Brexit

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י owen11111, ‏24/6/16.

1. golding מנהלים

גם אם השאלה הזאת תעלה, שום דבר לא מבטיח לסקוטלנד שיקבלו אותה לשורות האיחוד. ספרד לבטח תטיל וטו, הרי מתן לגיטימציה לסקוטלנד רק יחזק את הלגיטימציה והרצון של קטלוניה להיפרד מספרד.

2. alexshw Member

למה בכלל לסקוטלנד יש זכות להפרד מבריטניה?

3. golding מנהלים

למה לא? אם הפרלמנט הסקוטי מרגיש שזה הכיוון של העם, והפרלמנט הבריטי מאשר זאת (הרי להחזיק מדינה שלמה בכח זה לא פתרון), לסקוטלנד - ובאותה מידה גם לצפון אירלנד ווויילס - יש זכות לפתוח במשאל עם.

אני לא בטוח שיהיה שם משאל עם נוסף בשנה-שנתיים הקרובות, אבל הוא בטוח יגיע מתישהו.

4. alexshw Member

לעתי לקטלוניה למשל אין זכות כזו לפי החוקים של ספרד.

5. Big Virgil Member

@alexshw הליגטימציה של סקוטלנד להיפרדות מבריטניה נובעת פחות או יותר מהליגטימציה של בריטניה או כל מדינה אחרת להיפרדות מהאיחוד האירופי.
    בריטניה עצמה מהווה גם היא סוג של איחוד בין מספר מצומצם יחסית של לאומים, אמנם התנאים ההיסטורים להיווצרות הממלכה הבריטית שונים בתכלית מהתנאים להיווצרות האיחוד האירופי, לכן גם מוסדות האיחוד או ההסכמים בין המדינות שונים. אבל ההבנה הזאת שאין אפשרות להחזיק מדינה כחלק מאיחוד בניגוד לרצונה הוא זה שנותן את הלגיטימציה למהלך.

@golding וזו בדיוק גם נקודת השוני מהקטאלנים שרואים את עצמם כלאום אך כרגע הם חלק מספרד, ולא חלק מאיחוד של קונפדרציה ספרדית או משהו בסגנון. את קטאלניה אפשר להשוות אולי למקרה בו הקתולים ירצו להתנתק מצפון אירלנד ולהצטרף לאיחוד האירופי.

6. golding מנהלים

הדוגמאות בהחלט שונות, הרי בריטניה היא ממלכה שמורכבת ממדינות וספרד, כפי שהיא היום, לא, אבל הנקודה היא שהאחרונה תראה בהצטרפות מדינה שנפרדה ממדינת האם איום ממשי על שמירת ספרד השלמה. אני לא ממציא את זה, אגב, מספיק לבצע חיפוש בגוגל של מנהיגים ספרדים כדי להבין את החשש שלהם. הסיכוי של הסקוטים להיכנס לאיחוד האירופי כמדינה עצמאית הוא מאוד נמוך.

Uli Hoeness אוהב/ת את זה.
  7. Big Virgil Member

בהתחשב בזה שהספרדים הם כלכלה כושלת שהאיחוד כבר הציל מקריסה והסקוטים לעומת זאת הם בעלי כלכלה די מצליחה וקטנה (GDP דומה מאוד לזה האנגלי אם לא מחשיבים להם את הרווחים מנפט, אם כן הוא גבוה יותר.) אני לא רואה מישהו מונע מהם להצטרף באם הם ירצו בכך, הספרדים יכולים לעשות כמה רעש שהם רוצים אבל אני לא מאמין שמשהו כזה יגרום להם לפרוש ומי שנותן בסופו של דבר את הטון במסדרונות האיחוד זו מדינה אחת או שתיים שאני מניח שיהיו בעד. אבל זה כמובן הכל ספקולציות דמיוניות.

8. golding מנהלים

יש המון קריטריונים שצריך לעמוד בהם במידה ומדינה שואפת להיכנס לאיחוד, וברור שהכלכלה החזקה יחסית של סקוטלנד משרתת אותה היטב בהיבט הזה. אגב, הנפט הסקוטי הוא הלכה למעשה נפט בריטי. גם אם גאוגרפית הנפט נמצא בסקוטלנד, כל היפרדות תהיה כרוכה במשא ומתן מול הבריטים בעניין ההחזקה על הנפט.

העובדה שיש מדינות שנותנות את הטון רק מחזקת את הרצון של האנשים בבריטניה, וזה תקף גם במדינות אחרות באירופה, לעזוב את האיחוד. בכל אופן, כדי לצרף חברה חדשה לאיחוד יש צורך בהסכמת כל המדינות, משמע אם ספרד או כל מדינה אחרת תתנגד לסקוטלנד, אין לה סיכוי (אלא אם גרמניה או צרפת כופות את רצונן בדרך לא דמוקרטית).
    Spain says it could take independent Scotland years to win EU membership | Politics | The Guardian

מסכים שכרגע הכל ספקולציות דמיוניות.

