נבחרת הולנד: ואן ניסטלרוי ורובן הספיקו רק עד החצי

הנושא בפורום 'פורום יורו 2004' פורסם ע"י לירן, ‏28/5/04.

1. ArsenalFan Member

איך נפלו גיבורים ואבדו כלי מלחמה?

הולנד תמיד הייתה נבחרת שסחף אותה שחקן אחד מרכזי בהתקפה, השחקן בעל הכישרון הבלתי מוגבל, האחראי מספר 1 על ההברקות. עד לפני ארבע שנים לאיש הזה קראו דניס ברגקאמפ. והיום? הולנד הייתה ללא ספק הנבחרת המבריקה של שנות ה-90, ששיחקה את הכדורגל היפה באירופה. זו הייתה נבחרת מיתולוגית מבחינתי, והכי זכורה לי הנבחרת של 1992, שאמנם עפה בחצי הגמר לדנמרק, אבל הייתה נבחרת מושלמת מבחינה התקפית, עם מארקו ואן באסטן בכושר נהדר ודניס ברגקאמפ כשחקן הצעיר שחפף אותו. הנבחרות של 94' ו-98' במונדיאלים היו נהדרות, וגם ב-2000 ביורו הולנד אמנם נפלה באיכותה מצרפת, אבל עדיין שיחקה נהדר. מי שהיה השחקן המרכזי של הולנד במשך כמעט עשור היה ברגקאמפ, וזה היה אמנם עשור שבו הולנד נפלה ברגעים המכריעים- אבל עדיין היה עשור מוצלח עבור הולנד, בטח שביחס ל-4 השנים הראשונות במילניום...

ומאז מה נשאר? חבורת שחקנים בכיינים ועמוסי פרובוקציות, שרבים מהם אוברייטד, הגנה זקנה ולא חזקה במיוחד, קישור לא יציב ונתון לקפריזות האלימות של אדגר דווידס שאמנם רשם חצי עונה מוצלחת בברצלונה (בניגוד מוחלט לציפיות שלי) אבל עדיין הולנד תתקשה לסמוך עליו, חוד התקפי שאף קומבינציה בו לא יכולה להתאים משום שלאף אחד מהחלוצים אין את היכולות הטכניות שאיפיינו חלוצים הולנדיים בעבר ושעליהם היה תלוי כל משחק ההתקפה (נו באמת, רוד ואן ניסטלרוי יסחוב את הולנד כמו שברגקאמפ עשה? הוא לא יכול. קלייברט? http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/laugh.Xxx ). ההולנדים? הם בוחרים להאשים את המאמן באופן קבוע (מחלה הולנדית טיפוסית), במקום לחשוב על הבעיות שלהם בתוך הסגל. יש בו די הרבה שחקנים מוכשרים, אך היום הולנד איננה אחת הנבחרות הטובות באירופה, ואני אומר זאת בצער רב.

הסיכוי היחיד של הולנד לאיים על הגדולות באליפות אירופה הקרובה תלוי בשחקן אחד, שלתלות בו את האחריות הכבדה הזו, נראה לי מוגזם משהו. מדובר כמובן ברפאל ואן דר וארט, שחייב להיות השחקן המרכזי של הולנד במשך כל האליפות הזו. הוא השחקן המוכשר ביותר מבחינה טכנית, הוא פליימייקר אמיתי והוא יכול לסחוב את הולנד, כמו שהוא עשה במשחק מול סקוטלנד- שם הולנד התחברה קודם כל בגללו. זה יצריך כנראה שיטה אחרת מאדווקאט, ששונה מהמסורת ההולנדית. זה יצריך מעמד יותר מרכזי ל-VDV בנבחרת, יותר אחריות במרכז השדה ולא באגף, ואפילו מקום בחוד לצד אחד החלוצים (ואן ניסטלרוי או מקאיי). כל אופצייה אחרת, ומשחק ההתקפה של הולנד ימשיך להיראות די אבוד כמו שהוא נראה נגד בלגיה, למרות שאפשר לחבר אותו. גם לווסלי סניידר בקישור יש חשיבות ביציבות הקישור, אבל ואן דר וארט הוא האיש.

אם ואן דר וארט מחבר את הנבחרת, הולנד יכולה להצליח בטורניר (לגבי זכייה, לא מאמין כ"כ). אם לא, זה יכול גם להיגמר רע מאוד. די תלוי איך יתמודדו עם הגרמנים במשחק הראשון.

נערך לאחרונה ב: ‏4/6/04
  2. John Barnes Member

אני בכלל לא מסכים איתך.

שמע, אולי הולנד לא חזקה כ"כ מבחינה התקפית כמו בשנים עברו , אבל היא עדיין אחת הנבחרות הכי חזקות ביורו מבחינה התקפית.

