קופה סודאמריקנה 2012: סאו פאולו מחזיקת הגביע

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י idans10, ‏24/7/12.

1. cazzo Il Capocuoco

פאלמייראס ניצחה 2-0 את היריבה מריו, בוטאפוגו, באצטדיון החצי ריק של בארוארי. לא ממש צפיתי במשחק בריכוז, בחום הזה ובשעות האלה, אבל השאלה שלי, איך העיתונות מתייחסת למפעל ומה הם הפרסים הכספיים ביחס לליברטדורס המסורתי והמפורסם?

נערך לאחרונה ב: ‏2/8/12
  2. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

בעיקרון בכל שלב שהן מתקדמות, מקבלות הקבוצות סכום כסף מהקונמבול, אבל אם נלך על ההשוואה השטחית, אז מנצחת הליברטאדורס מקבלת מיליון דולר בעוד שמנצחת הסודאמריקנה מקבלת 500K. בד"כ השלבים הראשונים של הסודאמריקנה מתאפיינים בעצלתיים, גם בגלל שברוב המקרים מדובר על הקבוצות הפחות חזקות ומוכרות של המדינות אבל אני חושב שמבחינת העניין הוא עדיין קיים. הקונמבול בוודאי שמתייחסים לזה ברצינות, בדיוק כמו שאופ"א מתייחסת לליגה האירופאית. אני יכול לדבר בשם הקולומביאנים ושם כל הקבוצות לוקחות את המפעל הזה ברצינות גמורה ואני חושב שאני יכול לדבר כך גם בשם שאר החברות של הקונפדרציה. כשהטורניר ייכנס לשלבי ההכרעה המתקדמים, אתה כנראה תראה גם את הקבוצות משחקות הרבה יותר חזק, בהרכב מלא ומול כמות גדולה יותר של קהל. אני אישית מאוד אוהב את זה כמו גם את הליברטאדורס והאמת שהשיטה של הנוקאאוט דווקא נחמדה מאוד ומבדילה את הטורניר מהליברטאדורס ששם החלוקה היא לבתים.

3. cazzo Il Capocuoco

Seguro?

אם קונמבול מתייחסת לסודאמריקנה כמו שאופ"א מתייחסת לאירופה ליג, אז משהו לא מסתדר לי בכלל. כלומר אם אני מבין נכון, אתה אומר שהפרסים הם חצי בערכם הכספי מאלו של הליברטדורס, אבל באופ"א מקבלים הרבה פחות ולכן הזלזול של קבוצות ומועדונים רבים במפעל האירופאי.

4. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

ממה שראיתי את הליגה האירופאית בשנתיים-שלוש האחרונות, אני לא יודע מי בדיוק מזלזל. הקבוצות שמגיעות לשלבים האחרונים עולות בהרכב חזק, הקהל ממלא איצטדיונים, הגמר האחרון היה לא פחות מעניין מהצ'מפיונס. כנ"ל לגבי הסודאמריקנה. אגב, גם הצ'מפיונס ליג ה"יוקרתי" די גורם לשיעמום בשלבים הראשונים שלו, עד שנכנסים לנוקאאוט.

5. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

מיז'וס פראיירים. היו צריכים לתקוע להם כבר איזה שתיים-שלוש חתיכות ומצד שני יצאו בנס שהשוער ראמוס לא הורחק על הכאפה שהוריד לאוליביירה ברחבה. אגב איתי, ה"איצטדיון" של אינטי גאס מזכיר את הפולידפורטיבו סור של אנביגאדו... http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

6. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

וואו, אינטי גאס כ"כ חלשים! הבעיה של הקולומביאנים, שהם מתדרדרים לאותה רמה ולא יותר טובים. אבל הם לפחות מגיעים למצבים טובים וטועים במהלך האחרון, בד"כ בבעיטה לא מדוייקת.

7. itay7 Member

בסוף העונה יתחילו העבודות שם בשביל להפוך אותו לאצטדיון ראוי.
    http://3.bp.blogspot.com/-0Yx_pLhEHbM/T2f52XsMYLI/AAAAAAAACbQ/uNtzdjl-knU/s320/a116.Xxx

אמרתי לך שאינטי-גז חלשים, כנ"ל קומרסיו. קבוצות שסיימו 6-7 בזכות זה שהגדולות סבלו מבעיות ושהייתה עונה קצרה. נקווה שהדברים האלו לא יחזרו בעונה הבאה.

