נוסטלגיה | סדרת כתבות על היסטוריית המשחק

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י פרנקו בארזי, ‏7/2/08.

1. פרנקו בארזי Member

ג'יאלורוסי, תאמין לי, זה סתם מיתוס. אמנם לא היה משחק גדול במונחים של גמר אירופאי אבל גמר חסר אירועים?
    הכדור פגע במסגרת השער שלושה-ארבעה פעמים (של מנצ'סטר, כולל מספרת ענקית של שחקן ענק במונחים פיזיים - יאנקר), ואילמלא פטר שמייקל התוצאה הייתה יכולה להיות 2 או 3 אפס לבאיירן...
    יש גם קונצנזוס שהגמר של 2005 איסטנבול היה עם הרבה יותר כדורגל איכותי מאשר בברצלונה 99,
    בתכלס הדבר היחיד שהיה שם זה הרבה גולים. היה משחק מאוד מפוזר ומאוד לא מעניין (טוב, יש את האלו שאוהבים למשל את הליגה הארחנטינאית חסרת ההגנות, יש כמוני שאוהבים כדורגל מאורגן וטקטי..)
    חוץ מזה, לא תמצא רגע יותר גדול בהיסטוריית הכדורגל העולמי מה2 דקות הללו בברצלונה. לא תמצא.
    וכידוע, מי שלא ראה את המשחק בלייב לעולם לא יבין זאת. לא יבין את התחושה הזאת שאותה ניסיתי לתאר בכתבה... אודה על האמת, הייתי דיי קטן כשהיה הגמר הזה, הייתי אז בן 6 או 7 לא זוכר, וראיתי את המשחק במקלט עם כמה ילדים גדולים (אוהדי מנצ'סטר, כמובן).
    אבל אפילו בגיל הזה הצלחתי לקלוט את גדולת הרגע.

אוריטוטי, הכיוון שלי הוא אכן מאמרי איכות על אנשים ואירועים בהיסטוריית המשחק שהשפיעו עליו.
    למה זה צריך לסתור את כך שאני מוצא לנכון להוסיף גחמות אישיות בכתבות? שהרי לולא הפאן האישי הן היו משעממות עד מוות, סתם סטטיסטיקות.
    לא ניסיתי לטעון לאובייקטיביות אף לא לרגע. אבל לדעתי קצת הגזמת עם הטענה שאני סובייקטיבי בצורה קיצונית.
    בעצם, מלבד הקטע על בארזי שאכן לא אובייקטיבי (אני לא יעקובי או שגיא כהן. קשה לי לכתוב עדיין בצורה אובייקטיבית לגמרי. אני ילד. מאידך, אני גם לא סובייקטיבי ברמה אותה הצגת)
    לשאלתך האחרונה - הנתונים בפרופיל לא שקריים (מי שיעניין אותו שיסתכל, אני לא כותב את זה כאן כדי לא לפגום בגישה איתה באים לכתבות שלי)

קונטה, אתה דיי מפתיע אותי. בפורום הראשון בו פרסמתי את הכתבות הללו, דווקא הכתבה על שחקני הדרג השני התקבלה בהכי הרבה התלהבות (ביחד עם הכתבה על נס ברצלונה).
    מצד שני, בהחלט ייתכן שרמת הבקיאות של הגולשים כאן גבוהה משם.
    אבל אני מקבל את מה שאתה אומר. אני מסכים איתך שהייתי צריך להוסיף מימד נוסף מלבד הסיפורים הידועים על כל אחד.
    אני חולק עליך בנוגע לרשימת השחקנים.
    באג'יו נחשב לגדול שחקני איטליה בכל הזמנים והוא ללא ספק היה שחקן ענק.
    בארזי היה החלק המרכזי ברביעיית ההגנה שנחשבה בעיני רבים לטובה בעולם.
    אם מסתכלים מבחינת תארים - שישה סקודטו ושלושה גביעי אירופה עם מילאן אם אני לא טועה.
    מלבד זאת, מנהיגות זה לא דבר שנמדד בנתונים סטטיסטים, וגם לא מופיע בנתונים האלו.
    תשמע, פאולו רוסי לא בדרג השני? הביא לאיטליה כמעט לבד את גביע העולם (82' המונדיאל בספרד)
    מה ההבדל בין זה לבין מה שעשה פלה ב58', או בין זה לבין מה שעשה מראדונה ב86'?
    הסיבה העיקרית שיוהאן קרויף לא נמצא לפני שני המוזכרים למעלה בוויכוח על השחקן הטוב בזמנים היא כי הוא לא זכה במונדיאל.
    בקטע על בארזי אתה צודק, אבל לא התאפקתי... http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx
    תודה על הביקורת, בהחלט בונה! של כולכם.
    אני כבר התחלתי לכתוב קצת אבל רציתי לשמוע את דעתכם... כתבה על הולנד של 74' + התמקדות מיוחדת ברינוס מיכלס ויוהאן קרויף?

