3 שנים ל- 11/9

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏10/9/04.

1. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

שאלתם את עצמכם מי יפציץ באטום? ובכן, האמריקאים לא יעשו כזה צעד דראסטי בשנית, והאירופאים יפי נפש ולא ישתמשו אפילו במקלות נגד הבעיה הזו, כך שמגיעים לרוסיה. גם בעלי יכולת גרעינית טובה, גם חסרי יציבות מבחינת קבלת החלטות וכשהם יקבלו קריז אחרי איזו התקפה או משהו (לא בפעם הנוכחית) הם יפציצו.

2. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

איתי ודאייר הזכירו דברים שראיתי היום בסרט התיעודי:
    " התאומים, הסיבה לנפילה "
    כפי שאיתי אמר, לאחר הפגיעה בבניין הראשון, אנשים בבניין השני התחילו להימלט על נפשם.
    אולם לאחר מס' דקות מערכת הכריזב אמרה שאין סכנה וכל העובדים יכולים לחזור למקומות העבודה שלהם.
    והיו כאלה שאכן חזרו, ובעקבות זאת קיפחו את חייהם.

וגם דאייר צדק, המטרה של המחבלים הייתה גדולה יותר.
    בדרך כלל בשני בניניני התאומים נכחו כ60 אלף איש.
    ביום הפיגוע, נכחו רק 14 אלף איש בשני הבניינים.

אגב, הסרט כאמור עסק במדוע הבניינים התמוטטו כשעה לאחר שהמטוסים התרסקו בהם.
    כי כשהתאומים נבנו, האמריקאים טענו שבלתי אפשרי למוטט אותם.
    הסיבה הייתה שהסביבה שהגנה על המדרגות, המעליות, וכל דבר בתוך שני הבנינים(כולל העמודים שתמכו בבנינים) הייתה מגבס.
    הגבס ושכבת הקצפ, היו אמורים להגן על פנים הבנינים במקרה של שריפה או חבלה ולמנוע את נפילת הבנינים.
    מה שהתברר, שלאחר פגיעת המטוסים, ההתנגשות וכמות הדלק העצומה שהיו במטוסים, גרמו לשריפה במגדלי התאומים.
    גם הגבס וגם שכבת הקצף נכשלו באופן טוטאלי בעצירת השריפה.
    קירות הגבס שהיו אמורים להגן על המדרגות והמעליות מפני חדירת אש, כלומר במקרה שריפת לאפשר לאנשים להגיע למדרגות ולמעליות, התכלו ברגע הראשון של השריפה והשאירו את המדרגות והמעליות חשופות לאש העצומה.
    כך שמצד אחד אנשים שהיו בקומות מעל פגיעת המטוס לא יכלו לברוח, מכיוון שגם במדרגות וגם במעלית שלטה האש, ומצד שני, האש(שוב בעקבות תפקוד לקוי של קירות הגבס וקצף השריפות) הגיעה לעמודים התומכים של בניין, ולכל החלקים שאמורים לתמוך בבניין.
    במילים אחרות, בעקבות תפקוד לקוי של הגבס והקצף נגד השריפות, אנשים היו תקועים בקומות העליונות מעל השריפות בתאומים(דבר שיצר את המראה המזעזע של אנשים שקופצים מהתאומים), ומצד שני, האש הגיעה לכל אותם מקומות שהיו אמורים להחזיק את הבניין, וריתחה אותם עד שהם התמוטטו וגרמו לבנינים לפול.

מה שמפחיד בכל העניין(וזה הסיבה הנוספת לעשיית הסרט, הראשונה היא כמובן לגלות מדוע הבניינים התמוטטו כשעה לאחר הנפילה), שבניינים רבים בכל העולם נבנו במודל של התאומים כי האמריקאים מכרו לכולם "שמדובר בבנייה המושלמת".
    משהו שדומה מאוד לסוגיית ה"פל קל" שנידונה בארץ לאחר אסון ורסאיי.

3. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

הקטע הוא שיש בכל בניין 110 קומות. בנוסף לזה יש את קומת הגג שמפוצצת בתיירים. המזל הגדול הוא שהמטוס הראשון נכנס בבניין הראשון יחסית למעלה, כלומר כל הלמטה של הבניין כולל הבניין השני היה יכול להתפנות. אם זה היה נכנס באמצע כמו בבניין השני, או בכלל שניהם היו נכנסים ביחד היה צפוי מספר גדול ובהרבה.

