MLS - המייג'ור ליג סוקר של ארה"ב

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Juvy-Yoni, ‏26/3/08.

1. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

האמת שאני התרשמתי קצת אחרת מה MLS , דווקא ההגנות שם מאוד חזקות ולמרות יכולת טקטית לא מרשימה כמו שציינת הקבוצות מחפות על כך בזכות הנתונים הפיזיים של השחקנים ויכולת השוערים (לרוב טובה).
    כך לפחות התרשמתי מהמשחקים שאני ראיתי , את משחק ההתקפה של רוב הקבוצות מצאתי חסר מעוף ויכולת למעט קבוצות בהן יש שחקן מצוין , לרוב לא יאנקי , מקדימה שמציל אותן וגם זה לא תמיד.

דרוש בדיקה ממוצע השערים למשחק בליגה בשביל לאמת זאת , אולי גם לבדוק בנפרד את ממוצע השערים במשחקים של הגאלאקסי שנוטים להיות חריגים ביחס לשאר.
    דווקא בפלייאוף בשלב הראשון הובקעו מעט מאוד שערים דבר שסותר את טענותייך.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏8/11/08
  2. Landon Donovan Member

אני לא מתכוון להתווכח איתך, אבל מעניין אותי לדעת - אילו משחקים ראית? ובתור הכנה למה בדיוק?

sixtobastia, ממוצע השערים ב-MLS גבוה רק בקצת ממוצע השערים בספרד בעונה שעברה, ונמוך מהממוצע בליגה ההולנדית. אין לי כוח לבדוק לגביע ליגות אחרות, אבל אני די בטוח שהממוצע ברוב הליגות הוא באותו אזור כמו ב-MLS (לא שזה אומר משהו, ממוצע השערים בליגת העל בעונה שעברה היה נמוך ביותר, זה לא ממש מעיד על הרמה...).

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏8/11/08
  3. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

כתבתי על ממוצע השערים לא בשביל לטעון לרמה גבוהה או נמוכה אלא רק כתגובה למה שוואסה כתב:
    מהמשחקים שאני ראיתי התרשמתי הפוך , שדווקא משחק ההתקפה ב MLS הוא החלק הפחות איכותי של הקבוצות.

אני מאמין שהוא ראה בעיקר משחקים של הגאלאקסי מהם באמת אפשר להתרשם שהליגה מציגה כדורגל שכונתי אבל פתוח , בכל מקרה בנושא הרמה אני לא אלך לקיצוניות של וואזה אבל יחסית לסכומים שמושקעים שם הרמה לא כ"כ גבוהה לדעתי.

4. Pipe Member

ראיתי סיכומים מלאים של המחזורים 26-29 וחלקים נכבדים מהמשחק המרכזי בשבת בערב באותם מחזורים. למה? מתוך סקרנות נטו. אם אני כבר בניו יורק ואין לי משהו עדיף לעשות באותו רגע, הMLS נראה כמו דרך טובה להעסיק את עצמי. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

ואני חושב שלא הייתי ברור מספיק בדברים שלי על כמות השערים. אמרתי שלדעתי קיים מחסור בארגון ומשמעת טקטית גבוהה וזה מאפשר קיום משחק פתוח יותר - ובמצב כזה יותר קל להגיע להזדמנויות הבקעה מאשר במשחק טקטי ו"סגור", ולמצד כזה האוהדים יכולים להתחבר יותר. אם הקו הכללי של הליגה היה משחקים סטייל צ'לסי - ליברפול, האוהדים היו צריכים להביא אוהלים ושקי שינה למגרשים. עצם העובדה שאין מספיק כישרון או שכל בהתקפה של הקבוצות כדי לנצל משחק משוחרר שכזה, היא כבר ענין אחר.

בקשר לרמה, הבקרה שלי היא לא ליגת העל או הליגה הרומנית (ההערה על ליגת הפאבים הייתה סרקסטית, אם זה לא היה מובן מאליו...), אלא הליגות הרציניות באירופה, וביחס אליהן הרמה היא אכן מביכה, כשהדברים שהכי בולטים לעין מעבר להבדלים הברורים בכישרון הם הבדלים בכושר הגופני, באינטיליגנציית משחק ובארגון.

אגב, אני מודע לכך שהמשחקים שראיתי הם משחקי סוף עונה, כשחלק מהקבוצות כבר היו עם חצי ראש בחופש, ואני רוצה לציין שלא ראיתי את כל אחת מ 14 הקבוצות משחקות, אך בעיני כישרון ומודעות טקטית ברמה גבוהה לא נעלמים כל כך מהר.

איך אתה יכול לטעון שההגנות מאוד חזקות אם ממוצע הספיגות של כל אחת ואחת מהקבוצות בעונה הרגילה היה גבוה משער למשחק?

