הליגה הרוסית: צסק"א תנסה להגן על התארים

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Captain Canada, ‏22/7/12.

 1. Captain Canada

  Captain Canada משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏17/11/10
  הודעות:
  2,925
  לייקים שהתקבלו:
  274
  [​IMG]

  "ביצת האוליגרכים", "טורניר ממשלתי", "כר פורה למעשי שחיתות": כך מכונה הליגה הרוסית הבכירה בקרב מרבית חובבי הכדורגל בעולם. אותם חובבים גם גורסים כי אין בעולם טורניר כדורגל אשר יצר לעצמו תדמית כה רעה וגועלית כמו הליגה הזו. ובכן, חשוב לנצל את במה זו כדי להעמיד את בני האדם המדוברים על צדקתם. אכן, בימינו אנו, הפכה קבוצה רוסית בכירה אשר "ניהול שפוי ומפוכח" מהווה את שמה השני למחזה נדיר עד כדי גיחוך; בימינו אנו, קשה יהיה לחובב כדורגל רוסי להימנע מספקולציות על מידת טוהרו של כל משחק שני - פשוט משום שהניסיון לימד אותו שהמושג הזה אינו קיים בענף; בימינו אנו, קשה שלא לסלוד ממחלת הסרטן ממנה סובל הכדורגל האירופי: אוליגרכים המולטי מיליארדרים המשתלטים על מועדוני פאר והופכים אותם לצעצועים יקרים במחי יד - ועל אחת כמה וכמה שלא לירוק בגועל למראה הליגה אשר טומנת בחובה את שורשו המרכזי של הגידול. ובכל זאת, בין שלל התיאורים הלא מחמיאים המוצמדים לענף הספורט הפופולארי במדינה הגדולה בעולם (בצדק, כאמור) - הכדורגל הרוסי עדיין חי, בועט ונושם. בדיוק משום כך נפתח דיון זה, אשר מהווה הזדמנות פז להעניק לחובבי הכדורגל הרוסי את הבמה הראויה להתמקד במשחק האהוב עליהם ולדון בעניינים הנלווים למה שקורה על המגרש. כעת, כולנו תקווה שהחזון הזה אכן ירקום עור וגידים - ונזכה לדבר כאן בעיקר על כדורגל, ולא על מה שמסביב.

  העונה הקרובה טומנת בחובה שינויים רבים. תהיה זו השנה הראשונה בה הליגה תשוחק במתכונת הקיץ, האופיינית לליגות במערב אירופה: 16 קבוצות פתחו אתמול (והיום) במסע של 30 משחקים - שיכללו צמד מפגשים (בבית ובחוץ) מול כל אחת מיריבותיהן - כשבסופו תוכתר האלופה החדשה (שתזכה גם למקום אוטומטי בשלב הבתים של הצ'מפיונס ליג), בעוד ששאר הקבוצות אשר תסיימנה באחד מחמשת המקומות הראשונים תזכנה (בסדר יורד) למקום נוסף בצ'מפיונס ליג - הפעם בשלב הפלייאוף - כאשר המדורגות 3-5 תקבלנה "פרס ניחומים" בדמות כרטיסים לליגה האירופית. נוסף על כך, שתי הקבוצות ממקומות 15-16 תנשורנה לליגה השניה, בעוד המדורגת במקום ה14 תתמודד מול המדורגת שלישית בליגת המשנה, על הזכות להשתתף בליגה הבכירה בעונת 2013/14.
  שינוי נוסף שיתבצע בליגה קשור במגבלת הזרים: החל מהמחזור הראשון של העונה הבאה עלינו לטובה, יתגמש "החוק הרוסי" המפורסם ויאפשר לקבוצות הליגה השונות להעלות שבעה שחקנים זרים על המגרש בו זמנית (עד עתה, המכסה המדוברת הוגבלה לשישה זרים בלבד). על נכונותה של החלטה זו ניתן לפתוח סימפוזיון שלם, אמנם, אך אנו לא נרחיב עליה על דפי הודעת הפתיחה - משום שיש לשמור מקום נרחב לסיקורי הקבוצות השונות. אז, איך אומרים ברוסית? דאוואיי, נתחיל.

  הקבוצות


  [​IMG] זניט סנט פטרבורג

  מאמן: לוצ'יאנו ספאלטי
  בעונה שעברה: מקום ראשון בליגה; הדחה בשמינית גמר ליגת האלופות
  הגיעו: -
  חזרו מהשאלה: מיקאייל לום (פרייבורג), איגור צ'מינאבה (סיביר נובוסיבירסק)
  עזבו: אנדריי ארשאבין

  אחת התופעות הרווחות בקרב חובבי המשחק בשנים האחרונות, אשר מהווה נגזרת של כניסת האוליגרכים וה"שוגר דדיס'" למיניהם אל נבכי ענף הכדורגל, הינה הנטיה התמידית (ואולי אף אובססיבית, במובן מסוים) לבחון את התנהלות המועדונים השונים ולקטלגם על פי קריטריונים מוסריים ואתיים, שנקבעים באופן שרירותי על סמך השקפת העולם של הפרט השופט אותם. כל בר דעת באשר הוא בוודאי מודע היטב למגמתיות הקריטריונים הללו, כאשר על פי רוב, המועדונים "הטובים" מאופיינים בעבר עשיר ומפואר, בהתבססות על תוצרי מחלקת הנוער, בחינוך לספורטיביות ולהגינות, וחשוב מכל - בהשקעה כספית פרופורציונאלית שאת תוצאותיה ניתן יהיה לראות בעתיד הרחוק. זניט סנט פטרבורג בוודאי אינה נמנית עם החברות בקבוצה זו; נהפוך הוא - כל אוהד כדורגל ממוצע אשר יבחן לעומק את זניטצ'יקי ימהר, כנראה, לתייג אותם כנושאי הדגל של ה"רעים"; כך זה כאשר בספר ההישגים שלך לא כתוב דבר עד ליום השתלטותו של תאגיד ענק (גזפרום) על נכסיך, כך זה כאשר התאגיד האמור מזוהה כשכיית החמדה של הממסד (יש הטוענים כי הקרבה האמורה לעיל בין "גזפרום" לממשלת רוסיה אף גרמה להטיית משחקים לטובת זניט בעונות החולפות), כך זה כאשר בואו של הבעלים עמוק הכיסים טמן בחובו התעשרות מהירה ורכישת כוכבים מכל הבא ליד (להלן נתון שימחיש את "גודל הזוועה" - בעונה שעברה, תקציבה של זניט עמד על כ170 מיליון דולר!). ואם כל זה לא מספיק, הרי שעצם היות הצעצוע היקר מבית "גזפרום" מושא הנאתם של האוהדים הגזעניים ביותר ברוסיה מנחיתה נוק אאוט כואב בפניהם של אחרוני הליברליים, בדרך לקביעה הבלתי נמנעת, הגורסת כי הקבוצה מהעיר השניה בגודלה בארץ הצארים מייצגת את שורשי כל הרוע בכדורגל המודרני.

  מיותר לציין כי מבחינת זניט עצמה, כל הדברים האמורים לעיל מהווים בסך הכל נביחות כלבים בלתי מזיקות, אשר גוועות כהרף עין עם המשך טיפוס השיירה מסנט פטרבורג במעלה הכדורגל העולמי. בדומה לכל אחת מ7 השנים האחרונות, עומדת לנגד עיני הבאמז'י (בתרגום חופשי - "קוצים בתחת") מטרה אחת ויחידה: ריצה דורסנית בכל המסגרות. מטבע הדברים, כל תרחיש מלבד זכיה שלישית ברציפות באליפות והוספת גביע לארון (משימה בה כשלה הקבוצה בעונה שעברה) יתקבל באכזבה רבה, אך השנה עושה רושם שיושבי יציע הכבוד באצטדיון "פטרובסקי" מכוונים גבוה גם בליגת האלופות; ולנוכח העפלתה של הקבוצה לשמינית הגמר כבר בעונה שעברה יחד עם בשלותו של הסגל ויציבותו (לזאת ניתן להוסיף את שינוי השיטה בליגה, אשר ודאי ישפר את כושרה של זניט בתקופת החורף), קשה יהיה להפנות חיצים אל חברי ההנהלה בעוון ציפיות לא ריאליות.

