מועדון כדורגל ליהודים בלבד?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י ilsoccer, ‏2/3/12.

1. Ice Cream חסה

Vanitas,
    א. יוסי שריד דמגוג. מועדון כדורגל שהאוהדים שלו שרים שירים אנטישמיים? פשוט אין דבר כזה!
    ב. בבית"ר מעולם לא שיחקו ערבים, ולא כי האוהדים הכתיבו לה, אלא כי השחקנים הערבים פרצו מאוד מאוחר. בנבחרת למשל, טורק היה הראשון ו"רק" ב-76. בבני יהודה חסארמה הגיע רק באמצע שנות ה-2000, וגם במכבי תל אביב אם לא להחשיב את אבו סיאם הבדואי, הגיע ערבי רק השנה (מונאס דאבור). בבני יהודה זה התחיל קשה אבל היום נהייה טבעי, במכבי בוא נאמר- לא כל כך (דאבור פרסם בפייסבוק שלו כל מיני דברים פרו-פלסטיניים, האוהדים לא כל כל אהבו את זה) ויכול להיות שגם בבית"ר היו משחקים ערבים, אם היו מקדימים בשנה את הלה פמיליה.
    ג. אבל רמה הגורל, וערבי אחד מכפר קנא שנבחן בתחילת שנות ה-2000 לא הרשים, ועוד שחקן ערבבי ענק שאברהם לוי ניסה להביא מהפועל ירושלים (עלי עותמאן) לא הגיע (מוזמן לגגל "מוחמד כבר היה בהר"), והאוהדים הגזענים עשו את שלהם (במקרים של נדאללה וקלסאקגוויזו השוויצרי-טורקי למי שזוכר (מזל שהוא לא הגיע דווקא, ובמקומו בא פאולו דה לה האסה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx).
    ד. ועכשיו, בית"ר מזוהה לא רק עם הגזענות, אלא יותר עם הציונות, ומבחינת הערבים בית"ר ירושלים זה טאבו חמור בדיוק כמו צה"ל- ולכן כששחקן ערבי (מוחמד גדיר) רצה לבוא לבית"ר, החולירות הגזענים מהיציע המזרחי מנעו ממנו. אה לא, אלה היו בני הכפר שלו. דווקא לפי ראיון שלו וסקר שעשו במחנה יהודה- אוהדי בית"ר כן תרמו את חלקם בשביל הטנגו..

2. רון עמיקם Member

יש פה דברים שאם היו נכתבים לפני 80 שנה ובמקום המילה "ערבים" היתה מופיעה המילה "יודן", הם היו מגיעים ומתפרסמים בהבטלה בעיתון 'דר שטרימר' הידוע לשמצה.
    הגישה הזו לפיה לא ערבי לא יכול לשחק בבית"ר כי האוהדים יפגעו בו פיסית, זו הסתה לאלימות.

בשום מקום במגילת העצמאות לא כתוב "מדינה יהודית" אלה "מדינת היהודים".

זאב ז'בוטינסקי, מייסד תנועת בית"ר, האיש שטווה את האידיאולוגיה הבית"רית מתהפך מקברו מהאינטרפטאציה של הבית"רי המודרני. זה מה שהוא כתב בראשית מאמרו המפורסם "קיר הברזל":

"את מחברם של השורות האלה חושבים לאויבם של הערבים, למצדד גירושם מן הארץ וכו'. אין זה אמת. מבחינה רגשית - יחסי לערבים הוא כיחסי אל כל שאר העמים: שוויון נפש אדיב. מבחינה פוליטית נקבע יחסי על סמך שני עקרונות. האחד, גירושם של הערבים מארץ-ישראל באיזו צורה שהיא נחשב בעיני לבלתי-אפשרי בהחלט; בארץ ישראל יהיו תמיד שני עמים. והשני, אני גאה על השתייכותי לאותה קבוצה, שניסחה את "תכנית הלסינגפורס" נסחנוה לא בשביל לא בשביל היהודים בלבד, אלא בשביל כל העמים; ויסודה הוא שיווי- זכויות לעמים. ככל היהודים מוכן אני להישבע בשמנו ובשם צאצאינו, שלעולם לא נפר שיווי- זכויות זה ולא נעשה ניסיון לגירוש או לדיכוי".

