40 שנה לכיבוש

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י AW forever, ‏8/6/07.

 1. AW forever

  AW forever Member

  הצטרף ב:
  ‏31/3/06
  הודעות:
  7,285
  לייקים שהתקבלו:
  0
  40 שנה עברו מאז מלחמת ששת הימים, המלחמה שנחשבת למוצלחת ביותר בהיסטוריה הצבאית של ישראל, אבל גם זו שהביאה לה את שני האסונות הגדולים ביותר שקרו למדינה: הגישה המזלזלת והמתנשאת שכמעט הובילה להחרבת המדינה במלחמת יום-כיפור, והכיבוש המשחית על הפלסטינאים.

  מה לא נאמר כבר על הכיבוש של שטחי יהודה ושומרון. אחרי יותר 20 שנה שהאוכלוסיה האזרחית בשטחים נאנקה תחת העול של הכיבוש, וראתה בעיניים כלות איך המתנחלים המשיחיים והכוחניים עולים בעידוד הממשלה ומקימים נקודות יישוב בכל פינה שבה ניתן לקבוע בעלות אדונתית על השטח- פרצה האינתיפאדה הראשונה. האינתיפאדה הזו הייתה התקוממות עממית (זה גם פירוש המילה בערבית), שעיקרה זריקת אבנים ובקבוקי תבערה על החיילים שבמחסומים. כמובן שההתקוממות הזו (כמו האינתיפאדה השנייה) נפלה עלינו כרעם ביום בהיר, חיילי צה"ל לא היו ערוכים להתמודד עם הפרות הסדר הללו שסיכנו אותם ובהנחיית הצבא (מפורסמת האמירה של רבין- "לשבור להם את הידיים והרגליים") הגיבו בכוח חסר פרופורציה.
  מאותו הרגע עברנו למצב של עימות מתמשך עם הפלסטינאים- לא עוד טיולים בסבסטיה (זוכר שהייתי שם בתור ילד), לא עוד אחמד מעזה שעושה את הטיח, אלא מלחמה כוללת, עם סגרים ומחסומים.

  הכיבוש השחית את נפשם של עשרות אלפי החיילים ששירתו במסגרת המנגנון שלו- המחסומים, הפטרולים, המעצרים, נוהל שכן, הסגרים, הכתרים, החישופים, האבט"שים. להיות משטרה אזרחית אלימה וחסרת גבולות בתוך אוכלוסייה עויינת. בynet מתפרסם היום שעלות הכיבוש עד כה מוערכת ב50 מיליארד דולר ואפשר רק לדמיין איפה הייתה מדינת ישראל לו הושקעו הכספים הללו במקומות שהיו באמת זקוקים להם. זוהי המציאות העצובה והמסובכת שלנו.
  ב"בית האמנים" בירושלים, יש תערוכה משותפת של אמנים ישראלים ופלסטינאים שאני ממליץ ללכת ולראות, ובכלל באתר של אינדימדיה ניתן לעקוב אחרי הפעולות השונות לציון היום העצוב הזה.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏8/6/07
 2. Bensh

  Bensh Member

  הצטרף ב:
  ‏27/1/05
  הודעות:
  6,643
  לייקים שהתקבלו:
  0
  למה להדגיש רק את ההשלכות הרעות לכאורה שהיו למלחמה הזאת? למה לא להזכיר למשל שעד היום עיקר כוח ההרתעה שלנו נובע מהמלחמה הזאת והיא בערך הסיבה היחידה שאין מדינה ערבית שלא מהססת וחושבת 7 פעמים לפני שהיא מאיימת לתקוף (ע"ע סוריה ואפילו איראן)
   
 3. Mamadu

  Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏6/7/06
  הודעות:
  7,885
  לייקים שהתקבלו:
  844
  המלחמה הזאת הראתה כמה המדינות הערביות חלשות לעומת מדינת ישראל, ואת זה הערבים לא ישכחו לעולם , ובתור אדם ערבי אני לא אהיה שמח בשביל ישראל אבל גם אני לא כזה עצוב שזה קרה.
   
 4. AW forever

  AW forever Member

  הצטרף ב:
  ‏31/3/06
  הודעות:
  7,285
  לייקים שהתקבלו:
  0
  כי זה לא נכון. סוריה ומצריים לא היססו לתקוף אותנו ב73 על אף הזיכרון הטרי ממלחמת ששת הימים. וחוצמזה, לא על זה שמתי את הדגש בתגובה שלי, אלא דווקא על הנושאים הפחות מדוברים, בעיקר התייחסתי לאינתיפאדה הראשונה שרובכם כאן רק שמעתם עליה ולא הרגשתם אותה, אני זוכר אותה טוב טוב בתור ילד- זאת הייתה פשוט חוויה מזעזעת לכל החברה בישראל ובמיוחד למי ששירת בצבא במהלכה.
   
