חבר של מי אתה?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Ampelmann, ‏1/8/06.

 1. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  דווקא בימים טרופים אלו, שהרחוב בו גרתי כילד זוכה לסיקור בחדשות, וחלקה הצפוני של משפחתי מחפש מקלט מביתו המופצץ, בחרתי לתת במה דווקא למה שנראה רחוק במקצת כרגע- השלום.
  האם המילה הנשגבת הזו, שימין ושמאל ממלמלים כפתרון קסם לכל הצרות היא דווקא מה שיביא לדור הזה את השלווה? עוד מילה שהולכת כרוכה אליה בכל פעם.
  אמנם טוב שלום ממלחמה, אך האם הנו הפתרון הטוב ביותר?
  את התיאוריה הזו פיתחתי בשלב שבין סוף שירותי לצבאי לבין העבודה המזדמנת הראשונה שמצאתי בניסיון להתחיל לממן תואר. עבדתי במסעדה, מסעדת יוקרה עם קהל עיסקי מהמעמד הסוציו-אקונומי הגבוה ביותר. צוות המלצרים היה קטן ומסונן היטב. ללא מראה הולם מספיק ונכונות להפנות גם את הלחי השניה לא היית מקבל את הכרטיס הנשגב לחוג הזה, שאכן גם הורכב מבני המעמד הגבוה או סטודנטים שאפתנים בחופשה.
  פרצופה של המסעדה, צועק מנצנצים ומסביר-פניו אל עשירי ישראל, אנשי-עסקים, מכובדים ומספר מכובד של תיירים, נצץ אל כל אלה מבין פניו של הצוות ועיצוב המבנה, אולם מאחורי הקלעים, במקום שאליו לא נכנסו אלה הבאים לסעוד, הוסתרו עובדים שלא היו טיפשים, מכוערים או מוכשרים פחות, אלא פשוט לא חלק מקבלת-הפנים לאורח זחוח ויהיר.
  רוב גדול מההפסקות שלי העברתי בדיונים ארוכים עם המנקים והטבחים, כולם ערבים תושבי ישראל. שמעתי אותם מספרים על הקושי במגורים, על הקשיים שהכרתי כלוחם במחסומים, על הנתק ועל הקיום מן היד אל הפה, אמנם חלקם גם סיפרו על בילויים, על לילה במועדון או פאב בתל-אביב, על חברה, על עסק שיקימו. חברה מוצלחים.
  לי, אישית, כמי שמתעקש על שוויון, הדברים האלה היו די טבעיים. בני אדם במדינה שחיים כמו בני-אדם במדינה, אבל זכרונות מהמחסום, מהרעל של החברה בגדוד, מהרצאות ומתומכים ומתנגדים שנפגשתי עמם כחייל, ידעתי שלא כולם חושבים כך.

  מצער ככל שיהיה, בדור הזה, הדור "שלנו", נמצאים אנשים שמדברים על השלום כאופציה יותר ריאלית מאשר "לזרוק את כל הערבים לים" אך מעדיפים לשמור על חומותיה של ישראל גבוהות ומוגנות מפני מה שנחשב בעיניהם כדיסוננס.
  והנקודה שאותה רציתי להשאיר למחשבה, היתה בעצם, האם אתם רואים את עצמכם, או את אלה המקיפים אתכם, חברים כאויבים, יושבים בעוד עשר שנים בפאב שבו קולחות גם שיחות בערבית? האם תסתדרו בלקפוץ לישוב ערבי כדי לקנות מצרכים או אולי להעסיק רואה-חשבון תושב שכם בעסק? האם תרצו לנסוע הביתה בכביש שהשלטים בו כתובים גם בערבית (לא בכל השלטים בארץ יש תרגום!) או לקבל מדריך טלפונים בשתי שפות? להזמין במסעדה מתפריט מתורגם?
  הרי רוב הישראלים נסלדים אפילו ממראה אישה עטופה ברעלה מטיילת עם שני ילדיה, על-אף שההגיון הבריא מבטיח שקטן מאוד הסיכוי שתעשה פיגוע כשהיא מלווה בשניהם (וכמובן כאשר היא אינה מנסה כלל להסתיר את זהותה הערבית).
  גם אלה בינינו שהיו רוצים לראות שלום, היו מעדיפים את המודל הירדני- זה שמפתח עם ישראל קשרים ענפים, אך עדיין נשאר מאחורי הנהר.
  נקודה למחשבה.
   