5. Nigel Winterburn משתמשים של כבוד היכל התהילה

מה שאי אפשר לקחת מהאמריקאים בכדורגל זה את השוערים הטובים. אני יודע שגם כיום יש שם מספר שוערים שקבוצות פרמיירליג שמו עליהם עין, כשכזכור מארה"ב כבר יצאו לאירופה שוערים איכותיים כמו קייסי קלר, בראד פרידל וטים הווארד.

בכל מה שנוגע ללגעת בכדור ברגל לעומת זאת יש להם עוד הרבה ללמוד...

6. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

אני יכול לטעון מה שאני רוצה על סמך המשחקים שאני ראיתי , כמו שרשמתי בהודעה המלאה ההתרשמות שלי היא מהמשחקים שראיתי ולא טענתי שזה מבוסס על ידע מעמיק בליגה או בסטיסטיקות שלה.

אני עדיין טוען שלרוב שאני בודק תוצאות ורואה סיכומים (בד"כ של קנסאס ההתקפית כביכול) יש תוצאות נמוכות , לראייה גם המשחקים של השלב הראשון בפלייאוף , ואין לי כח לבדוק סטיסטיקות אבל אני חושב שהממוצע שערים ש DEUCE רשם פה ירד מאוד אם יוציאו את גאלקסי מהמשוואה (הקבוצה הכי שכונתית לטוב ולרע שיצא לי לראות שם).

שכחת את טוני מאולה הגדול http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

7. Landon Donovan Member

Wazza - אני מסכים שהרמה הטקטית לא גבוהה במיוחד. הסיבה לכך היא שבדר"כ הגנה של קבוצת MLS מורכבת משחקן אחד טוב מאוד ושלושה אפסים, כשאולי קולומבוס ושיקאגו הן היוצא מן הכלל. בנוגע לכך שאין שחקנים שמסוגלים לנצל את המצב הזה - ממש לא נכון. לרוב הקבוצות ב-MLS יש התקפה שהייתה יכולה לסחוב, למשל, קבוצת מרכז טבלה בליגה הצרפתית.

דיברתם כאן על שוערים, אז נזכיר גם את בראד גוזאן, השוער המחליף של פרידל באסטון וילה, שלפי מה שאני שומע נתן תצוגה מעולה בגביע אופ"א מול ויסלה קראקוב...

בכל מקרה, למשחקי הפליי-אוף של אתמול -

קולומבוס קרו 2 - קנזס סיטי וויזארדס 0
    אחרי שבמשחק הראשון (1-1) הם הצליחו להבקיע רק בתוספת הזמן, לקח לקולומבוס שבע דקות בלבד לכבוש את השער הראשון. בריאן קארול שלח את בראד איוונס בכדור עומק מצויין, ואיוונס הקפיץ מעל קווין הארטמן פנימה. 1-0. בדקה ה-58, בארוס שלוטו שלח את אלחנדרו מורנו בצד ימין עם כדור עומק משלו, מורנו העביר כדור רוחב ורובי רוג'רס כבש מקרוב את השני של קולומבוס, שעולה לגמר המזרח, שם היא תארח את שיקאגו.

צ'יבאס יו.אס.איי. 2 - ריאל סולט לייק 2
    סולט לייק הגיעה עם יתרון 1-0 מהמשחק הראשון, כאשר תיקו יספיק לה לעלייה. זה התחיל טוב דווקא עבור צ'יבאס, כאשר בדקה ה- חאבייר מוראלס ביצע עבירה אווילית ברחבה על אנטה ראזוב, וסאשה קלייסטן, שחקן נבחרת ארה"ב, העלה את צ'יבאס ליתרון מהנקודה הלבנה בדקה ה-30. מוראלס כיפר על השטות תשע דקות מאוחר יותר, עם הרמה מצויינת מצד ימין שמצאה את הראש של דמה קובאלנקו, שנגח פנימה. בדקה ה-77, מוראלס עצמו היה זה שכבש, אחרי יופי של בלאגן בהגנה של צ'יבאס (ובהמשך לדיון על הרמה הטקטית, בהחלט מדובר פה ב-exhibit A...). שש דקות מאוחר יותר צ'יבאס השוותה, אחרי מהלך יפה של פרנסיסקו מנדוזה, שבישל מצויין לג'סטין ברון. זה לא עזר לצ'יבאס, וסולט לייק שמרה על התוצאה עד לסיום.

בעוד שש שעות יוסטון הולכת לקרוע את ניו יורק. אני מהמר על 4-0...

