתיעה.
    אבל אין לה מקום בליגת העל.
    מועדון שהעיר ממנו הוא מגיע לא תומכת בו אפילו בצורה בסיסית כמו איצטדיון לקיים בו את המשחקים, מועדון שגם אחרי כל השנים בליגת העל לא מביא קהל (כששיחקנו נגדם בלאומית היחידים שהגיעו אצלם היו משפחות השחקנים, הרגשתי כאילו אנחנו משחקים נגד קבוצת מתנס), אין לו זכות קיום בליגת העל, והיה ברור שברגע שאלון יעזוב (וכתבתי את זה כאן לאורך כל השנים האחרונות) הוא גם יחזור לגודל ולמקום האמיתי שלו.

10. הרצליה Member

לאחר קריאה נוספת של הראיון הוא בהחלט הרבה פחות נורא ממה שחשבתי בהתחלה (או שלא הייתי מרוכז או שאעלה קונספירציה וארמוז שערכו אותו לאחר הפרסום :). )

משה, אני לא אוהב את הקטע הזה שבגלל שלקבוצה אין הרבה קהל אז אין לה זכות קיום בליגת העל. כשאני מסתכל מהאינטרס שלי אני רוצה שהקבוצה שלי תגיע כמה רחוק שאפשר ולא מעניין אותי אם יש מסביבי 20 או 20 אלף.
    יש במדינה 6 קבוצות עם קהל גדול, אם תתאמץ ממש תגיע ל-8, כל השאר בדיוק באותו מצב כולל קבוצות שנמצאות בליגת העל כבר שנים.
    נכון להיום בלתי אפשרי לגדל דור אוהדים חדש בקבוצות קטנות. כשבלומפילד, טרנר או סמי עופר מרחק של שעה נסיעה גג צריך להיות בעל הפרעה רצינית בשביל ללכת דווקא אחרי הפועל רעננה, או מ.ס אשדוד או מכבי הרצליה או הפועל עכו או נס ציונה.
    לא עשיתי בדיקה אבל אני בטוח שגיל האוהדים הממוצע בקבוצות עם קהל שלא מצליחות בשנים האחרונות כמו הפועל פתח תקווה, בני יהודה, הפועל כפר סבא והפועל חיפה לדוגמה מזנק כלפי מעלה בשנים האחרונות.

לפסול קבוצה שמצליחה מקצועית בגלל כמות קהל? לא אקבל לעולם.

Maccabi Diamond ו-הרצליה עד המוות אוהבים את זה.
  11. אבי סנדור Member

נכון שרצקי שבוכה כל הזמן שיעזוב? אז זה זה, אשר אוהב להיות אהוב, הוא גם חזק במנהלת ואוהב להתראיין (אחד המרדימים אגב).
    כשהיינו בפליאוף העליון לא שמעו ממנו מילה על משחק מבוקר ולא אטרקטיבי..והנה נראה שהזרקוק נכבה עליו אז הוא אומר את מה שכולם אומרים לו כבר שנים.. יש במועדון שלי יתרונות וחסרונות..כל אחד יבחר את הנקודת מבט שלו בדרך כלל לפי אינטרס ואשר אלון מזגזג, מה שמראה בדיוק מה האינטרס שלו.. השקיע 24 מיליון? אני בספק אם הוא לא עשה רווח..מחלקת הנוער ששייכת לעירייה, סיפקה לו לא מעט ג'ובות ועל האינטרס של כל הפרוייקטים בעיר רעננה כבר סיפרתי בתגובה על לחמן.

בזכות אשר אלון אנחנו הגענו לאן שהגענו ואי אפשר לקחת לו את זה, אבל תמיד היה סימן שאלה לגבי האינטרס האמיתי שלו..כל מה שקרה השנה וכן גם הכתבה הזאת, הופך את כל העניין לחשוד..גם ראש העיר החדש שלנו כנראה סגר לו את הברז...
    את דמיאן רויטמן אני מכיר באופן אישי, אני יודע בדיוק מה האינטרס שלו וזה יהיה צעד מבורך אם הוא יקח מאשר את המושכות. יש לנו מחלקת נוער מצויינת וזה היתרון שלנו על יתר קבוצות הלאומית וכשיקום אצטדיון אני בטוח שגם נושא הקהל יפתר.

הצטרפתי לפורום הזה ב2005 ולמרות העונה הזאת שבאמת הייתה הכואבת ביותר מאז שאני אוהד, התגעגתי לאשכול הלאומית ובכללי אני כבר לא זוכר איך זה לא להרגיש אנדרדוג בכל משחק..גם העובדה שירדנו כבר לפני הקורונה גרמה לכל הדבר הזה להיות פחות דרמטי וכואב.

