דיונים שונים בעניין השרות הצבאי.

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י ofer16, ‏2/8/03.

1. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

אז יש לי עוד סיכוי להגיע לחיל האוויר?
    לא זוכר אם סיפרתי שעשיתי שטות שבצו הראשון לא ביקשתי את החיל אבל אני מעדיף להגיע לשם מאשר למקום אחר כרגע.

2. שגיא Guest

במידה והנתונים שלך (פרופיל, קב"א) יתאימו, כנראה שתקבל זימונים למבחני טייס.

אתה צריך לפחות פרופיל 82 בשביל זה.

3. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

שחשבתי על חיל האוויר לא התכוונתי לטיס במיוחד..למרות שאם אקבל זימון זה יהיה טוב..למקומות אחרים בחיל האוויר גם נראה לי טוב.

לאן אתה רוצה להגיע?

4. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

מה הפרופיל שלך?ומה אתה רוצה לעשות בחיל האוויר?ולמה לעזאזל אתה רוצה להיות שם????זה החיל הכי דפוק שיש!!!!!!

ובקשר למצלמה לגדנ"ע...תביא מצלמה זולה תחביא בתיק,אבל תביא...זה תמיד טוב להביא מצלמה לכל מקום כזה.

5. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

הבנתי דווקא שהחיל בסדר..

6. לירן מנהל כללי מנהל כללי

בגדול, אם אתה לא טייס לא כדאי להיות בחיל האויר.

עזוה שכל הבסיסים שלהם ברמה גבוהה מאוד אבל התנאים שם (תנאי השירות אני מתכוון) לא טובים.

7. Forza Sampdoria Member

חבר'ס , אני שירתתי בח"א , אז מי שיש לו שאלות על תפקידים מסוימים וכאלה , אני מוכן לעזור ...

8. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

ממי הבנת את זה?ולמה אתה חושב שזה בסדר?זה החיל הכי דפוק שאתה יכול להגיע אליו.
    אני לא מכיר בן אדם אחד שלא טוחן שם.

9. Forza Sampdoria Member

אני חולק עלייך , זיו ...
    אני הייתי בחיל האוויר ... שתיתי כל היום קפה + ששבש ... ויש עוד המון כמוני ...
    יש גם , כאלה שטוחנים , אבל לא ל-ה-ג-ז-י-ם , אחי ! http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/rolleyes.Xxx

10. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

בדרך כלל זה ידוע שאנשים בחיל הזה טוחנים
    השבת לשניים בבסיסים הסגורים שם.
    האבטשים שבאים בכמויות אדירות,המטבחים,שמירות ועוד כל מיני תורניות מופלצות כאלה.
    חוץ מזה שברוב הבסיסים יש גם משמעת חזקה.

עדיף להיות בחיל הירוק.

11. -94- Member

שלום לכולם. אני רוצה לעשות דיון על כל מיני דברים ולבטים שיש לאנשים פה בעניין השירות הצבאי. כל מיניד ברים שאתם בטח כבר חושבים עליהם. כמו ג'ובניק, קרבי, עתודאי וכו'. או כל מיני דברים שאחרי זה תחשבו עליהם כמו מ"כים ותיקות קצונה. כל מיני מושגים שאתם כעט לא כל כך יודעים וכו'.
    הדיון הזה הוא דיון שיכול לעזור למי שעומד להתגייס (והבנתי מיוגב שיש הרבה כאלה פה). וסתם להיות דיון נחמד. אני מקווה שהוא יצליח

כיצד הדיון התנהל?
    אני יעלה לפה בכל פעם שאני יוכל נושא כלשהו ראשי.. ואני ינסה לפי הסדר לעשות את הדיונים. אני התייחס בעיקר לשירות של חייל קרבי בגדודים כי שמה אני נמצא ואני יכול לתת לכם הרבה אינפורמציה על זה. לפעמים יהיו דברים שאסור להגיד אותם מסיבות ביטוחוניות אז או שאני לא יגיד את הנתונים המדוייקים או שאני יגיד בכוונה מוטעים אבל הם לא יהיו כל כך משנים כליפיכם.

12. לירן מנהל כללי מנהל כללי

יש כבר דיון די גדול על כל מה שקשור לצבא.

13. -94- Member

טוב אז יאללה אני יתחיל עם הנושא הראשון. שהוא אחד הגדולים הראשיים ואולי השנויים ביותר במחלוקת.

הנושא הוא סוג השירות. קרבי, ג'ובניק או עתודה וכו'.