2. Becks Member

כול הכבוד על ההשקעה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/eusa_clap.Xxx

השבוע יצא לי להגיד את זה הרבה בפורום, אומרים שדאנקן אדוארדס הוא השחקן הטוב ביותר של מנצ'סטר יונייטד בכול הזמנים ולא בובי (לכן אי אפשר לכתוב "אחד מהתינוקות היותר טובים", ובנוסף אי אפשר לכתוב "בובי צ'רלטון ללא ספק הטוב ביותר").

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏8/2/08
  3. פרנקו בארזי Member

תראה, אומרים שאדוארדס היה כשרון ענק והוא גם כבש המון.
    אבל הוא היה בן 20-22, אני לא זוכר בדיוק, במותו. זאת אומרת שהוא לא הספיק עוד הרבה.
    להגיד ששחקן בעל כשרון ענק אבל שלא הספיק לעשות משהו משמעותי בקריירה שלו (הוא אמנם זכה באליפות עם היונייטד, אך לא היה החלק המשמעותי בזכייה) היה טוב יותר מבובי צ'רלטון, שזכה עם היונייטד בשלוש אליפויות, גביע, וגביע אירופה לאלופות, כשבכל הזכיות האלו הוא היה המנהיג הבלתי מעורער על המגרש, זה קצת יומרני.

4. A_Conte Member

למרות שאני אוהד יובה וראיתי את באג'יו ועם כל הכבוד לו הוא יכול לדגדג את סוף הרשימה הזאת...הפנדל המוחמץ ב94' הכתיר אותו כלוזר בצורה שלא משנה מה הוא עשה לפני ומה אחרי הוא ייזכר כאיש שהרחיק את הגביע מאיטליה.

אנשים שראו את רוסי סיפרו לי שלא מדובר פה בשחקן יותר גדול מוויצ'אנזו יוקווינטה וההזמנה שלו לסגל איטליה ל82 הייתה די מיקרית אחרי שישב בכלא כמה שנים...
    הוא נתן 3 משחקים ענקיים ברגע הנכון אבל לרשימה הזאת,למרות שגם הוא ביאנקונריו הוא לא משתייך לצערי.

אם כבר אתה מעוניין להוסיף איטלקים לרשימה הזאת יכול להיות מאוד נחמד אם תוסיף את אלכסנדרו דל פיירו שהוא פשוט אגדה שרבים לא מעריכים.
    אם כבר הכנסת את בארזי הרי שגם למאלדיני יש מקום וכמובן דינו זוף האגדי.

אני מבין שהחלטת להתחיל את הספירה מהמונדיאל של 58,מה שנתן את הבסיס לכדורגל המודרני.
    הכדורגל הדי חובבני של שנות ה30 וה50(בשנות ה40 לא היה כל כך כדורגל בגלל מלחמת העולם) שכלל את לב יאשין,איטליה הגדולה שזכתה בשני מונדיאלים וארגנטינה ואורוגוואי שעשו חייל במונדיאלים גם הם לא נכללים...ולדעתי בצדק.