לסיום אני אגיד שאני משתשמש יחסית שקט אבל קורא הכל.. יש פה הרבה אנשים שמבינים כדורגל ואני נהנה לראות דיונים ברמה באמת גבוהה, אבל לצערי לפעמים רמת הדיון בפורום מזכירה יותר טוקבקים של וואן ואני מגיע לכדורגל באמת מאהבה טהורה ומעולם לא התחברתי לכל השמחה לאיד הזאת, אז לכל החברה שחושבים שאין לנו זכות קיום ושאנחנו חוזרים למקומינו הטבעי, אתם טועים. ולא כי אנחנו לא מועדון קטן. אלה כי ליגת העל זה פח אשפה אחד גדול..לא צריך שום סטנדרטים כי אין סטנדרט..ככה היה וככה יהיה.

12. שאנדור Member

הרצליה.. אני מבין אותך ולליבך, אך למרבה הצער, אני נאלץ לא להסכים איתך.

בישראל, עובדתית, תרבות האהדה הלוקאל פטריוטית כמעט ולא קיימת. היא גם כמעט (כבר)ולא נרכשת מהורים לילדיהם.
    האהדה בישראל היא בעיקר שבטית, תלויית סיטואציות והצלחות.

לכן, כשבלסטר, נוריץ', סאותהמפטון ודומותיהן, האיצטדיונים תמיד בתפוסה מלאה של אוהדים מקומיים, בישראל, למרבה הצער, האוהדים, בטח בערי השדה/הלויין ובפריפריות, אוהדים בעיקר, את המוועדונים הגדולים, המצליחים שהן, בעיקר, מהערים הגדולות שבאופן טבעי, מייצרים יותר עניין בציבור.

בישראל, לנוכח המצב הכלכלי, הגיאוגרפי והדמוגרפי והעניין הציבורי, אין שום הצדקה ליותר מעשרה מועדונים בליגת על, שהמהות שלה, היא מעל הכל כלכלית וייצוג/תמיכה קהילתית משמעותית.

לכן, למועדונים מערי לויין דוגמת הרצליה, כמו גם בתי ים/חולון, מרבית ערי השרון, כמעט כל הערים בנגב/בדרום, בית שמש, מעלה אדומים ומרבית ערי השפלה והצפון, אין להן שום סיכוי ממשי, לתקוע יתד בליגת על מקצוענית ולייצר זיקה אמיתית נרחבת של התושבים בערים אלו למועדונים של עריהן.

כל הערים הללו, צריכות ויכולות לשלוח קבוצות לליגות שעניינן הוא בעיקר חברתי, חינוכי וייצור כשרונות למועדונים מליגת העל.

הקבוצות הקטנות רוצות שיספרו אותן, אך, מעשית, כפי שציינתי, אין להם שום סיכוי למנף את עצמן כלכלית ולייצר תמיכה נרחבת של קהילה עבורן.

כשהמועדונים הגדולים בישראל, דורשים ובצדק מבחינתם, חלוקה לא מאוזנת של ההכנסות לליגת העל, קרי חלוקה תלויית רייטינג וקהל, הן עושות זאת כי הן יודעות שהעניין בליגה נוצר ומתקיים בעיקר בגללן.
    אם הקבוצות הקטנות יכלו לייצר קהילה גדולה, חזקה ונאמנה מאחריהן, אף אחד לא היה מערער על זכויותיהן לשיוויון.

כל ילד שגדל היום בהרצליה לצורך העניין, והוא בעניין של כדורגל, אין כמעט שום סיכוי שהוא יאהד קבוצה מקומית.
    ואני אומר זאת בעצב. אך זה המצב כמעט בכל הארץ.
    ילדים נמשכים אחר הצלחות ופרסום, ולכן, תמיד אותם מועדונים גדולים יהנו מחשיפה ואהדה משמעותית הרבה יותר, שלא לומר מוחלטת, ביחס לקבוצות מערים דוגמת הרצליה.

הרצליה ודומותיה, צריכות, שוב, למרבה הצער, לתקוע יתד בליגה המשנית, שיותר ויותר הופכת לליגה של ייצור כשרונות. זו הליגה שהולמת את מידותיהן מבחינה קהילתית ופיננסית.