  אם לעזוב את המישור הקבוצתי ולנתח את זניט ברמה הפרסונאלית, נראה כי הצלחת החניכים של ספאלטי תלויה בשני גורמים עיקריים: הראשון הוא חוליית הקישור ההגנתי (כוללת את איגור דניסוב, את קונסטאנטין זיריאנוב ואת סרגיי סמאק הותיק), אשר יתופקד על מלאכת בניית ההתקפות והלחץ הבלתי פוסק על שחקני היריבה, במטרה ליישם כהלכה את שיטת המשחק בה דוגל "השפן" האיטלקי; השני הוא החלוץ המרכזי, אלכסנדר קרז'אקוב, אשר יצטרך לתרגם את שליטתם של הזניטצ'יקי במרבית המשחקים לסכנה תמידית עבור השוערים היריבים. חרף העובדה ש4Б ביצע מלאכתו נאמנה בעונה הקודמת (כבש 23 שערים ב32 הופעות), יהיה עליו לשפר את ממוצעיו אף יותר כדי לבסס מחדש את מעמדו כחלוץ הרוסי הטוב ביותר - מעמד אשר נלקח ממנו לאחר שסיפק מופעי החמצות למכביר ביורו האחרון. לו היה עבדכם הנאמן אוהד זניט, הוא היה מציע לחבריו שלא לדאוג באשר לסוגיה זו. לו אין צל של ספק כי אחד מהשחקנים החרוצים ביותר ברוסיה יעשה הכל כדי לעמוד במטרה - וכדרכם של עובדים מתמידים ושקדנים, הוא גם ינחול הצלחה ויבוא על שכרו, בסופו של יום.


  [​IMG] ספרטק מוסקבה

  מאמן: אונאי אמרי
  בעונה שעברה: מקום שני בליגה
  הגיעו: רומולו (ואסקו דה גמא), איליה קוטפוב (אקדמיה טוליאטי)
  חזרו מהשאלה: אמין מאחמודוב (טומסק), פאבל יאקובלב (КС סמארה), אלכסנדר פרודניקוב (אנז'י מחצ'קאלה), סרגיי פסיאקוב (רוסטוב)
  עזבו: אלכסנדר ששוקוב, אנטון חודירב, מרקוס רוחו (לאחר כתיבת הסיקור)

  את ההישגים של ספרטקי בעונה החולפת ניתן לבחון משתי נקודות מבט שונות: האחת, אשר מתמקדת בעיקר בהסתכלות על טבלת הליגה במאי 2012, תספר על עונה מוצלחת למדי, בסיומה הייתה ספרטק שניה רק לכסף הגדול של זניט והשיגה הזדמנות פז להעפיל לצ'מפיונס ליג בקיץ הקרוב; ואילו האחרת, אשר טומנת בחובה צפיה אמיתית וביקורתית בלקט מובחר מהופעותיה של הקבוצה בשנה האחרונה, בוודאי תשפוך אור על שלל המגרעות והאכזבות שהיו מנת חלקם של המייאסה (בשר) אשתקד: אלו כוללות, בין היתר, חוסר יציבות משווע, אובדן הסיכוי לזכיה באליפות כבר במחזורים הראשונים (וזאת "בזכות" פתיחת עונה איומה במהלכה השיגה הקבוצה 4 נקודות בלבד מ5 משחקים), הדחה משפילה מהזירה האירופית, ומעל לכל - חסרונה המשווע של יד מכוונת על הקווים. מיותר לציין כי כל הנקודות האמורות לעיל לא נעלמו גם מעיני בעלי הקבוצה, ליאוניד פדון, ואף לא מעיני ואלרי קרפין, אשר הדריך אותה בעונה שעברה. על כן, אין זה פלא שעל קוויה של נארודנאיה קמאנדה (קבוצת העם) התחולל שינוי דרסטי עם הכניסה לפגרת הקיץ - בדמות החלפת שחקן העבר האגדי באונאי אמרי, שגמא את הדרך הארוכה מולנסיה תמורת צ'ק שמן במיוחד. עם זאת, בניגוד גמור לנחיתתו הרעשנית והצעקנית של המאמן החדש באצטדיון לוז'ניקי, הצגתם של שחקני הרכש עברה בשקט יחסי; השם הבולט מביניהם (אשר מהווה גם חצי מכמות הרכש הכוללת) הינו רומולו, קשר אחורי בן 21 הנחשב לעמוד תווך בואסקו דה גמא, אחד מהמועדונים המפוארים בבראזיליירו, וזאת חרף גילו הצעיר. אם לנבא את עתידו על סמך השתלבותם של נציגים אחרים מארץ הסמבה בשורות האדומים-לבנים, נראה כי הוא בהחלט הגיע למקום הנכון.

  בהתאם למעמדה כמועדון הגדול ברוסיה, נעצרות ציפיות הדירקטוריון והאוהדים לעונה הממשמשת ובאה אך ורק בגבול הזכיה באליפות (ולעזאזל מאות המיליונים שנשפכים אי שם, בחופי המפרץ הפיני ובחבל דגסטאן). אמנם, הבאתו של מוח טקטי צעיר, מבטיח ונמרץ מסוגו של אמרי בוודאי מעלה בקרבם תקוות גדולות להסדרת סגנון המשחק של הקבוצה בכלל, ולייצוב חוליית ההגנה בפרט - אך למען התממשותו המלאה של תרחיש זה, נדרש גם שינוי משמעתי ומחשבתי מצד שחקני העורף עצמם (דברים אלו ממוענים בעיקר עבור ניקולאס פארחה במרכז ההגנה ורפאל קאריוקה בקישור האחורי). בכל הקשור לחלק ההתקפי, לעומת זאת, נראה כי מצפה למאמן הספרדי משימה פחות מורכבת, מכיוון שעמדות השפיץ והקישור האופנסיבי של המייאסה משופעות בשחקנים כשרוניים; מלבד ארי, ביליאלדטינוב ומק'גידי - שמות השגורים בפיו של כל חובב כדורגל באשר הוא, ניתן למצוא שם מספר לא מבוטל של פרוספקטים מבטיחים, כדוגמת ז'אנו אננידזה, פאבל יאקובלב ועמנואל אמניקה. אולם, השחקן המשמעותי והחיוני מכולם הוא ללא ספק ארטיום דזיובה. עוד בעונה שעברה הצליח החלוץ בן ה23 לתפוס מקום של קבע בהרכב הספרטקי, ובהתחשב בעובדה שהוא רשם לזכותו 11 שערים בפרק זמן זה, קשה יהיה לקבוע כי הקבוצה לא קיבלה ממנו תמורה הגונה. בהנחה שמעמדו של דזיובה לא יתאדה לחלוטין תחת שרביטו של אמרי, צפוי החלוץ לדבוק בגרף ההשתפרות שלו גם בעונה הקרובה, ולבסס את מעמדו כדבר הגדול הבא בשוק החלוצים הרוסי.  [​IMG] צסק"א מוסקבה

  מאמן: ליאוניד סלוצקי
  בעונה שעברה: מקום שלישי בליגה; הדחה בשמינית גמר ליגת האלופות
  הגיעו: מאריו פרננדס (גרמיו)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: דייווידאס שמבראס, סרדר סרדרוב, אורוש צ'ושיץ', אלכסיי ניקיטין, אנדריי וסיאנוביץ', לובוש קאלודה, אלכסנדר ואסילייב, אלכסנדר סטוליארנקו, מוסא מאאזו

