עונש מוות - בעד או נגד?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏22/10/07.

1. spurs229 Member

מנסים להדחיק אבל היום הימין הקיצוני מאוד פופולרי בארץ.

2. Dimitar Berbatov Member

חד משמעתית לגאול אותו מיסוריו.
    עדיף מחבל מת, מאשר עכבר מעבדה שיש לו סיכוי, גם אם הוא הקטן ביותר לברוח ממנה.

עכשיו הוא פופולרי, אבל כשאנשים יבינו שביבי הוא פושע, יותר מפושעי אוסלו, הוא כבר לא יהיה פופולרי כזה.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏23/10/07
  3. spurs229 Member

לצערי הרב מאוד העם לא מבין את זה, וגם לא הולך להבין את זה בקרוב.

4. אבו Member

לינקולן בוראוז היה מרחק 2 דקות מזה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

5. FelaKaT Member

הזכות הבסיסי ביותר של האדם היא הזכות לחופש, ואסור לאף אחד לקחת את זה ממנו. בלי שום תנאים. אז לא נכניס גנבים לכלא? http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/rolleyes.Xxx

למה שגנבים, אנסים ורוצחים ירצו את את אותו העונש?

החייל לא עושה את זה בכוונה או מתוך רצון (וגם אם נלך לפי הטענה המטומטמת והעקומה שלך ונניח שהחייל הרג את הלבנוני בגלל שהוא מאמין ש"ערבי גבר זה ערבי בקבר", אתה לא יכול להוכיח את זה משפטית) והוא עושה את זה תוך כדי מלחמה והישרדות וכמו כן מתוך חוסר ברירה, האזרח מתכוון לרצוח מלכתחילה ועושה זאת מתוך רצון ובחירה-הבדל משמעותי מאוד.

ובלי קשר (או שעם), יש לך מחשבה מאוד מעוותת ואני מאוד מקווה שלא יגייסו אנשים כמוך לשם הגנה על המדינה שלנו.

הוא אולי מאוד פופולרי-אבל המינוס תמיד גובר על הפלוס. הימין פופלרי, השמאל מחליט.

אם הימין הקיצוני היה גם מחליט, מזמן אנשי שדרות יכלו לישון בשקט, החיילים בבסיס בזיקים לחיות בשקט, אנשי גוש קטיף לא היו מובטלים היום, בשאר אלסד היה מובטל וחיילים במחסומים לא היו צריכים להתמודד עם אירגון עוכר ישראל כגון נשות "מחסום ווטש". בנוסף לפלסטינאים.

אבל חלאס לשחק ב"אם", העיקר שהימין הקיצוני מאוד פופלרי היום, מי יודע, אולי הם גם יעלו בשעות הפריים טיים..

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/rolleyes.Xxx http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/rolleyes.Xxx

6. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

עוד פעם הכנסתם פוליטיקה לפה?וואי הדיון הזה ממש גרם לי להיות שמאלני..אני עכשיו
    הולך לעזה ביחד עם יוסי שריד ומשלוח פרחים ואז יחד עם החמאס נשחוט כבשה[שולמית
    אלוני] והכל יהיה טוב..
    נו באמת,כלום לא ייצא מדיון פוליטיקה ושגל פתח את הדיון הוא התכוון למשהו אחר לגמרי.

7. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

רק במקרים יוצאי מן הכלל כאלו, כן.

8. spurs Member

כן אבל תלוי
    לא לכל רוצח לדוגמא

אבל מחבלים עם דם על הידיים בהחלט
    אם הם לא מפחדים מהכלא אז הגיע הזמן לתת להם משהו חדש לפחד ממנו

בנושא יגאל עמיר אני לא חושב
    בעייתי מדי

כמו שהחוק במדינת ישראל אומר:
    פושעים נאצים ואנשים שפוגעים בבטחון מדינת ישראל בלבד

נערך לאחרונה ב: ‏23/10/07
  9. Ampelmann Member

ברשותכם, אני חוזר חזרה להודעה המקורית של גל.

החלק הראשון נוגע ספציפית ביגאל עמיר, החלק השני נוגע בעונש המוות. למי שאין כוח לקרוא הכל יכול לקרוא רק את מה שמעניין אותו.