אנחנו צריכים ללמוד והיטב את מה שקורה בסקוטלנד, שוייץ ודומותיהן, כאלו שאוכלוסייתן דומה בגודלה לשל ישראל. מדינות שמשקיעות הרבה יותר מישראל בכדורגל והקהילה בהן, מבחינת אחוזים ביחס לאוכלוסיה, מעורבת ומתעניינת בכדורגל הרבה יותר מבישראל, ובכל זאת, אצלם למדו והפנימו, שהליגה הבכירה, צריכה וחייבת להכיל מס' מצומצם של מועדונים, כאלו עם איתנות פיננסית ותמיכה קהילתית נרחבת.

מה שהיה פעם בעידן הפחות מקצועי כשעיריות, הסתדרות ומרכזים קיימו והחזיקו קבוצות כדורגל, לא רלוונטי להיום. בעידן של בעלות פרטית בעיקר.

לכן, קבוצות מיהוד, הרצליה או לוד למשל, או קבוצות שייצגו שכונות מסויימות, לא רלוונטיות לעידן של היום.
    (ובני יהודה היא היוצא מהכלל שלא מעיד על כלום. בני יהודה, אפשר לומר, היא סטיית תקן. ויש מצב לא לאורך זמן עתידית)

איך שאני רואה את זה - ובלי לפגוע או לפסול חלילה, אלא רק בהסתכלות נכוחה למציאות ולעובדות כמות שהן -
    ליגת העל צריכה להתקיים במתכונת של 10 קבוצות.
    2 קבוצות מירושלים, ת"א וחיפה.
    קבוצה מב"ש. קבוצה מהשרון(רצוי נתניה). קבוצה מהמגזר(רצוי אום אל פאחם). קבוצה נוספת מפתח תקוה(קהילתית, רצוי הפועל. מקצועית ופיננסית כנראה מכבי) או מאזור אשדוד(עירוני אשדוד או הפועל אשדוד. לא הדבר הזה שנמצא כיום בליגת העל).

בד בבד, ליגת המשנה צריכה להיות מורחבת ל20 קבוצות, מוכוונת בעיקר לייצור כשרונות ושם, הרצליה ודומותיה, בהחלט יוכלו לייצג את עצמן בכבוד.

13. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

@שאנדור זה רעיון מעניין אבל חבל שהוא לא יצא לפועל. מעין פנטזיה אמריקאית כזו של ליגה פרטית, ממש 10 פרנצ׳ייז שכאלה, ושאר המועדונים הקטנים והמקומיים יוכלו להתקיים כרגיל מליגות ג' ועד לאומית והלאומית בנוסף תהיה מעין g league.
    אני חושב שזה יכול לעשות טוב לכדורגל הישראלי אבל זה פשוט לא יקרה.

14. הרצליה Member

@שאנדור
    אחלק את ההודעה שלך לשני חלקים.
    מסכים לחלוטין לגבי בחירת קבוצה עבור ילדים וגם כתבתי את זה בהודעה הקודמת שלי.
    כשהכל קרוב ונגיש מה שמשחק תפקיד בבחירת קבוצה זה בעיקר ההצלחות, ואם כתבתי קודם שיש בארץ כביכול 8 קבוצות עם קהל אז בעוד 50 שנה יהיו 5 קבוצות עם קהל ומשם כבר לא תהיה דרך חזרה. במצב הנוכחי בלתי אפשרי לקבוצות שאין להן קהל לגדל דור אוהדים חדש, שום דבר לא מושך ילד להפועל רעננה שיש לו את בלומיפלד רבע שעה מהבית או להפועל עכו שיש לו את סמי עופר חצי שעה מהבית. הסיכוי היחיד לגדל דור אוהדים חדש זה כמות הצלחות מטורפת לאורך שנים ולא הבלחה של שנה-שנתיים.

לא מסכים לגבי הכביכול ליגה סגורה לקבוצות חזקות ועשירות עם קהל, קודם כל כי זה פשוט לא נכון ואין קורלציה אמיתית בין שני הנתונים.
    אפשר לבחון אפילו רק את העשור האחרון, הפועל תל אביב הגיעה לפירוק וירדה ליגה, בית"ר ירושלים לא הייתה רחוקה משם, מכבי נתניה הגיעה לפירוק וירדה ליגה, הפועל פתח תקווה הגיעה לפירוק(פעמיים!), ירדה ליגה וסוגרת כבר עונה שלישית ברציפות בפלייאוף התחתון של הליגה השנייה.