8. Landon Donovan Member

הפתעה ראשונה לפליי-אוף 2008 ב-MLS, ניו יורק עוברת את יוסטון! http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/multi.Xxx

יוסטון דינאמו 0 - ניו יורק רד בולז 3 http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/5eek.Xxx
    יוסטון שלטה במשחק בצורה מוחלטת, תקפה ללא הפסקה, והגיעה להרבה יותר הזדמנויות. זה כמובן לא עזר לה, כי ניו יורק פשוט חתכה את הגנת הדינאמו בקלות והביסה אותה בדרך לגמר המערב. צריך לציין גם הופעה הזויה של דני ספרו, שוער ניו יורק (אותו שוער שכבש לפני כמה שבועות), שמצד אחד סיפק הצלות מדהימות אך מצד שני ביצע שטויות מביכות שכמעט עלו לקבוצתו ביוקר. בחזרה למשחק: יוסטון פתחה חזק את המשחק, אבל בדקה ה-25 ניו יורק יצאה למתפרצת, ושמירה לקויה מאוד של ההגנה (איפה Wazza?) אפשרה לדיין ריצ'ארדס לכבוש את הראשון. בדקה ה-36, השופט ראה נגיעת יד של ריקארדו קלארק ברחבה (שאני לא בטוח שהייתה), וחואן פאבלו אנחל כבש מהנקודה הלבנה. יוסטון המשיכה בנסיונותיה לחזור למשחק גם במחצית השנייה, אבל תשע דקות לסיום דיין ריצ'ארד עבר בקלילות את כל אגף שמאל של יוסטון, והעביר כדור רוחב לג'ון וולנייק, שסגר עניין מקרוב. ניצחון מאוד מפתיע של ניו יורק שעולה לגמר המערב מול סולט לייק.

9. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wave.Xxx פיוחו , מעניין אם זה היה משחק פרישה או שהוא ממשיך לעוד עונה...

השוער הכובש ממשיך לככב ? איזו עונה מטורפת בשבילו לא , הופעת בכורה בליגה עם גול והמשך עם הפתעה כזאת בפלייאוף...

10. Landon Donovan Member

אני די בטוח שפיוחו ממשיך לשחק גם בעונה הבאה.

11. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

כנראה שכן , אבל מי שלא ימשיך בארה"ב הוא קארלוס "מראדונה החדש" מארינלי שעזב את קנזאס.

12. Landon Donovan Member

אתה בטוח? יש לך קישור למקור אמין (לא משנה השפה)? העזיבה שלו לא תפתיע אותי בכלל, אבל לא קראתי על זה בשום מקום...
    בכל מקרה, היום ב-2:30 בלילה (שעון ישראל) ייערך גמר המזרח:

http://web.mlsnet.com/imgs/logos/t102_sm.Xxx קולומבוס קרו - שיקאגו פייר http://web.mlsnet.com/imgs/logos/t100_sm.Xxx
    גמר המערב יפגיש בין שתי הקבוצות החזקות ביותר שנותרו במירוץ לאליפות. מצד אחד לקולומבוס יש את בארוס שלוטו, אחד המועמדים הבולטים לתואר שחקן השנה ב-MLS. מהצד השני, לשיקאגו יש את חוליית ההתקפה הטובה ב-MLS, הכוללת את בלאנקו ומקברייד. שתי הקבוצות מגיעות במומנטום מצויין, קולומבוס אחרי שהדיחה את קנזס ושיקאגו הביסה את ניו אינגלנד. המשחק ייערך בקולומבוס (משחק אחד, אין גומלין), ואני חושב שיתרון הביתיות של קולומבוס יכריע את ההתמודדות.

13. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

כרגע הוא מתאמן בפלאטנסה מהליגה השנייה בארגנטינה אם כי הוא לא חתם שם , הוא אמר שהוא חזר לארגנטינה לפני שבועיים עקב בעיות אישיות (אפשר לבדוק אם הוא שיחק בפלייאוף?) ושהוא רק מתאמן שם כי המאמן חבר שלו והא רוצה לשמור על כושר.
    מהראיון ניתן להבין שלקנזאס הוא לא יחזור ומהבעיות האישיות אני מניח שזה משהו משפחתי ולכן הוא ישאר בארגנטינה.

http://www.sintoniacalamar.com/solo%20soy%...%20invitado.htm

14. Landon Donovan Member

קולומבוס קרו 2 - שיקאגו פייר 1
    ברכות לקולומבוס על העפלה ראשונה בהיסטוריה שלה לגמר ה-MLS. זה התחיל רע עבורם, כאשר בדקה ה-29 הרמה של ג'סטין מאפ מצאה את בריאן מקברייד הענק, שנגח בקלות פנימה והעלה את שיקאגו ליתרון. קולומבוס השוותה בדקה ה-49, בארוס שלוטו (בעוד משחק מעולה) הרים כדור חופשי מצד ימין, וצ'אד מארשל, שחקן ההגנה של השנה ב-MLS, נגח פנימה. שש דקות מאוחר יותר, אלחנדרו מורנו הוריד עם הראש לאדי גייבן, שכבש בקלות מול השוער את שער הנצחון של קולומבוס. קולומבוס תפגוש בגמר את סולט לייק או את ניו יורק, שיפגשו ביום שבת לגמר המערב.

15. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

ידעתי שבארגנטינה מנפחים את בארוס שלוטו ליותר ממה שהוא , שם רשמו שהוא בישל את שני הגולים http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx
    מה הרזומה של מקברייד ? אני שומע את השם שלו הרבה