קוסם לרפואה?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Rosner, ‏9/10/09.

1. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא חושב שאייל ברקוביץ' יכול להביא לנבחרת ישראל דברים שמאמן מהסוג של ראובן עטר לא יכול להביא. שניהם כשחקנים ראו את המשחק בצורה מעוררת התפעלות והאחרון הוא דוגמא טובה לכך שלא תמיד אופי המשחק של השחקן ישאר כשהשחקן יעבור להיות מאמן.
    אני לא מטיל ספק לרגע ביכולת של אייל ברקוביץ' להבין את המשחק ברמות הגבוהות ביותר שניתן להבין אותו. אני רק חושב שחוסר הנסיון שלו כמאמן משאיר הרבה סיכויים לכשלון. היו דוגמאות של מינויים דומים שהצליחו, אבל זה כדורגל ותמיד יש סיכוי להצליח או להיכשל, אז לא צריך להסתכל רק על המקרים שהצליחו ולפתח ציפיות.
    מעבר לרמה הטקטית, שבה אייל ברקוביץ' מעולם לא עמד תחת מבחן כמאמן קבוצה, חשוב להזכיר את יחסי האנוש הנוטים להחרפה מהירה מצידו, שזה משהו נוסף שיכול להכשיל אותו ואת הנבחרת.

צריך לקחת בחשבון נקודה נוספת, שהיא גם תקפה לכל מאמן כזה או אחר שיבחר לתפקיד, מהי הגדרה של הצלחה וכשלון? אייל ברקוביץ', כמו דרור קשטן, טוען שהנבחרת יכולה להגיע לטורניר גדול. השאלה היא האם זה באמת כך. יכול להיות שאין בשום מצב סיכוי לנבחרת (ואני לא מדבר על הבית המאוד מסוים הזה שהנבחרת קיבלה) כמו ישראל להגיע לטורניר גדול עם חומר השחקנים ומידת הרצינות באימונים של 90% משחקני הסגל ולכן כל מאמן יכשל לפי תפישת עולם שכזו, גם אם בפועל הוא עשה כל מה שהוא יכול ועזר לקדם בהמון מאפיינים את הנבחרת.

אני חושב שאת נבחרת ישראל צריך לאמן אך ורק מאמן זר, כי אני חושב שרק אחד יתמקד בעיקר ויתעסק רק בצד המקצועי של הכדורגל.
    וסתם לפנטזיה, מי אני רוצה שיאמן את הנבחרת? משאלת הלב שלי היא אחת ויחידה:

http://www.ynet.co.il/PicServer2/02012008/1407833/OHG102_wa.Xxx

2. winger379 Member

עם כל הכבוד אלישע לוי, צריך יותר ממאמן שהצליח בליגה הישראלית כדי להעלות את הנבחרת שלנו למונדיאל או יורו.
    לפי דעתי הכי טוב זה מאמן זר ואם לא אז יצחק שום שהצליח גם עם מכבי חיפה בליגת האלופות וגם עם פנאתינייקוס (לקח שם דאבל אחרי 7 אליפויות רצופות של אולימפיאקוס)

3. yedidel Member

לא נעלה ליורו 2012 וכנראה שגם לא למונדיאל 2014. זה ממש לא משנה מי יהיה מאמן הנבחרת.

צריך להביא כמה מומחים מהכדורגל האירופאי שיעבדו פה על תכניות של 10 שנים קדימה, בהתנהלות, בתשתיות, בשיטות אימון. היעד הריאלי שצריך להגדיר הוא מונדיאל 2018.

אה כן, ולהחליף את אבי לוזון/חלובה/שטרן וכל שאר העסקונה. אחרת אין סיכוי.