ומנגד הפועל רעננה שעד העונה הייתה אחת הקבוצות היציבות ביותר בליגה, במ.ס אשדוד כבר מזמן אין קהל ולהוציא גיחה קצרה בלאומית ב-15/16 היא שומרת על יציבות כבר 20 שנה כולל הגעה לאירופה, כנ"ל לגבי קרית שמונה שעלתה לראשונה ב-2007, ירדה ב-2009 וחזרה כעבור שנה כדי לזכות באליפות שנתיים מאוחר יותר וגביע המדינה לאחר שנתיים נוספות.

כל הנתונים האלה מראים שמה שמשפיע על הצלחות מקצועיות של הכדורגל בארץ זה ניהול, ניהול ושוב ניהול. תביא את כל הכסף שבעולם, עם כל הקהל שבעולם, אם לא תדע לנהל את כל המנגנון שום דבר לא יעבוד לך.

לא רציתי להשתמש במכבי הרצליה כדוגמה בהודעה הזאת אבל בכל זאת, הקבוצה ירדה ליגה לפני שנתיים אחרי 29 שנים בשתי הליגות הבכירות, הקורונה הצילה אותה מירידה לליגה ב', ומה שהביא את הקבוצה למצב הזה זה אך ורק הניהול שלה בשנים האחרונות, אי אפשר להתכחש לזה שאדם קיבל בקיץ 1999 קבוצה של 6 עונות ברציפות בליגה ראשונה והביא אותה מרחק עטלף סיני מליגה רביעית, אותה קבוצה, אותו אצטדיון, אותה חבורת דבילים שהולכת אחריה לכל מקום, אותו אדם.
    ניהול, ניהול, ניהול.

תקטין את הליגה לשמונה קבוצות, בבקשה:
    סתם לדוגמה, מצב שבהחלט יכול לקרות, קבל את עונת 24/25:
    מכבי תל אביב, מכבי חיפה, הפועל באר שבע, קרית שמונה, רעננה, אשדוד, חדרה ומכבי פתח תקווה.
    ליגה מרתקת שתפתור את כל הבעיות והחולי של הכדורגל הישראלי, עשרות אלפי צופים בכל משחק וכדורגל ברמה אחרת.

אני לא מנסה להוריד לרגע את החשיבות של קהל אוהדים גדול בקבוצת כדורגל, יש לו חשיבות עצומה אבל בשורה התחתונה, אם אתה מספיק מקצוען וטוב כדי להגיע להצלחות גם בלי זה, אין לאף אחד זכות לערער על זה ולטעון לרגע ש"אין לך זכות קיום".

הלוואי והיה לקבוצה שלי הרבה יותר קהל אבל יש בזה גם צדדים חיוביים, אתה יודע מה זה להגיע לאצטדיון 3 דקות לפני משחק ולראות כל כך הרבה מקומות חנייה פנויים, תענוג.
    או למשל להגיע למשחק ביום גשום ולמצוא כסא מקורה מתחת לגג בהתחשב בזה שיש רק 20 כאלה בכל האצטדיון.

סמואל אטו אוהב/ת את זה.
  15. אבי סנדור Member

זה עניין של דעה, אין פה נכון או לא נכון..אני באופן אישי לא מתרגש לצורך העניין מהאן בי איי או היורוליג, העובדה שהמקום של כולם מובטח פוגמת בערך הספורטיבי..ומה עם כל נושא הסינדרלות? יש יותר מרגש מזה?

מסורת בסוף זה משהו שצריך להבנות ולכל מועדון יש את הזכות ליצור מסורת כזאת.. אם היו מאמצים גישה של ליגה סגורה ומצומצמת לפני כמה עשורים אחורה, יכול להיות שמועדון כמו מכבי חיפה לא היה קיים (לא מכיר את ההיסטוריה במדוייק אבל הבנתי שפעם מכבי היה מועדון קטן וכולם אהדו את הפועל).
    ומי אמר שאם לדוגמא חדרה, שמביאה היום מספרים סבירים ביחס לקטנות, לא תתפתח בעוד כמה שנים עם אצטדיון חדש בעיר שלה למועדון גדול? למה מראש למנוע ממנה את ההזדמנות?

גם בספרד יש את אייבר, בצרפת את מונקו..לא הכל חייב להיות שואו עם אצטדיון מודרני ועשרות אלפי צופים.. הקסם שנקרא כדורגל יכול להתקיים גם בתנאים הרבה פחות נוחים..
    לדעתי אין באמת דרך להפוך משהו לא אטרקטיבי לאטרקטיבי בכח, הכל מתחיל ונגמר בתרבות ספורט שפשוט מאוד לא מפותחת בישראל..ועזוב ספורט..בכללי תרבות..בכל המובנים.