מיהו השוער הטוב ביותר, זוף או בופון?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל איטלקי' פורסם ע"י Fratelli d'Italia, ‏3/1/12.

 1. Fratelli d'Italia

  Fratelli d'Italia משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏21/8/09
  הודעות:
  6,142
  לייקים שהתקבלו:
  0
  [​IMG][​IMG]

  שוערים מדהימים צומחים באיטליה בצרורות, פס ייצור של ממש. שוערים גבוהים, יציבים, בלי פוזה ומשרים גל אדיר של ביטחון בקרב ההגנה שלהם, שיש על מי לסמוך מאחור.
  הכל התחיל אי שם בשנות השישים אצל שוער יליד פריולי שטעות אצלו הייתה דבר נדיר ביותר. השם שלו הוא דינו זוף, ולימים הוא זכה כמעט בכל תואר אפשרי. זוף היווה סימן לעתיד לבוא, ויצר אחריו גל אדיר של שוערים מדהימים בצלמו. שוערים, שגם בגיל מבוגר למדי ממשיכים לעמוד בשערי קבוצותיהם גם היום, אחד מהם הוא ג'אנלואיג'י בופון, היחיד שנמצא ברמתו של זוף, אך מי מהם הוא הטוב ביותר?

  דינו זוף וג'אנלואיג'י בופון, שניהם ייצגו את מועדוניהם ואת האזורי בכבוד ובמסירות רבה. שניהם שלטו ביד רמה בתקופה בה שיחקו, השיגו תארים רבים וזכו להצלחה כבירה לאורך הקריירה המפוארת של כל אחד מהם. בעקבות זאת נשאלת השאלה, מיהו השוער האיטלקי הטוב ביותר?

  הרבה אוהדים ומומחים מחשיבים את בופון לשוער הגדול ביותר בתקופה המודרנית. אולם, האם הסיבה לכך נובעת מהעובדה שזוף שיחק לפני מספר עשורים והתוצאה היא שחובבי כדורגל רבים כיום לא זכו לצפות במשחקיו ועל כן הישגיו אינם מקבלים הכרה ראויה? סיבה נוספת היא שבופון עדיין שחקן פעיל וכתוצאה מכך הזיכרון של האנשים ממנו טרי הרבה יותר. הסיבות האלו גורמות לאנשים רבים ולא באשמתם לשכוח או לשמוע פעם ראשונה על אישיותו מעוררת הערכה של זוף, הופעותיו ההרואיות והישגיו הבלתי אפשריים, אשר יוצגו בהמשך וגרמו לי לאחר בחירה קשה להכתיר את זוף כשוער הגדול ביותר בהיסטוריה של המשחק.

  שניהם זכו כמעט בהכל ולא ניתנים להפרדה מבחינת ההצלחה על המגרש- זוף זכה במונדיאל (כקפטן), בשישה אליפויות בליגה האיטלקית, בגביע אופ"א ופעמיים בגביע האיטלקי. אם נסתכל מעבר לרשימת התארים המכובדת שלו, זוף החזיק במספר שיאים בולטים שחלקם תקפים עד היום, ביניהם מספר המשחקים הרב ביותר ב SERIE A: 570 (4 עם אודינזה, 93 עם מאנטובה, 143 עם נאפולי ו 330 עם יובנטוס); שיא שהחזיק בו עד 2006, אותו שברו ג'אנלוקה פאליוקה ופאולו מאלדיני, וייתכן מאוד שבעתיד הקרוב שחקן נוסף שישבור את שיאו הוא חאבייר זאנטי, לו 551 הופעות.

  כשוער של יובנטוס, זוף שותף בכל משחקיה במשך אחד עשר שנים, מדובר סך הכל על 330 משחקים רצופים ב SERIE A. שיא נוסף הוא מספר הדקות הרצופות בהן שיחק בנבחרת ושמר על שער נקי- 1143 דקות, כמעט 13 משחקים רצופים, מהדקה ה 73 נגד יוגוסלביה (3-1) ב 20 לספטמבר 1972 ועד לדקה ה 46 נגד האיטי (3-1) ב 15 ליוני 1974. השיאים הבלתי נתפסים החשיבו את זוף לכוכב הגדול ביותר בתקופתו ואף אחד לא היה מסוגל להתקרב ליכולותיו באותן שנים.

