מתי יד לא גורמת לפנדל?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י safiha, ‏30/6/09.

1. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

ונניח שבעטו למישהו כדור שמגיע לכיוון הפנים שלו והוא מרים את היד בשביל להגן על הפנים(ז"א שמן הסתם היד נמצאת בכיוון הפנים ולא תופסת נפח אחר שהוא לא הפנים),האם זה נחשב יד או לא?

2. safiha Member

תודה לכולם אבל אף אחד לא נתן פה תשובה החלטית
    יש שמגינה על הפנים מבעיטה חזקה (ההגנה על הפנים באה אינסטינקטיבית - לא מרצון אפילו אלא אקט הגנה הישרדותי!)
    האם זה יד ברחבה האם זה פנדל????

ginaluigi buffon???

נערך לאחרונה ב: ‏3/7/09
  3. spurs229 Member

בעיקרון זה פנדל, כי זו נגיעה מכוונת.

למרות זאת, יש הרבה שופטים שלא ישרקו לפנדל במקרה הזה אם היד הייתה ממש צמודה לפנים.

4. Butragueño מנהלים

זה הכל עניין דינמי , במהלך המשחק , סיטואציה והלך העניינים.
    אתה רשמת שהרימו קרן והגנת עם היד מהראש, לפי מה שאני זוכר, פשוט אפשר לנגוח את הכדור, מה ששחקני כדורגל עושים בכל אופן.

5. safiha Member

ממש לא אמרתי מהקרן אמרתי מכיוון הקרן כדי להמחיש שזה כדור רוחב ולא בעיטה לכיוון השער.
    וזה היה טיל לראש...המגקש הוא קט רגל וזה היה מקרוב לכן השאלה

ועדיין לא מצאתי פה תשובה מלאה Gianluigi Buffon
    אם הכדור הולך לראש בטיל בכוונה(קשה לדעת אם בכוונה) ולא ליד אבל עדיין אני מגן על הראש עם היד כפעולה אינסטנקטיבית!!! לא היה זמן לחשוב בכלל ובטח לא לנגוח כי פחדתי מהכדור...שיפגע בי בעוצמה

6. Butragueño מנהלים

כדורגל זה משחק של הקרבה, לפני היותו ספורטיבי, ולפעמים נצטרך לספוג חבטה בראש כדי למנוע פגיעה בקבוצה .

7. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

רונאלדו קיבל כרטיס צוהב שני וכמובן אדום בדרבי שנה שעברה מול הסיטי אחרי שנגע בכדור קרן שהוגבה לרחבה עם היד. גם אז הוא עשה זאת כדי להגן על פניו. הטענה הייתה שהגיע לרונאלדו צהוב מכיוון שבאותה סיטואציה הוא יכל היה להגיע לכדור עם הראש.

הבסיס הוא כפי שאמרתי לך, אם היד צמודה לגוף אז מדובר בכדור ירוי, אם היד תופסת נפח אזי מדובר בנגיעת יד בלתי חוקית.
    אולם, אין להתעלם שכדורגל זה כמובן משחק דינמי ויש לשפוט כל מקרה לגופו. אם הכדור נבעט בחוזקה כשהשחקן קרוב לכדור והוא עם הגב לבועט, אז יתכן שהשופט יתחשב במידה והיד לא תופסת נפח משמעותי או לא מונעת מצב ודאי לשער. כלומר, מלבד המבחן של מיקום היד, תופסת נפח או לא, השופט יתחשב במידת ההשפעה של נגיעת היד בכדור, האם השחקן היה יכול לעשות משהו כדי למנוע את נגיעת היד, האם נגיעת היד השפיעה בצורה מהותית על המשחק, עד כמה היד תפסה נפח וכדומה.
    אני בטוח למשל שהצלת כדור מקו השער בעזרת היד גם אם בלי כוונה תגרור שריקה מצד השופט, לעומת זאת אם שחקן יורד לתאקל ושרוע על הריצפה והכדור חוזר כריקושט לידו אני בטוח שלא תשרק נגיעת יד.

בקשר למקרה שלך, מאוד פשוט, אם היה לך זמן לחשוב, ובחרת בידיעה להרים את היד ולגרום לה לתפוס נפח ולמנוע את המעוף של הכדור, גם אם אתה מגן על הראש, זאת נגיעת יד לכל דבר.

8. safiha Member

האם אתה שופט?

"בקשר למקרה שלך, מאוד פשוט, אם היה לך זמן לחשוב, ובחרת בידיעה להרים את היד ולגרום לה לתפוס נפח ולמנוע את המעוף של הכדור, גם אם אתה מגן על הראש, זאת נגיעת יד לכל דבר."

לא היה לי זמן לחשוב, הבעיטה היתה שלוש מטר ממני אל תוך הראש וחזק - הנפת היד הייתה אינסטינקט = ללא מחשבה. כמו משהו הישרדותי שמופעל אוטומאטי, היד הייתה על הפנים ולא תפסה נפח נראה לי(הגיוני שלא)

הבעיטה לא הייתה לכיוון השער, ובטח לא הייתה מהותית היא רק שיפשפה לי את היד והמשיכה לחוץ, היד לא הפריעה למהלך המשחק גם לא גרמה לשינוי בכיוונו של הכדור.

לכן לדעתי, לא יד ואם יד אז שתי מכות ובטח לא פנדל.

נ.ב רונאלדו עלה לנגיחה והיה לא מספיק זמן, אני קיבלתי את הכדור לראש במפתיע. תחשוב על זה , תתאר לעצמך את הסיטואציה שים את עצמך במקומי.

מה אתה אומר?
    תודה בכל אופן על התשובה המעמיקה

נערך לאחרונה ב: ‏7/7/09