We Go Scotland

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Ampelmann, ‏25/10/07.

 1. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  השפיץ של בריטניה
  לאחר שבחן את כל 2,744 השחקנים מ-98 הקבוצות המשחקות בחמש הליגות הבכירות באירופה (אנגליה,ספרד,גרמניה,איטליה וצרפת. תנחומי להולנד), קבע המרכז הבינלאומי ללימודי ספורט את מה שכולנו כבר ידענו עוד קודם. חשיבותם של שחקני הבית בקבוצות האירופאיות נפגע משנה לשנה, הרבה מאוד בגלל הבדלי השכר העצומים אותם דורשים השחקנים האירופים לעומת הזרים הדרום אפריקאים והדרום אמריקאים.
  הארגון השוכן בשוויץ מצא כי רק 24.3% מהשחקנים בסגלי כל הקבוצות בחמש הליגות הללו הינם שחקני בית (נכון לעונת 06/07) וכמעט ארבעים אחוז מהשחקנים באירופה הינם זרים (38.9%).
  המועדונים הצרפתים מחזיקים בכמות שחקני הבית הגדולה ביותר (33.3%) אולם בעוד שמספר שחקני הבית באירופה ירד ב-2.5% לעומת עונת 05/06, גודלם היחסי של אלה בצרפת ירד ב-6.8%. הירידה החדה ביותר באירופה בשנה האחרונה.
  עוד קבע המחקר כי המספר ההממוצע הנמוך ביותר של שחקני הבית בקבוצה שייך לאיטליה עם 14.6% שחקני בית בסגל כולו בעוד שמספר הזרים הגדול ביותר עדיין שייך לפרימייר ליג עם יותר זרים ממקומיים- 55.5% לטובת הלא-אנגלים בסגל של כלל קבוצות הליגה.
  באיטליה, למרות יחסם הנמוך של שחקני הבית בקבוצה, נרשמה דווקא ירידה של 1.6% במספר הזרים, שניה רק לצרפת (2.4% פחות זרים מבעונת 05/06).
  המדינה המייצאת את המספר הרב ביותר של הזרים באירופה הינה ברזיל. 140 מתוך 2,744 הזרים באירופה באים ממדינת הענק הלטינית.

  בזמן שמחקרו של הארגון מצביע על עלייה מתמדת בדינמיות של שוק הכדורגל האירופי ואיבוד הצביון המקומי, במדינה אחת הכל הולך ההפך.
  מימיה לא נחשבה סקוטלנד למעצמת כדורגל גדולה. המדינה השקטה, אשר הפכה כבר ב-1707 לבת חסות של אנגליה תחת השם "הממלכה המאוחדת" היתה מאז ומתמיד צל ושם שני לאנגליה הגדולה גם בתרבות וגם בכדורגל. מועדונים סקוטים רבים מצויים בקשרים עסקיים עם קבוצות אנגליות ומרבית הניצוצות של מחלקות הנוער מצפון בריטניה מוצאים את עצמם כבר בגיל צעיר בקבוצות אנגליות. חלקם של ילידי סקוטלנד אף הגדיל ושיחק בנבחרת אנגליה במקום בנבחרת ארץ מולדתו.

  גם היסטוריית הכדורגל המקומי של סקוטלנד הינה רווית פאר אך דלה מאוד בהשוואה לזו של האחות מהדרום. לאורך השנים יצרה לעצמה הליגה הסקוטית תדמית די סטטית של "סלטיק, ריינג'רס ועוד עשר, כאשר שתי הענקיות מגלזגו מתחקות יחד בכל 22 האליפויות האחרונות ובסה"כ שמות ידן על 91 אליפויות לאורך 125 שנות קיומה של הליגה. גלזגו ריינג'רס, אגב, היא הקבוצה היחידה בעולם המחזיקה ביותר מ-50 תארי אליפות מקומיים(51) וכן המועדון המעוטר בעולם עם 107 תארים בהם זכתה במהלך 133 שנות קיומה.
  שיאה של היסטוריית הליגה הסקוטית קורה דווקא בליסבון כאשר אריות ליסבון, קבוצת הכוכבים הסקוטית הגדולה ביותר אי-פעם אותה העמידה סלטיק הופכת להיות לקבוצת הבריטית הראשונה שלוקחת את גביע האלופות, לא לפני שהיא משלימה קוואדרופול מדהים שכולל, יחד עם גביע האלופות, גם את אליפות הליגה, גביע סקוטלנד,גביע הליגה וגביע גלזגו.
  את ההישג הזה, אגב, עשתה סלטיק כאשר כל השחקנים הלובשים את מדיה היו שחקני בית! ונחשבת עד היום למועדון היחיד אי פעם לעשות כן.
  גיבורי אותה קבוצה עוד חזרו לגמר גביע האלופות בשנת 1970 אך הפסידו לפיינורד 2:1. אף קבוצה סקוטית לא שיחזרה את המעמד מאז.