משה מה שהיה בבניין היה נדיר. המחבלים לא סתם בחרו טיסות - הם בחרו טיסות שטסות מחוף לחוף בארה"ב. בטיסות כאלו כמות הדלק היא עצומה. בנו את הבניינים שיעמדו בשריפות, אבל לא ציפו שתהיה איכשהו שריפה של למעלה מ1000 (!!!) מעלות, דבר כזה אי אפשר להעלות על הדעת. ההתלקחות האדירה של הפיצוץ עם כל הדלק פשוט לא השאירה סיכוי.

4. ראול Member

צריך גם לזכור שהבניינים נבנו לפני עשרות שנים כשלא העלו על דעתם שמישהו יכול לבצע פעולת טרור ברמה כזו.
    בשנות ה-20 המוקדמות אם אינני טועה, נכנס מפציץ B-52 לתוך האמפייר סטייט בילדינג, ממש בטעות. כמה חדרים נשרפו והכל שב על מסלולו בשלום. בגלל שאז ארה"ב היתה שרויה במצב מלחמה והבניין נבנה בצורה שבאמת קשה להוריד. כמו שאמרתי, האמריקאים יהירים ועל זה הם שילמו, משלמים וישלמו. בדיוק כמו רוסיה, בדיוק כמו גרמניה, בדיקו כמו ישראל.

ארתור, נוסטרדמוס.

5. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אוקיי.

הייתי בכיתה, מה זה היה? הייתי בן 16 וקצת, כך שלפי חישוב מהיר זה היה תחילת י"א.
    וכמו כל תלמיד טוב (ועייף) הלכתי לנמנם קצת כשחזרתי מביה"ס.
    כשקמתי אני זוכר שעמדתי לנסוע לאבא שלי (הורים שלי גרושים), אז התקשרתי אליו, ושאלתי מתי הוא מגיע. אחרי זה התקשרתי לאימא שלי, לא זוכר כבר למה, והיא אמרה לי "לא שמעת מה קרה בניו יורק?" זה היה ממש אחרי שהמטוס השני התרסק בבניין השני. פתחתי טלוויזיה והייתי פשוט המום. חשבתי שזה ממש כמו בסרטים, ומה יהיה עם סמל תיירותי מובהק שכזה, ובעיקר, כמה מסכנים האנשים שלכודים בבניין.

אני בן אדם שמשלים עם מצבים חדשים מהר מאוד. לפעמים נראה לי כאילו באיזשהו מובן אני אפילו מפספס אותם. זאת ההרגשה שלי עם הפיגוע הזה. לא הייתי מעולם בניו יורק אז אולי זה בגלל זה, אבל קצת עצוב לחשוב שסמל תיירותי שכזה - דרך אגב, הרבה פחות מובהק מהאמפייר סטייט בילדינג, על אחת כמה וכמה פסל החירות, - היה וכבר לא נמצא.

ואז נסעתי לכפר סבא, וכשהגעתי שמעתי כבר שהבניינים קרסו.

למעלה מ-3000 אמריקנים ועוד בני ארצות שונות קיפחו את חייהם בפיגועים הרצחניים. מעניין לכמה שאפו באל קעידה. מוות נוראי, זוועתי קשה מנשוא.

אגב, יותר מדי שוכחים גם את הפיגוע בפנטגון, והמטוס שנפל במיזורי אם אינני טועה.

נערך לאחרונה ב: ‏11/9/04
  6. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא במיזורי אלא בפנסילווניה.
    המטוס הזה היה בו סיפור גבורה מיוחד, כי החטופים שמה התארגנו כנגד החוטפים בצורה נהדרת. הקטע הוא, שקראתי על זה כמה ימים אחרי הפיגועים ומאז לא שמעתי על זה בכלל, זה שהמטוס הרביעי רדף אחרי המטוס של הנשיא בוש. המטוס של בוש ניסה לעשות כל מיני פעלולים באוויר בשביל להתחמק, אבל לא כל כך הצליח. המחבלים רצו גם שהוא ינחת כי אז הם יוכלו להתרסק עליו. כמו שכבר אמרתי, במטוס היה מספיק דלק בשביל להגיע אפילו עד ישראל, ככה שיכול להיות שכן היה נגמר משהו בסופו של דבר. בסופו של דבר החטופים התארגנו בצורה מעוררת כבוד והתפעלות, אף אחד לא באמת יודע מה היה שמה אבל מה שידוע זה שבסופו של דבר המטוס התרסק בשטח ריק, כלומר אפשר לשער שהחטופים הצליחו.