4. Rosner VFB 1893 מנהל כללי

חיכיתי לקרא את ההודעות ובסופו של דבר הרושם שלי שבאופן מפתיע אנשים עוד חלוקים בדעתם בנושא.
    אז לא, אייל ברקוביץ' עם כל הכבוד הוא לא המאמן שיקח אותנו קדימה. אני לא הולך לצטט דיעות של אנשים כאן, אבל מספיק לקרא את הדיעות השנונות שנאמרו כאו כדי להבין זאת.
    למרות זאת אני לא פוסל את שילובו בנבחרת. אנגלית הוא כבר יודע.
    מאמן זר כמו ביליץ' עם ע.מאמן כמו ברקוביץ' זה הפיתרון לדעתי. במידה וזה לא ילך אפשר יהיה תמיד למנות את אייל אחרי שהוא צבר תקופת ניסיון מסויימת, למד את התבנית ולמד להכיר את המערכת מזווית קצת אחרת.

לעומת זאת אייל לבד זה פשוט להכריז על אנרכיה מוחלטת. הבלאגן יגדל, מלחמות הכבוד יהיו גולת הכותרת וההושגים ממש לא יהיו חלק מהקמפיין. בנוסף נאלץ לשלם מחיר יקר במשחקים חשובים שיהרסו כליל את המעמד של נבחרת ישראל בסביבות מקום 20 בעולם (לא שזה אומר משהו, אבל ליפול למעמד של נבחרת מולדובה ושות זה די אבסורדי).

אם כבר מאמן ישראלי אז מוטי איווניר נראה לי המועמד העדיף.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏10/10/09
  5. SeRgInHo Member

על סמך מה נראה לכם שביליץ' מועמד? באמת נראה לכם שהוא יבוא לפה?

איגי,
    אותי אלישע לוי אף פעם לא הרשים. הוא בן אדם טוב ומאמן ששחקנים אוהבים אבל לנבחרת זה לא מספיק אין לו את הכריזמה וגם לא את הכישורים הטקטיים. בסדר, לקח אליפות עם מכבי חיפה בעונה הכי גרועה של הכדורגל הישראלי. עדיין לא עושה עלי רושם. חוץ מזה, תקן אותי אם אני טועה, אין לו הישגים מיוחדים (אולי עונה טובה עם סכנין לפני שהגיע לחיפה) והוא גם הוריד כמה קבוצות ליגה.
    כמו שאמר פה מישהו, אבוי לנו אם אלישע לוי זה המושיע של הנבחרת.
    אני אישית רוצה דם צעיר בנבחרת. ברקוביץ'/לוזון/איווניר/ביליץ' (עם כמה שזה הזוי)

6. Igi Member

לא הייתי מהר לצטט יותר מדי הודעות של שונאי מכבי חיפה, במיוחד לא את אלה שחושבים שבית"ר הייתה טובה ממכבי חיפה בעונה שעברה ושזלצבורג היא קבוצת דייגים.

לגבי יתר הדברים, כמעט כל מה שכתבת די מראה שאתה לא כ"כ מתעניין בכדורגל הישראלי ובמכבי חיפה וזה לגמרי מובן. הקסם והיחס האישי שהוא נותן לשחקנים הייתה הסיבה הכמעט יחידה שהביאו אותו למכבי חיפה אחרי 3 שנים עם רוני לוי שהרס ביחס שלו את קטן, בוזגלו ואחרים.
    העובדה היא שמאז שאלישע בא מחיפה, יכולת ההכנה של הקבוצה שלו השתפרה ממשחק למשחק, האופי של הקבוצה התהפך ב-180 מעלות. אם בתקופת רוני לוי אני זוכר אולי פעמיים ב-3 שנים שהקבוצה חזרה מפיגור, שהרי אצל אלישע זה קרה כבר כ"כ הרבה פעמים... המשחק מול אוקטבה היה הדוגמה הטובה ביותר. יכולת ההשפעה שלו על השחקנים היא משהו שאין לו עוררין.
    ולגבי עניין ה"טקטיקות", אם אני לא טועה אתה בעצמך אמרת שלא צריך טקטיקנים לנבחרת כי גם ככה לא נעלה אז שיביאו את ברקוביץ', אז איזה מין טיעון זה? אם זה לא אתה אז עזוב, פשוט תגיד לי מי בדיוק בארץ נחשב אצלך כ"טקטיקן"? גוטמן? שהפסיד לאלישע כמעט בכל המשחקים בעונה שעברה כולל העונה? אם זה שני משחקי העונה האחרונים מול הפועל, או המשחקים של הקבוצה באירופה, כל אלה הפתיעו אותי והוכיחו לי בבירור כמה שאלישע השתפר במכבי חיפה והפך לטקטיקן מהשורה. ההכנה של הקבוצה והחילופים שלו פשוט מושלמים, הוא רואה את המשחק ובדר"כ גם מגיב בהתאם.

