עונש מוות - בעד או נגד?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏22/10/07.

1. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

כפי שאמרתי בעבר סלע, אתה משתמש מהר מדי במילה פאשיזם וכנראה לא מכיר אותה מספיק טוב.

כך או כך, אני נגד ואמרתי למה.

2. Joao Moutinho Member

מה יהיה הסוף איתכם תרנגולים? לכולכם יש ראש קטן?

חיילים הורגים אנשים במלחמה, אני מתכוון לאנשים שהרגו את תאיר ראדה, לאיש שהרג את רבין ועוד חלאות אדם שכאלה.

3. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

נגד, מסיבה פשוטה: לתת לאדם למות במקום לקחת לו את החופש, זה לעשות עימו חסד, שלא מגיע לו.
    יש האומרים "שהקנאים לא ימותו, שיחיו ויסבלו" ואני חושב שבמקרה הזה יש הקבלה למה שאני חושב על עונש מוות לפושעים.

4. ACBenb Member

בעד לחלוטין.
    הרבה פעמים עלתה השאלה הזאת ותמיד התווכחתי עם הרבה אנשים על זה, פשוט מאוד:
    מי שניסה לרצוח, הצליח לרצוח, צריך לרצוח אותו. כשחייל הורג מישהו בקרב, הוא הורג אותו ולא רוצח אותו, אז אם תופסים חייל אויב לא מגיע לו עונש מוות, הוא לא ניסה ספציפית לרצוח מישהו.
    לעומת זאת, אם אדם רוצח מישהו והמניע בכלל לא משנה, צריך להרוג אותו.
    עכשיו לאלה שמבלבלים על "אלוהים נתן אלוהים יקח" לכו תלמדו קצת יהדות. שנה שעברה למדתי על עונש מוות, כתוב בפירוש "באבוד רשעים רינה" או משהו כזה. על רצח יש גזר דין מוות. אז נכון, לבנאדם אסור לקחת חיים של אדם סתם ככה, את זה אסור. אבל כשבאים למישהו שרצח מישהו ורוצחים אותו, ואתם באים ואומרים שאסור לנו לקחת את חיי הרוצח, מי אמר שלרוצח היה מותר לקחת את חיי הנרצח? מה זאת השטות הזאת, לוקחים לו את החיים כי הוא לקח חיים של מישהו אחר, פשוט מאוד.
    כמובן שלא הורגים בכזו קלות, צריך מספר מסוים של עדים (מקובל 2 בדרך כלל), הוכחות ברורות כנגד הרוצח, ואולי אפילו שהרוצח יודה שעשה את זה. כשמגיעים למסקנה שמישהו רצה לרצוח מישהו בבירור וגם רצח אותו, והרוצח ידע שהוא כרגע רוצח בנאדם, צריך להרוג אותו. על הריגה, בשונה מרצח, אני נגד עונש מוות אבל זה כבר עניין אחר (לאלה שתוהים, הריגה ורצח זה לא אות והדבר).
    בוא נביא דוגמאות מהעולם ולמה אני בעד עונש כזה בישראל:
    אנשים יודעים שאם הם ירצחו מישהו, סביר להניח שייתפסו ויקבלו מאסר עולם או עונש ממש כבד, 40-50 שנה בכלא. תתפלאו, אין הרבה רוצחים בישראל כמו במדינות אחרות, אנחנו לא מדינה של משוגעים. עכשיו בוא נעשה השוואה לארצות הברית:
    ידוע שבארה"ב עונש מוות הוא חוקי לחלוטין, ועדיין אנשים שם רוצחים אנשים אחרים. אז יש הרבה מדינות באירופה וסתם הרבה אנשים בעולם שאומרים שהם מדינה של רוצחים. בואו נחשוב רגע, אם כשעונש מוות הוא פעיל במדינה הזאת, ואנשים עדיין רוצחים, תחשבו מה יקרה אם על רצח יקבלו "רק" מאסר עולם? לא צריך להסביר אפילו, מניח שהבנתם.
    נחזור למידנה שלנו, כמו שאמרתי מדינה פחות משוגעת ממדינות כמו ארה"ב, קוריאה, סין, יפן, איראון וכולה. אם יהיה עונש מוות פעיל, אתם תראו שלא רק כמות הרציחות תרד משמעותית אלא בכלל כמות הפשע. ישראל עונש מוות פעיל רק נגד פשעי מלחמה ועריקה בזמן מלחמה, וכפי שאתם יודעים לא הרבה אנשים עושים את הפשעים האלה.
    אז נכון, עונש מוות הוא עונש די מבחיל ובהרבה מקומות זה לא מקובל גם על הפשע הכי גדול שאפשר לחשוב עליו, אבל במקוום להסתכל על זה שעומדים להוציא להורג בכסא החמשלי ולרחם עליו, לכו למשפחה של הנרצח ותסתכלו להם בעיניים ואנ יבטוח שתחשבו אחרת.
    נסו לדמיין את עצמיכם מזווית הראיה של קרוב ואהוב של הנרצח, זה שרצחו אותו ועכשיו מוציאים את הרוצח להורג, הרצון שהרוצח של האהוב שלהם ימות הוא גדול, אם אתם תהיו במקומו אתם תרגישו אחרת (לא עלינו).