  בופון זכה בכמות נאה של תארים גם כן- מונדיאל 2006, גביע אופ"א, הגביע האיטלקי, פעמיים ב SERIE A, ב SERIE B ובאליפות אירופה עד גיל 21. שיאיו האישיים כוללים: השוער המצטיין בליגה האיטלקית שמונה פעמים וב 2003 אופ"א הכתירה אותו כשוער הטוב ביותר והשחקן בעל הערך הגבוה ביותר, לא דבר של מה בכך כשמדובר בשוער. לאחרונה בופון השווה את מספר הופעותיו של זוף בנבחרת ובכך שניהם חולקים את המקום השלישי והמכובד כשאותם מקדימים פאביו קנבארו ופאולו מאלדיני.  צמד השוערים חיזקו במידה רבה את יובנטוס בה הם שיחקו/משחקים חלק ניכר מהקריירה שלהם וסיפקו שנים רבות של מסירות ומחויבות לנבחרת האיטלקית ומייצגים אותה בכבוד כקפטנים. באליפות העולם ב 2006 בופון שמר על רשת נקייה חמש פעמים, שהם 453 דקות ללא ספיגות. הוא ספג שני שערים בלבד- האחד שער עצמי של כריסטיאן זקארדו נגד ארה"ב בשלב הבתים והשני הוא הפנדל של זינאדין זידאן בגמר בו האזורי ניצחו כמובן. חלק יטענו שההישג יוצא הדופן הזה יכול להשתוות לשיאו של זוף של 1143 דקות רצופות ללא שערי חובה. זאת עקב העובדה שבופון הצטרך להתמודד עם יריבים קשים יותר.

  לזוף היה אופי חזק וכוח רצון שהתבטאו בכך שלאחר כל משחק אמר שהופעתו הייתה טובה, בדיוק כמו קודמתה, אבל בנוסף לכך טען כי הוא מסוגל להתעלות לרמה גבוהה יותר, גם לאחר הופעותיו הגדולות ביותר. הגישה הזאת שירתה אותו היטב ושמרה עליו מפוקס וחד, אף פעם לא נכנע לשאננות. דינו זוף היה אדם אשר שאף למושלמות והודה בגלוי שהוא דורש מעצמו את הטוב ביותר, "אף פעם לא הרגשתי ביטחון עצמי רב מדי כשחקן, ועכשיו, כשאני מביט לאחור בעצמי שוב אני מבין שצדקתי. עדיין איני שבע רצון שלא הראתי מה הייתי מסוגל לבצע". כל משחק היה מבחן חדש עבור זוף והסטנדרטים הגבוהים שהציב לעצמו דחפו אותו להגיע ליכולות הגבוהות ביותר גם בשנותיו האחרונות כשחקן פעיל, "אני שיחקתי עד גיל 41 רק בגלל האמונה שבכל גיל ובכל מצב ניתן להשתפר".

  במהלך השנים האחרונות בופון התמודד עם פציעות, דבר שאינו הטריד את זוף. הן מנעו מבופון לשמור על יציבות ולהשתפר בצורה משמעותית, בשונה מזוף העקבי והאימתני. להיות מסוגל לשחק 330 משחקים רצופים עבור אותה קבוצה מעיד על הסיבולת והחוזק שהיו ברשותו של זוף, בייחוד שחלק נכבד מההופעות האלו היו בשלהי הקריירה שלו. להגיע לרצף כזה עבור שוער צעיר זהו דבר נפלא, ברם עבור שוער שהתקרב לפרישה, נשאר חסין מפציעות ושמר על מקומו באחד עשר הפותחים הוא דבר בלתי יאומן.  יש הטוענים שעבור שוער מנוסה כמו זוף יהיה קל יותר להופיע שבוע אחר שבוע מאשר שוער באמצע הקריירה, אבל ככל שהאדם מתבגר כך הגוף שלו חשוף ליותר פציעות שונות ומשונות. ניתן לראות זאת על אדווין ואן דר סאר שפרש בעונה שעברה, אפילו הוא לא היה מסוגל להשתתף בכל משחקיה של מנצ'סטר יונייטד במשך עונותיו האחרונות. הדוגמא באה להבליט את הישגו הקולוסאלי של זוף שבאופן קבוע עמד בין הקורות של יובנטוס.

  כל בר דעת יודע שבופון וזוף הם שני שוערים יוצאים מן הכלל, אלא בכל הנוגע לסיבולת והחוסן, עבורי ידו של זוף על העליונה. הם יכולים להתחרות כשווים פחות או יותר אחד בתארים וביכולותיהם, אבל הנקודה הזאת עליה הצבעתי מבליטה את תשוקתו של זוף ועליונותו הפיזית.

  ולדעתכם השוער הטוב ביותר הוא...
   
 2. ADP

  ADP משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏14/7/06
  הודעות:
  5,085
  לייקים שהתקבלו:
  168
  שאלת השאלות!

  בכל המשחקים שראיתי מאז שהתחלתי לראות כדורגל לא ראיתי שוער שיתעלה על בופון מבחינת האינסטינקט והפיזיות שהוא התברך בהן. נכון שהיו לו שנתיים חלשות אבל כמה מתוכן הוא שיחק ברציפות? שישה-שבעה חודשים עם כל הפציעות הטורדניות האלה. מעבר לכך ראיתי שוער שנע בגדר הבלתי-יאומן לאלוהי ולמשל העצירה מול אינזאגי בגמר ליגת האלופות היא בגדר לא אנושית. קובי רשם פה לפני כמה זמן (כשרומא הייתה מקושרת לבופון) שבופון המציא רמה חדשה וזה נכון, וכרגע המצוקה העיקרית של נבחרת איטליה היא מה יהיה עם פרישתו של ג'יג'י. יותיר חור עמוק מבחינת האיכות.

