רגעי השפל של הקבוצות שלנו

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Nigel de Jong, ‏3/9/09.

1. שגיא Guest

אני אנסה לקחת את האכזבה שלי למקום אחר. מיותר לציין את אכזבות מאלמו ורוזנבורג. כולנו מכירים אותם. אני אלך קצת יותר אחורה וקצת יותר ספציפי ולמעשה אולי אחת האכזבות הראשונות שזכורות לי מקבוצתי.

העונה היא עונת 98/97. ארבע עונות קודם לכן, בהיותי בערך בן 7-8 התחלתי להתאהב במכבי חיפה. במהלך 3-4 השנים הבאות החיידק הזה החל להידבק אלי ולקבל זהות. לא זכור לי יותר מידי מאותה תקופה, בטח ובטח שלא אכזבות אבל אני זוכר אחד. גיורא שפיגל. אותו אחד שהיה אחראי לקבוצה ששבתה אותי בקסמה. נחזור ל97. אני כבר בן 11, ומגדיר את עצמי כאוהד ירוק לכל דבר. אחרי עונה מאכזבת היו לי ציפיות לקצת הצלחה ושמחה מהקבוצה. אותה עונה התחילה טוב. בשני המחזורים הראשונים חיפה כבשה שמונה שערים (ארבעה בכל משחק) כשאלון מזרחי וסרגיי קנדאורוב (אז אלילים לכל דבר) כבשו שלושה כל אחד. דווקא לאחר הפתיחה הטובה הגיע רצף משחקים פחות טוב. תיקו 2-2 מול מכבי חיפה, הפסד 1-0 להפועל תל אביב ותיקו 1-1 מול הפועל ירושלים. המשחק שהוציא את חיפה מהתקופה הלא טובה היה מול הפועל כפר סבא וניצחון 2-0 במחזור השישי.

הפועל כפר סבא תמיד הייתה קבוצה סימפטית בשבילי, ככל הנראה הרבה בגלל הקרבה הגיאוגרפית (ואולי גם בגלל הצבע). האצטדיון בכפר סבא הוא אחד הראשונים שבו ראיתי כדורגל.

ולמה המקדמה המעייפת הזאת? בגלל שהאכזבה שלי היא כמעט שחזור של ההקדמה הזו רק עוד כמה חודשים קדימה. הסיבוב הראשון נגמר והסיבוב השני נפתח כמובן עם אותו רצף משחקים. שוב שני נצחונות רצופים (על הפועל פתח תקווה ואשקלון) אבל הפעם ניצחנות מינימליים. במחזור ה18 שוב משחק מול הרצליה והתוצאה משוחזרת. 2-2. לאחר אותו משחק יעקב שחר הודיע רשמית שגיורא שפיגל (אליו הייתה לי חיבה והערכה רבה, כמה שילד בן 10-11 יכול להעריך) יסיים את תפקידו בחיפה בסיום העונה. מחזור לאחר מכן שוב הפסד 1-0 להפועל תל אביב. הרצף הלא טוב משתחזר. תמיד היה מאכזב לבוא לבית הספר ביום ראשון לאחר שהקבוצה שלי הפסידה. האוהדים של מכבי תל אביב היו באים עם הצעיפים ורק לראות אותם שמחים היה מבאס מאוד. אחרכך שוב הפועל ירושלים. למזלי ניצחנו 2-1 והחיוך קצת חזר.

כמה ימים אחרי המשחק חגגתי יומהולדת 12 וזה היה בדיוק שלושה ימים לפני האכזבה עליה אני משחק. התאריך 28.2.98. מכבי חיפה מארחת את הפועל כפר סבא, הקבוצה הסימפטית מהפסקה השניה שלי. זה היה יום שבת חורפי ואני זוכר את עצמי יושב בפינת האוכל בבית ומנסה לקלוט שירים ושערים ברדיו. מיותר לציין שהייתי צריך לשבת ליד הרדיו ולהחזיק את האנטנה כדי לקלוט טוב, כאילו הוא מכריח אותי לשמוע את השידור. זה הידהד לי בראש הרבה זמן. כהרגלו, היה זה זוהר בהלול ששידר מקריית אליעזר. את האיתות הראשון אני זוכר, כמעט את הציטוט המלא. "יש לנו איתות מקריית אליעזר, אלייך זוהר". מיותר לציין שאלו אחד מהרגעים הכי מלחיצים בתור אוהד כדורגל, אותן שניות מעטות מהאיתות על שער בו משחק קבוצתך ועד הבשורה הטובה או המרה בנוגע לקבוצה הכובשת. "שער לירוקים", דיווח זוהר וכאילו שמעתי משהו מתחכם בקולו, לא שמחתי. "אבל לירוקים מכפר סבא" המשיך. השער היה של שחקן בשם ניב טל. חשבתי ש"נבדל" אבל זה היה ניב טל. 1-0 לכפר סבא.