 2. Robin

  Robin Member

  הצטרף ב:
  ‏13/8/05
  הודעות:
  2,451
  לייקים שהתקבלו:
  0
  מדינת ישראל היא מדינת היהודים, יש מספיק ערב-לנד מסביבנו ששם הם יכולים לדבר ערבית. בארה"ב אתה לא רואה תרגום לכל שלט לספרדית רק בגלל שיש ריכוז גבוה של ספרדים. במדינת היהודים השפה הרשמית תהיה שפת היהודים, העברית. אחרת מה זה משנה איפה אנחנו גרים? אנחנו יכולים להקים ליטל ישראל גם בניו-יורק או בלבנון (מבחינה תאורטית כמובן).
   
 3. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  עזוב אותך מהמודל הרקוב של ארצות הברית.
  בבלגיה למשל, הכל מתורגם לפלמית וצרפתית.
  בשוויץ יש ארבע שפות
  בקפריסין- יוונית ותורכית (למרות הפערים בין הצדדים).
  יש מספיק דוגמאות כאלה, וישראל זה לא אמריקה (עובדה שיש לך פה שלטים בערבית ממש בארץ|)
   
 4. Bianconeri

  Bianconeri משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏11/5/05
  הודעות:
  5,851
  לייקים שהתקבלו:
  969
  לא בדור שלנו.לא משנה כמה לא גזעני ננסה להיות כאשר נראה ערבי/ערבים זה לא יעשה לנו טוב זה איתנו עוד מהלידה,מין חינוך כזה בתת מודע שקבלנו כולנו לא נאהב את זה אף פעם ולא נרצה את זה לא משנה מה.אולי הדור הבא יחונך קצת אחרת,אבל זה מה שתמיד אומרים.
   
 5. FelaKaT

  FelaKaT Member

  הצטרף ב:
  ‏9/2/06
  הודעות:
  4,387
  לייקים שהתקבלו:
  469
  בדיוק.


  בכל מקרה, כדאי שתמצא מישהו שיהיה אפשר לעשות איתו קודם כל שלום, כי לצערי עם השכנים שלנו אי אפשר.

   
 6. M_T_A

  M_T_A Member

  הצטרף ב:
  ‏14/2/05
  הודעות:
  5,310
  לייקים שהתקבלו:
  0
  כן, כמו שאמרו לי בגיל 5 שבזמן שלי כבר לא נצטרך צבא, ובדיוק היום הייתי בצו ראשון [​IMG]
  המצב המדובר פה ממש לא ריאלי עכשיו, והלוואי שאלה היו הצרות שלנו
   
 7. Rafael

  Rafael Member

  הצטרף ב:
  ‏19/8/05
  הודעות:
  218
  לייקים שהתקבלו:
  0
  זה לא רק חינוך
  אם הדור הבא יחונך לאהבת אדם באשר הוא אדם, אבל עדיין כל פעם יראה בחדשות אוטובוס מפוייח כזה או אחר, או ישמע הדי פיצוצי רקטות בעוד הוא ספון במקלט מצחין, ערבים הוא לא יאהב
  הסביבה משפיעה, אין מה לעשות
  חינוך או לא חינוך, כל עוד ימשיכו מעשי האיבה בין הצדדים, לעולם לא נאהב אחד את השני
   
 8. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  חלילה רק אל תבינו אותי לא נכון. אני אמנם טוען שלא אני ולא הילדים שלי יהיו נקיים משנאת-לידה לשכנים, אבל אני לא אומר שמקור הבעיה דווקא בישראל. אני אפילו מצדיק את השנאה- מקורה בפחד -שמכוונת אל רוצחי-ילדים ומפגעים באוכלוסיה אזרחית. אלה הם הצרה שלנו ושל הערבים כאחד. הם מונעי שינאה ומפיצי שנאה גדולים בהרבה מכל קבוצה אחרת באזור.
   
 9. Gooner

  Gooner Member

  הצטרף ב:
  ‏19/11/03
  הודעות:
  2,721
  לייקים שהתקבלו:
  0
  אני גר בעכו,אני אוכל במסעדות של ערבים,אני משחק כדורגל עם ערבים,כשעבדתי בתור סוכן של קוקה קולה לפני שנה עשיתי את הקו של הכפרים הערביים בגליל (תמרה,שפרעם,מכר...), יש לי חבר טוב מהילדות שהוא ערבי וכו'..
  אין הרבה ערים בארץ שיש חיבור טבעי ויומיומי בין שני ה"גזעים" כמו שיש בעכו,יפו אולי? אני בחיי לא הייתי בירושלים אז אני לא יכול לדעת מה המצב שם.

  בכל אופן,אצלנו זאת המציאות ואין לי שום בעיה איתה.כשאתה חי עם ערבים במשך עשרות שנים,הסטיגמות כבר לא רלוונטיות מבחינת שום צד,אם בעכו יכולים,אז כל המדינה יכולה.
   
