חצי גמר: הכתום חוזר לגמר

הנושא בפורום 'מונדיאל 2010' פורסם ע"י לירן, ‏6/7/10.

1. gonzo18 Member

שלבי הנוקואט היו משעממים גם הפעם ואף יותר מ2002. ב2002 לא היה שלב בתים כול כך עלוב מבחינת איכות ושערים. הרבה אנשים שכחו את הזוועות שראינו בסיבוב הראשון במונדיאל הזה. משחקים כמו גאנה-סרביה,צרפת-אורגוויי ויפן-קמרון נכנסו אצלי אישית לדפי ההיסטוריה כמשחקי הכדורגל המשעממים ביותר שראיתי אי פעם בטורנירי נבחרות. הדבר הכי נורא זה שאנשים חושבים שארגנטינה עד למשחק מול גרמניה שיחקה כדורגל. כי היא לא. או שספרד משחקת כדורגל עד לחצי גמר. היא לא. אנגליה היתה פשוט זוועה וגם צרפת ופורטוגל למעט המשחק נגד הקונוסים מצפון קוריאה. אם ארגנטינה ואנגליה לא היו מפקירות את המגרש וגיאן היה כובש את הפנדל (ואז לא היתה "דרמה") אז גם שלב בנוקואט היה נחשב לכישלון חסר תקדים. לא שעכשיו הוא הצלחה,כן? עכשיו הוא סתם שלב נוקואט בינוני ומטה,בערך כמו ב2002.

נערך לאחרונה ב: ‏7/7/10
  2. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

המחזור הראשון בשלב הבתים השנה היה זוועה. אחר כך היה שיפור עצום. ולגבי רשימת המשחקים, יש לי תחושה שאם היית עושה רשימה דומה ב-2006 היא לא היתה ארוכה פחות. כאמור, אחרי כל כך הרבה שנים נוטים לזכור היילייטס ולא משחקים שלמים. מישהו בכלל זוכר בעל פה שב-2006 היה דבר כזה, למשל, כמו משחקים בין איראן לאנגולה או יפאן לקרואטיה, שלא לדבר מה היה בהם? זהו שלב הבתים. הרבה משחקים לא טובים במיוחד ונשכחים.

בכל מקרה, על טעם ועל ריח וכו'. מי שרוצה לסבול, שיסבול. אף אחד לא מכריח אתכם לצפות בחצי הגמר השני ובגמר, ואני בהחלט לא מצפה מכם לחזור לכאן אחריהם ולהמשיך להתלונן כמה חרא היה. מי שמסוגל ליהנות, ייהנה. אני בהחלט לא מרגיש שעלי להתנצל בפני מישהו.

3. gonzo18 Member

כש"פרשנים" מדברים על משחק כמו גרמניה-ארגנטינה כקלאסיקה אז בא לי להקיא. למה? כי ארגנטינה היתה זוועה (למעשה היתה כול הטורניר,אף על פי שזה הוסתר ע"י ניצחונות שקר על נבחרות נחותות) ולא ראיתי במשחק הזה שום תחרות. ראיתי גרמניה מתעללת בנבחרת עם שחקנים מהטובים בעולם (חלקם יושבים בבית) שמאומנת כמו שילד בן 3 מאמן קבוצת כדורגל בפיפא 2010. זה היה עצוב. נגד אנגליה ראיתי מחצית ראשונה נהדרת ומחצית שניה שאנגליה הפקירה את ההגנה שלה באופן מוחלט ונענשה. המשחק הזה לא היה כזה גדול כמו שעשו אותו.

איטליה פשוט גרמה לי לרצות לבכות כמה שהיא היתה חלשה וכמה שהסגל שלה היה עלוב ביחס לשנים עברו. צרפת הגיעה עם סגל מוכשר ונאנסה ע"י מאמן הזוי,ספרד הגיעה עם סגל מטורף ושיחקה כדורגל מחורבן בגלל מאמן הזוי. הולנד משחקת כדורגל משמים ולא מרשימה אותי כפי שהרשימה בשנים עברו,למשל בדור של פרנק דה בור,דאוידס,קלויברט,סידורף,פליפ קוקו,אוברמוס וכו'. פורטוגל המלהיבה והחזקה של העבר לא כבשה שער אחד למעט ה-7 נגד השוטרים של צפון קוריאה. פשוט אתה הולך נבחרת גדולה אחת אחת ולמעט גרמניה,כולן פישלו בצורה משמעותית וקשה.