  סביר להניח שאילו נתקלתם בעבר בדעה הגורסת כי כוחן של קבוצות הצמרת ברוסיה מסתכם בעיקר בהתחתמת כוכבים מזדקנים, הודות לריבוי משאביהן הכלכליים, לא נותר לכם אלא להסכים עמה בפה מלא. ובכן, כנראה אין עיתוי טוב מזה כדי להציג בפניכם מועדון אשר נוקט באסטרטגיה שונה בתכלית במהלך חלונות ההעברות השונים: הקוני (סוסים) ממוסקבה. שלא כמו חברותיהם למרומי הטבלה, הארמייצי (אנשי הצבא) כלל אינם מנסים את מזלם בתחרות חסרת סיכוי על ליבם של השמות החמים ביבשת - אלא מתמקדים בעיקר בהחתמת כשרונות צעירים, מתוך הנחה שתחושת הלויאליות למועדון אשר העניק להם את ההזדמנות הגדולה, לצד המשכורת השמנה שיממן הבעלים החוסה בצללים (זהותו מעולם לא נחשפה בפומבי), תוביל ליצירת ידידות ענפה וארוכת שנים בין שני הצדדים. ואכן, אם להעמיד את הנחה זו במבחן הזמן - נראה שצסק"א ביצעה הימור מושכל למדי. מילוש קראסיץ', איביצה אוליץ', ואגנר לאב, דניאל קרבאליו; כל אלו מהווים קמצוץ זעום למדי מבין שחקני העלית אשר שירתו את הסוסים למשך פרק זמן ארוך למדי במהלך שש השנים האחרונות. מיותר לציין כי נוכחותם שלהם ושל דומיהם סידרה לצסק"א מקום קבע בצמרת הגבוהה, ביחד עם שתי העפלות לשלב הנוק אאוט בצ'מפיונס ליג. למעשה, הדבר היחיד שחסר למועדון הכדורגל הצבאי במשך התקופה האמורה לעיל, הוא זכיה באליפות. וזוהי המטרה העיקרית אליה תכוון צסק"א את חציה השנה.

  מוטב לציין כי סלוצקי וחבורתו לא היו רחוקים מהחזרת הכתר לראשם עוד בעונה הקודמת; לראיה, לפרקים ארוכים הם נאבקו ראש בראש עם זניט על הזכות לטפס למקום הראשון בטבלה, אך עם הכניסה לפלייאוף (ופציעתו של אלאן דזאגוייב) הואט קצב התקדמותם בצורה דראסטית, עד כדי כך שנאלצו להסתפק במקום השלישי בטבלה, במרחק 15 נקודות מהאלופה הנכנסת. עקב כך, לא יהיה זה מוגזם להסיק כי אתגרו העיקרי של המאמן הג'ינג'י בעונת המשחקים הקרבה יטמון בחובו את הבאת יכולתם של שחקניו לשיא במחזורי הסיום - על מנת למנוע קריסה דומה לזו שהתרחשה בעונה שעברה. בהתחשב במיעוט השינויים שביצע סלוצקי בסגל השחקנים (החליף את שמבראס בפרננדס, ותו לא), נראה שגם הוא מודע לכך שיהיה עליו להתמקד בעיקר בהיבט המוזכר לעיל, במטרה לשים את החותמת הסופית על מעמדו כבכיר המאמנים המקומיים, ולהפוך את צסק"א לקבוצה אשר קוטפת הישגים מעט יותר מוצקים מאשר מחמאות על גבי אמצעי התקשורת השונים.

  כבר ממבט על הפסקות הקודמות ניתן להבין כי הסגל אותו מחזיקים הסוסים באמתחתם טומן בחובו לא מעט ניצוצות של כשרון. עדות מכרעת לכך ניתן למצוא אצל שחקנים מהסוג של זוראן טוסיץ', הקיצוני השמאלי הנפלא; של סיידו דומביה, המפציץ הבולט בעונה שעברה (28 שערים הוא הרשית); של קייסוקה הונדה, אמן המצבים הנייחים; ושל סקו אוליסה, "הסופר סאב האולטימטיבי" כפי שתיארו מאמן הקבוצה. ועדיין, רק אחד מבין הניצוצות הללו הספיק כדי להבעיר מדורת כשרון שלמה - שמו אלאן דזאגוייב. הפליימייקר בן ה22 אמנם פרץ לתודעתם של מרבית חובבי הכדורגל רק ביורו האחרון, עת כבש 3 שערים וסחב את הנבחרת הרוסית על כתפיו (אם כי, לצערו, לא די היה ביכולתו הנהדרת לבדה כדי להקפיץ אותה אל מעבר למחסום שלב הבתים), אך מי שעקב אחריו משחר דרכו בצסק"א ידע להבחין במהרה בפוטנציאל הרב הגלום בו - וכן בגישתו המקצוענית והבלתי מתפשרת כלפי הקריירה שלו, אשר מהווה נוף נדיר בקרב מרבית הכדורגלנים בני ארצו. מיותר לציין כי הוא נחשב לשחקן המפתח של אנשי הצבא, אשר יקוו, מצדם, כי התקדמותו המטאורית תניב פרי נוסף (ואחרון?) גדול במיוחד - בדמות זכיה בתואר המיוחל.  [​IMG] דינמו מוסקבה

  מאמן: סרגיי סילקין
  בעונה שעברה: מקום רביעי בליגה; העפלה לגמר הגביע
  הגיעו: גורדון שילדנפלד (איינטראכט פרנקפורט), עותמאן באקאל (PSV איינדהובן)
  חזרו מהשאלה: דניס קולודין (רוסטוב), אלאן גטאגוב (טומסק), יורי קירילוב (אוראל סברדלובסק), אדריאן רופוטאן (טומסק)
  עזבו: ולדימיר קיסנקוב, אלכסנדרו אפוריאנו, אלכסנדר סאמדוב, פיודור סמולוב, בוריס טאשי, ולדימיר סובולב, איראקלי לוגואה, בוריס רוטנברג, טומיסלאב דוימוביץ'

  לו הייתם עיתונאים שנפלה בחלקם ההזדמנות להפוך לזבוב ולצותת לישיבת סיכום העונה של אחת מ16 חברות הליגה, נראה כי זו של הדינאמיקי הייתה נדחקת לתחתית רשימתכם; אחרי הכל, אילו פנינים וידיעות חמות ניתן כבר לגרד מקבוצה שתפסה מקום בצמרת הגבוהה (עמדה במרחק 3 נקודות מהופעה במוקדמות ליגת האלופות) לאחר שנתיים של דשדוש במרכז הטבלה? ובכל זאת, חרף ההצלחה היחסית של המוסורה (כינוי לשוטרים) אשתקד, היא חוותה קיץ עמוס למדי: שחקני רכש חדשים ומבטיחים הצטרפו (עמם ניתן למנות את גורדון שינדלפלד, הבלם הקרואטי הבינלאומי אשר הפגין יכולת מרשימה במהלך היורו האחרון), שחקני מפתח (סאמדוב) נאלצו להיפרד מחבריהם וגם המרקם החברתי הפגין סימני התפרקות, כאשר הקפטן אנדריי וורונין הפתיע בהודעה על כוונתו לעזוב מיידית את הקבוצה (הטריגר לכך הוא, ככל הנראה, סכסוך עם המאמן). בינתיים, בעוד סמכויותיו של החלוץ האוקראיני נשללו ממנו ועתידו לוט בערפל, סימנה דינמו "וי" נוסף לפני מספר ימים בלוח השרטוטים - הפעם על השלמת מסע משחקי הכנה מוצלח למדי.

  קשה להגדיר באופן מדויק את טווח הציפיות הריאליות מדינמו לקראת העונה הקרובה. מחד, באמתחתם של השוטרים מצויים מספר שחקנים אשר ביכולתם לתפוס מקום של כבוד גם בהרכב האלופה המכהנת (עמם ניתן למנות את זבייז'דאן מיסימוביץ', את אלכסנדר קוקורין, את ליאנדרו פרננדז ואת מרבית שחקני החוד); מאידך, כל אלו עדיין לא יצליחו לחפות על נקודות התורפה של הקבוצה - כמו עמדת המגן השמאלי וחלקים מהקישור - אשר עלולות להתגלות כמשוכה גבוהה במיוחד בריצת הדינאמיקי, ולהוריד את הפנטזיות על מקום בליגת האלופות לטמיון. על מנת להטות את הכף לכיוון התרחיש הראשון והמעודד מבין השניים, נראה כי דינמו תזדקק לתמורה ראויה מצד קווין קוראני (זוכרים?). הקפטן הטרי של השוטרים, אשר קרע רשתות למכביר בעת שהותו בעיירת הכורים האפורה הידועה בשם "גלזנקירשן", אמנם הוכיח שהוא מסוגל לדחוק כדורים אל מעבר לקו השער גם בעיר נוצצת וחיה כמוסקבה, אך לאור לכתו המסתמנת של וורונין - שמשמעה הכפלת משקל המשא המוטל על כתפי הגרמני - יהיה עליו לתרום לקבוצה גם באספקטים שאינם כוללים הבקעת שערים בלבד, כמו הנעת כדור ואף עידוד הצעירים והנהגתם (בכל זאת, מדובר בקפטן). סביר שאין די בהפיכתו של KK לחלוץ רב גוני בן לילה כדי לספק ליושבי ה"ארנה חימקי" תואר אליפות ראשון מזה 47 שנים, אך היא ודאי תוכל להשאירם בצמרת הגבוהה ואולי, אם גם שאר החוליות תתחברנה כראוי, אף להקנות להם כרטיס לליגת האלופות.  [​IMG] אנז'י מחצ'קאלה