אז אין את דניס ברקאמפ, אז מה?. יש מספיק שחקנים כישרוניים בסגל כדי ל"חפות" . רוי מקאיי(שיכול לסחוב את הנבחרת בעצמו), ואן ניסטלרוי , (שעדיין, הוא אחד החלוצים בעל כושר הסיומת הגבוהה בעולם)
    ואן דר וארט הצעיר, ואחרים.

אני גם לא חושב שהכל תלוי בvdv. ממש לא, אני מאמין שגם אם הוא לא יסחוב את הנבחרת כמו שצריך, יש מספיק שחקנים בעלי כשרון כדי לעשות את זה.

3. EladLR Member

לדעתי דווידס יסחוב את הנבחרת
    דויידס יבוא רגוע ונינוח..
    הוא סגור ל3 שנים בברסה מקום שהוא אהב ואוהבים יותר.
    הוא יהיה משוחרר ויראה כדורגל טוב כמו שעשה בברסה הוא יעשה בהולנד לדעתי

לחלק ההתקפי יש פוטנציאל ענק.. שחקני כנף מעולים וחלוצים טובים מאוד כמו מקאיי שלעומת באיירן נתן עונה לא רעה בכלל ולניסטלרוי לא חסר.

4. King_Beckham Member

אני דווקא חושב שדווידס, שנמצא במגמת ירידה מאז יורו 2000, שאז לדעתי הוא היה מצויין, לא ייתן יורו גדול.

אני חושב שנבחרת הולנד תלויה בעיקר בשלושה שחקנים - ואן דר וארט, הוא אמור לדעתי לסחוב את הקישור של הולנד קדימה, הוא לדעתי אמור לעשות פריצה גדולה ביורו הזה, שחקנים נוספים זה צמד החלוצים שלדעתי אמורים לפתוח, ואן ניסטלרוי ורוי מקאי, שניהם מכונות שערים, שכושר ההבקעה שלהם ביורו ושיתוף הפעולה שלהם הוא זה שאמור לקבוע אם הולנד אכן תצליח או ששוב תהיה כישרון מבוזבז.

סך הכל אני לא חושב שהולנד תגיע רחוק, עם כי היא קיבלה הגרלה די נוחה לדעתי.

5. Joel Gion Member

לדעתך לקבל בבית את גרמניה וצ'כיה זו הגרלה נוחה?

מעניין לראות את ההרכב שאדבוקט יציב במשחק הראשון מול גרמניה.האם דה בור מתוכנן להיות שחקן הרכב בטורניר הזה?מה יהיה בקישור?מי ישחק באגף שמאל?ומי יהיה מגן ימני?האם הוא יפתח עם שני חלוצים או עם ואן דר וארט/רובן קצת מאחורי ואן ניסטלרוי?הרבה שאלות יש לי,יש מישהו שיודע כבר מה ההרכב המשוער של ההולנדים?

6. EladLR Member

הגרלה נוחה?!
    צ'כיה-נבחרת מאיימת מאוד שכבר ניצחה את הולנד מספר פעמים
    גרמניה- הנבחרת שהכי לא צפויה ביורו. יכולה לתפוס יום הגנה מדהים ואין סיכוי עליה. להתקפה שלה גם לא חסר משהו אבל ההגנה היא העיקר של גרמניה
    לטביה- אולי לא נראית מפחידה בבית הזה אבל היא המפתיעה ביותר שהגיעה ליורו, לכו תדעו יכולה לעשות זאת גם ביורו עצמו.

זה בית המוות. לדעתי זאת ההגרלה אחת מהגרועות שהולנד יככלה לקבל...

7. King_Beckham Member

אני לא יודע.
    אני חושב שאנגליה, נבחרתי האהודה קיבלה הגרלה יותר קשה.

כי אם היא כבר תעבור את הבית הזה עם צרפת הנבחרת הטובה ביותר, קרואטיה נבחרת די טובה ושוויץ שמסוגלת להפתיע, היא תקבל או את ספרד או את פורטוגל ככל הנראה, שתי הנבחרות הכי חזקות ביורו לדעתי אחרי צרפת.

8. EladLR Member

ברבע גמר בכללל לא יהיו משחקים קשים

ובשביל להגיע לרבע גמר צריך לעבור את הבתים
    שלדעת רוב האנשים ביתה של הולנד הוא בית המוות...
    שמי שלא תעלה מהולנד-צ'כיה וגרמניה תחשיב את זה כאכזבה ורוב הסכויים שמאמנה לא ימשיך יותר...