  [​IMG] קריקטורה שציירו אוהדים מגלזגו כהוקרה למאבק ארוך השנים בין שתי הקבוצות הגדולות של העיר

  השליטה המוחלטת של שני מועדוני הפאר מהבירה, יחד עם העובדה כי שניהם שוכנים באותה העיר, הביאה ליריבות בלתי-נמנעת בין סלטיק לריינג'רס. היריבות, מונעת גם מדלק המאבק שבין הקתולים המזוהים עם סלטיק לבין הפרוטסטנטים של ריינג'רס, הפכה במהרה את הדרבי של גלזגו לאחד הקרבות המפורסמים ביותר בעולם הכדורגל כולו.

  המאבק העיקש בין שתי הקבוצות הביא לסקוטלנד לא מעט כוכבים כאשר הבולטים בין יוצאי הדור האחרון הם האחים לאודרופ והנריק לארסון. התרים אחר פיסת היסטוריה מקומית יזכרו גם בבוני גינצבורג אשר היה לשוער הישראלי הראשון אשר שיחק מחוץ לגבולות ליגת העל כאשר פרץ יחד עם רוני רוזנטל אל תודעת הכדורגל האירופי של סוף שנות השמונים וחתם לשנה אחת אצל הריינג'רס. בוני שב מהר לישראל, אשר הנציג הבא שלה בליגה הסקוטית היה לא אחר מאשר אייל ברקוביץ אשר חתם אצל היריבה העירונית סלטיק בהערבת שיא, אליה עוד נשוב בהמשך.  חלק ב: הווה'

  ההיסטוריה המפוארת של סקוטלנד, זו שהביאה לעולם בין היתר את סלטיק של שנות השישים והשבעים, את אנדי גריי (השחקן הראשון לזכות גם בתואר שחקן השנה באנגליה וגם בתואר השחקן הצעיר באנגליה, הישג אותו שחזר רק כריסטיאנו רונאלדו מאז), את אלכס פרגוסון (והטריפל המדהים) ואת אחת היריבויות המפורסמות של עולם הכדורגל הלכה ודעכה. השפל הגיע בסוף שנת 2000 כאשר הנבחרת כשלה בניסיון להעפיל ליורו הליגה הסקוטית עמדה בפני תהום.

  [​IMG]
  החברים מברכים את גארי או'קונור אחרי שער במדי הנבחרת

  בעוד שהמועדונים הסקוטים החלו במרוץ חימוש מטורף אשר כלל את העברות השיא של אנדראה פלו מצ'לסי לריינג'רס תמורת 12.5 מיליון ליש"ט ואת רכישתם של אייל ברקוביץ', נייל לנון וכריס סוטון לריינג'רס בסכום כולל של 18 מיליון ליש"ט (ברקוביץ' הגיע שנה קודם לכן אך התשלום עליו נפרס גם לאורך קיץ 2000), ספגה הליגה מכה קשה כאשר רשת סקאיי סרבה להגדיל את סכום רכישת זכויות השידור של הליגה.
  ראשי המועדונים אשר התחמשו ללא מעצורים בזרים יקרים נכנסו לחובות עתק כאשר הרשת הבריטית סרבה להעלות את הצעתה לרכישת זכויות השידור מ-45 מיליון ליש"ט לארבע שנים תוך שהיא מנמקת את החלטתה בהישגים נמוכים במפעלים האירופים ובתצוגות מבישות של הנבחרת אשר הסתיימו באי-העפלה ליורו תוך שחניכיו של קרייג בראון מחלצים בקושי תוצאות תיקו מנבחרות כמו ליטא ואיי פארו.