עד סיום אותו המשחק היו עוד שלושה איתותים מקריית אליעזר. כולם על שערים לזכותה של הפועל כפר סבא. בסיום המשחק תבוסה קשה בקריית אליעזר, 4-0 להפועל כפר סבא. בסיום אותו משחק, בערך חודש לאחר שהודיע שיעזוב בתום העונה, פוטר גיורא שפיגל מתפקידו עוד לפני סיום העונה, במה שהיה לפעם הראשונה מזה 15 שנה שמאמן עוזב את מכבי חיפה באמצע העונה. היה ברור שזהו סוף עידן.

את אותן תחושות בסיום המשחק היה קשה לי לתאר . זה היה ההפסד הכי כבד וגדול שזכור לי עד אותה תקופה. רק המחשבה מללכת למחרת לבית ספר ביאסה אותי. אני אפילו לא זכרתי מה עשו שאר הקבוצות אבל ידעתי שכולם, מי שלא אוהד את מכבי חיפה, ישמח לאידה. באותה תקופה משחק כדורגל יכל להשפיע על המצב רוח שלי בין רגע ולשבוע שלם. לפחות את עונה העונה סיימנו עם גביע.

אולי הייתי קצת שונה מכולם ולא לקחתי את המשחקים המכריעים ביותר אבל בכוונה ניסיתי ללכת אחורה וזה אולי רגע השפל (האישי) הכי גדול שזכור לי בתור ילד.

2. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

אכן אחד הימים העצובים.

3. Number 8 Member

בגדול אני מנסה לשכוח תבוסות והשפלות של הקבוצה שלי אבל מה לעשות, יש משחקים שאי אפשר לשכוח. כל הפסד בדרבי נחשב עבורי להשפלה, אם זה 3:1 לדוגמא עם אותו שער גדול של בלילי או 1:0 קטן. רגע עצוב נוסף הוא ההתמוטטות של מני לוי נגד בית"ר... אחד הרגעים היותר עצובים בחיים שלי בכלל.

אגב אדם, אני לא מבין איך אתה לא הזכרת את ההפסד שלכם למכבי 7:0... אם הייתי אוהד בית"ר, התבוסה הזו בחיים לא הייתה יוצאת לי מהראש.

4. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

הנה מה שכתבתי לגבי המשחק הארור הזה:

המשחק מול מכבי ת"א זכור לי כמשחק שהיינו בו מפורקים גם על המגרש וגם מנטלית, היה חוסר אונים גדול וכבר הרבה מחזורים קודם עוד מההתפטרות של גוטמן חיכינו שהעונה תיגמר, אחרי ה0-4 במחצית כבר כיביתי את הטלוויזיה וחזרתי לפני הסיום כדי לראות את השביעי ואת קורנפיין וטלסניקוב שהורחק אם אני לא טועה מזילים דמעה ואת ג'ובאני ההומו צוחק ביציע.
    לי יותר כואב משחקים שבהם לשחקנים לא אכפת, שהם לא מבינים את הכאב שלנו במקרה של חוסר הצלחה כמו מול סכנין בשני, זה אמנם היה 0-0 אבל השחקנים לא השקיעו גרם מאמץ וזה מאוד מאכזב.
    מול ויסלה קראקוב השחקנים שמחזיקים במשכורות מפוצצות הושפלו וביזו את המועדון והזכרתי את זה כי המשחק הזה היה אחד הטראומתיים.

5. איגור .פ. Member

זה לא אוהד לא משנה איזה קבוצה ובן אדם עצוב המקרה של מני לוי ,זה אחד הדברים הכי הזויים שקרו בכדורגל מאז שאני צופה בו.