  מאמן: חוס הידינק
  בעונה שעברה: מקום חמישי בליגה
  הגיעו: לאסינה טראורה (קובאן קראסנודאר), פיודור סמולוב (דינמו מוסקבה), סרדר סרדרוב (צסק"א מוסקבה)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: אלכסיי איגונין, יאן הולנדה, בנואט אנגבווה, אלכסנדר מקארוב, אלכסנדר פרודניקוב, מחאץ' גאדז'ייב, איליה קוחארצ'וק

  אין צורך לגולל בפניכם את סיפור עלייתה לגדולה של דיקאייה דיביזייה (חטיבת הפרא); אחרי הכל, סביר להניח שרובכם בוודאי נתקלתם לפחות בכתבה אחת שעסקה בפרוייקט הראוותני של סולמיאן קרימוב - או, ליתר דיוק, בנטייתו של המיליארדר לפטם את שחקניו במשכורות עתק. אם כך, היות שאין טעם להרחיב על התנהלות המועדון במישור הכלכלי, נשתדל להתמקד בצדדים אחרים.
  לאורך כל שלבי העונה הקודמת, שקדו מיטב הפרשנים ברוסיה על פיצוח "אניגמת אנז'י", במטרה למצוא מילה אשר תתאר את הקבוצה שעמדה מולם באופן המדויק ביותר. למען האמת, יש לציין כי המשימה הנ"ל הייתה פשוטה למדי - כל שנדרש כדי לשלוף את המילה האמורה לעיל הסתכם בצפיה במשחק אקראי של הקבוצה מחבל דגסטאן. מי שלא התעצל והקדיש חלקים מזמנו היקר לשם כך, בוודאי הבין במהרה כי התיאור ההולם ביותר לקבוצתו של חוס הידינק הינו "קוטביות". בעוצמת המילה הזו ובנכונותה ניתן להבחין ממבט חטוף על כל היבט הקשור בקבוצה: מצד אחד, אנז'י מהווה אי של פאר ושל הדר (כספי) - ומצד שני, בסיסה ממוקם ב"חצר האחורית של רוסיה", במחוז רווי אלימות וסכנות; מצד אחד, נרכשה הקבוצה על ידי קרימוב במטרה לספק בידור, שעשוע ואף גאווה עבור התושבים המקומיים קשי היום - ומצד שני, הקשר היחיד שלה עם דגסטאן נעוץ באצטדיון בו היא מקיימת את משחקיה (במשך שאר ימות השבוע, שוהים חברי המועדון במוסקבה!); מצד אחד, את הסגל של חטיבת הפרא מעטרים שחקני על כדוגמת סמואל אטו, כריסטופר סמבה ויורי ז'ירקוב - ומצד שני, מכערים אותו שמות בינוניים מהסוג של קאמיל אגלארוב ושל אודיל אחמדוב (נא לא להתבלבל בינם לבין שכניכם הבוכרים). אכן, מדובר במועדון מרובה ניגודים.

  עבור כל אוהד כדורגל מנוסה, ברור כשמש כי הישארותו של מצב זה על כנו תהיה לאנז'י לרועץ, שכן אחד מהתנאים ההכרחיים להצלחה על מגרש הכדורגל דורש יציבות ומתינות בקרב המערכת. עושה רושם שגם חוס הידינק, איש שנחל מספר הצלחות לא מבוטל כמאמן, מודע היטב לחשיבות הרמה האחידה בקרב שחקני ההרכב הראשון. על כן, קשה יהיה להבין את התנהלות המאמן ההולנדי בשוק ההעברות, וזאת כיוון שאף לא אחת מן הרכישות (המועטות) שבוצעו על ידו פתרה את בעיותיה של אנז'י בקישור. למעשה, ה"סטאר" היחיד שנחת הקיץ במתחם האימונים הממוקם בפרברי מוסקבה הינו לאסינה טראורה - כשרון בן 22 שהפציע במדי קובאן בעונה האחרונה - אך מתוקף היותו של הלה חלוץ מרכזי, בהחלט ניתן לומר כי הוא לא ישחק תפקיד מפתח בהנעת הכדור של הפראים. כל עוד מספר שחקני מרכז השדה האיכותיים של הדגסטאנים לא ינסוק כלפי מעלה, תיפול מירב האחריות להוצאה לפועל על גבו של סמואל אטו - החלוץ הנפלא מקמרון, אשר פרע שטרות ראשונים על ההשקעה עוד בעונה שעברה, כאשר הרשית 13 פעמים וסיים כמלך שערי הקבוצה. כעת, הוא בוודאי ישמח להשתיק עוד קמצוץ מהביקורות המלינות בדבר גובה שכרו (20 מיליון יורו לעונה) ולקדם את הצעצוע של קרימוב צעד נוסף אל עבר הצמרת הגבוהה, אך גם אם זה לא יקרה ואטו יחווה עונת נפל - היו סמוכים ובטוחים שמגע הקסם של חוס הידינק יוכל להספיק כדי להפוך את הסגל הנוצץ והבלתי מאוזן של אנז'י לזהב.  [​IMG] רובין קאזאן

  מאמן: קורבאן ברדייב
  בעונה שעברה: מקום שישי בליגה; זכיה בגביע
  הגיעו: מיחאיל פלאטיצה (אקדמיקה קישינב), איוון מארקאנו (ויאריאל), איוון טמניקוב (דינמו בריאנסק)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: פיוטר נמוב, סיארחיי קיסליאק, ג'ונתה ואייה, מראט דויאטי, אלישר דז'אלילוב, סולומון קווירקבליה, איסקנדר דז'אלילוב, וואחיט אוראזסאחדוב, גיאורגי נורוב, יורי נסטרנקו, אלכסנדר קוליקוב, אנטון פיסקונוב, ויטאלי אוסטינוב, מאקסים ז'סטוקוב, ייבגני באלייאיקין, ואגיז גאליולין, אלכסיי קוטליארוב, רוסלאן מאחמוטוב, אילסור סאמיגולין, רומאן אדאמוב, דאברון מירזאב, איגור פורטנייאגין

  כאשר מדברים על סכומי הכסף העצומים שמתגלגלים בקרב הכדורגל הרוסי בשנים האחרונות ועל תקציבי העתק מהם נהנות קבוצות מסוימות, המועדונים אשר עולים במוחנו בהקשר זה הם בוודאי זניט, אנז'י ושלל הנציגות מהעיר מוסקבה. בין כל אלו, מצליחים טטארסקי קאמני (הסלעים הטטארים) לעבור מתחת לרדאר - שלא בצדק. 120 מיליון דולר: זהו גובה התקציב שהעמידה הקבוצה מבירת טטארסטאן בעונה שעברה - שניה רק לבשר מסנט פטרבורג; 120 מיליון דולר נאלצו להוציא מכיסם משלמי המסים הטטארים (שכן ממשלת המחוז מחזיקה בשטר הבעלות על המועדון), בתקווה שקבוצת הכדורגל תצליח להחזיר את ההשקעה בהעפלה לצ'מפיונס ליג. היות שהיא נחלה כשלון בהשלמת המשימה, נאלצה רובין לעבור למתכונת מצומצמת מעט. השאיפה להישגיות נותרה בעינה, אך רבים מנכסי המועדון נמכרו/הושאלו, כדי לאפשר לו לעמוד בנטל ההוצאות. בתוך כך, יקוו הסלעים כי יהיה ביכולתם להחזיר לפחות חלק מהם בקיץ הבא - לאחר שיבטיחו את מקומם במפעל היוקרתי בעולם.