  את זוף כמובן ראיתי מסרטונים (בעיקר של נבחרת איטליה) ולא במציאות, אבל עושה רושם שהוא נתן ליובנטוס ולנבחרת ערך מוסף שבופון (עדיין) לא מביא. בעיקר מנהיגות חסרת פשרות, שמי יודע, אולי ג'יג'י עם סרט הקפטן שיקבל בקרוב מאוד ביובה יצליח להראות לנו שגם הוא מסוגל אליה, וכמובן ביורו. אלה המסגרות שהופכות שחקנים מצוינים לאגדות.

  בכל אופן, על האופי (וזה לא שבופון לוזר או משהו), המלחמה והווינריות שזוף הציג, אני בוחר בו. לבופון יש עוד קריירה לסיים.
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏3/1/12
 3. Fratelli d'Italia

  Fratelli d'Italia משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏21/8/09
  הודעות:
  6,142
  לייקים שהתקבלו:
  0
  קשה לי לתאר במילים את יכולותיו של בופון, אבל אני מאושר מכך שהייתי עד לשנותיו הגדולות ביותר.
  ייתכן שכעת לאחר הפרישה של קנבארו והעברת סרט הקפטן לבופון המנהיגות שלו (שתמיד היתה קיימת) תבוא יותר לידי ביטוי כמו שהיה ניתן לראות במשחקי הנבחרת. בנוסף לכך, זכייה ביורו תיתן לו עליונות מסוימת על זוף במסגרת הבינלאומית. במסגרת הקבוצתית חסר לשנים התואר המשמעותי ביותר, ליגת האלופות, אך כאן אין מה להאשים אותם אלא את קבוצתם [​IMG].
  אגב, לאור מקום הולדתו של דינו זוף ושם משפחתו אני כמעט בטוח שהוא ממוצא אוסטרי.

  לאלו המצביעים בסקר- לא יזיק אם תוסיפו נימוק להצבעתכם כדי לבסס את דעתכם.
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏4/1/12
 4. cazzo

  cazzo Il Capocuoco מנהל

  הצטרף ב:
  ‏28/8/04
  הודעות:
  13,006
  לייקים שהתקבלו:
  756
  אוסטרי? אולי סלובני כמו אדי רייה...
   
 5. Fratelli d'Italia

  Fratelli d'Italia משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏21/8/09
  הודעות:
  6,142
  לייקים שהתקבלו:
  0
  חשבתי אוסטרי מפני שייתה זמרת ושחקנית אוסטרית בשם מריאן זוף. אמנם דינו זוף נולד על הגבול עם סלובניה, אבל זה לא שמדובר במקום כה רחוק מאוסטריה.
  בכל אופן, מדובר על השערה בלבד.
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏4/1/12
 6. Franco

  Franco מנהל ראשי מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏15/10/07
  הודעות:
  22,734
  לייקים שהתקבלו:
  2,172
  באופן כללי אני לא אוהב את הניסיונות האלו לדרג אחד לאחד מי היה יותר טוב, אבל אצל שוערים אני מרגיש שכן ניתן לעשות את הדירוג הזה. במקרה זה אני לא אבחר, כי לא ראיתי את זוף יותר מדי פעמים וגם פערי הזמן והמשחק שהשתנה מפריעים, אבל בופון הוא בהחלט בין 3 השוערים הכי טובים שיצא לי לראות אותם על בסיס קבוע פחות או יותר, לפחות כרגע עולים לי 3 שמות כאלו, אולי זה יתרחב אם אחשוב, לא שאני מחדש או תורם יותר מדי לדיון בקביעה הזו [​IMG]
   
 7. Bianconeri

  Bianconeri משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏11/5/05
  הודעות:
  5,824
  לייקים שהתקבלו:
  956
  בופון כלכך טוב שיצר חור ברמת השוערים באיטליה. מי בכלל יכול להכנס לכפפות של נומרו אונו? נראה כאילו אין מישהו באמת ראוי..

  מעבר לכך שיש הטוענים שג?יג?י הוא השוער הטוב בהיסטוריית המשחק..
   
 8. ADP

  ADP משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏14/7/06
  הודעות:
  5,085
  לייקים שהתקבלו:
  168
  מי יכול להיכנס לכפפות של שוער שבא פעם בדור? נצטרך לחכות לשוער האגדי של הדור הבא...

  אליאס, שוער טוב נמדד כשההגנה שלו לא מתפקדת, כך שאני מסכים שאצל שוערים ניתן לעשות את ההשוואה הזאת. עבודת סולו כמעט מלאה.
   
 9. Un bombón

  Un bombón משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏5/4/06
  הודעות:
  10,351
  לייקים שהתקבלו:
  2,771
  [​IMG]

  הבחירה שלי.
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!