תנועת בית"ר התנגדה במשך כל השנים שבית"ר ירושלים תחתים שחקן גרמני, תערוך מחנה אימונים בגרמניה או תרכוש מכוניות גרמניות לשחקנים. היא מעולם לא הביעה דיעה נגד החתמת שחקן ערבי. זאהי ארמלי היה על סף חתימה בבית"ר ואוהדי בית"ר התאכזבו כשזה לא קרה. זה היה רק לפני 25 שנה, לא מיליון שנה.
    כשבית"ר יצאה למחנה אימונים בדרזדן, פרש רובי ריבלין מעמותת בית"ר, זה לא קרה כשגורם אג'ויב שיחק בבית"ר. אילו הוא היה רואה מה עשו לוויסאם ווסאמי באימון הראשון של אלי גוטמן בגבעת רם, הוא היה מתפלץ. ווסאמי הוא דרוזי ובבתי הקברות הצבאיים קבורים אלפי דרוזים שנהרגו בקו האש הראשון של צה"ל, בדיוק כמו הצ'רקסים שביברס נאתכו נציגם ובדיוק כמו הבדואים שמוחמד גאדיר הוא נציגם.
    אני מתבייש שאני צריך לכתוב את הדברים האלה.
    יש למעלה מ-60 שחקנים ערבים בליגת העל. מדובר בתופעה מבורוכת של שחקנים בעלי מוטביציה וכשרון גבוהים שמחליפים, בדיוק כמו בתחומי החיים האחרים, את כוח העבודה היהודי. מה לעשות, לגרש את הרוקחים מבתי המרקחת? הרי רובם ערבים. זו עובדה.
    היהודים עובדים בהיי טק, הערבים משחקים כדורגל. התרומה למדינה היא שווה. כשעבאס סוואן הישווה מול אירלנד, לא קפצתם ביציע המזרחי בר"ג? הוא עשה זאת במדי נבחרת ישראל. אילו שנא את ישראל, היה משחק תחת הדגל שלה המתנופף ברוח?

במכבי קביליו יפו, הקבוצה הקרובה לליבי, משחקים 36 ערבים. הקבוצה הכי מוכשרת במחלקת הנוער היא טרום א', בה שני שלישים ערבים ושליש יהודים. לראות את ההורים בשבתות בבוקר שרים יחד: "היידה בי היידה בו היידה מכבי יפו" עם הדרבוקות, מרגש בצורה מטורפת. הילדים מתכנסים אחרי כל משחק, שמים ידייים וצועקים: "תנו לי א', תנו לי ח', תנו לי יוד, תנו לי ממ. מה יצא? אחים, אחים, אחים, אחים, אחים".
    זו המדינה, אלה תושביה, וזה גורלנו: דו קיום. ורק הדו קיום ינצח את האויב.

3. Vanitas Member

לא, קודם כל הציונות מעולם לא הייתה גזענית כי מעולם לא פסלה מדינה מעורבת של יהודים וערבים. המטרה הייתה לשוב לציון ולהקים מדינה חופשית ליהודים ושום דבר לא פסל מיעוטים. לפי ג'בוטנסקי אפילו העיקרון היה שיהודי יהיה ראש הממשלה וערבי יהיה סגנו. עלק בית"ר "ציונית", ככה מסתתרים מאחורי גזענות ביימנו? http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

דבר שני, לולא בית"ר הייתה גזענית מוצהרת שאת הקהל שלה שומעים פעם אחר פעם שר שירים נגד המיעוטים, אז בטח שחברים מהכפר של מוחמד גדיר לא היו יוצאים נגד המהלך. ערבים מעולם לא מנעו מעצמם לשחק בקבוצות יהודיות, אלא רק בקבוצה אחת ומאוד גזענית. תנקה את הרע שיש בקהל של בית"ר ואז לא יהיו לאנשי הכפר של מוחמד גדיר שום בעיות עם מעבר לירושלים כמו שאין להם שום בעיות עם אף קבוצה אחרת בליגה.

קודם הייתה הגזענות בבית"ר, אחרי זה הייתה ההתנגדות של הערבים לשחק שם. לא הפוך. ההוכחה לכך היא שכל הערבים משחקים בקבצות יהודיות ללא שום בעיה.