  ממבט חטוף על הסגל אותו מחזיקים הטטארים באמתחתם, בהחלט ניתן להתרשם כי הם מסוגלים לדלג מעל הרף הגבוה שהוצב להם, מכיוון שבאמתחתם מצויים שחקנים מהרמה הגבוהה ביותר: חוליית ההגנה מאויישת על ידי שמות כדוגמת סזאר נבאס, סלבטורה בוקטי וכריסטיאן אנסלדי המצוינים; הקישור נשען על עמודי תווך כמו גוקדניז קראדניז הותיק והטוב ושחקן ישראלי מוכשר, עליו יורחב בהמשך; חוליית ההתקפה מורכבת מולדימיר דיאדיון הכשרוני ומנלסון ואלדז ואובפמי מרטינס המוכרים לעיני כל; ועל תזמורת זו מנצח קורבאן ברדייב המוערך והמנוסה (פותח את שנתו האחד עשר בשירות המועדון), אשר לעולם ישים הדגש על סגנון משחק מסודר ונטול טעויות ועל עמידה טקטית מוקפדת למשעי (על אף מנהגו להחזיק מחרוזת תפילה מוסלמית, למען המזל הטוב). גושפנקא נוספת לטענה המובאית לעיל ניתן למצוא במשחקי ההכנה של קאזאן - ובייחוד בנצחון 2-0 על זניט במשחק הסופרקאפ שהתקיים בשבוע שעבר, במהלכו נראו הסלעים מחוברים וטובים לאין ערוך בהשוואה לאלופה המכהנת.

  חרף שלל השחקנים האיכותיים המסתתרים בסגל של הסלעים, עושה רושם כי מי שיכול להוות את דמות המפתח בהפיכתה של רובין למועמדת לגיטימית לזכיה באליפות הוא דווקא "הנציג הישראלי", ביבראס נאתכו. אחת מהמגרעות הבולטות ביותר של נציגת טטארסטאן בעונה שעברה הייתה האימפוטנטיות היחסית במשחק ההתקפה העומד, אשר באה לידי ביטוי במאזן כיבושים דל שנעצר על 55 שערי ליגה בלבד. מנתון זה ניתן בקלות להסיק כי עיקר האחריות על השינוי נופלת על כתפיהם של חברי חוליית הקישור, ומתוקף היותו של נאתכו האיש המרכזי מביניהם (רשם 3649 דקות במסגרת הליגה בעונה שעברה - יותר מכל שחקן שדה אחר!), עושה רושם כי הוא "יזכה" לשאת את הנתח הגדול ביותר על גבו. במילים אחרות: אם נאתכו יצליח להזין את החלוצים בירוק לא רק ממצבים נייחים למיניהם, אלא גם מהתקפות מסודרות ושוטפות - יהיה ביכולתם של הטטארים לחזור לגבהים בהם שהו אך לפני שנתיים.
  [​IMG] לוקומוטיב מוסקבה

  מאמן: סלאבן ביליץ'
  בעונה שעברה: מקום שביעי בליגה
  הגיעו: ורדאן צ'ורלוקה (טוטנהאם), אלכסנדר סאמדוב (דינמו מוסקבה)
  חזרו מהשאלה: אלכסנדר מינשנקוב (מורודוביה סראנסק)
  עזבו: אנטון אמלצ'נקו, ולאדיסלב איגנטייב, איגור גולבאן, מיחאיל פטרוסיוב, אלכסיי גורשקוב, ניקיטה לאפין, סטאניסלב איוונוב, איגור מנדלב, ניקיטה סאמוחאלוב, אנדריי איוונוב, רוסלאן נאחושב, סמיון פומין

  עונה קשה ועמוסה עברה על הז'לייזנודארוז'ניקי (פועלי הרכבת, בתרגום מאולץ), עונה אשר טמנה בחובה מסע רכש רחב היקף לפני פתיחת הליגה, פיטורי מאמן במהלכה (יורי קראסנוז'אן סולק על ידי נשיאת המועדון, אולגה סמארודסקאיה, בתואנה למכירת משחק מול אנז'י) וכשלון גדולה בסיומה, בדמות התברגות במקום השביעי שהותירה את המועדון מחוץ למסגרת האירופית, בפעם השלישית בלבד ב16 השנים האחרונות. נראה שמרבית הקבוצות מסדר הגודל של פאראבוזי (קטרי פלדה) לא היו חולפות בדממה על פני מבוכה מסדר גודל שכזה; סביר להניח, איפוא, שהן היו מבצעות שינויים גדולים בפגרה. וזה אכן מה שעשתה לוקומוטיב, במובן מסוים: אל משרת המאמן הונחת סלאבן ביליץ', הקרואטי שידע הצלחות אינספור כשהדריך את הנבחרת הלאומית של ארץ מוצאו בשש השנים האחרונות, במטרה להשיב את קבוצת פועלי הרכבת למקומה הטבעי בצמרת הגבוהה. אם כך, מדוע נעשה שימוש בהסגר "במובן מסוים"? התשובה לשאלה טמונה במסע הרכש אותו ערכה לוקומוטיב בפגרה, אשר הנחית בקבוצה שני מצטרפים חדשים בלבד (בניגוד למקובל בקבוצות שחוות כשלון, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בקבוצה מרוסיה): ורדאן צ'ורלוקה, המגן הימני/בלם, שמוכר לביליץ' מימיו בנבחרת קרואטיה ואלכסנדר סמאדוב, מלך הבישולים של הליגה אשתקד, אשר יתפוס את מקומו של ולאדיסלב איגנטייב בכנף ימין. נתון זה בוודאי מעיד על אמונת המאמן ביכולתם של חניכיו להוציא את המועדון מהבוץ ולהחזיר עטרה ליושנה.

  האם היא מוצדקת? ממבט ראשון על הסגל של לוקו, נראה כי בהחלט ניתן לענות על כך בחיוב; אחרי הכל, הקאדר האדום-ירוק מכיל כמה שמות מוכרים וטובים (פליפה קאייסדו, ויקטור אובינה, רומאן פאבליוצ'נקו ואלברטו זפאטר הם הבולטים מכולם) ומשלב לצדם גם מספר כשרונות צעירים לא מבוטל (טאראס בורלאק בן ה22 ומאגומד אוזדוייב בן ה19 מהווים דוגמות טובות למדי). אולם, אם לבחון את הסגל של ביליץ' מעט יותר לעומק ולשפוט אותו על סמך ביצועיו בעונה החולפת, ייתכן שיתקבל הרושם כי דעתו האמורה לעיל אינה מחזיקה מים: שחקני החוד היקרים לא סיפקו את הסחורה (דווקא דמיטרי סיצ'ב הותיק היה המבקיע הפורה ביותר, כאשר הרשית שש פעמים), בעורף התגלו בקיעים רבים אשר עלו לעובדי הרכבת ב48 שערי חובה, וגם הילדים המוכשרים התקשו לשמור על היציבות הכה נחוצה למועדון שמתיימר להתחרות על מקום בצמרת. עם זאת, היה צדיק אחד אשר הצליח לחמוק מגל הבינוניות ששטף את הרכבת ממוסקבה בעונה שעברה והפגין יכולת טובה - והוא הקשר ההתקפי, דניס גלושאקוב. 11 שערים נרשמו לזכותו אשתקד, ואלו היוו רק הדובדבן שבקצפת הכוללת שלל פעולות התקפיות משובחות. אם יהיה ביכולתו של גלושאקוב להתמיד ביכולתו ולנווט בהצלחה את משחק ההתקפה של לוקו גם העונה, בהחלט ייתכן ששאר מערכי הקבוצה ישובו לתפקד כסדרם (הרי פאבליוצ'נקו וקאייסדו לא יבזבזו את כדורי האמן שלו לעד) וביליץ' ינחול הצלחה גדולה בשנתו הראשונה בכדורגל המועדונים.  [​IMG] קובאן קראסנודאר