רובכם בטח לא תסכימו איתי אבל גם לשחקנים כמו בטיסטוטה ולותר מתיאוס יש מקום ברשימה הזאת...

5. Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

יש מקום גם להכניס את פאקטי, לא?

6. פרנקו בארזי Member

על קוצו של פנדל אתה רוצה להשמיט את באג'יו הענק מהרשימה?
    גם בארזי החמיץ פנדל באותו גמר...
    להשוות את רוסי ליאקווניטה?
    פאולו רוסי היה כשרון ענק, שהסתבך בתחילת שנות ה80 עם עסקאות סמים ונשלח לכלא לשנתיים
    מהרגע שהוא יצא מהכלא הוא פרח ביובה.
    תשמע, מונדיאל זאת הבמה הגדולה ביותר בעולם. מראדונה ופלה קנו לעצמם תהילת עולם בזכות המונדיאלים של 58' ו86'. בקנבאואר בזכות המונדיאל ב74'.
    למה לפאולו רוסי שנבחר לMVP של מונדיאל 82', כבש בו שישה שערים והציג בו תצוגות תכלית (כמו ב3-2 על ברזיל בבתים), לא מגיע להשתלב ברשימה של שחקני הדרג השני?
    בנוסף למונדיאל הוא זכה עם יובה בשני סקודטו, קופה איטליה אחד, גביע המחזיקות וגביע אירופה לאלופות.
    דל פיירו ומאלדיני עדיין משחקים, אני מעדיף לשים ברשימה שחקנים שכבר פרשו...
    ייתכן בהחלט שלדינו זוף יש מקום ברשימה הזאת, אבל כמו שמישהו אמר גם לפאקטי מגיע, גם לג'וזפה מיאצה, גם לרוד חוליט, גם לגאנר נורדהאל, וכל אלו רק ממילאן (מלבד פאקטי)...
    החלטתי לעשות על השחקנים המוכרים יותר משתי סיבות.
    א. הם מוכרים יותר ולכן ימשכו יותר.
    ב. אני יודע עליהם הרבה יותר מאשר שחקנים כמו גאנר נורדהאל... זו תיהיה בדיחה אם אני אעשה על מיכאל לאודרופ למשל, כשאני לא יודע עליו כמעט כלום ו90 אחוז מהדיון יהיה סתם דברים כתובים מויקיפדיה.

עכשיו, אובייקטיבית לחלוטין, אני לא חושב שהביקורת על הכנסתו של בארזי לרשימה מוצדקת.
    תראו את זה אני יודע, שרביעיית ההגנה בה נכלל (הוא מאלדיני טאסוטי וקוסטקורטה) נחשבת לאחת הטובות בכל הזמנים. בארזי זכה עם מילאן בשישה סקודטי, שלושה זכיות בגביע אירופה לאלופות/ליגת האלופות (הוא זכה עם מילאן גם ב94', אז המפעל כבר נקרא ליגת האלופות) ועוד כמה גביעים...
    מלבד היותו שחקן הגנה מצויין והתארים הרבים שלו, הוא היה מנהיג מלידה, ורק עצם העובדה שהוא היה על המגרש השפיעה רבות על המשחק. אני באמת חושב שמגיע לו להיות ברשימה. הוא ביחד עם קומאן ויוהאן ניסקנס (על אף היותו קשר אחורי, הוא בעצם היה כמו בלם) נחשבים לשחקני ההגנה הטובים בזמנים.
    אובייקטיבית לחלוטין.
    משהו ששמתי לב ששכחתי אוי הבושה - את הוגו סאנצ'ז ואמיליו בוטרגיניו! גם להם מגיע להיות ברשימה ואולי אני אעשה עליהם

7. uri משתמשים של כבוד היכל התהילה

תמשיך לכתוב, בכיף. אולם עכשיו ראיתי שאתה בן 15. איך אתה יכול לכתוב בכזו וודאות, בכזה בטחון להשפריץ את דעותיך האישיות כאשר אותם שחקנים שכתבת עליהם תלו את הנעליים עוד הרבה לפני שנולדת...

