הביטלס

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Monkey D.Luffy, ‏7/11/06.

1. THE STRETFORD END Member

לא משם צמח אחד השירים הגדולים של הביטלס,
    התותים שלי...אני כבר לא זוכר ממי שמעתי את זה לראשונה.

אגב,אני מת על תותים,בעיקר עם שמנת כשמפזרים סוכר מלמעלה.

2. Waters Member

דווקא את המוזיאון עצמו לא ממש אהבתי. די פשטני אבל לא יודע מה אפשר לצפות ממוזיאון על להקת רוק.

3. THE STRETFORD END Member

אני מסכים שהמוזיאון לא מי יודע מה מרשים אבל היו שם כמה פריטים מקוריים אז זה תמיד נחמד לראות,
    חוץ מזה הוא נמצא באלברט דוק,אחלה איזור להסתובב בו ככה ששווה ללכת.

4. Barcik Member

גיא,

אנחנו מדברים על דברים שונים.
    אתה מדבר על עמידות הפופולריות של הביטלס. פה, אי-אפשר להטיל ספק. אבל אני מדבר על העמידות המוזיקלית, ואת המבחן הזה הביטלס לא עוברים לטעמי. מה שפעם היה חדשני שמעת מאז עשרות אלפי פעמים, וכיאה לאבולוציה - בגרסה משופרת. הסגנון הפופי, יחד עם הפופולריות וההצלחה העצומה, הביאו לכך שהביטלס הועתקו פעם או עשר יותר מדי, מה שפגע במוזיקה שלהם. היום, ואומנות אפשר לשפוט אך ורק לפי הסטנדרטים של ההווה, המוזיקה שלהם נשמעת נחמדה וחביבה, אך רחוקה מגדולה של ממש. להבדיל מהמיתוס סביבם, המוזיקה של הביטלס היא לא timeless.
    אני אבהיר את עצמי על דוגמא, דווקא על Deep Purple. השיר הפופולרי ביותר של הלהקה הוא Smoke on the Water, וסביר להניח כי נשמע אותו בתחנות רדיו גם בעוד 50 שנים. הפשטות שלו, בצוותא עם המיתוס והנוסטלגיה סביב השיר, יגוננו עליו נגד חילופי האופנות התכופים. אבל מוזיקלית, היום, הוא לא יותר מסתם שיר טוב. פעם זה אולי היה חדשני, אך מאז שמענו את האלמנטים שבו בכל כך הרבה אופנים ש- Smoke on the Water פשוט לא יכל להשאר גדול. לעומת זאת, Child in Time לא איבד כמעט דבר מאיכותו ב- 35 השנים האחרונות. כנראה בשל היותו אוף-מיינסטרימי, אמנים לא אצו לחקות אותו ואיכותו לא נפגמה. מעבר לכך, המבנה המוזיקלי שלו והסאונד הרבה יותר קשים לשחזור מאשר Smoke on the Water.

5. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

בוריס, אנחנו מדברים על אותו דבר.
    הפופולריות של הביטלס לא נובעת משום דבר מלבד המוזיקה המצויינת שעשו. הם לא חתיכים שמשווקים את עצמם דרך חיצוניות, הכלי היחיד שעומד לרשותם הוא המוזיקה שלהם, והעובדות הן שתמצא עד היום פריקים בדיזנגוף סנטר קונים שרשרת של צוללת צהובה או הולכים עם טי שירט של לנון. המוזיקה שלהם חיה עד היום, ועד היום תשמע אומנים מתראיינים ואומרים שהם חשבו על Let it be כשיצרו שיר. סתם דוגמה מאומן שאני לא אוהב בכלל, רובי וויליאמס זקף אלבום לזכות ג'ון לנון ואמר שטחן שירים שלו לפני שיצר את הדיסק שלו שכולו בהשראתו (לכאורה כמובן, אבל בכל זאת - אומן אולי הכי פופולרי באירופה בימינו). אם זה לא נחשב מעבר מבחן הזמן - אני לא יודע מה
    אתה כנראה עושה בדיוק את הטעות שאתה מדבר עליה - המיינסטרים אולי מציג לך את הביטלס כלהקה שהוציאה את ob-la-di, ob-la-da ואת all you need is love, אבל הביטלס הם הלהקה שיצרה את הפסיכדלי בריבולבר סרג'נט פפר, שהכניסה אינספור ז'אנרים לרוק באלבום הלבן, שלקחה את הרוק הכבד קדימה עם Helter Skelter ושהראתה איך שיר ארוך יכול להיות מורכב מכמה קטעים שונים באופיים באבי רואוד. אלה ציוני דרך אדירים, אלה יצירות אמנות במלוא מובן המילה, קשה לדמיין איפה היו כל כך הרבה ז'אנרים ללא התרומה הזאת. בסופו של דבר - הכל מתנקז אליהם באיזשהי רמה. אם זה לא נחשב עובר את מבחן הזמן, אני לא יודע מה. לומר ש-Child in time עובר את מבחן הזמן ו-A day in a life, למשל, לא, זו כבר השקפה מאוד לא אובייקטיבית בעיניי, ואני חושב שרוב האנשים שמכירים את שתי הלהקות גם יגידו לך שזה לא נכון.

6. Barcik Member

באותו המקום תמצא עשרות אנשים ששילמו 30 ש"ח עבור חולצה עם דיוקנו של צ'ה גווארה ומכריזים על עצמם כמעריצים של המהפכן, האם זה הופך אותם לקומוניסטים?
    סביב הביטלס, כמו צ'ה, יש מיתוס. זה יותר ממספיק כדי להחזיק אותם במעמדם.

ופה את חוזר אחורנית. ברור כי החשיבות ההסטורית של הביטלס עצומה, אך זה לא סותר כלל את כך שהם הספיקו להתיישן היום. מבחן הזמן למוזיקה פשוט מאוד: היום להקה מתחילה מוציאה את A Day in the Life וזה שיר נחמד אך שגרתי. שמענו את הסגנון הזה, שמענו את הביט הזה, שמענו את המבנה המוזיקלי הזה, שמענו את סוג השירה הזה. אותה להקה מוציאה את Child in Time וזה מאסטרפיס.

7. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

נו באמת. מה שבעצם אתה אומר זה שאם דיפ פרפל היו פופולריים כמו הביטלס אז הסגנון היה מיינסטרים
    אז אתה אומר שבגלל שדיפ פרפל, מה לעשות, פחות מוכרים מהביטלס זה אומר שהם יהיו יותר רלוונטיים היום, פשוט כי שומעים אותם פחות ואז זה יהיה חדשני? אין בזה שום הגיון.
    בסופו של דבר שתי היצירות נעשו ואם יעשו משהו דומה לזה זה יהיה דומה לדבר שבהשראתו עשו אותו. שניהם לא מוצרים חדשניים. אני לא מבין את ההבדל בין לעשות את Child in time פעם נוספת ללעשות את A day in a life פעם נוספת. שניהם נעשו כבר. ואין שום הבדל.

גם הפריק שקונה ב-30 שקל חולצה הוא בסופו של דבר תוצר של תופעה. עצם העובדה שהביטלס היו תופעה כל כך גדולה שמשפיעה עד היום, אומרת הכל. יש לזה סיבה. הסיבה לזה היא המוזיקה שלהם.
    בוריס, אתה לא חייב לאהוב את הביטלס, אבל קצת אובייקטיביות.

8. BK-H Member

הביטלס להקה אדירה!
    אני מכיר אותם מגיל מאוד צעיר, כי פעם היה לנו פטיפון והיה לנו תקליט שלהם(האלבום הלבן) וכל הזמן הייתי שומע אותו, וגם ראית את הצוללת הצהובה בגיל דיי צעיר וממש אהבתי את הסרט.
    אני דיי מסכים איך שהם אחת הלהקות היותר טובות שהיו אבל אני לא חושב שזה משהו שצריך לדבר עליו בשיעורי הסטוריה, אנחנו צריכים ללמוד על השואה ועל הציונות והכל ולא על להקות ששינו את פני המוזיקה.