יגאל עמיר
    גם בזמן שהשנאה שלי כלפי יגעל(לא שגיאה) עמיר גואה עד כדי שהיא מכסה גם את אשתו, אני נאלץ לתהות לגבי חוק עמיר ולהתנגד אליו. יגאל עמיר זכאי לאותו גורל של כל רוצח "רגיל" אחר במקומו. למה? כי למרות שאני מתעב את האיש הזה (אפילו יותר בגלל האישיות שלו מאשר בגלל המעשה שלו) ומחלחל מהמראה של אישתו, אני מתנגד לדבר אחד יותר- לביטול הדמוקרטיה בידי השלטון. תמיד כואב לך יותר כשמישהו קרוב לך נפגע ולכן הפוליטיקאים ואנשי המשפט חשים שנאה יוקדת יותר כלפי עמיר, אבל ברגע שבו הוכרז שרוצח ראש ממשלה לא יוחן (חנינה) ורוצח רגיל כן, נעשית הבדלה בין דם לדם. הממשלה בעצם אומרת שדמו של ראש ממשלה יקר מדמי שלי. הכאב הפוליטי חזק מהכאב של ההורים שלי, או שלך, בעצם, אם לשאול את מערכת המשפט.
    הממשלה יכולה לקום ולומר שרבין לא נרצח על רקע אישי אלא הפך מטרה עקב תפקידו ולכן יש על העונש לרוצח בעל תפקיד להיות גדול יותר מאשר אדם רגיל- כיוון שכאן ישנה הגנה גם על התפקיד וגם על האדם, אמנם גם כאן אתנגד ואומר שכאשר בעל מרכולת (מוכר בחנות, בעברית פשוטה) נרצח בעת שוד, גם הוא נרצח כתוצאה מתפקידו וגם כאן אין השוואה בין דמו לבין דמו של ראש ממשלה למרות שגם במקרה זה על החוק להגן גם על האדם וגם על התפקיד.

עונש מוות
    עונש המוות, בתכליתו, נובע מההנחה שנאשם מוצא להורג כיוון שאין מקומו יותר בשום צורה בחברה האנושית ולכן גם מאסר לא "יחנך" אותו ויכשיר אותו לחזור. במצב כזה, טוענת מערכת המשפט, ניתן להורגו כיוון שאין שום אפשרות להחזירו לחברה ואין שום טעם להמשיך ולהרקיב אותו בכלא ולהכביד על שלטונות הכלא באחת. מכאן נובע עונש המוות.
    הבעיתיות של עונש זה נובעת גם מהעובדה שהוא דורש ביצוע חטא וגם מהעובדה שבניגוד לשאר העונשים המודרניים, הוא בלתי הפיך (למתחכמים, כלא זה "הפיך" כביכול כיוון שיש פיצוי כספי גבוה מאוד בחוק לכלואים שלא כדין, אפילו שזה לא באמת שווה את זה).

אז עונש מוות הינו עונש חסר מוסר וכן נאמר ש"לא מכפרים על חטא עם פשע" אמנם בכל זאת יש מקום לבחון את העניין במצבים מסוימים. את המקום הזה אני אנצל כדי להתייחס דווקא לטרוריסטים. קחו לדוגמא מחבל אשר נתפס בדרכו לבצע פיגוע התאבדות (לא הסגיר עצמו, נתפס) ונשפט. בתאי המאסר בישראל יושבים לא מעט אנשים כאלה אשר נתפסו, חומר נפץ לגופם, בדרך לפיגוע התאבדות. אדם כזה, מונע מתוך הכוונה הזדונית ביותר, ישפט בכל מקרה למאסר עולם והסבירות שיצא את חומות הכלא קטנה ביותר. קטנה בהרבה מהאפשרות שיברח או שיהפוך קדוש מעונה. בכלא הוא לא יתחרט על מעשיו אלא סביר יותר שרק יפתח שנאה רבה יותר עבור כולאיו אותם שנא עד רצח, ממשי, בטרם נכלא.
    מכאן, שאם נחזור להגדרת מטרתו של עונש המוות, מדובר במקרה קלאסי של אדם שמקומו אינו בין החברה האנושית וכן לא ניתן להכשירו להשבה לחברה זו. האם במצב כזה המדינה צריכה "להתקע" עם הצורך לקיים אדם זה בעת מאסרו? הרי הכליאה מחייבת את הכולא לתת לכלוא מזון, תנאים מינימליים, סיוע רפואי וכו'. אלה דברים יקרים, שלא נדבר על העובדה שבישראל גם חסרים מקומות בכלא ולכן נמנעת כליאה של אנשים אחרים אשר התא המסורג צריך להיות סביבתם הטבעית.
    עונש המוות יקל מאוד על מערכת המשפט והתקציב של השב"ס, שלא נדבר על כך שישראל צריכה "לעשות שריר" בפני תומכי הטרור ועבריינים זוועתיים אחרים.