5. spurs229 Member

אם כבר הגענו לנושא: מה ההבדל בין חייל שהרג אזרח לבנוני חף מפשע במלחמה, לבין אזרח שהורג אזרח אחר?

אני מסכים, וזה מתחבר לטיעון שלי ששונש מוות זה לא באמת עונש.

נערך לאחרונה ב: ‏23/10/07
  6. ACBenb Member

הריגה ורצח זה לא אותו הדבר.
    חייל הורג מישהו, לא רוצח אותו. נשמע דבילי אבל בבתי המשפט זה משנה. על הריגה נכנסים לעד 20 שנה בכלא אם אני לא טועה, רצח בישראל זה מאסר עולם.

7. spurs229 Member

למה לא?
    בשורה התחתונה שניהם לקחו חיים של אדם אחר.

אני רק רוצה לציין שלא כל השאלות שאני מעלה מייצגות בהכרח את הדעות שלי אבל הן שאלות חשובות שחייבות להיות מועלות בדיון.

8. wolf89 Member

על רצח רגיל לא נכנסים ל40-50 שנים בישראל, ככה זה באמריקה.
    פה נכנסים למאסר עולם (25 שנים בערך, לא?) ומתוך זה יורד שליש התנהגות טובה, וכבר זה לא כזה עונש "כבד".

9. Dimitar Berbatov Member

זה לא בהרכח נכון.
    קח לדוגמה את סמיר קונטאר שגל דיבר עליו כאן. החיזבאללה מעריצים ומעריכים אותו כמו נסראללה אם לא יותר. בשבילם הוא הסגן של אללה. החיזבאללה יעשו ועושים הכל כדי לשחרר אותו, ואני בטוח שאם החיזבאללה ישחרר את החיילים החטופים זה יקרה רק אם קונטאר ישוחרר.
    מה שאני מנסה להגיד, שקונטאר ישוחרר ביום מן הימים ויחזור לטרור, ויצחק על כולנו מלמעלה עם חיוך של שהיד. אם היינו גוזרים עליו עונש מוות, כל זה היה נכנס מאיתנו, ואולי גם האינדיקציה של החיזבאללה לחטיפת חיילים ואזרחים, היתה פוחתת.

10. ACBenb Member

כמו שכבר אמרתי בתגובה הראשונה שלי, ההבדל הוא מצחיק אבל נכון. הריגה היא שאתה לוקח חיים של מישהו לא בכוונת תחילה, יכול להיות שניסית לגרום למישהו נזק ואולי אפילו לאדם שאותו הרגת, אבל לא חשבת אפילו על להרוג אותו. אם 2 אנשים רבים מכות, ואחד מפוצץ את השני בלי רחמים וגורם למוות שלו הוא הרג אותו ולא רצח אותו. הוא לא התכוון לרצוח אותו, זה לא עלה בדעתו. אם אתה בא למישהו עם אקדח ודופק לו כדור בראש אתה רצחת אותו, יש הבדל בין המקרים.