  המשבר עם רשת סקאיי הותיר את ה-SPL, ה-Scottish primier league, ללא הכנסה מספקת מזכויות שידור ואילצה את כל מועדוני הליגה לעבוד תחת מצב חירום כלכלי אשר אילץ אותם למכור את רוב הזרים והשחקנים הגדולים כדי להימנע מהתפרקות כלכלית.

  בעודם עומדים עם הגב אל הקיר, נאלצו בסקוטלנד לפנות למשאב היחיד שעמד לרשותם- הנוער.
  תגובתם המהירה של הסקוטים למשבר העומד ובא הובילה אותם לרנסנס של ממש כאשר כל המרכז והמאמץ של תעשיית הכדורגל הסקוטית רוכזו והופנו אל עבר דור העתיד.
  תוכנית ההבראה של הכדורגל הסקוטי זכתה לתמיכה נרחבת ממגוון גופים, ממשלתיים ועסקיים, אשר תמכו בה וסיפקו לה כ-40 מיליון ליש"ט, מלווים בעוד כעשרה מיליון ליש"ט אותם השקיעו המועדונים ובכך הפכו את 50 מיליון הליש"ט הללו להשקעה הגבוהה ביותר בנוער באירופה. משרד החינוך, מועדוני ה-SPL, מועצת ההימורים ונותני החסות תרמו לפיתוח וקידום הכדורגל הסקוטי בפני הנוער וזכו לתגמול הולם כאשר השקעתם היניבה את אחת ממערכות הנוער המתקדמות בעולם המחזיקה היום בכמה מנבחרות הנוער המתקדמות ביותר באירופה ומספקת לליגה הסקוטית את דור העתיד כולו.
  הנתון המדהים ביותר שנובע כתוצאה מההשקעה הזו מציג את הליגה הסקוטית, זו שסבלה ממבול זרים יקרים יתר על המידה באור ההפוך ביותר שניתן:
  רק חמש שנים לאחר המשבר הכלכלי האדיר שאיים להעלים את הכדורגל הסקוטי מהמפה, מדווחים מחצית ממועדוני ה-SPL על רווחים כאשר הנתון המדהים ביותר מראה כי יותר ממחצית משחקני הכדורגל בליגה הבכירה בסקוטלנד הינם שחקני בית אשר גילם אינו עולה על 21. נתון חסר תקדים בכל קנה מידה אירופי.
  ע"פ כתבתו של אוריאל דסקל לעיתון "גלובס", בשנת 2002 שילמה קילמרנוק שכר שנתי של 350 אלף ליש"ט לחלוץ בינוני בשם קריסטוף קוקאר. כיום, כך לפי דסקל, מרוויחים כל שחקני ההרכב של קילמרנוק סכום זהה.

  המועדונים הסקוטים עומדים ביוזמתם המלאה בחוקים העתידיים של אופ"א אשר יחייבו אותם להשתמש במספר שחקני בית בכל משחק ואף קבעו חוק מקומי הגורס כי על כל קבוצה לרשום 3 שחקנים מתחת לגיל 21 לכל משחק.
  ומה עם הכסף? לאור שובה של התחרות (באופן יחסי כמובן), חזר העניין לליגה הסקוטית. ה-SPL רשמה הישג כאשר זכתה להצעה של 54 מיליון ליש"ט עבור זכויות השידור בארבע השנים הקרובות. 20% יותר מהצעתה של סקאיי בימים בהם שוק ההעברות היה חולה פי כמה. נוסף על ההישג במכירת זכויות השידור, מצפים בסקוטלנד גם להכנסה עתידית נוספת מצד מועדונים אירופאים אשר כבר מתחילים ללטוש עיניים במדינה שמעצבת את עצמה כייצואנית הכשרונות העולה של הכדורגל האירופי. כבר עכשיו ניתן למצוא את ניצני הרנסנס הסקוטי מתחילים לפרוח כאשר בראשם ג'יימס מקפדון בן ה-24 מאברטון וחבורת הצעירים של ריינג'רס אשר הביסה את ליון בצרפת וערב כתיבת שורות אלו גם עצרה את ברצלונה הגדולה באייברוקס שבגלזגו.