מצד שני, ואני אקצר כדי לא למרוח, תמיד קיימים עניין המוסר והאפשרות לגלות מאוחר מדי שגזר הדין היה פסול או מוטעה ושנהרג אדם שלא היה צריך לההרג. כמובן, עונש מוות גם מסיר מעט מעוצמתו של המוות. אם המדינה מאפשרת לעצמה לרצוח, רצח זה כנראה לא כזה דבר נורא (תשאלו את טקסס).

10. Ampelmann Member

נתחיל מזה שפרזיטי גוש קטיף לא עובדים בגלל שלא בא להם ושהם בזבזו את כמויות הכסף האדירות שהם קיבלו על שטויות כמו ג'יפ שטח וטיולים לדיסנילנד במקום על השקעה בעתיד שלהם. בטמטום של אזרחים לא המדינה אשמה. סליחה.

נמשיך הלאה לזה שהמקיום האיוולי של בסיס זיקים הוא טמטום צה"לי וצה"ל דווקא כן מונהג בידי אנשים שמוזהים עם הימין, חלקם קיצוניים (ולפני שאתה בכלל פותח את הפה כדי לפלוט איזה "לא" תועה, אני אשתיק אותך בעזרת מילת הקסם "שאול מופז". נראה אותך אומר "לא קיצוני" עכשיו...)*

אנשי שדרות אמנם לא ישנים בשקט, אכן מחדל, אבל כמות האנשים שנהרגו מכל הקסאמים בשדרות מאז ומתמיד קטנה מכמות החיילים שנהרגו מתקיפות ומארבים בזמן שירותם ברצועה בחודש אחד. קל מאוד להגיד "תראה שבשדרות סובלים" ולשכוח את אלפי הרוגי צה"ל בעזה שמתו כדי להגן על הפרזיטים המגעילים שישבו שם ועוד הגדילו לעשות ולזרוק עליהם אבנים. עם הביזיון הזה אני לא אשלים אף פעם. לא. בתור חייל שהיה שם ובן-אדם שראה את זה אני בחיים לא אשלים עם זה ולא יעזרו כל הקסאמים שבעולם.

ושוב לתקופת השירות הצבאי שלי. מחסום watch מציק רק למי שלא בסדר. עשיתי מחסומים בחיי ואני מכיר את הלחץ הנוראי ואת התפקיד הזה, שהוא אולי המגעיל ביותר בצה"ל, אבל אתה יכול להיות סמוך ובטוח שכמה שהחיילים סובלים שם, הערבים סובלים פי עשר. לא בגלל התור הארוך, לא בגלל הפחד שלא יגיעו לעבודה ויעברו עוד יום של רעב וגם לא מהעייפות והרעב של המתנה בת 20 שעות עבור הכניסה לישראל ליום אחד של עבודה אלא בגלל התעללויות והשפלות חוזרות של חיילים משועממים שלפעמים נגמרות ברצח שאחר-כך צריך לכסת"ח בעזרת דרגה גבוהה.
    תקרא קצת את הדברים של חיילי "שוברים שתיקה" שהודו שהם היו קושרים נשים זקנות לקיר וצולפים בהן כדורי נייר וטישו. אוקי, זה נשמע כמו מחזה מצחיק, אבל דמיין רגע שזה אתה שעומד שם, כמו חיה בצד של המחסום ורואה חיילים (נאצים, למשל) זורקים טישו על סבתא שלך. הסבתא שלך שאתה אוהב ומכינה לך תמיד אוכל טעים בבית ומחבקת ואוהבת אותך גם והיא עומדת שם, אזוקה לקיר, לא בגלל שהיא עשתה משהו, סתם בגלל שהיא קורבן נוח, וחיילים יהודים (או במקרה שלך נוח לתת את דוגמת הנאצים) צוחקים וזורקים עליה כדורים מנייר כי משעמם להם. הם צועקים זה לזה בעברית וצוחקים וסבתא? היא עוד שם. אתה עומד, אתה רואה את כל זה קורה ואתה מתמלא שנאה וזעם. אם תעשה משהו- ירו בך. אתה הרי יהודי (ערבי) ואתה לא שווה כלום. תעשה משהו ומיד ירו בך ויגידו שהיית איום. אז אתה עומד שם, ורואה את סבתא מזילה דמעה, רק מחכה שיימאס להם ושזה יפסק. אחר כך אתה חוזר הביתה, מלא בזעם וייאוש. לא תצא מחבל?

זה ארוע שאני, בתור חייל אורח פשוט במחסום, תמיד אזכור בצער. אני לא יכולתי לעצור את זה. אבל תודה לאל שיש את הנשים הללו והמצלמות שלהן כי החיילים במחסומים נתונים לטירוף מוחלט כתוצאה מהשירות שלהם והתוצאות האלה הרסניות.