וכמובן שלב הבתים והסיבוב הראשון שהיה זוועה.
    המונדיאל הזה הוא כישלון טוטאלי.

4. xavi6 Member

אני מההתחלה אמרתי שמוריניו אשם שהביאו בכלל את סגנון הכדורגל הזה, שדוגל נטו בתוצאה וסגנון משחק ציני ודוחה. בעבר נהנתי מכדורגל גם במידה והפסדתי או ראיתי משחקים של קבוצות אחרות. ידעתי לפרגן לקבוצות שפירקו לברסה את הצורה כי הן שיחקו כדורגל, מה שמוריניו עושה זה נטו לשחק על תוצאה. קהל כמו של אינטר שידע רק אכזבות כנראה סבל מספיק בשביל לרצות נטו גביעים ולא כדורגל, אני מאמין שבקבוצות אחרות כדורגל כזה לא יתקבל בברכה. בעבר, כדורגל היה כדורגל, ולא משחק שח מט שהוא נטו תוצאה ומשחק מבוקר ומגעיל. אז כן, אני מאשים את מוריניו, שהפך סגנון משחק "הגנתי" לרמה אחרת של גועל נפש, ומקווה שקבוצות כמו ברסה, ארסנל, מנצ'סטר, ביירן ואחרות שמשחקות כדורגל יפה בעיקר, יעיפו קבוצות כאלה.

5. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני כמעט מתבייש שנהניתי...

בשבילי כדורגל זה לא רק הרמה והאיכות, אלא גם הסיפוריות והדרמה. אם ישבת היום בדקה ה-40 כשפורלאן השווה, או כשהולנד דפקה שני שערים בתוך כמה דקות, או בתוספת הזמן המטורפת, צקצקת בלשונך ואמרת "נו, באמת, איזו איכות ירודה, איזה מונדיאל גרוע", אז צר לי עליך. קצת פחות טכנוקרטיה וקצת יותר רגש מוסיפים המון לצפייה בכדורגל.

6. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

נכון, אנגולה, אירן, טוניסיה, טוגו, ערב הסעודית, יפן, סרביה, טרינידאד, פראגוואי היו חלשות במונדיאל 2006 אבל עובדה שגם אף אחת מהן לא רק שלא הרשימה, אלא גם סיימה אחרונה בבית שלה, והכי חשוב, לא הדביקה את היריבות שלה בחולשתה למשחקים נוראים (אלא אם שיחקו אחת נגד השניה) שזה ממש לא מה שאפשר להגיד על הנבחרות במונדיאל הזה: צרפת, יוון, ניגריה, אלג'יריה, הונדורס, שוויץ, צפון קוריאה, חוף השנהב, איטליה, ניו זילנד, פראגוואי וגם סלובקיהלמרות ההפתעה שבהעפלה, קמרון, דנמרק, סרביה, אוסטרליה, ואליהן אפשר לצרף את הולנד, גאנה, פורטוגל, ספרד ואנגליה שהעפילו אבל רובן ככולן עשו את זה בדרך מכוערת, בואנה גאנה שכמעט הגיעה לחצי הגמר!!!!!! כבשה 2 שערי שדה אחד כל הטורניר!!!! כל השאר היו בפנדלים שהיריב נגע ביד, הם כמעט ולא הגיעו לשער היריב...רבאק! בואנה שכחתם איזה משחקים נוראים הם הציגו נגד אוסטרליה וסרביה? נגד גרמניה, בגלל שגרמניה היא כזו שבאה לשחק, אז המשחק היה ברמה יותר גבוהה, כנ"ל מול ארה"ב שזה באמת הפעם היחידה שהם ניצחו בצדק, אבל חוץ מזה, מה הם עשו במונדיאל הזה שמגיע להם לקבל ציון טוב? דרום אפריקה עם סגל חלש, בהיותה מארחת, נראתה לא פחות טוב ממנה, כשבשלב הבתים נראתה בוודאי יותר טוב ממנה, ואני לא מקבל את הטיעון של מגרש ביתי, למה גם לגאנה היה יתרון ביתיות בכל משחק.

7. 亚历山大帕托 Member

מוריניו המציא את סגנון המשחק הזה והציג אותו לעולם הכדורגל...

http://i45.tinypic.com/34rykoi.Xxx

אנחנו יודעים שהתחלת לראות כדורגל כי כולם התלהבו מרונאלדיניו, אבל לפחות תנסה קצת להסתיר את זה.

8. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

מה הקשר? מאמנים עבדו קדנציות שלמות, אולי ארבע שנים, העלו נבחרות למונדיאל דרך השד יודע כמה משחקי מוקדמות - תלוי באיזה אזור - והכינו הכל. אתה חושב שחודשיים לפני המונדיאל הם ראו את אינטר משחקת בברצלונה והחליטו לקרוע את כל מה שהם עשו ולעבור ל"שיטת מוריניו"?

זה לא רציני. כדורגל הגנתי - וזה של אינטר ממש לא היה כזה כל הזמן, למרות אותו משחק - היה לפני מוריניו ויהיה אחרי מוריניו, ומאמני נבחרות השתמשו בו לפניו ויעשו זאת גם אחריו. אף אחד לא נזקק למוריניו כדי לייצר את הטורניר המשמים באיטליה 90'. לעזאזל, הקבוצה המובילה בעולם אז היתה מילאן של סאקי, אז דווקא היא גרמה לנבחרות לשחק הגנתי? פשוט לא קשור.

9. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

אנחנו מדברים פה על חצי גמר מונדיאל!

מה אורוגוואי והולנד עשו פרט ל-2 הבעיטות האלה במשך 45 הדקות? כלום ושום דבר, הרי אף אחד לא היה אומר מילה אם פשוט היו באים, בועטים את 2 הבעיטות במשך דקה אחת ואז יורדים להפסקה בדקה שניה נכון? ונכון שהמחצית השניה היתה ברמה יותר גבוהה, אבל מהרגע שהיה 1:3 המשחק נגמר, עם כל הכבוד ל-"דרמה הגדולה" שהיתה, אבל בתאכלס, לא היתה.

10. מראדונה Member

יש 2 נבחרות בלבד שהן בלתי מנוצחות,הולנד היא אחת מהן. במידה והולנד תפסיד בגמר,מה שסביר לקרות - הנבחרת הבלתי מנוצחת במונדיאל תהיה ניו זילנדhttp://www.asoccer.co.il/html/emoticons/mellow.Xxx

11. gonzo18 Member

אם נהנת אז אתה כנראה לא יודע מה הפוטנציאל האמיתי של נבחרות גדולות כמו ספרד,ארגנטינה וצרפת לעומת מה שקיבלנו בפועל. אף אחד לא ציפה שגרמניה תראה כול כך טוב וזה פלוס נהדר,אבל אף אחד לא חלם לראות נבחרות גדולות כמו אנגליה,איטליה,ספרד,הולנד,ארגנטינה,ברזיל ופורטוגל כול כך חלשות,עלובות ומשעממות וכול אחת מהסיבה שלה. ובקונסטלציה אחרת,אוטופית יותר,היינו יכולים לקבל מונדיאל יותר טוב בעשרות מונים ואני כלל לא מגזים.
    כשאין נבחרות גדולות אז אין מונדיאל איכותי ומעניין. ותסלח לי,אבל במונדיאל הזה (למעט גרמניה) אני לא רואה שום נבחרת גדולה. שלא נדבר על האכזבה מנבחרות אפריקאיות שאני ציפיתי לראות אותן אחרת לגמרי,או מנבחרות דרג שני באירופה שחלקן בכלל לא היו איתנו וחלקן שהיו איתנו (סרביה,פורטוגל) נראו כמו צואה.

12. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

עזוב, הוא שכח שאינטר פירקה את בארסה במשחק הראשון...אין ספק, עד אינטר נגד בארסה בגומלין, מעולם לא היה דבר כזה משחק הגנתי ובונקר מכוער, רק מוריניו הביא את זה לעולם ובגללו המונדיאל הנורא הזה...תודה מוריניו, שעל הדרך הבאת את אינטר לשיאים שלא נראו...אינטר הבונקריסטית במשחק אחד שכל כולו היה לבוא ולהוציא תוצאה, אבל חוץ מזה כבר ב-10 משחקים (כי ב-2 משחקים נגד בארסה בבתים אינטר לא כבשה) היא כבשה 17 שערים, ניצחה 6 נצחונות רצופים כולל 2 על מי שהיתה אחת מה-5 פייבוריטיות לזכיה מההתחלה, וכמובן ניצחון על האימפריה העולמית אי פעם ברצלונה, שכל העולם למד ממנה לשחק כדורגל, וגם בגמר מול באיירן, במשחק שהפרשנים בארץ, אבל רק בארץ, קראו לו גם בונקר...

