האם אנחנו לבד פה?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏12/5/04.

1. Barcik Member

העניין הוא שכמה שיש הרבה כוכבי לכת, ככה הסיכוי שיהיו ברגע נתון כל התנאים להיווצרות חיים נמוך. אז הסתברותית, זה מצטצמם, לפחות חלקית.

2. Ampelmann Member

ההפך!
    יותר כוכבים- יותר סיכוי. בוא נגיד שהיחס ליצירת חיים הוא שרירותי- 1:1000
    עכשיו, מה הסיכוי לחיים על 100 כוכבים? 10% לא?
    ועל 10000...הבנו?
    אבל זה באופן שרירותי.
    באופן לא שרירותי אולי הסיכוי לצורת חיים נמוך בהרבה, אבל אל תשכח שצורת חיים אבולוציונית נורמלית נוצרת כתוצאה ממשהו ומתאימה את עצמה לסביבה, לא ההפך! לכן הסיכוי בכלל לא קשור למספר הכוכבים, לפחות לא סיכוי הקיום, סיכוי ההישרדות כן.

תוספת קטנה:
    במהלך השנים התפתחו הרבה תיאוריות קונספירציה (רובן המכליל בארה"ב!) שטענו בין לבין שניל ארמסטרונג מעולם לא הגיע לירח וכי השידור הוא רק סרטון שהופק באולפני יוניברסל סטודיוס בהוליווד (כולל מי שהיה מוכן להישבע שהיה אחד מאנשי הסט!). הרחבה לתיאוריה הזו אף טענה שהסרטון נועד לטייח את העובדה שהחללית נשלחה לירח אך מעולם לא חזרה (איבדה את הדרך/נחטפה בידי חייזרים- תחליטו בעצמכם). אחת התיאוריות החזקות ביותר מספרת כי חייזרים אכן ביקרו בכדה"א, לפני לא מעט מאות בשנים. לא פעם מתוארים ניסים בדתות שונות, דברים טבעיים שגם הגיאולוגים הטובים ביותר התקשו להסביר. אמנם דעתי בתיאולוגיה היא שרובה בגדר סיפור בדיון שמטרתו ליצור סדר חברתי (אני ארחיב את התיאוריה הזו למי שרוצה בנפרד) אבל הדבר נתן לא פעם את הבסיס לטענה שחייזרים או אנשים מהעתיד הגיעו לימי קדם ונתנו בהם אותתותיהם, אל מול חוסר העונים של בני-האדם שאולי, באמת, האמינו שהם חווים התגלות אלוהית. את אחת הטענות המחזקות ביותר לתיאוריה הזו אני מזמין אתכם לחפש דווקא בתנ"ך.
    ספר יחזקאל, פרק א', פס' א'. שימו לב לתיאור, שימו לב למעבר החד מיד בסופו ולעובדה שמעבר לזה, אין שום איזכור כלשהו לכל הסצינה בשום מקום אחר בתנ"ך (שלרוב מסביר את הסיפורים שלו ולא סתם זורק שני עמודים לאוויר).

3. Barcik Member

צר לי לאכזב אותך, אבל גם יש כמות מוגבלת של כוכבי לכת.

באשר לחלק השני, כידוע כדי להדליק אש קודם כל צריך ניצוץ. העובדה שאותו ניצוץ נוצר בכדור הארץ מקרית לחלוטין. היו צריכים לקרות הרבה מאוד דברים באותו רגע נתון לפני מיליארדי שנים כדי שיווצרו צורות חיים חד-תאיות.

4. Ampelmann Member

מה זה משנה? די לסתור את עצמך!
    חוצמזה, בוא נחזור להסתברות. אם יש מיליארד כוכבים (וסביר שיש יותר) וידוע לנו שכאן נוצרו כל התנאים ליצירת, למה שבאחד מהם לא יווצרו גם?
    ישמצב, לא? תודה.