9. owen11111 Member

חייב לומר שלמדתי לא מעט דברים מעניינים.
    שאלה שעולה לי בעקבות הדיונים על האפשרות שסקוטלנד ואירלנד יחליטו לנסות לעזוב את האיחוד הבריטי:

בחוקים הקיימים כיום:
    האם השחקנים אירים/סקוטים יחשבו כשחקנים זרים?

10. Big Virgil Member

לא חושב שיש מה לדון על החוקים הקיימים כיום. זאת תהיה הפתעה די גדולה לטעמי אם לא יכולו שינויים בחוקים שייתנו הקלות משמעותיות לשחקנים אירופאים, אם לא ישמרו את היחסים על מעבר עובדים כפי שהוא היום.
    אבל ניתן להניח שאם הסקוטים לצורך העניין יחליטו להיפרד יוטלו עליהן מגבלות כמו על כל שאר השחקנים ממדינות האיחוד שלאחר היציאה הבריטית, אם יוטלו כאלה. בשביל להבין מה יהיו אותן מגבלות אם בכלל זה נצטרך לחכות שהמסע ומתן על ההיפרדות יתחיל לזוז וזה ייקח עוד קצת זמן, להערכתי אם יהיו שינויים מהמצב הנוכחי הם יהיו מינורים.

11. golding מנהלים

אני מניח שהתשובה היא כן, אבל אין לי ספק שיהיו הסכמי מעבר ושת"פ בין המדינות שיגרמו למעמד ה"זר" של אותם שחקנים לא להוות מכשול.

פול סקולס אוהב/ת את זה.
  12. oranfu Member

אני בכלל בספק גדול אם הם אכן ייפרדו מהאיחוד בסופו של דבר. משאל העם לא מחייב. הם יילכו לבחירות כשהשאלה העיקרית והמרכזית תהיה כלפי המועמדים - "האם אתה תממש את ההיפרדות?". אני בכלל לא בטוח שבבחירות כלליות הם יצביעו עבור מועמד שיגיד שיממש את זה. לדעתי כל המועמדים (אולי חוץ מפרג' שלא ינצח בכל מקרה) יירדו מהעץ.

13. alexshw Member

אם הוא לא יחייב אז למה נערך ועל איזה עץ עלו אם זה רצון העם באופן הכי ישיר ודמוקרטי שאפשר להעלות על הדעת. אשכרה הלכו ושאלו כל אדם בוגר במדינה.
    לא אמורות להיות בחירות כלליות בקרוב, הם נערכו בשנה שעברה כמדומני.

14. golding מנהלים

להבנתי זה תלוי במי יחליף את קמרון אצל השמרנים. לצורך העניין, בוריס ג׳ונסון הליצן כבר הודיע שהוא יכריז על בחירות במידה ויזכה בפריימריז.

אורן, זה נכון שמשאל העם לא מחייב אבל זו תהיה התאבדות פוליטית מצד כל אדם שיגיע לשלטון להתעלם מרצון העם. אני לא צופה תרחיש כזה.

alexshw ו-Uli Hoeness אוהבים את זה.
  15. oranfu Member

הוא לא מחייב.

יש מצב שקמרון פשוט זרק רימון בלי ניצרה לחדר של מובילי הפרישה. יהיה לחץ גדול מאוד על ראש הממשלה הבא לא לפרוש מהאיחוד. אנחנו רואים שהרבה מהמצביעים כנראה לא הבינו בכלל על מה הם מצביעים ואין בכלל ספק שהפוליטיקאים שיקרו (שוק). יזרקו הרבה תרחישי אימים לאוויר ואני חושב שזה בכלל לא תלוש מהמציאות שהמנהיג הנבחר לא יממש את הפרישה. אני לא אומר שהמנהיג ייתעלם מרצון העם אלא שיילכו לבחירות כשרעיון הפרישה הוא הסוגיה המרכזית בו (סוג של משאל סיבוב שני) ומי שייבחר יהיה זה שיודיע שהוא מתנגד לפרישה ולא יבצע אותה (ככה שזה לא בדיוק התעלמות מרצון העם).

הרי הם כבר עכשיו מחפשים לדחות את זה כמה שיותר, מדבריים על כך שזה ייקח שנתיים פלוס. אין באמת סיבה להתעכב עם זה, אבל הם לא הכינו בכלל שום תוכנית פרישה וספק אם ג'ונסון למשל בכלל רוצה לפרוש, הוא פשוט רצה את הכח הפוליטי כתוצאה מהספין. ראש הממשלה שיבצע בפועל את הפרישה עלול להיזכר בצורה רעה מאוד מבחינה הסטורית כמי שפירק את בריטניה המאוחדת.