8. Ampelmann Member

אורי- להזכירך, ההיסטוריונים הגדולים ביותר, בעיקר אלה של ימינו, עשו קריירה שלמה מלכתוב על אירועים שלעיתים גם מי שחי כדי לראות אותם אז כבר מת לפני שהספיק לספר. הבחור עושה עבודה נהדרת, אפילו שהוא עושה אותה דרך שידורים חוזרים או כתבות ולא דרך העיניים.

9. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

רציתי לתת התייחסות לפרנץ פושקאש ואלפרדו די-סטפאנו:
    אותי אמנם תוכלו 'להאשים' באהדה לריאל מדריד ולהסטוריה שלה, אבל את סבי ממש לא (אוהד בארסה אפילו אפשר לומר). הוא נולד באורוגוואי לפני יותר מ-80 שנים והספיק לראות במו עיניו כמעט את כל ההסטוריה של הכדורגל (מלבד ימי שפילד בסוף המאה ה-19 וכאלה). הוא תמיד מספר לי שמראדונה ופלה (שאותו ראה מספר פעמים מהמגרש) היו אמנם שחקנים גדולים, אבל השחקן הגדול בהסטוריה של הכדורגל היה אלפרדו די-סטפאנו. הוא ראה אותו לפחות פעם אחת בגמר הגביע היבשתי, ועוד מספר פעמים בימים שעוד היו הולכים לראות תקצירי כדורגל מהעולם בקולנוע פעם ב... הוא גם תמיד מספר לי על שיתוף הפעולה בינו לבין פושקאש ושהם המציאו את הקונספט של לבעוט בעיטה (די-סטפאנו) לעבר שחקן התקפה (פושקאש) שפותח רגליים ועם העקב של הרגל מסיט את הכדור לכיוון ההפוך שאליו השוער מזנק.

ככל שהזמן מתקדם מאז, כל משחק מצולם ביותר מצלמות ויותר זוויות, ורחמנא ליצלן, גם משודר בשידור ישיר למאות מיליונים ברחבי העולם. לכן החשיפה לגדולי העבר וההכרה בכישרונם העצום, עוד טרם הימים שבהם הכדור אירודינאמי והנעליים מותאם לרגל השחקן, קשה הרבה יותר, ונמוכה משמעותית מאשר היום.

10. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

יוזמה מבורכת , נהנתי לקרוא http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

מקווה שתמשיך להוסיף

11. A_Conte Member

ראיתי את רוב הקריירה של באג'יו וחלקה עוד מהמדים של יובנטוס(ולא כמו שרובכם ראיתם אותו בברשיה לקראת הסוף...)ולא יעזור שום דבר אותי לא תצליחו לשכנע שהוא ברשימה הזאת...
    את רוסי לא זכיתי אבל מאנשים שכן זכו לראות אותו ומפנאל של אוהדי יובנטוס(יובה טיימס,אתר נפלא,מומלץ בחום)שכן ראו את החבוב נתנו לי להבין שהחבוב הזה פשוט בא נתן שלושה ארבעה משחקים וזהו בערך...
    זה כמו שיבוא לך איזה וויצ'נזו יאקווינטה ב2010 ישים צמד ברבע גמר עוד שלושער בחצי ועוד צמד בגמר ואחר כך יהיה עוד חלק באליפות או שתיים ולאחר מכן יפרוש...לא יעזור בית דין,הוא לא נכנס.

אם אתה כן רוצה למצוא איטלקים אתה מוזמן לדרג את האנדרייטדים הכי גדולים בהיסטוריה...
    שים שם את פאסוטו,קונטה וטולדו...