המונדיאל הזה נבחרות שלמות באו ופשוט המאיסו את עצמם על האוהדים, רק מכמות השחקנים שלא זומנו חלקם באופן מוצדק אבל חלקם הגדול באופן ממש לא מוצדק, היית יכול להרכיב עוד 4 נבחרות שיחליפו את כל הארבעה שנמצאות בחצי הגמר...יש לך ספק שאם לברזיל יש ספסל או יותר נכון סגל שחקנים כמו שצריך להיות לה, כמו שיש לה מבחינת השחקנים שלא היו, שהיא עוברת את הולנד? אין לי ספק, אלאנו נכנס לואיס פביאנו יוצא - איזה בדיחה. פאטו מתגלגל בבית מרוב צחוק.

13. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

ובכל זאת אתה מדרג את המונדיאל הזה מתחת ל-2002, שהיה כנראה זוועה גדולה עוד יותר - במונחים שלך - כי לא היתה אפילו גרמניה לרפואה. סתם ברזיל משעממת, וגרמניה משמימה שחפרה את דרכה, וכל מיני דרום קוריאה וטורקיה שנכנעו בחצי הגמר "1-0 ללא תנאי".

כן, אם כל הנבחרות הגדולות היו ממצות את הפוטנציאל שלהן זה היה יכול להיות טורניר מדהים. ואם לסבתא היו גלגלים היא היתה נוסעת... לא יודע אם אי פעם היה טורניר כזה. די ברור שלעולם לא יהיה. זה לא אומר שזו הדרך היחידה שטורניר יכול להית טוב. אבל אני מבין שגם מיורו 2008 לא נהנית.

14. Julian Joachim Member

עומר, אני מצטער אבל ההודעות האחרונות שלך ממש מגוחכות. אתה רציני שנתת פה עכשיו רשימה של משחקים משעממים? עזוב את זה שלרשימה הזאת הכנסת משחקים שהיו ברמה גבוהה או הביאו איתם דרמות מטורפות, זה נראה לך דבר רלוונטי? אני מבטיח לך שאם היית עושה רשימה דומה אחרי מונדיאל 2006 (ואני לא מדבר בכלל על 2002) היית מכניס את כל המשחקים. או שלא, כי אתה מאוד לא אובייקטיבי ואי-הצלחה איטלקית מטעמים אובייקטיבים של יכולת (ולא שיפוט כמו ב-2002) הופכת את הטורניר הזה למשהו פסול.

בשני הטורנירים הקודמים היו מעט מאוד משחקי נוק-אאוט שנכנסו לתודעה, בין אם בשל יכולת גבוהה שהוצגה בהם, העניין שיצרו או הדרמה שליוותה אותם. בגלל שמשעמם לי אני מוכן להציג לך את זה.

2002: שמינית הגמר בין שבדיה לסנגל (אחד המשחקים הטובים בתולדות המונדיאל, לדעתי), ספרד מול אירלנד (דרמה מאוד גדולה, משחק שלא תהעלה לרמה גבוהה), דרום קוריאה מנצחת את איטליה (אתה תאשים את השופטים). רבע גמר בין ברזיל ואנגליה (משחק חלש מאוד, אבל גול גדול של רונלדיניו) והגמר בין ברזיל לגרמניה שהיה משחק די טוב. סה"כ 5 משחקים שרובנו זוכרים וגם הם מתחלקים בין כמה קטגוריות של זיכרון.

שלב הבתים, דרך אגב, היה הרבה יותר גרוע ומתוך 48 משחקים, אני יכול להצביע על 4 משחקים שנכנסו לתודע מסיבה כלשהי: התיקו בין איטליה ומקסיקו, הניצחון הקרואטי הגדול על איטליה, התיקו 3 בין מקסיקו לסנגל והניצחון של הסנגלים במשחק הפתיחה על צרפת. אם כבר הגעתי לרמה של הבתים, סתם תזכורת לכמה בתים עלובים במיוחד, שסיפקו כדורגל ברמה נמוכה מאוד: בלגיה, רוסיה, יפן ותוניסיה; אנגליה, שבדיה, ארגנטינה וניגריה (9 שערים בששת משחקי הבית ובערך 23 דקות מצטברות של כדורגל); פולין, ארצות הברית, פורטוגל ודרום קוריאה.

קיצר, כל מה שאתה אומר על המונדיאל הזה, בלט הרבה יותר במונדיאל ההוא.