 5. spurs229

  spurs229 Member

  הצטרף ב:
  ‏19/4/06
  הודעות:
  5,840
  לייקים שהתקבלו:
  0
  תוד?ה שיותר טוב לך אצלנו מאשר אם היית גר בסוריה או ירדן [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ב: ‏8/6/07
 6. FelaKaT

  FelaKaT Member

  הצטרף ב:
  ‏9/2/06
  הודעות:
  4,360
  לייקים שהתקבלו:
  444
  שלא יגמר לעולם. [​IMG]
   
 7. Alvaro Recoba

  Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏12/6/03
  הודעות:
  12,566
  לייקים שהתקבלו:
  0
  היום בהארץ יש באחד מהמוספים כמה מאמרים בנושא, לא הספקתי לקרוא את כולם, אבל קראתי אחד של יואל מרקוס, שדווקא בתוך כל המאמר שנוטה שמאלה, מציין קבל עם ועדה שהמלחמה הזו (יחד כמובן עם מלחמת העצמאות) הייתה המלחמה הכי חשובה של ישראל, שהבהירה שאנחנו Here to stay, ושאין דרך למחוק אותנו. ממש טרם המלחמה הצהיר מזכיר הליגה הערבית שאת העולים לארץ ישלחו חזרה לאירופה או למדינות מהן באו, ואת ילידי הארץ ישחטו, אבל היום ברור גם לקיצוניים שבשונאינו שזה בלתי אפשרי.
  כמו כן, חובה להזכיר את החשיבות הדתית והלאומית של איחוד ירושלים, ואת החשיבות האסטרטגית של כיבוש הגולן וסיני. סיני הוחלפה בשלום יציב (טפו טפו טפו) של כמעט 30 שנה עד כה עם מצרים (החזקה שבשכנינו). לגבי הגולן... סוריה לא בשלה לתת את השלום ואנחנו לא בשלים לתת את הגולן. ימים יגידו לגבי החזית הזו.
  לגבי הנוכחות בשטחים- לא היה לנו מה לחפש בעזה וטוב שיצאנו, באיו"ש ההתנתקות החד צדדית באמצעות גדר היא רעיון טוב שמוכיח את עצמו (ועם כל הכבוד, זין על המטע של אחמד והמרעה של חסן), אך בשתי הגזרות אנחנו חייבים להמשיך ולהפעיל את כוחותינו הצבאיים על מנת לסכל טרור וירי תלול-מסלול (קסאם) לשטחינו בכל הנחישות והאמצעים.
   
 8. Tony Adams

  Tony Adams Member

  הצטרף ב:
  ‏19/12/06
  הודעות:
  5,889
  לייקים שהתקבלו:
  0
  הפורום הוא פה פורום של הרבה אנשים עם דעות שונות.
  אם אתה רוצה לפתח פה דיון של אנשים שונים עם דעות שונות, אתה חייב לשנות את הכותרת.
  הכותרת אומרת למעשה:"אתה נגד הכיבוש? יופי. תגיד לנו!"
   
 9. AW forever

  AW forever Member

  הצטרף ב:
  ‏31/3/06
  הודעות:
  7,285
  לייקים שהתקבלו:
  0
  alvaro recoba, ציינתי מפורשות שזו המערכה הצבאית המוצלחת ביותר שהייתה לנו, לצד ההצלחות קיבלנו גם את הside effect המאוד שלילי הזה של הכיבוש. לא פתחתי דיון על תוצאותיה של מלחמת ששת הימים, אותן מלמדים בבתי הספר ואנחנו מאוד גאים בהן. בחרתי לפתוח דיון על ההשלכות הנלוות הרעות שהיו למחמה הזו. הבעיה שלי היא גם לא בעצם הכיבוש של השטחים (שאולי היה הכרחי) אלא מכך שאנחנו ממשיכים להחזיק בהם 40 שנה, בלי תזוזה.

  gilberto silva, זה ממש בעיניי המתבונן. אני לא יודע מה יכול להיות יותר נייטראלי מ"40 שנה לכיבוש- דעות, אירועים, מספרים".
   
 10. Tony Adams

  Tony Adams Member

  הצטרף ב:
  ‏19/12/06
  הודעות:
  5,889
  לייקים שהתקבלו:
  0
  הבעיה היא שלא כולם מסכימים עם המילה הכיבוש.
   