11. spurs229 Member

למיטב ידיעתי עדיין לא המציאו דרך לבדוק כוונה.
    יכול (מאוד) להיות שגם החייל דווקא רצה להרוג את הלבנונית החפה מפשע מכיוון שיש לו דעה, שלא כל כך נדירה במחזותינו, שצריך להרוג את כל הערבים.
    אז צריך לתלות את החייל?

12. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

תמיד אפשר להצהיר שהוא מת. זה שישראל בחרה להצהיר שהוא חי, זה משהו אחר. נסה להסתכל על זה מנקודת מבט בה ישראל מצהירה שהוא חוסל - בדלתיים סגורות, מה עדיף: לגאול אותו מיסוריו, או לתת לו לחיות כמו עכבר מעבדה?

13. ACBenb Member

דווקא אפשר לדעת. אם מצאו מישהו עם כדור בראש, ומישהו עם אקדח עם כדורים דומים שברח, אפשר להבין שהוא רצח אותו.
    אם מצאו מישהו מת בלי הוכחה ברורה שניסו לרצוח אותו (נניח מצאו מישהו שנפל מבניין גבוה, לך תדע אם דחפו אותו או שזו שני אנשים רבו למעלה מכות), אז זה "רק" הריגה. יכול להיות שרצחו אותו בכוונה אבל אם אין הוכחות אפשר להוכיח שהוא רק הרג אותו ולא רצח אותו.
    אם יש חייל שרוצח סתם ככה מישהי אז הוא רצח אותה, אני התכוונתי לחיילים שהורגים אנשים במלחמה, בקרב או מבצע צבאי. כשחייל הורג מישהו במלחמה אי אפשר לקרוא לזה רצח.

14. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

דווקא הדוגמא על תאיר ראדה ז"ל לא הכי טובה,אני לא יודע מה קרה בסוף,אבל אני זוכר שאפילו המשפחה
    לא האמינה למשטרה שהם מצאו את הרוצח עצמו,במצב כזה זאת בעיה להוציא להורג.

15. VaN Member

לא מכיר את מחוזותיך, במחוזותי הדיעה הזאת היא דיי נדירה, וגם אם היא לא נדירה, חייל בישראל הוא חייל מתוך חובה ובתור אחד כזה חובה עליו לציית לממונים עליו, כך שאם נתנה לו פקודה הוא אחראי על הביצוע שלו.
    כשהבן אדם יוצא למבצע מכל סוג שהוא בפקודה האחריות היא על הממונים עליו, ברור שזה לא נכון במידה והחייל פעל על דעת עצמו אבל אם לזה אתה מתכוון אתה מאבד פה את כל הטיעון שלך כי ברגע שהוא פועל על דעת עצמו אין משמעות לעובדה שהוא חייל.

אני נגד עונש מוות, נהוג לחשוב שבן אדם שגזל חיים ממישהו אחר הוא לא בן אדם "נורמלי", לכן הוא לא צריך לחיות בחברה "נורמלית" אבל לדעתי אם ניתן להחזיק רוצח או אנס במסגרת כלשהיא בתוך החיים, אם היא שיקומית ואם לא זה תמיד עדיף מאשר לרצוח אותו. עונש של ישיבה בכלא לאורך כל החיים שלו נשמע לי מרתיע מאוד.

בקשר ל"אלוהים נתן חיים אז אלוהים ייקח אותם" , נניח שאלוהים נתן חיים והוא החליט שהוא רוצה לקחת אותם למה זה נראה לכם משנה לו אם החיים ילקחו ברצח או במוות "טבעי" , בשני המקרים אלוהים שלל את החיים מאותו אדם.