אגב, לגבי ברקוביץ', אני נגד. כמו שרוזנר אמר, זה כאילו בגלל שמשהו לא עובד, פשוט להתחיל כאוס מוחלט. אולי בשלב מאוחר יותר כשהוא יראה שכן יש לו מושג באימון וביחס אישי, אבל כרגע זה מיותר. לא יודע מאיפה צץ בכלל השם של ביליץ', אבל מאמן זר עם שם בהחלט האופציה המועדפת עליי. חוץ מזה, לא הייתי רוצה שאלישע יאמן את הנבחרת בגלל ניגוד האינטרסים, אז אני מניח ששום או איוונר הם הישראלים שלטעמי עדיף שהיו מקבלים את ההזדמנות.

נערך לאחרונה ב: ‏10/10/09
  7. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

להיפך,צריך מאמן נבחרת זר עם ניסיון,לא צריכים לעשות ניסויים על נבחרת שבמילא גרועה.

אהבתי את הרעיון של רוזנר,שישלבו את הפטפטן יחד עם איזשהו מאמן אירופאי בעל ניסיון,מצד שני זה גם יכול להביא לבעיות כי הרי ידוע שהפטפטן לא ממש מסתדר עם אנשים.

8. SeRgInHo Member

איך שעונה אחת מוצלחת מסובבת לאנשים את הראש... אני עוד זוכר שכשהוא הגיע למכבי חיפה, אוהדי הקבוצה באו בטענות לשחר מדוע הוא ממנה מאמן כ"כ לא מוצלח וכ"כ חסר ניסיון בכל הקשור למועדונים גדולים. מה עם זה שהוא הוריד קבוצות ליגה, על זה אין לך מה להגיד?
    יפה שאתה מציין את אקטובה, אבל אני לא רואה איך הקאמבק הזה קשור ללוי, כמו שהוא לא אשם בזה שהקבוצה שלו פתחה רגליים במשך הרבע השעה הראשונה.
    בוא נסכם בזה שעדיף לו ישאר במכבי חיפה. זה יהיה הכי טוב לכל הצדדים.
    גוטמן כרגע הוא המאמן הכי ראוי, אבל אני לא בטוח שזה יהיה הפיתרון הנכון. הרי בסופו של דבר גם קשטן היה המינוי הכי ראוי וראינו מה קרה. מבחינת סגנון האימון הם די דומים, אז אני לא בטוח שאני רוצה אותו.
    מאמן זר? כן, ראינו מה קרה לנילסן ולמתיאוס. אחרי תוצאה לא טובה כל המדינה יושבת לו על הוריד... אנחנו צריכים להיבנות מחדש ואם רוצים מאמן זר, אז צריך להחתים אותו לשלושה טורנירי מוקדמות ולתת לו את השקט מסביב. אבל ברור שזה לא יקרה, הרי אנחנו רוצים את זה כאן ועכשיו...