יש הרבה אנשים שמעדיפים את החיים הקלים מעדיפים לצאת כל הזמן הביתה לא לעשות יותר מידי עבודה קשה בלי שמירות בלי לסכן את החיים שלהם. פשוט חייבים לתת 3 שנים אז הם עושים את זה בדרך הקלה ביותר עבורם וזה להיות ג'ובניקים. ישנם הרבה אמוד אנשים עם פרופיל רפואי נמוך (72 ומטה) שהם לא יכולים לשרת במסגרת קרבית והם משרתים בתור ג'ובניקים. על אותם אנשים מתווספת כמות ענקית של אנשים בעלי יכולת לשרת במסגרת של קרביים אבל הם לא רוצים. החיילים שבוחרים לשרת במסגרת קרבית הם בדר"כ כאלה בעלי אידולגיה ערכים ועוד כל מיני דברים בסגנון הזה או כאלה שמחפשים הרפתקאות ריגוש סיפוק ולהרגיש שהם באמת תורמים. מלבד שתי הסוגים האלה יש את העתודאים. כאלו שהמשיכו בלימודים ולמדו מקצוע מסויים וכעט הם משרתים בצבא באותו תחום אותו למדו ומוסיפים גם שנה מעבר לכך של קבע שהיא חובה.

אוקי נתחיל עם קצת יותר פירוט מה יש בכל אחד וכו'. ואחרי זה נשאיר לכם לפתח תדיון תשאלו שאלות תגידו מה אתם חושבים ומי שפה משרת כבר במסגרת צבאית כלשהו יוכל להוסיף.

קרבי - הקרביים מתחלקים לכמה וכמה תחומיים. יש את החיילות קודם כל שזה אומר חייל האוויר הים והיבשה. כאשר הגדול מכולם הם לובשי המדים הירוקים שזה חיל הרגלים. מה שמכונה החירנקים. חיילי החי"ר עושים את העבודה הקשה ביותר אבל הם מגבלים את ההטבות הכי פחות טובות עם זה מבחינת תנאי שירות מבחינת הספקות של ציוד ושל אוכל וכו'. (בכלל בצבא.. כמה שאתה יותר קרבי אתה אוכל יותר חרא).
    החירניקים מחולקים לגדודונרים (אנשי הגדודים) וסיירות (דובדבן, מטכ"ל וכו').
    על פניו השירות באחת הסיירות הוא הרבה יותר טוב. אין שמירות תנאים טובים יותר ומבצעים ופעליות הכי טובות. הרגשה של סיפוק תמיד הרגשה של הערכה וגאוות יחידה עד לשמיים. אין ספק שהשאיפה של רוב האנשים שהם באמת מורעלי צבא זה להגיע לשמה. אבל... גם שמה יש בעיה נתחיל מזה שהביקוש בממוצע על כל מקום בסיירת הוא 12 איש למקום אחד ככה שהגיבושים שאתה עובר הם מאוד ממיינים ומאוד קשה להתקבל. עם כבר התקבלת אז השאלה לאיפה וכו'. לאחר מכן יש את הבעיה של הפחד הסיכון ביחידות האלה הוא מאוד מאוד גבוה... (יש "בדיחה" שאומרת לגבי לבנון וסיירות זה שבתמונות אסור להצמיד את הראשים כדי שאחרי זה יוכלו לסמן בעיתון עיגול מבלי למחוק את זה שלידך). אחרי שתי הבעיות האלה הבעיה הנוספת היא תקופת ההכשרה. אחרי שעוברים את תקופת המיון הראשונית שהיא עוד לפני הצבא יש לך במשך שנה וחצי עד שנתיים תקופה של מיון תקופה מאוד קשה עם מעט יציאות הביתה הרבה עבודה קשה פיזית של יצות וכאלה דברים הרבה עניין של משמעת... והרבה חרא לאכול כדי להתקבל לאותה סיירת. עם הסכמת לעבור את כל החרא הזה... אז כניראה יש לך מקום בסיירת.

אוקי לעומת הסירות כמו שאמרנו יש את הגדודונרים.... גם הם מחולקים.. נחלק את זה כרגע רק לשתיים... היחטיות והגדודים...
    לפני שנתחיל אני יתן הסברה קצרה של מה זה יח"טיות.
    היחט"יות הם יחידות שנמצאות בתוך חטיבות כמו גולני, גבעתי, צנחנים וכו'..היחטיות אלה יחידות חטיביות. שזה אומר שהם היחידה היחידה (קבוצה של אולי 100 איש) היחידים באותה יחידה שמוסמכים לאותו דבר ספציפי. אני אתן דוגמא.
    פלחה"נ גולני זה אומר פלוגת חיל הנדסה בגולני. זאת הפלוגה היחידה שמתעסקת במה שקשורה לחבלה והנדסה בתוך חטיבת גולני ובדר"כ עם יהיה משהו גדול שקשור לחבלה הם המומחים ביותר של החטיבה ואותם יביאו.
    מושג נוסף שקיים הוא פלס"ר זה על אותו עיקרון רק שהפלס"ר (פלוגת סיור) זה תמיד הדבר הכי מובחר בכל מקום.