נערך לאחרונה ב: ‏28/3/12
  4. רון עמיקם Member

תגיד, אתה מבין על מה אתה כותב?
    הציונות התנגדה לערבים? הציונות הסכימה לתכנית החלוקה.
    השחקן הערבי הראשון ששיחק בנבחרת ישראל היה בוחוס ג'וג'וסיאן, ארמני יליד דמשק בסוריה שגדל בנערותו ביפו וישחק בקבוצה ששמה המלא היה "אגודה ציונית לתרבות הגוף מכבי יפו מיסודה של מכבי בולגריה".

אל תמציאו את הציונות, את הבית"ריות ואת היהדות מחדש.
    בבית"ר ירושלים שיחקו נוצרים לרוב, אז למה הנוצרי סלים טועמה לא יכול לשחק בה?

5. Ice Cream חסה

לערבים יש עקרונות מוצקים וכמו שיש להם כלפי צה"ל והקיצוניים יותר גם כלפי השירות הלאומי, ככה גם כלפי בית"ר.
    בטדי כבר שנה לא נשמעו קללות גזעניות (מלבד במשחק הטעון מול סכנין, שמעתי שהדליקו את הכרוז, לא יודע מה שרו), וגם מוחמד גאדיר עצמו טוען שאוהדים התקשרו לבקש ממנו לבוא ולברך אותו, כך שהאוהדים של בית"ר עשו צעד משמעותי קדימה, כמו שוניטאס אומר- באמת בבית"ר עשו הרבה כדי לנקות את הנגעים הרעים מהיציעים. זה עדיין לא נהייה מושלם (ולא נראה לי שזה יכול להיות...), אבל הגיעה הזמן שהתקשורת ואתם תבדקו שוב, בגלל מי ערבי עדיין לא הגיע לבית"ר.

זה נושא אחר לגמרי, אבל בוא נאמר ששחקנים משחקים בנבחרת לא רק מתוך גאווה לאומית, אלא בשביל הרזומה ובשביל הסוכן גם, בטח במאה ה-21.

אוף טופיק, לאקטואליה: לא, אבל להפך- הערבים התנגדו לציונות.

6. Vanitas Member

בגלל שלא סיימו את עבודת הניקיון בבית"ר וערבים לא יכולים להרשות לעצמם ללכת לשחק עבור קהל כזה. כמו שאף ישראלי לא ינסה אפילו לחשוב בכיוון של לשחק בדינאמו דרזדן. זה לא ילך ולא בגלל שהישראלי גזען, אלא בגלל שהקהל מנגד גזען.

תנקו את הגזענות ותראו ששחקנים ערבים יגיעו גם לבית"ר כמו שהגיעו לכל קבוצה אחרת. לערבים ולמועדונים בישראל יש רצון גדול לקיים את הדו קיום, רק בית"ר עדיין נשארה מאחור. מקווה לימים יפים יותר בעתיד.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏28/3/12
  7. Don Joan Roman Member

חיכתי לתגובה שלך עמיקם ובניגוד למה שרציתי לרשום לך החלטתי שלא כי זה לא באמת רלוונטי לנושא הדיון.

א. כל מה שאתה אומר הוא טוב ויפה ובטח שלא אני אחלוק על הציטוטים והדברים שהבאת פה בנוגע לז'בוטינסקי והמצע שלו, ןעל מה התבססה תנועת בית"ר שממנה קם המועדון הענק הזה אבל מה זה קשור לעובדה שכיום חלק גדול מהקהל של בית"ר לא רוצה לקבל שחקן ערבי לשורותיו ולהפך? פעם גם היינו נוסעים בסוסיתא והיינו מייבשים ביצות כדי ליישב פה ארץ ופעם גם היינו מיעוט מול הערבים בארץ ישראל ופעם המדינה שלנו הייתה קטנה בעשרות אחוזים, מה שהיה פעם רק מוכיח שהמועדון הזה הוא לא מועדון גזעני ולא קם על טהרת גזענות כמו שהחבר שלנו פה: Vanitas נוהג לחשוב ונוהג לומר לנו בכל הזדמנות ואני שמח שדווקא אתה הבהרת לו את זה בעל כורחך, זה שיש אוהדים שמעדיפים ששחקנים ערבים לא ישחקו בקבוצה זו זכותם המלאה ולא אומר דבר על מצע המועדון.