9. Barcik Member

ואני דווקא מסכים שההגרלה נוחה. למה? כי כל הקבוצות המאיימות כביכול, להוציא אולי את גרמניה, יפשלו. לצערם של ההולנדים, זה יכלול גם אותם.

10. לירן מנהל כללי מנהל כללי

נו ונבחרת שלדעתך תכשל לא יכולה לקבל הגרלה נוחה...

11. EladLR Member

אין חובה שנבחרת שמאיימת תיפול. במשחק כדורגל הכל יכול לקרות.

לדעתי אם הולנד תיפול זה בגלל שיש לה בית קשה מאוד שמורכב מקבוצות חזקות מאוד.

12. ArsenalFan Member

הגרלה נוחה זו לא ממש. מצד שני, זו לא הגרלה עד כדי כך קשה כפי שמציירים אותה. מה קורה לגרמניה כולם יודעים, ונכון שהיא סגנית אלופת העולם ואסור לעולם להספיד את הגרמנים, אבל צריך לומר את האמת- כיום היא לא נבחרת בטופ האירופי, ואם היא תזכה זו תהיה הפתעה גדולה למדי. על צ'כיה זו לא הפעם הראשונה שמדברים במילים גבוהות, רק שוכחים שלמונדיאל היא לא עלתה, ומאז שהיא סיימה ראשונה בבית המוקדם היא ושחקניה נמצאים במגמת ירידה בולטת בכושר. להזכירכם, גם ביורו 2000 דיברו על צ'כיה לאחר קמפיין מוקדמות מוצלח כנבחרת ש"הבשילה", על נבחרת שמסוגלת גם לזכות ביורו, ומה קרה? שני הפסדים, וארזו את המזוודות. בכלל, הולנד מקבלת עכשיו הגרלה קלה יותר מזו ביורו 2000 (מצד שני, אז הייתה לה נבחרת טובה יותר וביתיות). היא קיבלה את צרפת בשיא כושרה, את צ'כיה בכושר לא פחות טוב, ואת דנמרק (שפשוט הייתה אכזבה עצומה). צריך לקחת דברים בפרופורציה.

מה גם שהולנד הגיעה להגרלה הזו בזכות עצמה בלבד- אם היא לא הייתה נכשלת בטורנירים קודמים, הדירוג שלה היה גבוה יותר והיא לא הייתה בדרג שלישי. זה היה יכול להיות גרוע בהרבה! מה הייתם מעדיפים לו הייתם הולנדים- צ'כיה וגרמניה או ספרד ופורטוגל? צ'כיה וגרמניה או צרפת ואנגליה? צ'כיה וגרמניה או איטליה ודנמרק? זו התשובה בשבילכם.

זה לא "אז מה", ואני לא אומר את זה רק מתוך הערצה עיוורת לאיש. אין אף חלוץ בהולנד שמסוגל לנתב ולרכז את משחק ההתקפה של הנבחרת כפי שברגקאמפ עשה, וכפי שחלוצים אחרים בהולנד עשו לפניו במשך 20 ו-30 שנה. הפרישה של ברגקאמפ הייתה הסיבה המרכזית לכך שהולנד כשלה להעפיל למונדיאל 2002, והיא לא הייתה רחוקה במיוחד לעוף גם מיורו 2004. שמע, אין שום ספק בכך שרוד ואן ניסטלרוי הוא סקורר מצוין, אותו הדבר לגבי רוי מקאיי. הולנד בורכה בשני סקוררים פנטסטיים, ואני לא טוען שהם לא שחקנים מוכשרים. אבל אתה באמת רואה אחד מהם בונה התקפות? אתה רואה אותם מספקים מסירות מתוחכמות שפורצות את ההגנה? מצטער, אני לא.

השחקן היחיד בעל הפוטנציאל להפוך ל"יורש" של ברגקאמפ- הוא רפאל ואן דר וארט. אבל הוא לא יוכל לעשות את זה מהאגף השמאלי, הוא חייב קודם כל להיות בכושר טוב (ובחודשים האחרונים זה לא בדיוק המצב, מה גם שהוא נוטה לפציעות), והוא מוכרח לקבל תפקיד הרבה יותר מרכזי בבניית ההתקפות של הולנד כפי שקרה במשחק עם סקוטלנד. אני יודע שזה אולי עשוי להישמע מעט סהרורי, אבל הולנד צריכה לתת לואן דר וארט מקום כחלוץ, לצד ואן ניסטלרוי או מקאיי. לדעתי, זו יכולה להיות הדרך של הולנד להצליח בטורניר, משהו כמו חצי גמר.

13. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

ואן-ניסטלרוי ומקאיי לא מסוגלים לשחק אחד ליד השני, הם לא מצליחים להתבטא יחד. זה לא ממש מפליא - גם במנצ'סטר יונייטד כשואן-ניסטלרוי מככב החלוץ השני בד"כ נעלם. הוא זולל את כל הכדורים ותוקע את ההתקפה, רובן עדיף עליו בעמדת החלוץ. ראינו מה החלאה שווה כשאין לו את בקהאם מאחור, וכשסקולס עובר עונה גרועה.

אם הולנד מסתמכת על ואן-דה-ואארט ככוכבה הגדול שיוביל אותה להצלחה בטורניר הזה אז אני מוסר כבר עכשיו את תנחומי. הוא שחקן מצוין אבל עשו ממנו הרבה יותר ממה שהוא (מן הסתם בגלל התקשורת והאוהדים החסרי מושג שמתלהבים מכל תינוק שמסוגל לבעוט בכדור, העיקר שיצא מאייאקס, כמו למשל ואן-דר-מיידה). דניס ברגקאמפ הוא לא והוא גם לא יהיה כמוהו. להולנד עדיף לבנות על שניידר שהוא הרבה יותר יציב, חד ומדויק ממנו (וראינו מול סקוטלנד מה קרה כשהולנד בנתה על שניידר).

14. ArsenalFan Member

אני מסכים איתך לגבי חוסר שת"פ ואן ניסטלרוי ומקאיי, הרבה פחות לגבי סניידר ו-ואן דר וארט. אני לא חושב שהוא אוברייטד, הוא עושה דברים נהדרים בליגה ההולנדית. בזירה האירופית במדי איאקס הוא לא ממש הצליח לבוא לידי ביטוי, אבל במשחק שהזכרת מול סקוטלנד מי שהיה האיש המרכזי בהתקפה- היה ואן דר וארט! גם לסניידר היה מקום בולט במשחק הקישור של הולנד, אבל ואן דר וארט תופקד מאחורי ואן ניסטלרוי שהיה חלוץ בודד, וזה עבד. ואן ניסטלרוי כבש שלושער, ואנחנו מדברים על חלוץ שבנבחרת הולנד היה כישלון בכל המשחקים שלו. אדבוקאט חייב להמשיך בקו הזה של סקורר בודד ומאחוריו חלוץ עם יכולת טכנית גבוהה, ולא לבחור במקאיי ו-RVN. ואן דר וארט הוא האופציה הטובה ביותר בסגל של הולנד, הוא שחקן מוכשר יותר מרובן.

אני לא יודע כמה מכם ראו את המשחק של הולנד בהמפדן פארק נגד הסקוטים, אבל זה נראה קטסטרופה מבחינת הארגון במשחק ההתקפה. הולנד נראתה נבחרת סתמית שלא מזכירה את הולנד האמיתית- בעיקר בחצי הראשון. ואן דר וארט לא פתח באותו משחק, הוא נכנס בחצי השני, ראו את ההבדל- וגם אם זה לא הספיק באותו משחק, בגומלין זה כבר היה ברור. הולנד היום נבחרת מוגבלת מבעבר, כבר אמרתי את זה, אבל לואן דר וארט- שהוא אולי לא ברגקאמפ- יש משקל מכריע במשחק ההתקפה של הולנד, ואם הוא לא יקבל את המושכות לנבחרת, אז באמת הולנד תהיה בבעייה. סניידר צריך לקחת חלק בקישור ויש לו מקום בהרכב, אבל הוא לא יכול להוביל את הולנד בהתקפה, האוריינטציה שלו פחות התקפית והוא שחקן עם הרבה פחות תעוזה מאשר ואן דר וארט.

15. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני חושב שמקאי ו-RVN לא יכולים לשחק יחד מהסיבה הפשוטה ששניהם גולרים מוחלטים ולא ממש מובילי כדור. הם כמעט זהים בסגנון משחק (חוץ מהעובדה שמקאי הרבה פחות טראש טוקר ומשחק הרבה פחות מלוכלך), וזו בדיוק הסיבה שהם לא יכולים לבוא לידי ביטוי.
    מעניין מה סיכוייו של קלייברט לפתוח.

בכל מקרה, אף אחד מהשמות שהזכרתם (שניידר, ואן דר וארט, ואן דר מיידה, רובן, מצרף גם את ואן פרסי) לא מתאים לתפקד כחלוץ שני, כי הם לא חלוצים.

אם אני אדבוקאט אני משחק 4-5-1, עם שני שחקני כנף תוקפים שיסייעו לחלוץ הבודד, שני קשרים אחוריים לטאטא מתפרצות ועוד אחד באמצע לסייע ולשלוח כדורים (ואן דר וארט נולד לזה).