 11. AW forever

  AW forever Member

  הצטרף ב:
  ‏31/3/06
  הודעות:
  7,285
  לייקים שהתקבלו:
  0
  מסכים או לא מסכים, זה מה שקרה ליהודה ושומרון ב67- כוחות צבא העבירו בכוח את השטח מבעלות ירדנית לבעלות ישראל=כבשו אותם. נכון המילה קיבלה קונוטציות מסויימות, אבל היא מתארת הכי טוב את המציאות. מה אתה מציע? "40 שנה לשחרור ארץ אבות"?
   
 12. Tony Adams

  Tony Adams Member

  הצטרף ב:
  ‏19/12/06
  הודעות:
  5,889
  לייקים שהתקבלו:
  0
  אתה נשמע עכשיו הכי מצטדק שיכול להיות.
  תחשוב שאתה מתבונן מהצד. כשאתה רואה את המילה "כיבוש" אתה ישר חושב איזה רעים צה"ל שהם כבשו להם את השטחים ושעכשיו מיד צאיך להחזיר כי הם שלהם. הרי "כבשנו".
  יש כאלה שחושבים שהאדמות האלה שלנו מלכתחילה, ככה שזה לא נקרא "כיבוש", אלא "החזרת האדמות".
   
 13. Alvaro Recoba

  Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏12/6/03
  הודעות:
  12,566
  לייקים שהתקבלו:
  0
  וונגר פוראבר, למה להגיד בלי תזוזה?
  1. איפה אוסלו א' ו-ב'?
  2. איפה עזה ויריחו תחילה?
  3. מה עם וואי פלנטיישן והסכמי הפעימות?
  4. מה עם הפינויים והנסיגות החד צדדיות?

  אתה זוכר שב-94' עזה נמסרה לרשות הפלשתינית שרק נוסדה? ויחד איתה נמסרה יריחו... תושבי עזה ותושבי יריחו הלכו בדרכים שונות, מכאן יש טרור וירי תלול מסלול, נסיונות צליפה וחדירה, מנהרות ועוד, ומכאן אין כלום... מגדלים תמרים ומחכים שהשאר יפסיקו עם האינתיפדה השניה כדי שגם הישראלים יוכלו לשוב לקאזינו המקומי...

  אתה יודע שלפני האינתיפדה השניה ערי הגדה - שכם, ג'נין, רמאללה, בית לחם, קלקיליה וטול כרם היו ריקות מחיילי צה"ל? רק היה מנהל ישראלי שבשיתוף עם המקומיים היה אחראי על ניהול העיר. זה כמובן היה מצב ביניים בדרך לשלטון עצמאי פלשתיני בכל ערי הגדה. היום אנחנו רואים את האנדרלמוסיה הפנימית ברשות בין פת"ח וחמא"ס ומבינים שגם לזה הם אינם בשלים ומסוגלים.

  לאט לאט למדנו בדרך הקשה (אינתיפדה ראשונה, פיגועי אמצע שנות ה-90' אחרי אוסלו ואינתיפדה שניה) שאין עם מי לדבר והתחלנו להתנתק מרוב השטחים האלה (כי מה לעשות, בחלקם התיישבנו וברצוננו להשאר בהם) באופן חד צדדי בלי הסכמים כלשהם, שלא שווים את הנייר שעליהם הם נכתבים.
   
 14. AW forever

  AW forever Member

  הצטרף ב:
  ‏31/3/06
  הודעות:
  7,285
  לייקים שהתקבלו:
  0
  גם אלו שחושבים שהאדמות הללו היו שלנו מלכתחילה לא יכולים להתכחש לעובדה ש"החזרנו" אותן אלינו בכוח הזרוע, תוך כדי מלחמה, וזה ידידי מה קוראים אותו כיבוש.
  בכל אופן, אני לא אשנה את השם של הדיון ל"40 שנה להחזרת האדמות", זה נשמע לאוזן שלי הרבה יותר מוטה מאשר לקרוא לעובדות כמו שהן, מה גם שזה לא בדיוק מסתדר עם הדעות שלי. אם זה צורם לך יותר מידיי בעין אז קבל מראש את התנצלותי.
   
 15. raanana4ever

  raanana4ever Member

  הצטרף ב:
  ‏12/9/02
  הודעות:
  2,674
  לייקים שהתקבלו:
  0
  כיבוש זה המונח, יש לזה קונוטציות שמאלניות אבל זה המונח.
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!