אז מר פלקט, תכניס קצת חשיבה לחיים שלך כי עושה רושם שהקו בין המוח שלך למקלדת שלך קצר מדי.

*סביר להניח שאתה לא יודע, אבל בזמן כהונתו של שאול מופז כרמטכ"ל צה"ל השתולל בגדה וברצועה כשהשיא היה ש"מר בטחון" חילק הוראות ברורות להשמיד שדות וחיילים שישבו על גדרות שיחקו בלצלוף בבתים של ערבים תוך גיבוי מחתרתי של מפקדיהם. הגהנום העזתי היה חזק מתמיד והתוצאה בת שש השנים של הגאונות הזו היתה אינתיפאדת אל אקצא...אז אל תגיד שהימין הקיצוני הביא עלינו רק טוב.

11. M_T_A Member

אני בד"כ נמנע מלהיכנס לויכוחים פוליטיים, אבל כבר לא יכולתי יותר.

אז מה, עדיף לתת למחבלים להיכנס לשטחי מדינת ישראל ולטבוח עשרות אנשים, העיקר שמחמוד הצעיר(סתם שם) לא יראה איך סבתא מושפלת במחסום?
    האם נפשם העדינה והרכה של הערבים יותר חשובה מביטחון מדינת ישראל?

גם אני מתעצבן כשמפשפשים לי במזוודות בשדה תעופה, אבל אין מה לעשות. ביטחון קודם לכל

12. Ampelmann Member

פווופפפפפפפפפ זו היתה אחת התגובות הכי לא קשורות שקיבלתי באייסוקר מימי.

סלח לי, אבל בשום מקום לא אמרתי שצריך לפרק את המחסומים או להקל על הבידוק והמניפולציה שלך קטנונית ומכוערת.
    במקום לענות תגובה ארוכה ומנומקת, אני אירה לך את זה ישר ולעניין- איפה לעזאזל אתה מוצא קשר בין זריקת כדורים מנייר על אישה זקנה לבין בטחון המדינה? שום מילה על הבידוק במחסומים, רק על זה. מול זה בא ארגון מחסום watch לעמוד, לא מול הבידוק ואם אתה מוצא כאן קשר בין שני הדברים האלה אני לא מעוניין להמשיך ולהדיין איתך.

13. M_T_A Member

אני מודה שקראתי רק פיסקה אחת ואני מצטער אם זה פוגע בך שלא התייחסתי להודעה הארוכה והמפורטת, אבל נמאס לי כבר מהטענות נגד המחסומים של צה"ל.
    אם זרקו כדורי נייר על אישה זקנה זה באמת מיותר ולא בסדר, אבל זה גם לא כזה ביג דיל.. כדורי נייר זה מה שהיינו זורקים אחד על השני בחטיבה בהפסקה, לא נראה לי שאז באו כל מיני מפגינים והציקו לנו..

ואם יש מפגינים במחסום אז כן, זה מושך את התשומת לב של החיילים ומפריע להם לעבוד, וכן, זה יכול לפגוע בביטחון המדינה. אם כ"כ חשוב להם שאיזה זקנה לא תקבל כדור נייר בראש שיפגינו מול משרדי הצבא או הממשלה.
    ובכלל, יש דברים יותר חשובים מלהתעסק בשטויות האלה.

נערך לאחרונה ב: ‏23/10/07
  14. spurs229 Member

אני לא אכנס לפוליטיקה כי באמת אין לי כוח לזה, אבל אני חייב כמה מילים על סמיר קונטאר:
    להרוג את קונטאר זו טעות גדולה מאוד, מכיוון שהוא הצ'אנס היחיד שלנו להשבת החטופים. זה לא נכון להגיד שבגלל שקונטאר אצלינו אז הם נחטפו, הרי יש פה עוד מאות אסירים לבנונים ואלפי פלסטינים ואם לחיזב אללה כל כך קל לחטוף, למה שלא יעשו את זה? הפירצה קראה לגנב במקרה הזה.
    שווה להחזיר את קונטאר חי ללבנון, אם נקבל בתמורה את שני החיילים החטופים, אפילו שזה כנראה יהיה רק בארון.

15. tiktin Member

מסכים עם רותם. כלפי מיקוח אסור להרוג.
    אפשר להוציא להורג אנשים שרצחו בדם קר. לדוגמא הרוצח הצעיר שרצח ברחובות את מעיין שקד. עוד אין לו 18 והוא כבר רצח אישה בלי שום סיבה. באמת נראה למישהו כאן שהוא לא ירצח שוב?