9. Monkey D.Luffy Member

כמה שאתה צודק, אבל ד'א, אני חייב לציין: הביטלס לא הופיעו כאן בארץ מעולם משום ששר החינוך באותו זמן (אבא של יוסי שריד), חשב שהם משחיתים את הנוער והם פופולריים לא בזכות המוסיקה אלא בזכות מראם החיצוני http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/dry.Xxx כמה אטימות באדם אחד.

ניתן לשמוע את אבא שלי מקלל אותו עד היום ד'א.
    בעניין האלבומים, אני חושב שהכי אהוב עליי הוא סרג'נט פפר אבל אני לא סגור על זה כי חוץ מה2 הראשונים, כל אלבום לוקח אותי למקום אחר ופשוט 'ממסטל' אותי מבחינה מוסיקלית. אני אשמח מאוד אם הביטלס יחזיקו מעמד בתחנות רדיו ובתודעתם של בני האדם גם עוד 200 שנה, אבל בזמן שהפופ הופך לזנותי יותר, ורוק הוא לאט לאט פופ בעצמו, ופאקינג פאריז הילטון מתחילה לשיר, מוציאה אלבום ובכך למעשה לא מותירה כל תמימות בז'אנר - אז יש מצב שאותה כריסטינה אגילרה שהזכירו בציניות בתחילת הדיון, תשאיר חותם חזק יותר בתודעתם של בני האדם בעוד 100 שנה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/dry.Xxx
    אני מגזים, אבל על מנת לשמר את מורשת הביטלס אז צריך לפחד מהסינריו שהמצאתי כרגע. הביטלס הם גדולי המוסיקה במאה ה20 בעיניי, שום להקה אחרת. תמיד כשהם לקחו הפסקות קצרות מאלבום לאלבום ניראה היה כאילו המוסיקה, לפחות בבריטניה, כבתה וכבר לא לוקחת כותרות. פתאום, באנג! סרג'נט פפר יוצא, כולם באטרף - וטונה של להקות קמות לתחייה לאחר מכן עם אלף ואחת חיקויים (*שיעול*רולינג סטונס עם האלבום סאטאניק מסג'ס*שיעול*), שוב רווח של כלום בעולם המוסיקה, ובאנג! הווייט אלבום. (היה את מג'יקל מיסטרי טור אבל בדומה לילו סאבמרין, זה סרט ספיישל ששודר בביביסי אז האלבום הזה נחשב לפסקול).

10. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

יש לך טעות. מג'י'קל מיסטרי טור משקלו אינו כשל הצוללת הצהובה, אם כבר משקלו כ-Help או Hard day's night. כי בניגוד לצוללת הצהובה שהוצא ללא כל השתתפות של הביטלס (בסך הכל סרט אנימציה עם דמויותיהם, שמותיהם והשירים שלהם - בניגוד למה שחושבים - אף "חיפושית" לא השתתפה בדיבוב הסרט!) ובסך הכל צורפו 4 סינגלים שלהם ו-2 שירים מאלבומים קודמים כתוספת לפסקול הסרט שבכלל הולחן ע"י ג'ורג' מרטין, Magical Mystery Tour (מופתי, אולי הדיסק הכי אנדרייטד שלהם) היה סרט של הביטלס שהוצא בעקבות האלבום - בדומה ל-Help ו-Hard Day's night. אגב, מלבד האחרון כל הסרטים של הביטלס מיותרים וטיפשיים להפליא.

11. -=Messi=- Member

אגילרה יותר מוכשרת מלנון.

12. Waters Member

ארתור, גידלת קהל מעריצים הא...

13. -=Messi=- Member

אגילרה יודעת לעשות יותר דברים ממנו, אתה לא יכול להתווכח.

14. Waters Member

נערך לאחרונה ב: ‏10/11/06
  15. -=Messi=- Member