המקרה של מני לוי לא ישכח

6. M_T_A Member

למכבי ת"א היו הרבה עונות רעות בשנים האחרונות ותוצאות מביכות כמו הפסדים לסנטה קולומה, ארצ'יספור, 4-0 להפועל עכו בגביע, אבל היו 2 תקופות שבהן ההרגשה להיות אוהד מכבי ת"א היתה הכי מחורבנת שיש.

הראשונה היא אמצע עונת 01/02, ההתמוטטות של מני לוי ומה שבא לפניה ואחריה. בעונה הזאת מכבי היתה צריכה להחזיר את האליפות לקריית שלום אחרי 6 שנים. כל החצי הראשון היא הוליכה את הטבלה ושיחקה מצוין, אבל אז בא הפסד כואב של 3-0 באורווה להפועל פ"ת שסימן את המפנה. אח"כ משחק בבלומפילד מול נתניה. מכבי שוכבת כל המשחק על השער של נתניה אבל הכדור היחיד שנכנס נכנס דווקא לרשת של שטראובר. אני זוכר שיצאתי מהאיצטדיון פשוט בדמעות. ב26.1 הזדמנות אחרונה להציל את העונה בטדי ומני לוי נופל על הדשא ומאבד את ההכרה. שבוע אחרי זה יש דרבי שלאף אחד אין ממש כוח אליו. אחד הדרבים העצובים שאני זוכר הסתיים ב1-0 להפועל משער של קלשצ'נקו.

התקופה השניה היא קיץ 2003. אחרי האליפות הקבוצה לא במצב טוב במיוחד. העיתנות מלאה בסיפורים על הפילוג בקבוצה, על מחנה נימני ומחנה טל בנין, ובתוך כל זה צריך לשחק מול ז'ילינה הסלובקית במוקדמות ליגת האלופות, שמדיחה את מכבי די בקלות יש לציין ומפנה את לוני ודריקס לזרוק את אבי נימני לכלבים ולהפנות את כל האוהדים כנגדם, ואת קלינגר להרוס את הקבוצה ולהפוך אותה לקבוצת אמצע טבלה.

7. SeRgInHo Member

כן כן, קלינגר הרס את הקבוצה ונמני המלך!111111111111111. חשיבה של האוהד הישראלי המפונק והמצוי. שוכחים שקלינגר הביא למכבי את האליפות, שוכחים שהוא המאמן היחיד בהתולדות המועדון שהביא את המועדון לליגת האלופות.
    רק בישראל השחקנים הם מעל המועדון...

8. M_T_A Member

כן, קלינגר הרס את הקבוצה. הוא לקח אליפות עם הקבוצה שניר לוין בנה והוא עדיין לא הספיק לקלקל. אחר כך הוא כבר דאג לפרק את קבוצת האליפות מכל נכסיה ולבנות קבוצת נגרים לתפארת שהגיעה להישג המדהים והסנסציוני של מקום 8 בליגת העל.. אני באמת מוריד בפניו את הכובע על מה שהוא עשה בליגת האלופות עם שחקנים כמו קובי מוסא וארז מסיקה בהרכב, אבל זה לא מוריד מהעובדה שהוא זה שהביא את הקבוצה למצב כזה.
    ומה בדיוק ציפית שיקרה אחרי הזריקה לכלבים של נימני? לכל מועדון יש את הסמלים שלו, לטוב ולרע. הם לא מעל המועדון, אבל הם מקבלים יחס VIP ובצדק.
    משום מה אני לא רואה את מדריד מוצפת באוהדים לבנים חוגגים אחרי מצב היפוטתי שבו פלורנטינו זורק את ראול...
    אני לא יודע מה בדיוק הלך במחנות האימונים של מכבי באותו קיץ, אבל זה מעשה שלא ייעשה.

