האולימפיאדה בסין - הדיון הפוליטי

הנושא בפורום 'אולימפיאדת בייג'ינג 2008' פורסם ע"י de Middenweg, ‏3/8/08.

1. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

אולי נרדמתי...תמיד חשבתי שבאירופה בעיקר רק סובלים ממרוקאיים וטורקים בלי שהם תורמים משהו לבחרה פה. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

gass12 - אין ספק שסין מעדיפה את המדינות השליליות בעולם, אבל כמו מה שאתה אומר, האזרחים שלהם בסה"כ שמחים שהם יכולים לחיות פה בצורה נורמלית. לדעתי אין בהם את הרצון 'להשתלט' עלינו כמו שאני רואה אצל מיליון הטורקים/מרוקאיים החיים בהולנד.

2. uri משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני חש שלא הבנת את פשר הודעתי הראשונה. אתה הצגת את מרקס ולנין כאילו שני אלה חלמו בלילות הכמוסים שלהם על הקומוניזם כפי שאנו מכירים אותו לשימצה, על השלטון הרודני, על מעשי סטאלין ואחרים. ואילו אני רק רציתי להבהיר ששני אלו היו תאורתיקנים טהורים, אשר חשבו על הסוציוליזם כזרם שאמור להפוך את החברה לשיוונית וטובה יותר, אלא שהאנשים שבשלטון - כפי שכבר טענתי בנימה רילאיסטית - הצמאים לכוח, ניצלו את הסוציוליזם כדי לשפר את מאזן העצמה שלהם, אם בעידן הקפיטליסטי זה נעשה בזכות כוח הכסף, בעידן הקומוניסטי היה זה תוצר של כוח המשטר.

אם אתה, מהרהר לך האם אני מרקיסיסט, אז אינני. אני לא מאמין שצורה רדיקלית של כל זרם, יהיה אשר יהיה, הוא הנכון והצודק, מכאן גם שאינני חושב שסוציליזם הטהור הוא הנכון, אך גם לא הקפיטליזם הוא זה אשר יגאל אותנו מהשעבוד, כי גם זה בצורה הקיצונית שלו כפי שאנו חיים אותו בעידן של עכשיו, שולל מאיתנו את החרות והחופש. לא שיש לראות בי אנכריסט וניהיליסט, ממש לא (אולי טיפה), אם כבר אז אני נענה להגדרה של ריאליסט, רציונליסט, אידיאליסט ואקזיסטציוניסט, אבל זה כבר לדיון אחר. אני סבור שהאמת נמצאת איפשהו באמצע. אך כיוון, כפי שכבר כתבתי, אנחנו נמצאים בנקודה מאוד קיצונית על גבי הסקאלה לכיוון הקפיטליזם, אני חושב שיש לבקר את החברה בעייניים מרקיסיסטיות ולניניסטיות על מנת לנסות ולמשוך את החברה לאיזור האמצע, אך כפי שניתן להבין מדברי עד כה, אם אחיה עוד שנים ארוכות מאוד, ואני בספק, ואזכה לראות מהפכה (שאני סבור שתקרה ביום מן הימים מכוח המחזוריות של החברה) ואת החברה הופכת לסוציליסטית מרחיקת לכת, אהיה הראשון לבקר אותה בעיינים קפיטליסטיות. אם כי תיקון נוסף, אין לדעתי לראות את החברה כסקאלה, אלא כהר בו אנו נמצאים בצידו האחד ומנסים לדחוף את החברה לפיסגה, שהיא האמת, הפתרון וההישג, אך כיוון שחברה לא לעולם לא עומדת סטטית, כי אם דינמית ומשתנה, כמו האבן של סיזיפוס מהמיתולוגיה היוונית, כך גם החברה לעולם לא תעמוד בראש ההר, אלא תדרדר מטה לכיוון התחתית בצד השני ואנחנו שוב נצטרך לדחוף את האבן לפיסגת ההר, וחוזר חלילה וכך אני גם סבור שמתנהלת ההיסטוריה של החברה האנושית, בצורה מחזורית, ואילו אנו התופסים חלק קטן מהזמן שבהיסטוריה די לנו במאבק אל הפסגה כשלעצמו.