9. Igi Member

אני לא מגיב על זה כי זו היסטוריה וזה לא רלוונטי. זה בדיוק כמו שתגיד שרונאלדיניו הוא ללא עוררין השחקן הטוב בעולם, הרי מה קרה שכחת איך הוא פרפר את שחקני הכדורגל בעולם לפני כמה שנים?
    ולגבי אוקטבה, זו אומנם הייתה קבוצה הרבה יותר חלשה מחיפה, אבל זו רק הייתה עוד דוגמה לכך שמאז שהגיע אלישע, הוא הכניס לקבוצה הזו אופי שלא היה לה במשך כמה שנים והפך אותם לקבוצה של ווינרים במונחים ישראלים.

ולגבי מאמן זר, זה באמת החיסרון היחידי באופציה הזו. עם הלחץ והתגובות מהציבור באמת שקשה להתמודד, מה גם שהבן אדם שעומד בראש המערכת לוחץ יותר מכל הציבור ומכל התקשורת...

10. Igi Member

לגבי רוני לוי, אני לא מאמין שבאמת כתבת את כל הדברים האלה. קודם כל, לא רק שאני משווה, אני אומר שאלישע עולה עליו. אני חייב להגיד שכן, רוני עשה דברים יפים בחיפה, אבל אם זאת אסור לעוות את המציאות ולהודות שכל אוהד חיפה וכל בן אדם שראה כדורגל ישראלי בעונות האלה באופן קבוע יכול להעיד שלא היה צריך להיות מאמן גדול כדי לקחת את האליפויות שלקח רוני לוי עם הסגל שהיה לו והנחיתות המדהימה של היריבות שלו. אם אתה באמת רוצה להביא את יכולות האימון שלו כמדד אמיתי, תיקח את המשחקים שלו בגביע אופ"א בעונתו הלפני אחרונה בקבוצה, שם הוא באמת הוכיח את הידע הטקטי שלו. מה שכן, בכל 5 העונות שלו במועדון, הוא הראה יותר מפעם אחת שיש לו בעיה בלהציג כדורגל חיובי שמאפיין את מכבי חיפה, להשפיע על השחקנים ועל המשחק וזה לא מאמן שיכל להמשיך אצלנו.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏11/10/09
  11. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אחרי 2 אליפויות ו-3 הדחות טראומתיות מאירופה רוני לוי המציא את מכבי חיפה מחדש, מכבי חיפה של 05/06 הייתה אחת הקבוצות שהיה כיף לראות בעשור האחרון, תוסיף לזה שבאותה עונה בית"ר, מכבי(עם כל הגלקטיקוס) והפועל התחזקו משמעותית ועדיין מכבי חיפה דרסה את הליגה בדרך לאליפות.
    יכול להיות שאתה זוכר לרוני לוי יותר את הסוף מאשר מה שקרה קודם, איך אפשר לזלזל במאמן שהביא לכם אליפויות עם סטייל ועם כדורגל די שמח עם הרבה שערים.

12. ofiry15 Member

רק מאמן זר, למה מי זה אייל ברקוביץ יש לך בכלל תעודת מאמן? שילך לאמן קודם איזה קבוצה בליגה לאומית ניראה מה הוא שווה.
    יותר מתאים לי פה האפשרות שלא יהיה מה שקרה עם מרדונה, אבל עדיף מאמן זר, אולי השחקנים יביאו לו יותר כבוד וזה חסר בנבחרת שלנו.
    בכל מקרה גם עם נעלה בסופו של דבר איך שהוא מהבית הזה לא מגיע לנו כלום הקמפיין הזה ממש כלום.

13. Riki Member

יש יותר מידי בלבול עם האהדה לאייל ומהבידור שהבחור אכן מספק על בסיס קבוע, לבין העובדה שהוא מתאים לאמן את הנבחרת כרגע, דגש על כרגע.
    אולי בעוד כמה שנים, כרגע, נסיון עשיר כשחקן והערכה אליו... זה לא מספיק.

14. gustavo_broccoli Member

אפס מאופס בלי שום מושג ושום ניסיון באימון, רק פה גדול.