  מאמן: דן פטרסקו
  בעונה שעברה: מקום שמיני בליגה
  הגיעו: אנחל דאלברט (ולנסיה), דניאל ניקולאה (מונאקו), איברהימה באלדה (אוסאסונה; לאחר כתיבת הסיקור)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: בוריס רוטנברג, לאסינה טראורה, פרנסיסקו זואלה

  עד עתה, עסק רוב רובו של הסיקור בקבוצות עתירות תקציב, בנשיאים תובעניים וחמומי מוח ובמועדוני על עם שגעון גדלות. כעת, אם כן, הגיע הזמן להעניק לו נופך אנושי ונאיבי יותר, ועושה רושם שאין מתאים מסיפורם של הקוזאקים למטרה זו. עד לעונה האחרונה, הייתה קובאן מועדון קטן ועלום שם, שבילה את מרבית זמנו בתהומות הליגה השניה (גם כשהיא הצליחה להשתחל לליגה הבכירה מדי פעם, לא היה ביכולתה לתקוע בה יתד והיא נשרה בחזרה מיד עם תום העונה שלאחר מכן). ואז הגיע דן פטרסקו. המאמן הרומני, אשר מצא עצמו ב"מגרשי הפאר" בולאדיווסטוק ובקאלינינגרד כחצי שנה בלבד לאחר שחווה עם אוניראה אורזיצ'ני את טעם ליגת האלופות, שב במהרה לבמה המרכזית לאחר שהעלה את הקוזאקים לליגה הבכירה מהמקום הראשון בטבלה ב2010. אולם, ההישג הזה מתגמד בהשוואה להצלחה הכבירה אותה רשמה הקבוצה בעונה החולפת, כשבניצוחו של המוח על הקווים ושל חלוץ ענק (תרתי משמע) בשם לאסינה טראורה היא הגיעה עד למקום השמיני ולפלייאוף העליון. העיר הדרומית על גדות נהר הקובאן מעולם לא ידעה ימים יפים מאלו.

  ובכן, לאחר שהרשינו לעצמנו להפליג על סיפון ספינת האגדות והמעשיות, יש להחזיר את הרגליים אל הקרקע ולבחון את סיכוייהם של הקוזאקים לשחזר את ההצלחה מבחינה פרקטית. על פניו (ובהתבסס על הקלישאה הידועה, הגורסת כי "העונה השניה תמיד קשה יותר"), מצפה לקובאן אתגר מורכב מזה שהשלימה בהצלחה אשתקד, במסגרתו היא תידרש לשמור על כוכביה ולהוכיח כי מסע הקסם בעונה שעברה לא היה תולדה של מקריות. בהקשר זה, עושה רושם שהקוזאקים נחלו כשלון בכורה (לפחות בחלקו הראשון של התנאי), כאשר איבדו את לאסינה טראורה - תורן אשר מתנשא לגובה 2.03 מטר ונחשב ל"רכישת העונה שעברה" ברוסיה, משום שהוא תרם לזכות הקבוצה מקרסנודאר לא פחות מ18 שערים ליגה. אם מוסיפים לנתון זה את האימפוטנציה היחסית שהתגלתה בהתקפה של הקוזאקים עוד כאשר היא החזיקה באמתחתה את החלוץ מחוף השנהב (הבקיעה רק 50 שערים ב44 משחקים), נראה כי פנטזיית ההצלחה של קובאן ב2012/13 תקום או תיפול על זהות מחליפו. עד לפני מספר ימים התקבלה תחושה שהחלום המדובר בהחלט ירד לדמיון, כאשר הדבר הכי קרוב לתחליף ראוי היה דניאל ניקולאה - אולם, למרבה מזלה, הצליח הדירקטוריון המפוכח והאחראי של קובאן (ממשלת מחוז קראסנודאר) לאתר את איברהימה באלדה - חלוץ סנגלי בן 23 שגדל בארגנטינה ושיחק באוסאסונה בעונה שעברה. על הנייר, מדובר בהעתק כמעט מושלם לטראורה: אפריקאי צעיר ואתלטי אשר נרכש במחיר זול ולהוט להוכיח את עצמו. לקוזאקים לא נותר אלא לקוות שקווי הדמיון בין השניים יבלטו גם על כר הדשא.

  [​IMG] פ.צ קראסנודאר

  מאמן: סלאבוליוב מוסלין
  בעונה שעברה: מקום תשיעי בליגה
  הגיעו: אנדריי סיניצין (ייניסיי קראסנויארסק), סיארחיי קיסליאק (רובין קאזאן), רוסלאן נאחושב (לוקומוטיב מוסקבה), ולאדיסלב איגנטייב (לוקומוטיב מוסקבה), ולדימיר קומאן (מונאקו), איגור סמולניקוב (פ.צ רוסטוב), חיזיר אפאייב (КС סמארה)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: אוטאר מארצבלאדזה, ולדימיר טטארצ'וק, אלייקסנדר קולצ'י, דניס פשלינצב, ייגור טרקאנוב, סרגיי צוקאנוב, אזים פטולאייב

  אילו הייתם מנסים לדלות מידע על אודות הביקי (שוורים) לפני ארבע שנים ויותר, סביר להניח שהמשימה הייתה מוכתרת ככשלון חרוץ - אפילו אם טובי המומחים בכדורגל הרוסי היו נרתמים לעזרתכם. הסיבה להנחה זו הינה פשוטה למדי: הם לא היו קיימים עד אז. פ.צ קראסנודאר מהווה יוזמה בלעדית של סרגיי גאליצקי, איל הון מקומי (מבעלי "מאגניט", אחת מרשתות המרכולים הגדולות והמצליחות במדינה), אשר החליט לפנות אל מסלול זר ובלתי מוכר עבור אוליגרכים מסוגו ולבנות את מועדון חלומותיו מאפס, במקום להשתלט על קבוצה קיימת (אף על פי שדי בהונו האישי, המוערך בכ6 מיליארד דולר, כדי לרכוש לפחות ארבעה מועדונים מהקאליבר של מנצ'סטר יונייטד). אם לשפוט את הפרויקט שלו בקאסנודאר עד עתה, בהחלט נראה כי הוא חווה התקדמות מטאורית: כבר בעונתם הראשונה כמועדון כדורגל מן המניין, הצליחו השוורים להעפיל לליגה השניה; לאחר שתי עונות בלבד, הם כבר הוקפצו לליגה הבכירה כתוצאה מפירוק סאטורן (המאמינים בקשרים בין הון לשלטון בוודאי מחייכים לעצמם בסיפוק כעת); והופעת הביכורים על הבמה המרכזית הסתיימה בהצלחה, עם המקום התשיעי המכובד ועם 61 נקודות ברזומה.

  על פי התמונה המצוירת בפסקה הנ"ל, עושה רושם שתהליך הנסיקה בעיצומו נמצאים השוורים אמור להגיע לשיאו בעוד מספר שנים - על ידי התמודדות על כל התארים המקומיים. משום כך, לא יהיה קשה לנחש כי במהלך העונה הקרובה, אמורה הקבוצה להשתפר ולהשתדרג בהשוואה לאשתקד. על הנייר, ממבט על מסע הרכש שהשלימה קראסנודאר בקיץ (הנחיתה שלל שחקנים כשרוניים בקבוצה, מהסוג של קיסליאק, של איגנטייב ושל קומאן), בהחלט ניתן לומר כי היא מצויה בכיוון הנכון. עם זאת, לעניות דעתו של עבדכם הנאמן, היה על השוורים להתמקד לא רק בחלק הקדמי, אלא גם לרכוש מספר שחקני הגנה טובים - במטרה לחזק את החוליה החלשה שלהם בעונה שעברה, שהייתה אחראית ל61 שערי חובה. כל עוד המצב הנוכחי נותר על כנו, עושה רושם שעל מנת להתקדם במעלה הטבלה, יזדקקו מוסלין וחניכיו ליבול נאה במיוחד מסוללת החלוצים שלהם - ובפרט מיורה מובסיסיאן, הארמני הבינ"ל שכבש 14 שערים בעונה הקודמת.