להאיר את עיינך בכל הקשור לקומוניזם-קפטיטליזם של סין אני ביכולתי, למרות שלי דווקא יש מן הריכוז לקרוא ספרים ומאמרים, במאורעות סין לא התנעניינתי מספיק כדי ללמוד ולדעת יותר ממך. אבל כמוך אשמח אם מישהו כאן ישפוך קצת אור.

3. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

המהפכה המדוברת היא החלום הרטוב שאני בספק גדול בניגוד אליך אם תצא אי פעם לפועל. אולי הקאפיטליזם ביום מן הימים יאבד רגליו וידיו ויקרוס אפילו ברמה העולמית, אבל זה לא אומר שנקבל חברה שוויונית, כי תמיד יהיו אנשים שינצלו את המצב ויחזיקו בהון העולמי בעצמם בצורת משטר חדשה או ישנה כזאת או אחרת. לכן, לעולם לא יהיה לך את הצורך לבקר משטר שכזה בעיניים קאפיטליסטיות.

ובעיניים יותר אופטימיות, ברגע שיהיו ניצוץ ראשון של תקווה למהפכה נגד הפשע המאורגן הגדול בעולם - הקאפיטל, אני שם.

Viva, Viva...La Revolution!

נערך לאחרונה ב: ‏5/8/08
  4. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

uritotti, אני מאד אהבתי את התגובה האחרונה שלך. אני בהחלט מסכים איתך, אולי קצת משעמם לדיון, אבל הבאת טיעונים מצויינים. אני יכול לספר לך שלפני המלחמה בהולנד הרבה יהודים היו קומיניסטים, אחד שכזה היה הדוד ז"ל של אימי. אני בהחלט יכול לתאר לעצמי שאנשים כמו מרקס ולנין קצת חשבו אחרת על הנושא מאשר סטאלין, פול פוט, החבר'ה בוויאטנם, מאו צה טונג, פידל קאסטרו, הוגו צ'אבס ואחרים. העניין הוא איפה לדעתך העניין השתבש לגמרי אם מדברים על הדיכוי של אנשים שחשבו אחרת? אפשר להגיד שסטאלין היה הראשון שהפך את הקומוניזם למשהו רע? אגב בארץ נדמה לי שבמשך שנים ראינו דוגמא של קומיניזם חיובי, הקיבוצים, כולם היו שווים...

בכל מקרה אני לגמרי יכול לזהות איתך כי לדעתי הקפיטליזם בהרבה מקרים לגמרי איבד את הכיוון. יש אנשים שעובדים לא פחות קשה מעורכי דין, אפילו עבודה פיזית הרבה יותר קשה, אבל המשכורת שלהם הרבה יותר קטנה. למה שאיש שעובד בסלילת דרכים או מדרכות מקבל כל כך מעט כסף לעומת מקצועות אחרים? אז הנה אולי יש בי גם קצת קומיניזם http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/cool.Xxx

גם נושא חופש הביטוי בדמוקרטיה לדעתי כבר מזמן איבדה את המשמעות כשבמערב הקיצונים החליטו שחופש הביטוי אומר לקלל, לזלזל באנשים אחרים, להסית נגד יהודים ולאומים אחרים וכו'. בארץ יש את הפתגם הנהדר, "דרך ארץ קדמה לתורה". אז אולי הגיע קצת הזמן לשנות את הקטע הזה?

5. King Kenny Member

תקרא על מרקס ולנין, תקרא דברים שהם כתבו ותבין למה הם התכוונו.

6. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

קראתי. לאיזה חלק בדיוק אתה מתכוון?

7. King Kenny Member

הציטוט שהבאתי שם היה של de Middenweg וההודעה הייתה מכוונת אליו, לא אליך.

8. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

אני יודע ובכל זאת, למה אתה מתכוון שאתה אומר 'תקרא על מרקס ולנין, תקרא דברים שהם כתבו ותבין למה הם התכוונו.'? על איזה חלק בדיוק של הדברים?

9. King Kenny Member

אני מתכוון שמרקס ולנין חשבו על הקומוניזם והסוציאליזם הם לא התכוונו שזה יהיה דיקטטורה, כל הרודנים קומוניסטים החליטו לקחת את זה למובן של דיקטטורה.

10. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

100%. זה כבר נאמר בדיון.
    הכוונות שלהם היו תמימות בניסיון לבנות משטר הוגן ככל האפשר. מה שבעצם נלקח מהרעיון שלהם לאחר מכן, זה רק שיטות איך לגרום לעם להיות שווה (עני) ולשמור על ההון בידיי השלטון. כל תאוריה טובה מסתבר אפשר לקחת ולבנות סביבה משהו רע. הנזק שהרוסים והסינים עשו ועושים לתאוריות של מרקס והגל הן כמעט בלתי הפיכות. אולי עוד כמה דורות יצליחו לראות את הדברים באור אחר, יבינו שאין קשר בין מה שמרקס ראה לבין מה שרוסיה עשו בפועל.

אומנם גם מרקס דגל באלימות פיזית ואמר זאת בפרוש. הדרך היחידה לשנות את המשטר היא באלימות, כי הקאפיטל הקים צבא לוחמים כי לשמור על עצמו, לכן האלימות היא הדרך היחידה להפיל משטר רשע שעצמו אלים.

11. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

והנה יצא החתול מהמרצע...(או השק או מאיפה שהוא הסתתר)
    שוב פעם מגיעים לאידאולוגיה שרוצה לשנות דברים באלימות. לא כל דבר צריך להשתנות ע"י אלימות, לדעתי הקפטליזם במהותו לא אלים. עכשיו יגידו שהדוגמא הבולטת היא כמובן ארה"ב שרוצה את כל המזרח התיכון בשביל עצמה (נפט), אבל נדמה לי שבוש נכנס בעירק רק אחרי הפיגועים בניו יורק. שלא לדבר על אפגניסטן כי שם בכלל אין נפט (או בוש רוצה למכור לאזרחיו אופיום כדי לצאת לעוד מלחמה כפי שאולי צ'אבז יגיד?) וההתקפה על המדינה נעשתה אם אינני טועה גם ע"י נאטו או באישורו כי היום יושבים שם כוחות בינלאומיים.
    אז בקיצור אבי הקומוניזם דגל באלימות לכן אולי הדרך לא קצרה למצב שראינו בעשור האחרון שבהם המדינות הקומוניסטיות שולטות בטרור כדי לקבל את מבוקשן.

12. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

כאשר בוחנים מספיק את הקאפיטל וכל דרכיו לגונן על עצמו, מבינים שברגע שיהיה מספיק אנשים שירצו להפסיק את הפשע המאורגן הנ"ל, אז אוטומטית ינסו המדינות הקאפיטליסטיות להגן על עצמן עם הכוח שיש ברשותן ובו השקיעו את מירב ההון שלהם (צבא, משטרה, מוסדות, חוקים וכו'). זה אומר שהם הראשונים שישתמשו בכוח כדי להמשיך לשלוט, לכן הדרך היחידה לצער מרקס הייתה ששינוי המשטר בסופו של דבר יגיע (אם בכלל) רק אחרי הרבה שימוש בכוח הזרוע של הצדדים. זה מלחמת הקיום של אנשי ההון למען ההון שלהם ומלחמה של העם נגד אי הצדק באיך שהם שולטים בנו איתו.

13. Number 8 Member

מה העולם אומר על מתקפת הטרור שהייתה בסין?

14. cazzo Il Capocuoco

לא קשור בדבר למה שקורה בבייג'ינג, קצת תשומת לב, זה הכל. קאשגאר היא עיר שנמצאת בצד השני של סין {איזה שלוש שעות של הפרש נדמה לי}, באמצע איזה מדבר שנקרא טאקלאמגאן. אסור לשכוח שהמקום הזה מאוכלס ע"י אויגורים {מונגולים-טורקים שדתם היא סונית}. הממשלה הסינית האשימה את האויגורים ואת הארגון המילטנטי מוסלמי שנתמך ע"י המיעוט הזה בסין. מטרתם היא להקים מדינה עצמאית ומוסלמית בתוך סין, שנקראת מזרח טורקיסטן.

אגב, מישהו שם לב שזה הדיון הכי פורה. סיבה מצויינת לעובדה שרק הכדורגל במשחקים מעניינים אותי.

נערך לאחרונה ב: ‏6/8/08
  15. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

זה מאוד זמני שהדיון הזה הוא הכי פורה. מה גם שהוא גלש לדיונים שלא קשורים לספורט בכלל. זה כי לא התחילו עדיין תחרויות ואין הרבה מה להגיב.

דיון הכדורסל יקח בענק כמו תמיד את מירב העניין והאיכות כמו שקרה בשנתיים האחרונות עם דיון ה NBA http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

נערך לאחרונה ב: ‏6/8/08