אם אתה רוצה לעשות כתבה באמת מעניינת הייתי ממליץ לך להתמקד בפיורנטינה של סוף העשור הקודם ותחילת הנוכחי(באטיסטוה,טולדו,אנג'לו די לביו :aaa15: )או ביובנטוס שהגיעה לשלושה גמרים רצופים או באייאקס של 95-96 של דור הזהב של הכדורגל ההולנדי שכולל את קלוייברט,אדגאר דוויס,יאפ סתאם,סיידרוף ושאר חברים מוכרים...
    אולי הספקת לראות את הקבוצה ואם לא בטוח הספקת לראות את השחקנים וזה יוכל לתת לך זווית נוספת לכתיבה...

בהצלחה!

12. Clock End Stand משתמשים של כבוד היכל התהילה

ועוד ועוד ועוד ועוד ועוד,פשוט לא נגמרת כמות השחקנים הפנומנליים האלה.

13. פרנקו בארזי Member

תיקון: אני בן 14. (וחצי)
    מבין כל הדברים והאנשים עליהם דיברתי, רק את נס ברצלונה ראיתי במו עיניי.
    קשה להגדיר את הדעות שלי כאישיות. הרי ברור שלא ראיתי הרבה מהשחקנים עליהם כתבתי בכתבה הראשונה (אם כי ראיתי הרבה יותר ממה שבוודאי אתה חושב. עשרות שעות של ווידאו, מאות שעות של קריאת טקסטים...)
    את הכתבה על פרנץ פושקאש והנבחרת הפלא שלו שבעיני רבים נחשבת לטובה בכל הזמנים, למשל, לקח לי שבוע וחצי לכתוב, כשהקדשתי לה בממוצע בערך שעה וחצי ביום.
    זה כלל צפייה בסרטון המלא של המשחק עליו דיברתי הכי הרבה שם - ה6-3 על אנגליה בוומבלי.
    זה כלל שיחה עם מספר אנשים ידועים וידועים פחות בתחום הספורט. זה כלל קריאה מאסיבית של טקסטים שנכתבו על פושקש, על שבש, על לדיסלאב קובלה, על זולטאן ציבור.
    אני לא סתם מפריח סיסמאות על ימין ועל שמאל.
    אתה יכול לקרוא לי חסר חיים בגלל זה, אבל לא עשיתי את זה בשביל אף פורום, אלא בשביל עצמי, כי זה מעניין אותי.

לא סתם אני מכין עליו כתבה כבר שלושה ימים והיא אפילו לא גמורה לסיום. הוא הרבה מעבר לדרג השני של השחקנים. יש המון אנשים שטוענים שדי סטפאנו היה טוב מפלה ומראדונה.
    אפילו מראדונה אמר עליו פעם, "אני לא יודע אם הייתי שחקן יותר טוב מפלה, אבל אני יכול להגיד לך על אחד שהיה טוב ממנו. קוראים לו אלפרדו די-סטפאנו"
    מצד שני, אי אפשר להתווכח עם כך שיש קונצנזוס על היותם השחקנים הטובים בכל הזמנים (פלה ומראדונה)
    ועל כן הוא יקבל כתבה נפרדת...
    גם פושקאש קיבל כתבה משלו, אפשר להגיד. בכתבה על נבחרת הונגריה דיברתי עליו שם המון, הוא היה הדמות המרכזית...
    קונטה, אני לא מסכים איתך, אבל שנינו יודעים שלא נצליח לשכנע אחד את השני... http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx
    אחרי מה שאני אסיים על די סטפאנו, אני לדעתי יעשה על נבחרת הולנד של 74' בפרט ועל התקופה ההולנדית של סוף שנות ה60 ותחילת ה70, לא של שנות ה90'.
    האמת היא שרציתי לעשות גם משהו על נוטינגהאם פורסט, שזכתה פעמיים ברציפות בשנת 79 ובשנת 80 בגביע אירופה לאלופות, וכיום מדשדשת בליגה השלישית אם איני טועה...
    יעניין פה מישהו?

14. oFiRzZz Member

יעניין...
    אחלה כתבות . .

15. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

בטח , אני אשמח לקרוא עוד