  [​IMG] אמקאר פרם

  מאמן: רוסטם חוזין
  בעונה שעברה: מקום עשירי בליגה
  הגיעו: אלכסיי רבקו (טומסק), מיחאיל בלוב (לוקומוטיב ליסקי), ואדים גאגלוייב (פ.צ ניז'ני נובגוראד)
  חזרו מהשאלה: אנדריי סקרטוב (גאזוביק אורנבורג)
  עזבו: אנדריי טופצ'ו, ראדומיר דיאלוביץ', ארטיום מולודצוב, איגור סטפאנוב, זוראב טסיסקארידזה, גיאורגי דז'יאוייב

  אם יש קבוצה כלשהי בליגה הבכירה אשר התנהלותה עונה על הגדרת המושג "בינוניות" בכל מובן שהוא, זוהי אמקאר פרם. מאז שאמייאצ'ני (אמוניה) העפילו לליגה הבכירה, אי שם ב2004, הם מקדישים את מירב משאביהם (הדלים) למען מטרה אחת: התבססות במרכז הטבלה. העונה האחרונה מהווה דוגמה מובהקת לכך; אמנם, לפרקים מסוימים התקרבה הקבוצה מהעיר למרגלות הרי האוראל באופן מסוכן לקו האדום - אך בסופו של יום, לאחר ניקוי אורוות יסודי בחלון ההעברות של ינואר, היא סיימה את הפלייאוף התחתון במקום העשירי, עם 50 נקודות במאזנה. הרחק מקרבות התחתית, הרחק ממאבקי הצמרת. או, במילים אחרות: משעמם.

  על פי המסתמן, גם השנה הקרובה אינה צפויה להביא עמה בשורות מרעננות, ועושה רושם שפרמי ימשיכו במגמה המתוארת בפסקה הקודמת. בהתאם ל"תוכנית 3 השנים", אותה הגה גנאדי שילוב במשותף עם ממשלת מחוז פרם, יוקדש תקציב המועדון הנמוך, אשר ניצב על סכום הקרוב ל21 מיליון דולר בלבד בעונה שעברה, בעיקר לסגירת החובות שהצטברו מתקופת כהונתו של ואלרי צ'ופראקוב כבעלי המועדון. אי לכך, אין זה פלא שרשימת הקניות של האמוניה לקראת פגרת הקיץ כללה מספר מוצרים מינימלי וזול ככל האפשר; למעשה, שלושת השחקנים שהונחתו במועדון בחלון ההעברות החולף רעו בשדות הבור של הליגה השניה בעונה שעברה - ועושה רושם שלא מהם תבוא זריקת הרעננות הכה נחוצה עבור הקבוצה. למעשה, קשה למצוא איזשהו שחקן בסגל של אמקאר כלפיו ניתן לייחס את הנאמר; אולי רק ויטאלי גרישין, הקשר השמאלי בן ה31 אשר הבקיע חמישה שערים אשתקד, יוכל לחלץ את המועדון מביצת האפרוריות בה הוא שוקע לאטו.


  [​IMG] טרק גרוזני

  מאמן: סטאניסלב צ'רצ'סוב
  בעונה שעברה: מקום אחד עשר בליגה
  הגיעו: אנטון אמלצ'נקו (לוקומוטיב מוסקבה), מאגומד מיטרישב (ספרטק נאלצ'יק)
  חזרו מהשאלה: -
  עזבו: שאמיל אסילדארוב, שטפן סיקאץ', זאב חיימוביץ'

  "מאיגרא רמא לבירא עמיקתא": סביר להניח שאין ביטוי מתאים מזה על מנת לתאר את המסע של הנוחצ'י (צ'צ'נים, בשפת בני המחוז) בשנה שעברה. בדיוק כמאמר הפתגם, את פגרת הקיץ שלפני עונת 2011/12 פתחה טרק כשראשה בשחקים: הקבוצה הנחיתה שחקני רכש רבים וטובים (צעדים אשר התאפשרו לה בזכות התקציב המנופח אותו היא העמידה אשתקד - כ50 מיליון דולר) ומאמן בעל שם עולמי (רוד חוליט); הבעלים (ומושל צ'צ'ניה), רמזאן קאדירוב, לא פסק מלפזר הבטחות על "קבוצת על שמורכבת משחקני על" תחת כל עץ רענן; גם אמצעי התקשורת המקומיים דאגו להוסיף מעט בנזין למדורה העוצמתית ממילא, כאשר ניבאו לצ'צ'נים מקום בפלייאוף העליון. ובסופו של יום, בדיוק כמאמר הפתגם, את פגרת הקיץ שלפני עונת 2012/13 - בדיוק שנה לאחר אותם הררי אופטימיות - פתחה טרק כשראשה קבור באדמה, כשכל רצונה מסתכם במחיקת העונה הטראומתית מזכרון ההנהלה והאוהדים ובהוצאתו של פרויקט הבניה מחדש לדרכו.

  כאמור, לקראת העונה הקרבה ציפיותיהם של הצ'צ'נים צנועות בהרבה. עיקר עבודת הקיץ של המאמן הנוכחי, סטאניסלב צ'רצ'סוב (שהחליף את אגדת הכדורגל מהולנד לאחר שהלה הוביל את טרק למקום הארבעה-עשר בפתיחת העונה; על כך, נאמר: איך נפלו גיבורים), הסתכמה בשמירה על הסגל הקיים ובייצוב המרקם החברתי בקבוצה. מבחינה מקצועית, לפחות, נראה כי הוא בחר במסלול הנכון - וזאת כיוון שהסגל של טרק מסוגל לנפק כדורגל טוב ועקבי, חרף הכשלון דאשתקד. אנטוניו פריירה, אדילסון, מאצ'יי ריבוס, ג'ונת'ן לגאה; אלו הם חלק מהשמות המעטרים את הקאדר של הצ'צ'נים העונה, שיכולים בקלות להימנות עם רשימת שחקני הרוטציה של כל קבוצה מהחלק העליון. אולם, האיש המעניין (והמוכשר) מכולם הוא ככל הנראה מאוריסיו - קשר ברזילאי בן 23, אשר הגיע לטרק מפלומיננזה לפני כשנתיים וחצי. בעונה שעברה הוא היווה את נקודת האור של הקבוצה, כאשר מצא את הרשת לא פחות מ9 פעמים; משום כך, אין זה פלא שהוא נחשב למלפפון לוהט במיוחד הזוכה לחיזורים תכופים מקבוצות הצמרת בליגה. ובכל זאת, אם הצ'צ'נים ישכילו לשמור עליו - ייתכן שנחזה בשלל ההבטחות של המושל קורמות עור וגידים, שנה אחת לאחר שפוזרו לראשונה אל חלל האוויר.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏10/12/12
 2. Franco

  Franco מנהל ראשי מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏15/10/07
  הודעות:
  22,720
  לייקים שהתקבלו:
  2,167
  סיקור נהדר תומר [​IMG]

  בקבוצות הנ"ל אותי תעניין בעיקר המשך ההתפתחות של אחמד מוסא הצעיר הניגרי המוכשר, בגילו אין סיבה להילחץ אם לא יפרוץ בקרוב אבל אני אשמח לראות אותו ממשיך במסלול ההתקדמות.

  יש עוד שני שחקנים ספציפיים שהגיעו לליגה שמעניינים אותי ועקבתי אחריהם זמן מה, דווקא האלמוני יותר מבין השניים מעניין אותי יותר, אבל אני אחכה לחצי השני של הסיקור בשביל לכתוב עליהם מעט [​IMG]
   
 3. Ice Cream

  Ice Cream חסה

  הצטרף ב:
  ‏17/6/11
  הודעות:
  8,375
  לייקים שהתקבלו:
  201
  בומז'י אלה הומלסים, לא קוצים בתחת. ולצד העזיבות של חודירב וששוקוב הייתה עוד עזיבה שולית- מרקוס רוחו עבר לספורטינג ליסבון [​IMG]
  מוזר שבסיקור על ספרטק הזכרת את דזיובה המוגבל קלות (מקווה שתחת אמרי זה כבר לא יהיה ככה) אבל לא את מכונת השערים ווליטון. גם אמניקה הוא הרבה יותר מפרוספקט מבטיח. השור הזה זה הדבר האמיתי!
  בהגנה אם סוחי ופארחה ימשיכו בחוסר היציבות (למרות שאני תולה הרבה תקווה באמרי...) בריזגלוב יקבל יותר דקות.
  העזיבה של דיווידאס שמבראס את צסק"א זה רגע מכונן. הוא נתן תקופה יפה במועדון והיה שם תמיד. הבנתי שהברזילאי החדש שלהם זה אחד שכל הצמרת האירופית רדפה אחריו.
  זניט להוטה על ארשבין שלא בתכניות של ונגר והוא כנראה ימשיך אם לא תהייה שום תפנית בעלילה.