  במחזור האחרון של ליגת האלופות ניצחו שתי הקבוצות מגלזגו, כאשר הסקוטים מתפארים בהישג נוסף- על הדשא של מגרשי ליגת האלופות עמדו במחזור האחרון יותר שחקנים סקוטים משחקנים אנגלים זאת למרות שמספר הקבוצות האנגליות רוויות הזרים בליגת האלופות כפול מזה של נציגות סקוטלנד.


  חלק ג:' עתיד

  [​IMG]
  צ'רלי אדם מרניינג'רס עם רונאלדיניו בסיום התיקו באייברוקס


  ומה הלאה? הסקוטים קיבלו בהפתעה ובאושר את הישגי הנבחרת במקודמות היורו. על אף הגרלה קשה מאוד בבית עם איטליה, צרפת ואוקראינה החזקות, לסקוטלנד עדיין סיכוי טוב להעפיל לטורניר המפואר ואף יכלה להבטיח את העפלה זו אם לא ההפסד בגיאורגיה. במשחקה הבאה והאחרון תארח סקוטלנד את אלופת העולם המושמצת בביתה כאשר ניצחון יבטיח את העפלתה על חשבונם של האיטלקים, להם נקודה פחות ומשחק נוסף מול איי פארו.

  ובזירה המקומית? הסקוטים ממשיכים בתנופת ההתקדמות שלהם ואישרו פיילוט חדש לפיו יוכל שופט להעניש רטרואקטיבית שחקן אשר התחזה או פגע בשחקן אחר במהלך המשחק. המהלך יאפשר לשופט לשלוף כרטיס לשחקן שהתחזה או פגע ולא נענש גם לאחר המשחק ובכך צפוי להקטין את מספר ההתחזויות והעברות-ללא-כדור בליגה והתקבל בברכה בקרב אנשי ההתאחדות ומאמני הקבוצות גם יחד.

  בראיון לאובזרבר, הביע פט נבין, שחקן הנבחרת לשעבר, את חששו מהסתנוורות של המועדונים הסקוטים מהצלחתם וחזרה לדרך הזרים:
  "if we get tangible success and generate more money, I just hope we do not go back down the road of expensive foreign imports again"
  אך עד כה הספיקו חששותיו להתבדות כאשר ההעברה הגדולה ביותר בסקוטלנד מאז עידן המיליונים נחתמה השנה כאשר סלטיק בוחרת להוציא את הסכום הגבוה יותר ששולם עבור העברת שחקן בין בתוך הליגה הסקוטית אי פעם, 4.4 מיליון ליש"ט, ולרכוש את סקוט בראון בן ה-21 מהיברניאן, עם קריצה קטנה לימים בהם רכשה זרים בסכומים גבוהים בהרבה.
  מקורות:
  The Observer, The independant, One. גלובס
  לינק:
  אתר המנציח את מאבק האוהדים בין סלטיק לריינג'רס
   
  נערך לאחרונה ב: ‏25/10/07
 2. תומר22

  תומר22 Member

  הצטרף ב:
  ‏5/2/07
  הודעות:
  3,097
  לייקים שהתקבלו:
  0
  גל, יופי של עבודה. [​IMG]

  השינוי בליגה הסקוטית, לדעתי לפחות, היה כאשר שתי הגדולות הפסיקו עם המחשבות על הצטרפות לפרמייר-ליג, והחלו להתרכז בליגה שלהן. ברגע שהבינו בריינג'רס וסלטיק שהם המועדונים שמתווים את הדרך, זה הקרין גם על שאר הקבוצות וכך ירד המינון של הזרים. למרות זאת, אני עדיין לא רואה את הליגה הסקוטית עושה את קפיצת המדרגה והופכת לליגה ברמה השנייה של אירופה (הולנד, פורטוגל וגם רוסיה הרבה יותר מעניינות).