 10. city

  city Member

  הצטרף ב:
  ‏15/7/04
  הודעות:
  5,343
  לייקים שהתקבלו:
  0
  אני אישית הייתי שמח אם הערבים היו משתלבים בחברה הישראלית כמו שצריך וכולנו היינו חיים באחווה וסובלנות, אבל כאשר רוב חברי הכנסת הערבים משחררים אמירות אנטי-ישראליות מובהקות, מבצעים מעשים שגובלים בבגידה (נפגשים עם חברי חמאס וכו') ובעצם עושים מאמץ מינימלי להשתלב בחברה הישראלית - אני לא רואה את זה קורה.
  קחו סתם דוגמה - מה יקרה אם ערביי ישראל, במקום להתגייס לצבא (דבר שמסיבות מובנות הם לא יכולים לעשות) יעשו שלוש שנים של שירות לאומי, יתנדבו לאיזה מוסד צדקה ויתרמו למדינה בדרך אחרת, או אפילו דרך הצבא אבל בתפקידים עורפיים? אני אישית חושב שבמקרה כזה הם יצליחו להשתלב הרבה יותר בחברה הישראלית, כמו שהדרוזים למשל לא סובלים מתהיות לגבי הנאמנות שלהם למדינה.
  ברור שיש הרבה בעיות והרבה טעויות שהמדינה עשתה שגרמו לציבור הערבי להרגשה של חוסר שייכות למדינה, אבל אני מאמין שברגע שהאזרחים הערבים יבחרו צד, לטוב ולרע, יכריזו על התמיכה שלהם במדינה בפומבי ויוכיחו את זה במעשים, הדרך משם להשתלבות בחרה תיהיה הרבה יותר קלה.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏3/8/06
 11. Nigel Winterburn

  Nigel Winterburn משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏19/3/03
  הודעות:
  15,795
  לייקים שהתקבלו:
  145
  חד וחלק לסגור אותם מאחורי חומות ולא לראות אותם יותר לעולם. אני לומד בפקולטה בה חצי מהסטודנטים ערבים וגר בחיפה, כך שיש לי חיכוך יומיומי משמעותי עם האוכלוסיה הערבית. למרות שאני מסתדר איתם, הפערים בינינו מכל הבחינות כל כך תהומיים שאני לא רואה איך נוכל להתקיים כישות הומוגנית אחת נטולת חיכוכים ביום מן הימים. האינטרסים שלנו ושל הערבים, פלסטינים וערביי ישראל כאחד, פשוט לא חופפים, הם היו רוצים לראות אותנו בים, אנחנו גם כן נגעלים מהם ומכל תרבות הלבנט שהם מייצגים מאחר ואנחנו תופסים את עצמנו כשליחי המערב פה. אחרי שתינתן להם המדינה הפלסטינית מבחינתי לא לקיים שום קשרים עם המדינה הזו, אני מודע לכך ש"מגיעה" להם מדינה אבל ליותר מזה, לידידות מצידנו, המנוולים האלה לא ראויים.

  כחלק מזכויות מיעוט אני חושב שהמדינה מחויבת לקיים תנאים שכאלה למיעוט שחי בה, הדברים שאתה מציג כאן הם לגיטימיים למדי.
  מה שלי אישית חורה זה שבעוד 100 שנים יהיו בתוך גבולות הקו הירוק יותר ערבים מיהודים אם קצב הרבייה הנוכחי שלהם יישמר (ואין סיבה שהוא לא יישמר כל עוד המדינה הסוציאליסטית הרקובה שלנו ממשיכה לעודד ילודה בלתי-מבוקרת), ואז גם מבלי שהם ייכפו את עצמם עלינו המדינה הזו תהפוך ללבנט אמיתי, מה שיהיה בלתי נסבל בעיני לפחות.

  הפתרון האידיאלי מבחינתי, הם פשוט לא אנחנו ולעולם לא נסתדר איתם בקירבנו...
   
 12. Rosner

  Rosner VFB 1893 מנהל מנהל כללי

  הצטרף ב:
  ‏29/5/05
  הודעות:
  21,635
  לייקים שהתקבלו:
  300
  מין:
  זכר
  מה שאותי הרתיח אותו אבא מנצרת שאיבד את שני ילדיו מקטיושה של שחיזבאללה , ואת מי הוא מאשים אותנו [​IMG]
  שיתבייש לו הוא חיי מהכסף שלנו הטמבל הזה.

  מה שכן עוד הייתי יכול להבין אם הוא אמר את זה ברגע של כאב, לפני יומיים הוא התראיין ב CNN ותקף את ישראל וחיזק את החיזבאללה כאירגון קדוש. סלחו לי אבל זבלים כאלו לא צריכים אצלנו.
  בכלל כל הערבים בנצרת נגד ישראל. בושה וחרפה!