חבל שהארטסון לא בעט לו הרבה יותר חזק בראש.

15. Raulito Madridista

בכל הקשור לרוני לוי - אומנם למכבי חיפה היה סגל חזק משמעותית משאר הקבוצות, אבל בכל-זאת חייבים לתת לו קרדיט על הדברים שעשה. באליפות האחרונה שלו במכבי חיפה, למשל, הקבוצה סיימה סיבוב הראשון מושלם עם 33 נקודות - דבר שלא היה בכדורגל הישראלי(חיפה גם כמעט זכתה ב'טרבל' באותה עונה, אבל היא הודחה בחצי גמר הגביע על-ידי בני-יהודה, אחרי שהעונה הארוכה כבר נתנה את אותותויה). מכבי חיפה אצל רוני לוי לא רק שיחקה כדורגל מעולה, אלא גם הייתה מחוייבת לקהל ברוב המשחקים שלה. חיפה הייתה ממשיכה לנצח ולנצח גם כאשר לא באמת היה לה על מה לשחק, הרי היא הייתה לוקחת אליפיות כבר אחרי סיבוב וחצי. חיפה של רוני לוי גם הייתה קרובה מאוד להגיע לצ'מפיונס. פעם אחת דוידוביץ ופעם אחת הפסקת החשמל ובלה בלה בלה או שוב דוידוביץ. אל תשכחו את ההצלחה שלו באירופה בעונה שלאחר-מכן. אומנם חיפה הובסה על-ידי אספניול, אבל הקבוצה הספרדית דאז הגיעה לגמר וכמעט זכתה בגביע, היא הייתה קבוצה פנטסטית. אני ראיתי את מכבי חיפה של אותה עונה, עומדת בשווה מול ליברפול. אגב, אוהבים לצחוק על הזרים של מכבי חיפה באותה תקופה, נניח לא הרבה מחזיקים מאולארה, פאוליניו, זאבאדיל, אלבש, אנדרסון ואני יכול להמשיך - אבל הוא בכל-זאת הביא את דירסאו, קולאוטי ומסיללה. אתם חייבים לקבל את זה שכאשר קבוצה גדולה זוכה באליפות, גם למאמן יש חלק, גם אם היא פייבוריטית ברורה. כל דבר שחיפה הייתה עושה, כל הצלחה שלה - הייתה מתקבלת כמובן מאליו וזו שגיאה חלקית.

אני לא מאשים את רוני לוי באופן מלא באי-ההצלחה שלו בחיפה בשנתיים האחרונות(מבחינת הליגה). השחקנים פשוט כאילו עשו לו דווקא, לא היה להם חשק, זה היה אבוד, חיפה הפכה לבית-קברות. גם אלישע לוי היה נכשל בסיטואצייה כזאת. הכדורגלן הישראלי לא מסוגל לשחק כשאין לו מטרות, אין אצלו את הדבר הזה שנקרא 'כבוד'.

לפי דעתי רוני לוי טעה כשבחר במכבי פ"ת, היה לו רק מה להפסיד. בינתיים הוא נכשל במבחן הזה, אבל אני חושב שמהתחלה הציפיות ממנו היו מוגזמות. מכבי פ"ת לא יכולה לגנוב עוד סגנות כמו שעשתה בעונת 05\2004 והיא גם לא תיהיה חלק מהצמרת. כי קבוצות הצמרת הקבועות, פשוט חזרו. מכבי פ"ת ניצלה אז עם לוזון, את אחת העונות הגרועות של הכדורגל הישראלי לפי דעתי - 05\2004.

לגבי הנבחרת אני לא יודע - רוני לוי כן אחד שיהיה מוכן להקדיש את כל הזמן שבעולם כדי להגיע ליעדים. הוא לא יחפש קיצורי דרך. הוא אדם יסודי שיש לו כוח השפעה, אבל זה עדיין לא מסתדר לי.