9. SeRgInHo Member

לקחת אליפות מהקבוצה עם הסגל הכי טוב בעשור האחרון, זה חתיכת הישג, איך שלא מסתכלים על זה. ניר לוין באמת מאמן נחמד מאד, אבל הוא לא יקח אליפות גם אם תיתן לו את הסגל של חיפה עם יעקובו ורוסו בשיאם. מאמן כל כך רך ופחדן.
    אז קלינגר הרס את הקבוצה... נו שוויין. המאמן היחיד ב 13 השנים האחרונות שלקח אליפות עם קבוצה של אפסים. הלוואי וכל מאמן יהרוס ככה את קבוצתו... בעונה שעברה מכבי גם סיימה במקום "מאד מכובד" עם סגל נוצץ פי עשרה מהסגל שסיים אז במקום השמיני (לדעתי לא באשמת המאמן). על פי התיאוריה שלך, נמני הוא אפס וצריך לפטר אותו. אבל מה, זה נמני, אז סולחים לו, גם הוא יוריד את מכבי לליגה א'.
    כשיהיה למכבי מאמן שיגיע להישגים שקלינגר הגיע עם מכבי, דבר איתי.

אם אתה לא יודע מה הלך שם, איך אתה אומר שזה מעשה שלא יעשה? http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/dunno.Xxx

10. M_T_A Member

הקבוצה שלקחה אליפות היתה קבוצה של אפסים? http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/bduh.Xxx
    זה בדיוק מה שניסיתי להגיד, שהיא לא היתה קבוצה של אפסים, היא היתה קבוצה מצוינת שניר לוין בנה בשנתיים שלפניה. הקבוצה שאחרי האליפות היתה קבוצת דייגים. קבוצת האליפות היתה מורכבת מברוך דגו בשיאו(כ"כ חבל על הפציעה ההיא מול ראשון..), ברונו רייס שהיה בזמנו אחד הזרים הטובים בארץ, נימני, בנין, גולדברג, ברומר, ראובן עובד שעוד נראה אז כמו כישרון עם עתיד ענק. אני לא רואה פה אפסים.
    אבל איפה כל אלה היו עונה אחת אחרי? בתקופת הקובי מוסא-ארז מסיקה-אלעד בונפלד-אמיל אמבמבה וכו'? קלינגר בנה קבוצה מבישה. אז כל הכבוד לו שהוא לקח אליפות, הגיע לליגת האלופות ולקח גביע שמעניין את הביצה אחרי פנדלים מול הרצליה בגמר. אבל כדורגל לא היה בבלומפילד בשנים שלו כמאמן.
    בעונה האחרונה עם ה"סגל הנוצץ" נימני התחיל לאמן באמצע העונה. לא כ"כ ברור לי מה אתה רוצה ממנו.. וכשהגיעה לו ביקורת על כמאמן לא נראה לי שמישהו חסך אותה ממנו.

כי מה הוא עשה שמצדיק דבר כזה? הוא לא עשה שום פשע, סה"כ כמה שחקנים החליטו שהם נאמנים לו ואחרים לטל בנין, ובמקום לטפל בבעיה הזאת לוני ודריקס החליטו לעשות שריר ולחתוך את שני הראשים. במקום להבהיר לכל השחקנים אחד אחד שאין מקום לתופעה המגוחכת הזאת והם עלולים למצוא את עצמם מחוץ לקבוצה, נעשה פה צעד הזוי ולא שפוי בעליל.

11. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

נכון קלינגר הביא אליפות....לא היינו בסרט הזה כבר? אבי נמני הביא את האליפות אם לא הוא, חיפה חוגגת עוד אליפות וכולם יודעים את זה, גם קלינגר, ואם תשאל אותו הוא יגיד לך שאבי הביא את האליפות.

12. שער 7 Member

היו המון רגעי שפל :
    1. אבי נימני דופק לנו את האליפות בעונת 2001/2002 עם שער שיוויון בדרבי דקה 86, עונה שבה היינו תשושים מהמסע באירופה.
    2. כמובן משחק השרוכים, לא אשכח איך חזרתי בוכה מבלומפילד יחד עם אחי ואחותי.
    3. שער השיוויון של קייסי בדקה ה- 94, פשוט ידעתי כמה דקות לפני שאנחנו לא מנצחים את המשחק הזה.
    4. ההחמצה של ליאור אסולין מול קאלה, ובהתקפת הנגד יצחקי עושה 1:2 לבית"ר.
    פשוט רציתי לרצוח את אסולין.
    5. חטפנו רביעייה בקריית אליעזר בעונת 2006/2007 ולא הבנתי למה הקהל שלנו ממשיך לשמוח ולעודד.