ב. אם לך ולדומייך באמת היה חשוב שבית"ר תהיה "נקייה מגזענות" במקום לבוא ולתת יחס מועדף לקומץ(ומי כמוך יודע שזה קומץ בתוך ים של אוהדים צהובים-שחורים), תבוא ותפציצו כתבות על זה שבית"ר היא לא מקום גזעני, שבית"ר נולדה, חיה ונשמה מתוך הערבה ההדדית של בין אדם לחברו בלי קשר למין,דת,גזע או לאום ואז אולי דברים יראו אחרת והפנטזיה שלכם תתגשם, כי המצב היום הוא פשוט מאוד: אוהדים רבים לא יודעים ולא מבינים מה זה בית"ר ומאיפה היא קמה והם חושבים שמעולם לא שיחק כאן שחקן ערבי כי אנחנו שונאים אותם ולא בגלל שאז פשוט לא היו קיימים שחקני כדורגל ערבים כמעט, אבל לכם נוח לתייג אותנו כמועדון וכקהל גזענים, כי מזה אתם חיים.

ג. אתה יודע טוב מכולם (ואם אתה אומר שלא אז אתה צבוע הרבה יותר ממה שחשבתי והערכתי עד היום) שהשנאה כלפיי טועמה היא לא בגלל שהוא ערבי נוצרי אלא בגלל מה שהוא מייצג ושגם הוא שונא אותנו בדיוק באותה רמה אם לא יותר.

ד. וניטאס - בפעם המיליון: יש פלג בקהל שלא רוצה ששחקנים מוסלמים ישחקו במועדון, יש פלג כזה בכל קהל ואצלנו מה לעשות הוא קולני ומשמעותי יותר אבל המועדון עצמו לא גזעני ולא נוטה לזה, אין בישראל אף מועדון בארץ שפועל נגד גזענות כמו בית"ר ירושלים, וגם אנחנו לא פיתחנו אובססיה לכך ששחקן ערבי ישחק אצלנו, את האובססיה הזאת פיתחתם אתם.

8. Ice Cream חסה

את עיוור, צבוע וחמור שרק מחפש להכפיש את בית"ר אם אתה לא רואה את כל מה שעשו הן האוהדים והן ההנהלה כדי לצמצם את הגזענות, וכמה שהם כן מוכנים ששחקן ערבי ישחק אצלם, ומי שמונע את זה, הם הערבים שמאיימים על שחקנים שמעוניינים לעבור לבית"ר. ההתעלמות הזו שלך וההצדקה כלפי המעשים של הערבים מזכירה לי את סיקור התקשורת בכל אירוע, ומעצבנת מאוד.

http://www.beitar-jerusalem.net/article_4447
    טור על מה שהלך בשבוע האחרון בקניון, וזה מתקשר קצת לנושא של השחקן הערבי בבית"ר.

9. רון עמיקם Member

א. לא, לא, לא. אבא שלי נולד בלטביה לתוך תנועת בית"ר שקמה שם. אחיו היה נציב בית"ר האחרון (לפני מלחמת העולם השניה) בלטביה, אסטוניה ופינלנד, ואחד משלושת ראשי בית"ר העולמיים (ז'בוטינסקי ובגין היו השניים האחרים). לא אתן לכם, הדרדקים, לעוות אידיאולוגיה. שונאים ערבים זה כהנא, לא בית"רים!
    ב. תגרשו את הכהניסטים והמשיחיים מהיציע שלכם ותחזרו להיות קבוצה עממית ולא גזענית. העממיות היתה מקסימה, הגזענות מזוויעה.
    ג. שטויות. טועמה לא נגד בית"ר, אתם פשוט נדלקתם על טועמה. העובדה שהוא נוצרי מלוד שכל ימי חייו יצא עם יהודיות, שומע שירים ישראלים (שלמה ארצי למשל), ולא מדבר ערבית בפרהסיה, הופכת אותו בדיוק ליהודי שהוריו עלו ממרוקו, או לוב, או עיראק ולא מדבר ערבית ברחוב, אבל בבית מדבר עם סבתא.
    ד. מה אשם שחקן בוסני טוב או שחקן אלבני טוב או שחקן טורקי טוב שהוא לא יכול לשחק בבית"ר?

10. Don Joan Roman Member

א. אני אמרתי שהאידאולוגיה של תנועת בית"ר אי פעם הייתה לשנוא ערבים? להפך, אני אמרתי שזה מה שחברנו היקר ונטיאס טען, דבר שמיסודו מופרך.