  לגבי הנבחרת והצלחת הקבוצות: עם כל הכבוד להישגים כרגע, לא ראיתי איזה שינוי רציני במגמת המשחק. אפשר לראות קלטות של יורו 96' ונבחרת סקוטלנד תיראה בדיוק אותו דבר (אפורה וחסרת חן), פשוט היום זה עובד (ראה יוון ביורו האחרון). זו עדיין אותה נבחרת שמסתמכת על מינימום כדורגל ומקסימום לחימה ורוח צוות. זה נחמד ומעורר הערכה, אבל זה לא מספיק כדי להגיע לטופ.
   
 3. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  אני חושב שאפילו הסקוטים עצמם לא מכוונים אל עבר הפרימיירליג כשהם מתווים כוונות. הליגה הסקוטית רוצה, בראש ובראשונה, להחזיר את החן האבוד לליגה. עוד מלחמה, עוד תחרות, לא רק סלטיק וריינג'רס (וגם זה בתורות). המטרה השניה של הליגה, וכאן הם כבר על דרך המלך, היא להפוך לספקית שחקנים. הדור הצעיר של סקוטלנד עוד לא פרץ את גבולות המדינה, אבל בעתיד, עניין של שנתיים שלוש, אני לא פוסל אפשרות שקבוצות-על אירופיות יתחילו להתמלא בסקוטים (יותר בכיוון של הסגל מאשר בהרכב אבל גם זה משהו) כי הסקוטים מייצרים כרגע גל ענק של שחקנים צעירים, מנוסים (ניסיון של ליגה ראשונה וליגת אלופות), זולים יחסית לזרים אחרים ובעלי דרכון אירופי.
  אם בעוד חמש שנים יהיו סקוטים רבים בקבוצות כמו אברטון, מידלסבורו, פארמה, אספניול, וולפסבורג ושות', אז אולי במוקדמות היורו הבא נראה נבחרת שיש לה לא רק נחישות מעולם אחר, אלא גם כשרון.

  מה גם שהמודל הזה הוא הבריא ביותר (מבחינה חברתית ועסקית לפחות) מבין כל מדינות אירופה בכדורגל ואם הסקוטים יראו שהוא גם משגשג, אפשרי שמדינות אחרות גם יאמצו אותו.
   
 4. תומר22

  תומר22 Member

  הצטרף ב:
  ‏5/2/07
  הודעות:
  3,097
  לייקים שהתקבלו:
  0
  כיוונו ועוד איך, לפחות סלטיק וריינג'רס. אחרי הרבה שנים של דיבורים, נעשו מאמצים בתחילת שנות ה-2000 מצידן של שתי הקבוצות לקבל את ההזמנה להצטרף לפרמייר ליג. זו הייתה מטרה מוצהרת ומשותפת של שני המועדונים, ובגל הבזבוז הגדול שלהם (ברקוביץ' וסאטון בעסקאות ענק) גם הקטנות כבר לא התנגדו לראות את סלטיק וריינג'רס מחוץ לליגה. מאז חזרה השפיות והבינו שעדיף להישאר בבית ולבנות על תוצרת מקומית במקום עוד עסקאות מפוצצות.
   
 5. Ampelmann

  Ampelmann Member

  הצטרף ב:
  ‏1/7/04
  הודעות:
  3,844
  לייקים שהתקבלו:
  0
  טעות שלי! התבלבלתי בין הצ'מפיונס לבין הפרימיירליג ברגע של חוסר ריכוז.
  מבחינת ריינג'רס וסלטיק, שהן בסה"כ בליגה אחרת לגמרי משאר ה-SPL עד היום, הצטרפות לפרימיירליג היתה יכולה להיות קפיצת מדרגה אדירה. יותר קהל היה מגיע לראות משחקים עם תחרות אמיתית והשחקנים היו חייבים לאמץ את הרמה של הפרימייר. מצד שני...ריינג'רס וסלטיק, במיוחד בתחילת העשור, הוכיחו שמקומן לא ממש נמצא עם צ'לסי, מנצ'סטר, ליברפול, ארסנל וגם לא בדיוק עם טוטנהאם ובולטון של השנים הקודמות. מעבר כזה היה מציל את הליגה הסקוטית, שהיתה הופכת תחרותית, אבל ייתכן והיה הופך את סלטיק וריינג'רס לאפרויות עוד יותר ממה שהן היום...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!