הרצון של האנשים להתקבל ליחטיות הוא מכמה סיבות. אחד זה שיהיה לך משהו יחודי דבר שני שוב התנאים יותר טובים (מבחית יחס, ציוד שמירות וכו'..) ועוד סיבה זה בגלל שזה דורש גיבוש ואז יש לך את ההרגשה שאתה נבחרת לשמה מבין רבים שלא נבחרו. הבעיות של זה הם כמו להתקבל לסיירת רק שפה הגיבשים הרבה יותר קלים תקופת ההכשרה קצרה יותר וכו'.

אוקי ואחרונים חביבים נשארו לנו זה הגדודנרים. אלה שאתם רואים תמיד עושים מחסומים אלה שעושים תאחלס עבודה על שלום המדינה 24 שעות אלו שעושים את העבודה השחורה ואוכלים את כל החרא. על פניו להתקבל לשמה לא קשה אין גיבוש או משהו מיוחד יש תקופת הכשרה של 7 חודש.. שאתם צריכים לעבור כדי להיות לוחמים (ברוב הגדודים זה הכשרה של 07). אחרי זה אתם מוציאים מעצרים משכיבים מערבים עושים מחסומים ומה לא. על פניו ניראה שהכי פחות כדאי להגיע לשמה. אבל מי שמגיע עם הרבה רעל ורצון טוב ומבין מה הוא עושה שמה יכול "להנאות" יותר להתקדם יותר במסלול הצבאי וכו'.

--------------------------------------------------------------------------------------------
    ג'ובניקים - יש כל כך הרבה תפקידים אבל מי שג'ובניק זה בדר"כ לא מעניין אותו.
    ג'ובניק יחפש בדר"כ להיות קרוב לבית ושהיחס של יציאות יהיה כמה שיותר קרוב ל5\9 (5 יום בסיס 9 בבית). לפעמיים ג'ובניקים נופלים בתקפידים חרא בלי סיפוק בלי כלום. וגם יציאות על הפנים (כמו של קרבי עם לא יותר גרוע ואז הוא נדפק). סה"כ להיות ג'ובניק זה לא דבר טוב כמו שזה ניראה ואני מכיר המון שפשוט סובלים מזה. במשך ה3 שנים אתה עושה עבודה בלי סיפוק ופשוט עושה עבודה משרדית או כל מיני כאלה מבלי לקבל כסף (ליתר דיוק 340 שקל). אין לך שום מקום להתקדם עליו והחברים שמה הם לא כמו של קרבי. אתה פשוט שורף 3 שנים מהחיים שלך בלא לעשות כלום. לא בשבילך ולא ולמען המדינה. עם יש לך יציאות הביתה טובות אז אתה יכול להתנחם בזה למה זה זמן טוב לעבוד לבלות ופשוט לעשות חיים ואז הרווחת.
    --------------------------------------------------------------------------------------------
    עתודאי - להיות בעתודה זה בדר"כ דבר טוב. אתה רוחש ניסיון במקצוע שלמדת וזה עוזר לך להמשך החיים. הרבה אנשים גם בוחרים מה הם לומדים וככה שזה דבר שהם אוהבים. אבל כמו לכל דבר תמיד יש את החצי השני של המטבע. לפעמיים היציאות באסה היחס לא משהו החברים זה לא חברים. אתה פשוט לא נהנה מהתפקיד מהעובדה. אנשי מכונות לדוגמא.. מתעסקים בחימוש וזה יציאות על הפנים והם נצבעים בשחור כל היום... לא בהכרח כדאי עתודה רצוי לברר לאן אתה תשתייך בצבא ועם אתה רוצה לעסוק בזה בעתיד. מלבד זאת בגלל שאתה לומד יג' ויד' אז אתה חייב לצבא שנת קבע..
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

אוקי זה היה ממש על רגל אחת ככה בקיצור.. עם יש לכם שאלות ספציפיות על משהו או הערות כאלה ואחרות אתם מוזמנים ותקבלו תגובות

14. -94- Member

יש הבדל גדול בין מה שקורה בצבא לשירות הצבאי.
    עם עדין לא ניראה לך נחוץ דיון שידבר רק על השירות רק על המלצות מה כדאי לעשות וכו'..אז אתה ראשי לסגור. מה שכן אני בטוח שבדיון הגדול לא ידברו על הדברים האלה.

15. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

יש פה דיון על צבא שכולל כל דבר שיש בו דברים שקשורים למילה צבא, חיילים וכל מה שאתה רוצה. תעבירו את ההודעות הבאמת חשובות שנרשמו כאן לשם.