ועכשיו ל-2006, המונדיאל שאתה כל כך אוהב. תנסה רגע להתנתק מהסובייקטיביות שלך בנוגע לאיטליה ותגיד לי אם אני טועה: מבין 15 משחקי הנוק-אאוט, 6 משחקים ראויים שנזכיר אותם, מהסיבות השונות: ארגנטינה-מקסיקו; גרמניה-ארגנטינה; פורטוגל-אנגליה (האמת היה משחק בינוני במיוחד אבל הייתה דרמה); חצי הגמר של איטליה-גרמניה; והגמר של צרפת-איטליה (שגם כן לא התעלה לרמה גבוהה במיוחד, אבל לא היה חד-צדדי וזה כבר שיפור כשמדובר בגמרים של טורנירים... דרך אגב, איטליה שלך הייתה שותפה למשחק מגעיל במיוחד נגד אוסטרליה, למשחק חד-צדדי ולא-איכותי נגד אוקראינה ואם ללכת אחורה לשלב הבתים, אז גם למשחק אלים ולא הרבה מעבר לזה מול ארצות הברית.

בנוסף, בשלב הבתים קיבלנו משחקים טובים מצד גאנה, ארגנטינה וחוף השנהב, אבל קיבלנו גם בתים שלא ייצרו שום דבר והיו חלשים במיוחד: גרמניה, אקוואדר, פולין וקוסטה-ריקה; פורטוגל, מקסיקו, אנגולה ואיראן; שוויץ, צרפת, דרום קוריאה וטוגו; והדובדבן שבקצפת - ספרד, אוקראינה, תוניסיה וערב הסעודית.

בטורניר הנוכחי אני חושב שבכל אחד מהבתים היו לפחות שני משחקים שאני אזכור גם בעוד 4 שנים (אולי בבית של איטליה ובבית של הולנד קצת פחות). ראינו הרבה סגנונות כדורגל שונים, ומתוך 13 משחקי הנוק-אאוט שעברנו עד כה, כמעט ולא היו משחקים בלי יכולת גבוהה/דרמה: אורוגוואי בשלושת משחקיה, ארגנטינה מול מקסיקו, גרמניה בשתי תצוגות נדירות, הולנד-ברזיל, ספרד ופרגוואי נאבקות. האמת היא שחוץ מהולנד-סלובקיה ופורטוגל-ספרד, כל שאר המשחקים התעלו לרמה יחסית גבוהה למונדיאל ורובם סיפקו גם דרמות רציניות.

אבל לך תתווכח עם דעות של אנשים, זה סתם מיותר. אני מקווה שהרשימה שעשיתי פה תעזור לך להבין שאתה סתם עושה גלוריפיקציה לעבר, שלא מבוססת על שום דבר אחר.

15. Julian Joachim Member

בזמן שחפרתי הספיקו להיכתב פה עוד כל מיני אמירות מוזרות. למשל אתה, עומר, טוען ש-3 הנבחרות ששיחקו בבית עם איטליה היו נוראיות, אכזבו וגררו את הנבחרות האחרות לשחק גרוע. סלובקיה שיחקו מצויין, לטעמי, והמשחק שלהם מול איטליה היה מלא בכל מה שאוהד כדורגל יכול לבקש. פרגוואי נראתה מצויין מול סלובקיה ונתנה תצוגת תכלית מבחינת השליטה במשחק בכל שאר המשחקים שלה. על ניו זילנד אני בכלל לא מבין מה יכולה להיות התלונה. מגיעה נבחרת, שאף אחד לא מכיר ואף אחד לא מצפה ממנה לכלום, ומסיימת ב-3 תוצאות תיקו, תוך שהיא מציגה קו הגנה מעורר השראה וגורמת לרוב מדינות העולם לקנא בה. אני לא יודע אם אתה מבין, אבל זה הכדורגל. הסיפור, האופן שבו הוא נבנה, הסנסציה. ניו זילנד סיימה בתיקו 1 עם איטליה! היא השוותה בדקה ה-93 מול סלובקיה (!). זו גם כן סוג של היסטוריה ואלה הדברים שאנשים רוצים לראות בטורנירים ולזכור מהם.

בשביל לראות את המפגשים הגדולים ביותר בין הגדולות ביותר יש לי את הליגות המקומיות ובמידה מסויימת את הצ'מפיונז ליג. בשביל לראות את השילוב של היכולת הגבוהה עם כל הרגש, הסיפורים והדרמה - בשביל זה יש מונדיאל.