  נחזור לספרטק: אתמול הם שיחקו לראשונה העונה מול אלאניה, לא ראיתי את המשחק אבל מצפייה בתקציר (מובא כאן) ובסיקורים שקראתי נראה כי יאקובלב יוסיף לנו הרבה התלהבות מהספסל והוא חזר אלינו הרבה יותר בשל, נקווה שיתעלה גם על דזיובה.
   
 4. Captain Canada

  Captain Canada משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏17/11/10
  הודעות:
  2,925
  לייקים שהתקבלו:
  274
  שים לב למילים "תרגום חופשי". בכל אופן, הצדק אכן עמך (אני השתמשתי במשמעות ה"סלנגית" כדי לחזק את הדימוי של זניט כקבוצה סרוחה [​IMG]), שכן בקרב חוגי האוהדים ברוסיה נעשה שימוש במילה המדוברת כדי לתאר את אוהדי זניט כהומלסים ובטלנים. למעשה, קיימת היסטוריה מעניינת למדי מאחורי הכינוי הזה - בייחוד ביחס ל"בשר" של ספרטק - עליה ניתן לקרוא בקישור זה.

  אכן שולית [​IMG]. יאמר לזכותי שההודעה על עזיבתו של רוחו פורסמה לפני יומיים - לאחר שכבר כתבתי את הסיקור על ספרטק.

  אמנם, ווליטון הוא שחקן טוב יותר מדזיובה כיום (עם זאת, אמניקה אינו כזה, לטעמי) - אך היות שאני גם אוהד הנבחרת, הרשיתי לעצמי להכניס לתמונה גם את היבט הפרובינציאליות ולהרחיב דווקא על תוצר מהשוק המקומי. ד"א, בהתחשב בגובהו הרם (1.96 מטר), הייתי אומר שקצת קטנוני להלין על המגבלות של АД בהובלת הכדור...
   
  נערך לאחרונה ב: ‏23/7/12
 5. Ice Cream

  Ice Cream חסה

  הצטרף ב:
  ‏17/6/11
  הודעות:
  8,375
  לייקים שהתקבלו:
  201
  תודה על הכתבה תומר [​IMG] הרגה אותי התגובה של שטרנצל [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]
  לא מאמין שהמנוול הזה אחראי לזרם שלנו....
  הקטע הזה של אוהדים שמאמצים לעצמם את כינויי הגנאי שקוראים להם בהם נראה כמו קטע פסיכולוגי. מניסיון אישי

  ובמעבר ישיר לחלוצי ההווה של ספרטק: נתחיל מזה, שקצת פחות גאווה לאומית ולנבחרת הרוסית יש את ווליטון, רגע לפי שארסנל, ריאל וצ'לסי חוטפות אותו והוא ישר מזומן לסלסאו. מסכים איתך לגמרי וכתבתי שקארפין לא השתמש נכון בדזיובה, ועדיין גם ווליטון וגם אמניקה (דפאק? הבנאדם חזק כמו שור, כובש בצרורות, מהיר, פיזי, טכני דיו, יודע להתמקם, יכול לשחק גם באגף בזכות המהירות ויש לו סלטות מדהימות) עדיפים עליו. אפילו ארי שיכול לשחק באגפים לדעתי עדיף עליו.

  ברוסיה דווקא לא חסרים חלוצים וזו לא בדיוק העמדה שצריכה דחוף דם חדש. בעצם... כמו שקרז'אקוב נראה אז בקרוב נצטרך גם את פרודניקוב בנבחרת [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏23/7/12
 6. alexshw

  alexshw Member

  הצטרף ב:
  ‏13/11/09
  הודעות:
  47,825
  לייקים שהתקבלו:
  13,583
  מין:
  זכר
  מעניין שזניט לא ביצעה שום רכישה, כנראה בטוחים שם במאה אחוז שהסגל עדיין רעב להצלחות.
  בכל אופן היא בהחלט מועמדת חזקה לשמור על התואר.
   
 7. Franco

  Franco מנהל ראשי מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏15/10/07
  הודעות:
  22,720
  לייקים שהתקבלו:
  2,167
  ראיתי חלקים מהמשחק שלהם אתמול, אני לא מכיר את היריבה ויכול להיות שהיא פשוט חלשה, אבל הם (זניט) הציגו כדורגל טוב ביחס לפתיחת עונה.
   
 8. Ice Cream

  Ice Cream חסה

  הצטרף ב:
  ‏17/6/11
  הודעות:
  8,375
  לייקים שהתקבלו:
  201
  ספק נבדל ספק פנדל וקרז'אקוב עוד יחזור לעצמו. שיט!
   
 9. Franco

  Franco מנהל ראשי מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏15/10/07
  הודעות:
  22,720
  לייקים שהתקבלו:
  2,167
  ספרטק מוסקבה מחתימה את הבלם הארגנטיני חואן מנואל "צ'אקו" אינסאוראלדה מבוקה ז'וניורס, תמורת סכום של כ-4 מ' דולר.

  הדעה שלי עליו לא מגובשת גם לאחר זמן ארוך של הכרות, בגדול יש לו נתונים טובים מבחינה פיזית והוא גם משחק חזק ולא מפחד להקריב מעצמו, אבל הוא לא משרה ביטחון ויש לו לא מעט טעויות קשות. מפתיע שרוב הטעויות שלו הן דווקא בכדורי גובה שמוכנסים לרחבה, תחום בו הוא אמור לשלוט יותר מאשר על הקרקע שם הוא מעט כבד.

   
 10. cazzo

  cazzo Il Capocuoco מנהל

  הצטרף ב:
  ‏28/8/04
  הודעות:
  13,001
  לייקים שהתקבלו:
  752
  שער נהדר של ארסן חובולוב שראיתי בשידור ישיר.

  משחק לא ממש מעולה של ספרטק מוסקבה, שלולא השער של אמניקה בשניות הראשונות, אני לא בטוח שהם מנצחים בסוף ומוציאים 3 נקודות מהאוסטים.
   
 11. Lupo

  Lupo Member

  הצטרף ב:
  ‏16/6/08
  הודעות:
  1,830
  לייקים שהתקבלו:
  13
  יופי של סיקור נהניתי מאוד.

  זאת שיטה נחמדה. קאזאן מחולקת בין רוסים לטטארים שווה בשווה פחות או יותר. השאלה היא האם הקבוצה מזוהה רק עם תושביה הטטארים בעיר או שזאת קבוצה של כל העיר?
   
  נערך לאחרונה ב: ‏24/7/12
 12. cazzo

  cazzo Il Capocuoco מנהל

  הצטרף ב:
  ‏28/8/04
  הודעות:
  13,001
  לייקים שהתקבלו:
  752
  כמה מקומים יש כבר בקבוצה? אפילו מקסים ז'סטוקוב עזב....
   
 13. Lupo

  Lupo Member

  הצטרף ב:
  ‏16/6/08
  הודעות:
  1,830
  לייקים שהתקבלו:
  13
  מבחינת התושבים הרוסים, יחסם לקבוצה ומשלמי המסים.. איך זה מתחלק?
   
 14. cazzo

  cazzo Il Capocuoco מנהל

  הצטרף ב:
  ‏28/8/04
  הודעות:
  13,001
  לייקים שהתקבלו:
  752
  האצטדיון אף פעם לא מלא, נכון? רק לפעמים בליגת האלופות ראיתי אותו מלא, תתקנו אותי...
   
 15. alexshw

  alexshw Member

  הצטרף ב:
  ‏13/11/09
  הודעות:
  47,825
  לייקים שהתקבלו:
  13,583
  מין:
  זכר
  הקשר הותיק של צסק"א יבגני אלדונין הושאל לעולה החדשה מורדוביה.
  פבלו אורבאיס חתם ברובין
   
  נערך לאחרונה ב: ‏25/7/12

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!