  מה שכן צריך להבדיל בין הערבים המוסלמים לנוצרים, הנוצרים הם עם מיוחד לדעתי, לי אישית יש הרבה חברים נוצרים וככה גם ההערכה שלי אליהם היא גדולה כמעין סוג של עם מנודה, המוסלמים תוקפים אותו, ואנחנו מכללים אותם בסטיגמה הכוללת כערבים. מיותר לציין שאחד החברים ההכי טובים שלי מעכו גם שירת בצה"ל מה שלא הפריע לזקנה בלה לתקוף אותו מילולית בגלל שהיה לו שרשרת עם צלב. בכל אופן נוצרים בשבילי זה חלק מעם ישראל. מוסלמים שילכו לחיזבאללה שיהפוך אותם למגן אנושי [​IMG]
   
 13. GUTE

  GUTE Member

  הצטרף ב:
  ‏17/5/06
  הודעות:
  1,300
  לייקים שהתקבלו:
  1
  פה השגיאה שלך, למה לא יכולים לעשות צבא מסיבות מובנות. למה הדרוזים כן יכולים לעשות צבא ולהיות תותחים (היו לי כמה חיילים כאלה והם פשוט נפלאים), למה חלק מהבדואים משרתים בגדוד הסיור הבדואי, למה יש גששים. כל מה שציינתי הוא אולי אחוז או שניים בודדים מסך האוכלוסיה הערבית בארץ .
  אנחנו חיים במדינה בה החוק הוא קובע, והחוק אומר שעל כל אזרח להתגייס לצה"ל. למה תמיד נקיים את זכותם של אזרחי המיעוטים ולא נקיים את חובתם.

  נייג'ל וינטרברן, הזדהיתי עם כל מילה שכתבת. אני גר בנגב, ויש חיכוך תמידי עם האוכלוסיה הבדואית. הם עושים ככל העולה על רוחם. הם נוהגים בפראות, גונבים מכוניות, פורצים לבתים ובכלליות מתנהגים בביריונות ובגסות בכל מקום אליו הם מגיעים. הם יושבים על שטחים באופן לא חוקי, ואנחנו שותקים.
  אם פתאום אזרח יהודי יחליט לבנות בבאר-שבע בית בלי האישורים הדרושים ישר יוציאו לו עיכוב וצו הריסה. אבל אם תלך ללקיה(ישוב בדואי) ל90 אחוז מהבתים שם אין שום אישור. אני שוב חוזר לחוקי החובה האמורים לחול על כל האוכלוסיה, יהודית וערבית כאחד וזה לא קורה.
  שבני המיעוטים יפסיקו לטעון לקיפוח. הם יורקים על המדינה כל הזמן, וכשהמדינה יורקת עליהם בחזרה, מה לעשות, הם טובעים.
  :aaaprot:
   
  נערך לאחרונה ב: ‏3/8/06
 14. city

  city Member

  הצטרף ב:
  ‏15/7/04
  הודעות:
  5,343
  לייקים שהתקבלו:
  0
  יש ערבים בארץ שקשורים לפלשתינאים בקשרי משפחה, ובכל מקרה אפשר להבין את ההסתייגות שלהם משירות קרבי, זה כמו מצב היפוטתי שאתה תלך לצבא ותילחם נגד יהודים מארצות אחרות. בכל מקרה, זאת בדיוק הנקודה. הערבים לא רוצים לעשות שירות צבאי מסיבות אידיאולוגיות - בסדר. אבל שיתנו שלוש שנים למדינה בצורה אחרת.
  אגב, אותה דעה יש לי לגבי החרדים.
   
 15. rainman

  rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏1/9/02
  הודעות:
  17,976
  לייקים שהתקבלו:
  0
  מסכים ב-100 אחוז,המיעוטים בארץ[אולי זה בכלל בעולם] מנצלים את זה שהם מיעוטים ורק דבר
  ממש קיצוני יגרום למדינה להיכנס בהם ועושים כמעט כל מה שהם רוצים,למרות שהבנתי שיש גם יהודים
  בחו"ל שמתנהגים ככה.

  ולירן אני מסכים איתך ב-100 אחוז,הערבים הנוצרים בישראל סובלים משני הצדדים,אבל לפי חבר של אח
  שלי שהוא ערבי נוצרי הם סובלים הרבה הרבה יותר מהערבים המוסלמים שפשוט מתעללים בהם ביום
  יום...פשוט עצוב בשבילם כי כל מה שהם רוצים זה לחיות בשקט ולא להפריע לאף אחד מה שאי אפשר
  להגיד על חלק גדול המאוכלוסייה המוסלמית.

   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!