7. I M M O R T A L Member

לישראל הוא בטח לא היה מגיע היינו מיירטים לו את הצורה והחוטפים גם ידעו את זה,
    מוזר, על הסיפור עם המטוס של בוש לא שמעתי .
    אבל אחד הדברים החזקים ביותר היה שאחרי כמה זמן השמיעו את ההקלטה מאחד המטוסים, אני זוכר ששמעו צעקות של הנובעים שהבינו שהם עומדים להתרסק. והיה גם את אחד הנוסעים שהתקשר לאשתו ואני זוכר שהוא אמר לה(או שהוא השאיר הודעה) שהוא נמצא במטוס עם טרוריסטים והוא מסר את הדברים האחרונים שלו לכל המשפחה. ממש כמו בסרט מתח רק שזה לא סרט-מצמרר.

8. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא אמרתי שהוא היה מגיע לישראל, אמרתי שהיה לו מספיק דלק בשביל להגיע לישראל, כלומר הוא היה יכול לרדוף אחרי המטוס של בוש כמה שעות טובות.
    ושיחת הטלפון הייתה מהמטוס שהתרסק בשטח הפתוח. היו כמה שיחות טלפון, שבכמה מהן האנשים התקשרו למשפחה נפרדו והכל ואמרו שהם הולכים לפעול ולא לשבת בחיבוק ידיים.

9. Fernando Cavenaghi Member

אני ממליץ לכולם לקרוא את הטור של אראל סג"ל (יש אותו באתר של מעריב).

כמה דוגמאות מההיסטוריה שטרור כן פותרים בכוח.

הבריטים חיסלו בכמויות הודים שפעלו נגדם, מאה שנה אחר כך הדמות שמייצגת את הודו היא גנדי הפציפיסט

האמריקאים מורידים שתי פצצות על יפן, מדינה שעשתה גיהנום לשכנות שלה במשך מאות ואלפי שנים, היום המנטליות שלהם רחוקה לגמרי מהמנטליות המלחמתית מלפני ההפצצה.

10. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אראל סג"ל הוא פשוט תותח.

יש לו ידע מדהים בהיסטוריה, והוא תמיד יודע לבסס אותו על מקרים שונים. חולה על הסגנון שלו.
    קראתי מה שהוא כתב לפני האולימפיאדה, על ה"עלק-מוסריות" של המפעל, תוך שהוא שופך אור על ההיסטוריה הגזענית ורווית הדם של הטורניר הזה.

11. ג'רי בית הלוי Member

אני הייתי באוטו של שכנה שלי אחרי שהקפצנו את אחותי לאיזה חוג, ובדרך חזרה הביתה חברה שלה התקשרה ואמרה לה "שמעת שפגע מטוס באחד מבנייני התאומים?". שנינו קפצנו ואז היא שאלה אותה איך זה הגיוני, ואם זאת הייתה תאונה או פיגוע. באותו שלב עוד לא ידעו מה זה היה, ושתיהן חשבו ישר שזה פיגוע טרור, וכבר התחילו לחשוב על ההשפעות של זה על היחס לישראל.
    כשחזרתי הביתה כמובן שהדלקתי מיד את הטלוויזיה על ערוץ 2, ובדיוק כשהדלקתי פגע המטוס השני, אני זוכר איך צעקתי "פאק" מול הטלוויזיה. היה ממש מזעזע לראות את הדברים האלה בלייב, ולדעת שזה לא איזה סרט אמריקני גרוע, אלא החיים האמיתיים כפי שהם מתרחשים 11 שעות טיסה מפה. בהתחלה אני חושב שאנשים לא עיכלו את זה כ"כ, ואחת התמונות שהכי חקוקות לי בראש היא שכתבי ערוץ 2 ראיינו אנשים בשדה התעופה שאמרו שהם בטוחים שהטיסה שלהם תצא עוד מעט ושמה שקורה בניו יורק זה סתם שטויות.