נערך לאחרונה ב: ‏2/8/12
  8. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

יואב, אי אפשר לעשות את ההשוואות האלו לאירופה מהרבה סיבות שאין לי כוח לחזור עליהן (לא בהכרח פה בפורום). אם להתייחס למפעל עצמו, מרבית הקבוצות לוקחות אותו מאוד מאוד ברצינות ממה שאני רואה, להוציא חלק מהברזילאיות שבשלב ה"דרבים" מחפפות קצת. התאחדות העל מתייחסת אליו ברצינות הרגילה שלה, עד כמה זה רציני זה עניין אחר אבל התשובה לשאלתך היא עדיין שהמפעל נלקח ברצינות.

אחת הבעיות עם השלב השני, שמשוחק כרגע במקביל לראשון, היא ששיטת הדרבים (הרלוונטית לברזיל וארגנטינה) הופכת את המשחקים לפחות אטרקטיבים לקהל, במידה ולא מתלבש להם דרבי/קלאסיקו/יריבות מרה אמיתי במקרה, בגלל שהם לא נותנים הרגשה של מפעל יבשתי ומרגישים כמו עוד משחק רק באמצע שבוע ואצל הארגנטינאיות גם של תחילת עונה.

בקשר לשלב הראשון, הוא פחות איכותי מהשלבים הבאים מן הסתם, למרות שיש גם משחקים נחמדים שלצערי לא נפלתי עליהם מלבד טולימה, אבל אני חושב שהשנה פשוט יצאו משחקים פחות טובים במקרה ו/או שאני בדיוק נפלתי על הפחות טובים. בגדול, גם השלבים האלו יכולים לספק הצגות ומשחקים מרתקים.

נערך לאחרונה ב: ‏3/8/12
  9. cazzo Il Capocuoco

הקבוצות האיטלקיות וגם האנגליות בשנים האחרונות לא לוקחות ברצינות את המפעל לדעתי.

אתה מדבר על הבדלים תרבותים? אם כן, אשמח לשמוע ממך. אני בעיקר דיברתי על כסף כמניע להצליח במפעל בינלאומי. רציתי לשאול כמה קבוצה מרוויחה בסודאמריקנה ביחס לקבוצה שמרוויחה מהליברטדורס.

10. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

לא רק תרבותיים, לדוגמא ההבדל שבאירופה המפעלים משוחקים במקביל בעוד כאן מבחינה יבשתית כל מפעל הוא היחיד שמשוחק באותו זמן, ועוד...

מבחינת הפערים הכלכליים בין המפעלים, הם קיימים, אבל אני לא חושב שזה מה שגורם לקבוצות לזלזל במפעל המשני יותר כמו מה שקורה אצל חלק מסוים מהקבוצות באירופה אם להתעקש על ההשוואה. ובכל מקרה, אם זה גורם, זה פחות בולט.

אגב, את העובדה שבניגוד למה שאני רואה פה לגבי המפעלים האירופאים, מרבית חובבי הכדורגל בדרא"מ (אני בניהם) לא יודעים את המספרים המדויקים והפערים ברווחים בין המפעלים, גם אין עיסוק בכך בפורומים השונים שאני חבר בהם או בתקשורת (כמעט), אתה יכול לתייג כהבדל תרבותי אולי וזה יכול להעיד גם על המשקל המועט מהצפוי שהקבוצות שמות על הפערים האלו (אולי).

והן מיעוט מהקבוצות במפעל אם אני לא טועה(?)

בגדול אני, כמו עידן, יותר נהנה מהמפעל המשני של אירופה גם אם יש קבוצות שמזלזלות.

11. cazzo Il Capocuoco

גם אני אתכם בנושא הזה.

הקבוצות האיטלקיות והאנגליות הן מיעוט, אבל עד שנות ה2000 הן בדרך כלל הגיעו לשלבים האחרונים תמיד. אינטר, יובנטוס וליברפול הם עדיין המועדונים המצליחים במפעל אך אני חש בזלזול מצד האיטלקים והאנגלים ואני מאמין שאולי יש עוד קבוצות שלא תמיד מכניסות את ההרכב הראשי במשחקים.

ההבדל המשמעותי ממה שאני מבין הוא באמת בתאריכים, בעוד שבברזיל נדמה שאין פגרה בכלל, באירופה הקבוצות משחקות כ-50 משחקים בעונה מסוף אוגוסט עד אפריל/מאי.

12. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

שוב, אי אפשר לעשות את ההשוואות האלו - מרבית הקבוצות האירופאיות שמשחקות כמויות כאלו של משחקים (כלומר מגיעות לשלבים מכריעים יחסית במפעלים השונים) מחזיקות בסגלים גדולים יותר מהמקבילה הדרא"מ (לרוב, כן). מרבית המשחקים, לא כולם אמנם, במפעלים האירופאים לא דורשים מהאיטלקים נסיעות ארוכות מדי וגם ככה אמצעי התחבורה יותר נוחים. מלבד בשלבים הראשונים נדיר שתנאי האירוח באופ"א יהיה בלתי נסבלים כמו שקורה (לא פעם בכוונה) פה ועוד גורמים שמבדילים בין המפעלים והופכים את ההתעסקות רק בפרסי הזכייה, מעבר להבדלים תרבותיים לכאורה גבי הגישה למשחק, כגורם מבדיל או מדמה לזלזול תיאורטי לשטחית מדי.

אגב, אני חושב שהתכוונת ליותר מ-50 משחקים, כי קבוצה ארגנטינאית (לדוג') שמגיעה לשלבים הגבוהים של הסודאמריקנה, או לרבע גמר ליברטאדורס, גם משחקת כמות דומה של משחקים בעונה (ובתנאים פחות טובים לרוב כאמור). ויש לי הרגשה שגם במדינות אחרות המספרים באותו אזור (עונה שעברה הייתה קבוצה בבוליביה, כנראה יותר מאחת אבל שמתי לב רק לאחת, ששיחקה משהו כמו 5 משחקים ב-12 יום).

13. itay7 Member

אליאנסה עכשיו במהלך ספרינט של 5 משחקים ב-11 ימים, אחד מהם בכלל היה ביבשת אחרת, וזה בלי להשתתף בטורניר בינלאומי http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/biggrin.Xxx
    הקבוצות שמשחקות בסודאמריקנה לא במצב הרבה יותר טוב, 5 משחקים ב-14/15 ימים.

אגב, אני לא חושב שקונמבול מתייחסת ברצינות למפעל, אני זוכר משחקים שנערכו באותו יום כמו משחקים בין נבחרות, לא זוכר אם זה היה ידידות או רשמי, אבל זה היה תאריך של פיפ"א. גם היחס של התקשורת שונה, למרות שזה כמובן תלוי בקבוצות שמשחקות. לדוגמא, אינטי-גז לא ממש מושכת תשומת לב, והמשחק שלהם בכלל לא הופיע בעמוד הראשי ברוב האתרים, שהתחייסו כולם למשחק בליגה בין קריסטל לאליאנסה. שנה שעברה, שאוניברסיטאריו שיחקה, אז כבר מהשלבים המוקדמים חפרו עליהם.

מבחינתי הבעיה הגדולה של המפעל הוא חוסר האחידות בקבוצות שהמדינות שולחות. קונמבול צריכה לקבוע קריטריון אחיד לכולן, כרגע חלק שולחות קבוצות שמשחקות גם בליבטדורס וחלק רק את אלו שסיימו אחריהן, חלק שולחות כאלו לפי הטבלה של שנה לפני כן וחלק לפני החצי עונה עד יולי או בחישוב של שנה עד לאותו זמן.

14. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

גם בליברטאדורס היו התנגשויות תאריכים בעבר, עם משחקי ליגה ומשחקי נבחרות, כולל קבוצה שמשחקת פעמיים באותו יום (ראסינג לדוגמא). זו הרצינות הרגילה של הקונמבול מצד אחד אם תרצה, או העצמאות מצד שני (של הארגון ושל ההתאחדויות המקומיות) אם תרצה.

לגבי הכפילויות, כיום, מלבד הנציגה שארגנטינה שולחת למוקדמות הליברטאדורס ו/או זוכת הסודאמריקנה שגם משיגה כרטיס לליברטאדורס (או להפך) אילו עוד מדינות שולחות אותן קבוצות לשני מפעלים?

15. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

הנה מצאתי, גם בליברטאדורס האחרון היו כפילויות, בוליבאר הפסידה באותו יום לסאנטוס בגביע ולאוניברסיטאריו בליגה (סה"כ 11-0, לא נעים) http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/biggrin.Xxx