ב. אני שוטר שאני יכול לגרש מישהו? אני בית משפט שאני יכול להרשיע מישהו? אני תקשורת שיכול לפרסם בכל מקום טור על בית"ר ירושלים ומהם יסודותיה האמיתיים של תנועת בית"ר? לכל השאלות הללו התשובה היא: לא, לעומת זאת אתה עיתונאי שטוען שהוא עיתונאי מכובד, בוא נראה אותך מרים את הכפפה ועושה כתבה על מה שבית"ר באמת מייצגת ובאמת מנסה לשנות משהו במקום לזרוק סיסמאות קלושות ותלושות מהמציאות? אני בטוח שבין טאטוא לטאטוא של מעשיי החברים שלך מוולפסון יש לך גם זמן לנבור קצת בשורשים, כמו שז'ובטינסקי מתהפך בקברו מהאינטרפטציה של הבית"רי המודרני, גם קרובי משפחתך שינוחו על משכבם בשלום מתהפכים בקבר מהשינוי העצום שחל בך עצמך, מכתב אמיתי, וכנה ללקקן אדום שמתחבא מאחורי סיסמאות, אם באמת היה חשוב לך לבער את נגע הגזענות מהפלג הקיצוני של בית"ר הייתה מרים כתבה על זה ומראיין אוהדים אגדיים מהעבר כמו סימיקו.

ג. שטויות אתה יכול להגיד לפתאטיים פה ולאנשים שלא מכירים את סלים טועמה, לא לי.

ד. לא אשם בכלום ופאצ'ה היה אלבני ושיחק בבית"ר והיה אחד מהשחקנים הכי אהובים בבית"ר באותן עונות והוא אחד האהובים בכל הזמנים וטורקי, בוסני או אלבני יכול ועוד איך לשחק בבית"ר, גם מצרי ודרוזי וכן גם ערבי ישראלי יכול לשחק בבית"ר, אבל כדי שזה יקרה הוא צריך להיות איש בעל קור רוח ואישיות חזקה מאוד כי הקומץ יעשה לו טרור בהתחלה אבל יירגע ככל שהזמן יחלוף ואחריי שניים-שלושה שערים(או שאתה לא זוכר את הגיהנום שעבר ידידך סאלם אבו סיאם בשכונת התקווה עד שהפכו אותו לשחקן מן המניין?), אבל הבעיה היותר גדולה שלו ולא תתצליח כמה שתנסה לסובב את זה היא הכפר שלו שקרוב לוודאי ברגע שהוא יחתום בבית"ר ירושלים ינדו את המשפחה שלו מהכפר במקרה הטוב ובמקרה הרע ישחטו אותם, נוח לכם להפיל את כל התיק על בית"ר ירושלים, אבל זה ממש לא נכון ומקרה גאדיר מוכיח את זה.

נ.ב אני יודע שאמת זה לא הצד החזק שלך, בטח לא מאז שעברת לצד הנאור של הכביש אבל קח קצת אמת בפנים:

11. Ice Cream חסה

דווקא אלבני טוב היה לנו http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx.
    וטורקים נראה לי לא שיחקו אף פעם בישראל, אם לא מחשיבים את אומוט גונזאלס...

אני מסכים איתך שזה מזעזע שלא לוקחים שחקן בסופו של דבר רק כי הוא מוסלמי ומה שעשו האוהדים לאותו באייקל היה מכוער ומביש והוציא את בית"ר באופן זוועתי, אני גם לא רואה הבדל בין שחקן נוצרי שמשחק בקבוצה לבין מוסלמי (וכשמדברים על ערבים אז כן, אבל לא נפתח את זה)- אבל בסופו של דבר לא נראה לי שכל הבוסנים בוכים שבית"ר לא החתימה אותם, וזכותה של בית"ר להחליט שהיא לא פונה לשחקנים בוסנים בדיוק כמו שבילבאו לא פונה לשחקנים בוסנים בפרט.

12. Gianluigi Buffon Campione d'Italia

מתי בדיוק המועדון יצא בהכרזה שכזאת?

במצב הנתון ובו האוהדים מתנגדים, כאשר מנגד גם השחקנים הערבים לא ששים להגיע [ולאו דווקא בגלל הקהל, אלא דווקא מפחד מבית..] אז לבוא ולהאשים את המועדון זה להיות קטנוני ומטומטם.