בקשר למה צריך לעשות- אני מסכים עם גל, כמו שהיפנים הפכו להיות מאומה שטרור ומלחמה היו מבחינת מסורת אצלהם במשך מאות שנים ואחרי שמישהו חשב על רעיון האטום(וביצע אותו) הם הפכו להיות אומה שוחרת שלום ומערבית, כך גם צריך לעשות כלפי המוסלמים. לפי דעתי צריך לבחור שני מוקדי "הפחדה" מרכזיים של הטרור המוסלמי, איראן יכולה להיות אחד מהם, ופשוט להוריד פצצת אטום על זה. מלחמות מטופשות וחסרות כל תכלית כבר הוכחו כדבר אידיוטי שגובה חיים של 1000 אנשים ולא מביא לשום תוצאה- פצהה כזאת תראה להם שהיריב שממולם הוא לא איזה ילד מסכן שאפשר להתעלל בו כמה שרוצים והוא מקסימום יבכה לאמא.

קצת על הבניינים- הם אכן תוכננו לעמוד בפגיעת מטוס, רק שהמטוס שהיה יכול להיכנס בהם ושום דבר רציני לא היה קורה הוא 707 שנוסע יחסית באיטיות, ולא 767 שדוהר במהירות מסחררת. הפינוי אגב היה יחסית טוב מאוד, כי מתוך 14,000 איש נהרגו "רק" 2,000. כמעט כל מי שהיה באפשרותו לצאת מתחת לאזור הפגיעה יצא, ועיקר הנספים היו מאזורי הפגיעה עצמם ומעליהם.

12. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתם לא בכיוון.

פעם מלחמות היו בין מדינות. ארה"ב נלחמה נגד יפן, ולכן הרשתה לעצמה לטבוח באזרחים יפנים, ולדעת שממשלת יפן מתוך מחוייבות לשלום אזרחיה נכנעה (אגב היא נכנעה כבר אחרי הפצצה הראשונה, אבל התמהתה מסיבה לא ברורה להוציא הודעה רשמית על כניעה, ושילמה על כך ביוקר). נראה לכם שלכל ארגוני הטרור יזיז משהו אם מליונים של אחיהם ימותו?? נראה לכם שברגע שבו ימותו מליונים של ערבים בן לאדן ייצא מהמחבוא שלו ויגיד: "אוקי ניצחתם אני נכנע". לכם אולי נראה, לי ממש לא.

13. I M M O R T A L Member

בן לאדן או לא בן לאדן, כשהוא יכנע או ימות יהיה לו מחליף ועד כמה שזה נשמע עצוב, מפעילי הטרור אולי יחלשו, אבל אף פעם לא יוותרו עד שהם יקבלו את מה שהם רוצים. כמו הפלשתינאים, עד שהם יקבלו מדינה משלהם הם לא יפסיקו להתפוצץ לנו ברחובות.

14. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

הרעיון של גל ממש לא בר ביצוע, אז זה היה ניתן לפתירה בצורה קלה שכן יפן היא מדינה בעלת גבולות מוגדרים וכך הבעיה נפתרת בקלות יחסית אבל כאן אנחנו מתמודדים עם עשרות מדינות מוסלמיות, בכל העולם יש היום תאים של מוסלמים טרוריסטים אז מה תעשו? תפציצו את איראן וסעודיה מה יקרה? יבואו לכם טרוריסטים מסוריה או סומליה.

דייר צודק, הזמנים השתנו היום הדברים שונים לחלוטין.

15. burning soil Member

עד כמה שידוע לי במלחמת העולם השניה השלטון,הממשל,ובעצם רוב יפן היה
    בעד שיטת ההתאבדות וכנגד ארה"ב. כמו שאמרו כאן,הטרוריסטים אכן מקובצים במדינות
    רבות בעולם והם אינם כפופים מבחינתם לשלטון שלא בהכרח תומך בטרור,אז לא בטוח
    ששימוש ביכולות גרעיניות יפתרו את הבעיות ולכן אופציית הגרעין לא נשמעת מציאותית
    במיוחד.