5. Barcik Member

עכשיו, בוא נניח שיש לנו מיליארד כוכבי לכת. לעומת זה, לכל כוכב לכת יש סיכוי של אחד למיליאד להיווצרות חיים (ואני באמת סתם זורק מספרים כי אני לא יודע, אבל זה מאוד יכול להיות ככה). חישוב קל מביא לנו שבאחד בדיוק מאותם מיליארד כוכבי לכת. ואלה אם מי שכותב את השורות האלה הוא סקריפט ממוחשב, זה פה.

6. Ampelmann Member

תראה, באריק, אנחנו יכולים לשבת כאן ולהמשיך לזרוק מספרים נכונים עד מחר. השאלה היא, ככל הנראה, למה אנחנו רוצים להאמין. אני רוצה להאמין שהמספרים מדברים על סיכוי גבוה ואתה מעדיף להסתמך על זה שהתיאוריות המופרכות שלי הן בולשיט בלתי-אפשרי. אז בוא נסגר את זה שנרצה או לא-נרצה, סיכוי קיים. ממומש או לא ממומש- כרגע אנחנו לא חכמים מספיק לקבוע.

7. Barcik Member

אני כלל לא טוען שאתה טועה. אבל לאמר ש"יש טריליוני כוכבי לכת, בטח יש איפשהו חיים", זה מצביע על התעלמות מצד אחד של המשוואה.

8. tiktin Member

שתיכם שכחתם פרט חשוב: הזמן.
    כמה זמן העולם הזה קיים? אומרים שהסלע העתיק ביותר שנמצע על פני כדור הארץ הוא בן 12 מליארד שנה. סביר להניח שלא הרבה אחרי זה התחילו להתפתח יצורים חיים כי בעצם היו פה את כל התנאים. לאט לאט כוכבים מתפוררים וכוכבים מתפוצצים ויוצרים תנאים חדשים. אי אפשר לנחש כמה כוכבים קימים,כמה כוכבים מתפוצצים וכמה כוכבים מתפררים ונבנים מחדש אבל מה שבטוח שלפחות בעוד אחד מהם יש את אותם התנאים שיש פה או כדור שיש בו תנאים שיצורים אחרים יכולים להתקים בו.

9. Engel Del Madrid Member

אם 11,999,000 שנה הם "לא הרבה זמן" בשבילך, אז כן.
    היצורים החיים הראשונים הם רק בני מיליון שנה.

10. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא יודע לגבי הסלע, אבל העולם בן 3 או 4 מיליארד שנה, לא זוכר בדיוק. כמובן שבהתחלה לא היו שם תנאי חיים, סתם כדור גזים, חוץ מזה שזה לא רק התנאים אלא גם הפוקס הזה שאיכשהוא ילד חיים, מה שבעצם הטיעון הגדול ביותר של כל הדתיים מול המדע, ברגע שיצליחו איכשהוא להוכיח את המקרה של 1 ל טריליון סיכויים האלה, אפשר יהיה סוף סוף להוריד את התנ"ך, הקוראן והברית החדשה למקום אליו הם שייכים. אבל אני סוטה (לא כותבים ככה נכון?) מהנושא, הנקודה היא שחיים יש בערך מיליארד שנה אם אני לא טועה, אדם קדמון קיים כמיליון שנה..

עכשיו יש משהו בקטע של הזמן הזה, תחשבו שלפני מיליארד שנה בערך כוכב לכת ממש כמו שלנו בדיוק סיים את חייו, מעניין אם גם להם היה כדורגל http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/biggrin.Xxx

11. Alexander Hleb Member

לא יודע מה עם כוכבים אחרים, אבל על הכוכב הזה הכדורגל קיים הרבה יותר זמן ממה שאתם חושבים
    http://www.kiddiesoccer.com/images/dino.Xxx

12. tiktin Member

יכול להיות מצחיק לעשות משחק נבחרת "כדור הארץ" נגד נבחרת "כוכב הלכת טיזי"